המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

האירועים החשובים של שנת תשפ"ב בעולם המכינות

לאחר שנה עמוסה בהתנדבויות, למידה וטיולים חניכי המכינות יוצאים לדרך חדשה ומתכוננים לגיוס הצבאי.
בואו ניזכר ברגעים החשובים של שנת תשפ"ב במכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

חניכי המכינות הכלליות והתורניות כבר עזבו את מתחמי המכינה ושבו לביתם. כולם יתחילו להתכונן לשלב הבא, יארזו תיקים גדולים ויכנסו בשערי הבקו"ם עם תיק נוסף וחשוב לא פחות, שמכיל את החוויות הרבות שעברו במכינה, הידע שצברו ותחושת השליחות הגדולה שיישאו בשנים הקרובות בצה"ל ולאחר מכן בחייהם האזרחיים. לכבוד סיום השנה אנחנו מזמינים אתכם לקרוא על הרגעים החשובים של שנת תשפ"ב המכינות:

מסכמים במספרים

4032 חניכים מסיימים את שנת המכינה. בנוסף, בשנה האחרונה נפתחו 5 שלוחות חדשות ומכינה אחת חדשה – מכינת רות.

את השנה גם פתחנו עם נתונים משמחים – כ-27% מחניכי המכינות הגיעו מהפריפריה החברתית, כ-100 חניכים הגיעו במסגרת תוכנית 'יחד' לחניכי חו"ל וכ-50 נוספים הגיעו דרך תוכנית 'שיבולים – הכללה של צעירים עם מוגבלות במכינות". בהמשך לכך, השנה נרשם גידול של 218% בנשים בתפקידי הניהול במכינות ב-4 השנים האחרונות.

תמונה 1

טקס המכינות המשותף לזכר יצחק רבין ז"ל

"עשרות המכינות הקדם צבאיות ואלפי החניכים שלהן הם הזדמנות גדולה לשנות את החברה שלנו ולהניח יסודות לעתיד טוב יותר ומאחד יותר" – רוה"מ לשעבר נפתלי בנט

באוקטובר האחרון נערך בפעם השנייה טקס המכינות המשותף לזכר יצחק רבין ז"ל. מטרתו הייתה לאחד את העם ולאחות את הקרע שנוצר בעקבות הרצח. ראש הממשלה לשעבר, נפתלי בנט נאם בשידור הטקס ואמר: "עשרות המכינות הקדם צבאיות ואלפי החניכים שלהן הם הזדמנות גדולה לשנות את החברה שלנו ולהניח יסודות לעתיד טוב יותר ומאחד יותר".

תמונה 1 1

התגייסות למערך בדיקות הקורונה

ביוזמה משותפת של מד"א והמכינות הקדם צבאיות, החניכים התגייסו בתחילת חודש ינואר, באופן מידי, לסייע באתרי בדיקת האנטי גן לנוכח העלייה הגדולה במספר הנדבקים. הם עברו הכשרה ייעודית ופעלו במקצועיות רבה. בפרויקט ההתנדבות השתתפו כ-1300 חניכים. בממוצע פעלו 70 מתנדבים ביום, ובימי השיא כ-140 מתנדבים ביום מ-32 מכינות תורניות וכלליות. ההתגייסות המיידית ורוח ההתנדבות שנושבת בחניכי ובחניכות המכינות מלמדת לא מעט עליהם. כשהם נקראים לסייע הם עושים זאת מתוך שליחות עמוקה ובהצטיינות יתרה.

תמונה 2

כנס המכינות התורניות ולימוד מסכת מגילה 600 פעמים לעילוי נשמתה של אסתר פולארד ז"ל

בחודש אדר א' חניכי המכינות התורניות הקדישו את זמנם, לילות כימים, ללמידת מסכת מגילה בגמרא, בחברותות ובחבורות. בבוקר יום חמישי (3.3.22), ראש חודש אדר ב', אלף החניכים הגיעו לירושלים לחגיגות סיום לימוד של מסכת מגילה 600 פעמים. הלימוד הוקדש לעילוי נשמת אסתר פולארד ז"ל. יהונתן פולארד אמר: "עוצמתה של התורה שהיא תמיד מחברת ומאחדת. אנחנו צריכים לזכור שאנחנו חלק ממשהו גדול מעם ישראל. אנחנו חיילים של ה' ואנחנו מתמסרים למען עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל".

תמונה 3

תוכנית 'שיבולים' סיימה את תקופת הפיילוט והתארחה בבית הנשיא

"המכינות הן דבר כל כך עצום. אין ספק בכלל שהיום עולם המכינות בונה את המנהיגות, אני רואה את זה בכל המעגלים של השירות הציבורי, אני רואה איכויות שלא ראיתי בעבר" – הנשיא יצחק הרצוג

לאחר תקופת פיילוט של כ-5 שנים, תוכנית 'שיבולים – הכללת צעירים עם מוגבלות במכינות' יצאה לדרך במימון מלא של משרדי הרווחה והבריאות, כשהיא ממשיכה לפעול על ידי מועצת המכינות.

בתחילת חודש פברואר קיים נשיא המדינה, יצחק הרצוג, אירוע הוקרה בביתו לרגל סיום שלב הפיילוט של התוכנית. חניכי התוכנית ובוגריה שוחחו עם הנשיא והציגו את עצמם בפניו. הנשיא הרצוג בירך על העשייה של השותפים לתוכנית ואמר: "המכינות הן דבר כל כך עצום. אין ספק בכלל שהיום עולם המכינות בונה את המנהיגות, אני רואה את זה בכל המעגלים של השירות הציבורי, אני רואה איכויות שלא ראיתי בעבר".

29f87f2c 90ee 81af 9d96 8be15fa0a61a

טקס יום הזיכרון הרביעי לאסון מכינת בני ציון בנחל צפית

ביום ראשון 24.4.2022, התכנסו יחד ראשי המכינות וחלק ממשפחות הנערים ביישוב יד בנימין במטרה לזכור את הנספים, להתייחד עם משפחותיהם ולבחון את התחייבות המכינות לעתיד – שאירוע כזה לעולם לא ישוב. ביום שלישי 26.4.2022, הטקס שודר בעמוד הפייסבוק והיוטיוב של מועצת המכינות והוקרן לכלל חניכי המכינות.

תמונה 4 copy copy

אירועי יום העצמאות

גם באירועי יום העצמאות הממלכתיים היה ייצוג מכובד של עולם המכינות. מנכ"ל מכינת כרם אל, מוניר מאדי, הדליק משואה בטקס ערב יום העצמאות בהר הרצל והקדיש אותה "לכבוד חניכי המכינה הקדם צבאית כרם אל ומאות בוגריה, וכל עולם המכינות הקדם צבאיות, שהוא דוגמא ומופת לנתינה ולשותפות ישראלית" – דבריו של מוניר מאדי בטקס. את משואת צה"ל הדליקה השנה סגן הדר כהן, בוגרת מכינת לכיש, שנבחרה למעמד על שירותה המשמעותי כמפקדת פלוגת "להבה", פלוגת עולות חדשות, בבסיס מחו"ה אלון.

בטקס מצטייני הנשיא זכינו לראות לא פחות מ-12 בוגרי מכינות – גאים בכם!

תמונה 6

מועצת המכינות תעניק למכינות תקן בטיחות

כארבע שנים אחרי אסון מכינת בני ציון בנחל צפית, מועצת המכינות הקד"צ אישרה בתחילת חודש יוני, יחד עם כל ראשי המכינות הקד"צ כי החל משנת תשפ"ג יינתן למכינות הקדם צבאיות תו תקן בטיחות בסיסי, ו\או מתקדם. ניהול הבדיקות להענקת התקן ייעשו על ידי מפקחים חיצוניים מטעם מועצת המכינות, אשר יבדקו את רמת הבטיחות והמוכנות של המכינה הן ברמת השגרה והן ברמת היציאה מהמכינה לפעילויות חוץ.

עם הפנים לשנה הבאה

קצרה היריעה מלפרט על הפעילויות המשמעותיות הנוספות שנעשו במכינות השונות ובמסגרת התוכניות של מועצת המכינות. חניכי וחניכות המכינות עברו בעצמם התנדבויות שונות, ימי עיון רבים, כנסים ומפגשים, אך גם שגרה יום יומית שבוודאי העצימה אותם הן מבחינה לימודית והן מבחינה חברתית.

אנחנו מודים לצוותי המכינות השונות ולשותפינו על העשייה המשמעותית ומאחלים לבוגרי שנת תשפ"ב גיוס קל ומשמעותי!

כעת מתכוננים במכינות לשנה חדשה – אליה יגיעו אלפי חניכים וחניכות שמצפים לשנה מלמדת ומשמעותית.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.