המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

מצוקת התקנים במכינות

גם השנה הביקוש עלה על ההיצע ולא מעט תלמידי י"ב, בעיקר מהציבור החילוני, מצאו את עצמם חוץ למכינות. הנה כמה מילים והצעות בנושא

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

מכינות אינן נתקלות היום בבעיית "מחסור"​ במועמדים​. 
יש בעולם שנות הי"ג הכלליות:- תנועות נוער שש ומכינות עודף אדיר של מועמדות ועודף צנוע בהרבה של מועמדים.​ (​ההבדל נובע כנראה מכך שהשירות הצבאי של הבנים ארוך יותר, שנטייתם  לדחות את השירות כדי "לחפור ולחשוב" שנה נמוכה יותר ואולי מסיבות נוספות​)​.
ליקוי ברור ונוסף הוא היעדר גיוון מהותי במרבית המכינות הכלליות. ככלל​, מאחר ורוב המכינות הכלליות מוצפות במועמדים ​הן ​אינן משקיעות באוכלוסיות ייחודיות​.​ דוגמה ​קלאסית ​לכך היא היעדר המוטיבציה ​של המכינות ​להקצאת זמן הכשרה וכח אדם מגי​י​ס לטובת צעירים עם מוגבלויות, צעירים יוצאי אתיופיה וכו.

המכינות נועדו לקדם מנהיגות. חלק גדול מהביקורת החיצונית וגם חלק מהביקורת הפנימית במכינות מבלבלת בין נוער מוחלש נוער בסיכון ומנהיגות. המכינות לא נועדו לחזק ולתת צאנס למי שלא שפר עליו גורלו או למי שנולד למשפחה מבוססת​ (מטרות רואיות בפני עצמן)​. ה​ן נועדו לאתר את המנהיגות בכל שכבה ובכל אוכלוסיה ואיתה לעבוד. באזורים מוח​ל​שים ובאוכלוסיה מוחלשת יש קושי גדול יותר לשכנע את המנהיגות לבוא. הצורך איפה הוא ​ל​הביא את המנהיגות משם ולא לעשות וי על אוכל​ו​סיה שעונה לקריטריונים של המוחלשות אבל נעדרת יכולת מנהיגותית וכמובן אותם הדברים לגבי אוכלוסיה ממקומות מבוססים.
​ולבסוף אגע בפיל שבחדר:- בשעה שרוב המכינות הכללי​ו​ת מגי​י​סות ומתמ​וד​דות עם עודף עצום של נוער ​מנהיגותי המכינות התורניות למעט הגדולות ​ש​בהן עוסקות בנוער מוחלש ו​/או ​בנוער בסיכון ולרובן אין בעי​י​ת עודף ביקוש.
מהאמור לעיל ברור שהמצב הנוכחי דורש לדעתי את השינויים הבאים בגיוס ​החניכים בכלל ובגיוס ​המשותף ​בכלליות ​(​ערכתי ​לפי סדר החשיבות):

  • הרחבת הקצאת התקנים תוך התנייה ספציפית ומפורשת של יעדי גיוס אוכלוסיה מגוונת.
  • הגדלת ההקצאה לא ​חייבת בהכרח ​להתבצע ​באופן פרופורציונלי​.​ ​יש לשקול​ תיעדוף ​הרחבת התקנים למכינות המגייסות נוער חילוני (אם נפחית את​ ​המכינות המיוחדות התורניות ו​את כמות הנוער הדתי במכינות המעורבות נמצא שכמות התקנים לחילוניים אינה פרופורציונאלית בשום אופן ​מלכתחילה לכמות החילונים באוכלוסיה וזהו חלק עיקרי בבעיה)
  • הפעלת גייסי שטח ע"י המועצה במסגרת הגיוס המשותף כמו מעגלים ואחריי באזורי יעד שיוגדרו.
  • המ​ל​צה להסדיר את מועדי המיון במכינות כך שלא כל הקודם יירשם. (קושי גדול ביישום ההמלצה)​.

כדי ליישם את המטרות האלו יש צורך לסכם תכנית גידול ויעדים חמש שנתית בשת"פ משרדי הממשלה, ​ולקבל את הכלים, האמצעים והמחויבות של כולם ,כולל שלנו אנשי המכינות למימוש תכנית שתגשים את היעדים בתחום היקף ויגוון האוכלוסיה.

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.