המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

חדש בבלוגים

 • "ממתק של שבת פרשת "קדושים. +

  איציק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על שבת פרשת  "'קדושים" .  לסיפור המלא >>
 • "ממתק של שבת פרשת "פקודי. +

  איציק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על שבת פרשת  "פקודי" .  לסיפור המלא >>
 • "ממתק של שבת פרשת "ויקהל. +

  איציק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על שבת פרשת  "ויקהל" .  לסיפור המלא >>
 • ממתק של שבת פרשת "יתרו" +

  איציק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על שבת פרשת  "יתרו" .   לסיפור המלא >>
 • ממתק של שבת פרשת "בא" +

  איציק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על שבת פרשת  "בא" .   לסיפור המלא >>
 • ממתק של שבת - פרשת "וישלח" +

  איציק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על שבת פרשת  "וישלח" .   לסיפור המלא >>
 • 1
 • 2
 • 3

"עם עבודה קשה את יכולה לעשות מה שאת רוצה" – שיחה עם ראשת מכינת תל"ם

ראשת מכינת תל"ם, ד"ר מעין מורג, הייתה בעצמה חניכה במכינת בינ"ה. בשנה שעברה, קיבלה את תפקיד ניהול מכינת תל"ם בתקופה משמעותית בחייה האישיים – הריונה הראשון. היא שיתפה אותנו מדוע היא גאה לקחת חלק בעולם המכינות ומה היא מקווה להעביר הלאה לחניכיה

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

WhatsApp Image 2022 05 11 at 16.50.59

לפני שהתגייסה לצבא, ד"ר מעין מורג הייתה בעצמה חניכה במכינת בינ"ה. כבר אז היא חלמה על תפקיד חינוכי משמעותי, בו תוכל להעמיק וללמד פילוסופיה יהודית ומחשבת ישראל. בשנה שעברה, כשקיבלה את תפקיד ראשת מכינת תל"ם היא התוודעה לבשורה משמחת גם בחייה האישיים – היא בהריון ראשון. השמחה הגדולה לוותה בהיכרות עם האתגר הגדול שניצב בפניה: להמשיך בשליחות שלה כמחנכת בעולם המכינות, תוך כדי חודשי ההריון. היום, כחצי שנה לאחר הולדת ביתה, היא מספרת מה היא למדה מהחוויה הזו ומה היא מקווה שחניכיה ילמדו ממנה.

"התקבלתי למכינת בינ"ה, שם פגשתי את יואב, שהוא בן הזוג שלי עד היום, מאז התחתנו והבאנו ילדה. זו באמת הייתה שנה מאוד משמעותית בשבילי כחניכה."

על בוגרים שחזרו להדריך במכינה אולי במקרה שמעתם לאחרונה, אך על בוגרת מכינה שחזרה לעולם המכינות כראשת מכינה לא שומעים כל יום. מעין סיפרה לנו מדוע נמשכה לעולם המכינות: "למדתי בתיכון תלמה ילין במגמת קולנוע ובמגמת מחשבת ישראל. בתום הלימודים, המורה שלי במגמת מחשבת ישראל המליץ לי להגיע למכינה כדי להמשיך ולהעמיק במה שלמדתי בתיכון. התקבלתי למכינת בינ"ה, שם פגשתי את יואב, שהוא בן הזוג שלי עד היום, מאז התחתנו והבאנו ילדה. זו באמת הייתה שנה מאוד משמעותית בשבילי כחניכה. אחרי זה התגייסתי למסלול שחקים במודיעין, הייתי מפקדת חוליה בפיקוד דרום ברצועת עזה בחטיבת המחקר. אחרי שהשתחררתי למדתי באוניברסיטת תל אביב בתוכנית אופקים בתואר לפילוסופיה יהודית ולספרות, ועשיתי תעודת הוראה".

WhatsApp Image 2022 05 11 at 16.54.05

לאחר שסיימה את התואר מעין לימדה מחשבת ישראל בבתי ספר תיכון אך לא הרגישה לגמרי מסופקת מכך. בן זוגה החל ללמוד בארצות הברית והיא נסעה יחד איתו. בתקופה באמריקה היא הכירה את יהדות ארצות הברית והתנועה הרפורמית, והחליטה ללמוד רבנות בניו יורק. "גיליתי אנשים שחיים את מה שאני מחפשת כבר הרבה מאוד שנים" – מעין סיפרה. כשחזרה לארץ, היא נתקלה במשרת ניהול שלוחה במכינת תל"ם (תנועה ליהדות מתקדמת), והרגישה שמצאה את מקומה.

"יש תמיכה הדדית – ברור לי שגם הנשים בצוות של המכינה ייכנסו להריון אם הן ירצו, ואנחנו נגבה אחת את השנייה."

"כעבור שנה קידמו אותי להיות ראשת המכינה. זה הגיע יחד עם התפתחות מאוד טובה בחיי האישיים – נכנסתי להריון. וזו הייתה דילמה באותו רגע, אך בכל זאת התקבלתי לתפקיד, כשידעו שאני בהריון. זכיתי להבנה ותמיכה מהצוות ומהארגון – וזו גאווה מאוד גדולה בשבילי, לעבוד במקום כזה."

מעבר לזכות האישית שמעין חשה כשתפקדה כראשת המכינה בהריון, היא הרגישה שהיא מעבירה מסר נוסף, לנשים נוספות שרוצות למלא תפקידים בעולם המכינות. זהו נושא שעלה גם בתחילת השנה, בסקר המכינות האחרון, בו שמחנו לגלות שנרשם גידול של 218% בנשים בתפקידי הניהול במכינות ב-4 השנים האחרונות. מעין מספרת שזה נושא קרוב לליבה, ושהיא מקווה שהמסר עובר הלאה גם לצוות ולחניכים והחניכות במכינת תל"ם: "יש תמיכה הדדית – ברור לי שגם הנשים בצוות של המכינה ייכנסו להריון אם הן ירצו, ואנחנו נגבה אחת את השנייה. זה משהו שהוא הכרחי כדי שבעולם המכינות יהיו יותר ראשות מכינה. בנוסף, החניכים ראו אותי בהריון מתקדם, ולדעתי, הם קיבלו מזה המון. גם בהיבט האידיאולוגי ובתפיסות הפמיניסטיות של המכינה, אבל גם בהיבט של ההבנה שיש ערכים שצריך לשלם עליהם איזשהו מחיר כדי שהם יתקיימו במציאות. זה מסוג הדברים שזוכרים בעיניי".

"עם עבודה קשה את יכולה להצליח, לנהל ולעשות מה שאת רוצה."

מעין מספרת שהיא גאה להיות אמא שממשיכה בעבודתה שלה: "כשיש לך ילדה את רוצה שהעולם יהיה שוויוני יותר, גם בשבילה. זו חלק מהבחירה שלי לחזור. אני החלטתי לא לוותר על הקריירה שלי. אני רוצה שתהיה לה אמא שעובדת. זה קשה אבל זו דוגמה לכך שאת רוצה לעשות את מה שאת רוצה לעשות. עם עבודה קשה את יכולה להצליח, לנהל ולעשות מה שאת רוצה."

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.