המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

חדש בבלוגים

 • "ממתק של שבת פרשת "קדושים. +

  איציק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על שבת פרשת  "'קדושים" .  לסיפור המלא >>
 • "ממתק של שבת פרשת "פקודי. +

  איציק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על שבת פרשת  "פקודי" .  לסיפור המלא >>
 • "ממתק של שבת פרשת "ויקהל. +

  איציק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על שבת פרשת  "ויקהל" .  לסיפור המלא >>
 • ממתק של שבת פרשת "יתרו" +

  איציק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על שבת פרשת  "יתרו" .   לסיפור המלא >>
 • ממתק של שבת פרשת "בא" +

  איציק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על שבת פרשת  "בא" .   לסיפור המלא >>
 • ממתק של שבת - פרשת "וישלח" +

  איציק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על שבת פרשת  "וישלח" .   לסיפור המלא >>
 • 1
 • 2
 • 3

"המכינה לימדה אותי איך לחיות חיים מתוך כוונה" – שיחה טרנסאטלנטית עם בוגרי תוכנית 'יחד'

ביקשנו מבוגרי תוכנית 'יחד' לספר לנו עוד קצת על חווייתם במכינה ישראלית, שמענו כיצד היא ממשיכה להשפיע עליהם היום, ולמה הם בהחלט ימליצו עליה לנערים נוספים.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

תוכנית 'יחד' מבית מועצת המכינות מציעה לצעירים בוגרי תיכון מרחבי העולם לקחת שנה הפסקה לפני הלימודים באוניברסיטאות ובמכללות ולהשתתף במכינה קדם צבאית בישראל, יחד עם חניכים ישראליים מרחבי הארץ. התוכנית היא דרך יוצאת דופן להכיר את החיים בישראל מקרוב, ללמוד לעומק על ההיסטוריה, התרבות והחברה הישראלית. החוויה במכינה מעניקה לחניכים ארגז כלים של חיים בקבוצה, פעילות מתוך שיתוף פעולה, שיעורים לפיתוח מנהיגות ולמידה של מגוון נושאים – על ישראל, על היהדות ועל מה שביניהם. השנה הגיעו לתוכנית 100 חניכם מרחבי העולם – מאירופה, מצפון אמריקה וממזרח אסיה, והתחלקו בין 13 מכינות המשתתפות בפרויקט.

שוחחנו עם זאק הריס, ריטה פדר וג'סטין פלס, כולם בוגרי התוכנית שהשתלבו במכינות ושבו לארצות הברית, וסיפרו לנו כיצד חוויית המכינה משפיעה עליהם עד היום, ולמה הם ימליצו עליה לנערים ולנערות נוספים.

זאק הריס

גר בפרובידנס איילנד/ סקוקי אילינוי, ארה"ב

מכינת נחשון מחזור כ"א קבוצת שדרות

סטודנט שנה ד' תואר ראשון במדעי המדינה באוניברסיטת בראון בפרובידנס רוד איילנד

"מכינת נחשון הייתה לגמרי השנה הכי משמעותית, מאתגרת, ומספקת בחיי. רכשתי הרבה כישורים, ערכים, וידע – את חלקם ציפיתי למצוא אך את רובם לא.

כיהודי אמריקאי, המכינה הייתה המקום שבו באמת יצרתי את הקשר שלי עם ישראל ועם החברה בישראל. למדתי לדבר עברית שוטפת ולהתייחס לישראל ברמה יותר עמוקה משיכולתי קודם. למדתי לראות בישראל מקום אמיתי – מקום עם בעיות עמוקות אך גם פוטנציאל ענק. ישראל יכולה להיות נושא מורכב בקמפוסים אמריקאים, אבל המכינה נתנה לי בסיס חזק שממנו אני יכול להתייחס אליה עם ביטחון עצמי, ביקורת, ואהבה.

המכינה גם לימדה אותי איך להוביל ולעובד בצוות באופן הכי אינטנסיבי שיש. עבודתי כמנהיג בארגוני סטודנטים וראש צוות במחנה קיץ השתפרה מאוד מאז המכינה. אני גם מצאתי שהאינטנסיביות של המכינה הכינה אותי לחוויה אקדמית מאתגרת בקולג'. אחרי שמסיימים משמר שנמשך עד השעות המוקדמות של הבוקר או מסיימים שבוע אינטנסיבי של טרקים בשטח, מרגישים תחושה נפלאה של יכולת וביטחון עצמי. 

ולבסוף,

המכינה לימדה אותי איך לחיות חיים מתוך כוונה. דיברנו המון בנחשון על "מהות" ועל "ערכים". כל יום היה מוקדש לעזור לקבוצה שלנו ולקהילה סביבנו.

היום, אני שואף להמשיך את אורח חיים הזה ולמלא את חיי בתחושת המשמעות שמצאתי במכינה.

מכינה היא חוויה של פעם בחיים. מתי תוכל\י לקדש שנה של חייך להתפתחות עצמית, למידה, התנדבות, ולמצוא את החברים הכי קרובים שלך? המכינה יכולה להיות שנה מאתגרת, במיוחד לחו"לניקים כמוני, אך איני מסוגל לדמיין את עצמי בוחר דרך אחרת."

1200 post Hul

ריטה פדר

מניו יורק

מכינת בית ישראל

סטודנטית לפני לימודי רפואה, במגמת לימודי מזרח תיכון

למדתי המון דברים במכינה, אז זה קשה לבחור על מה לכתוב. אבל בעיניי, הדבר הכי משמעותי שממשיך להשפיע עליי עד היום היא הדרך שבה המכינה לימדה אותי איך לעבוד עם קבוצה. למדתי איך לחיות עם אנשים, ואיך להתנהג ולעבוד באופן פחות אנוכי.

במכינה אפילו ההחלטות ופעילויות הכי קטנות משפיעות על אנשים אחרים. המודעות לכך ממשיכה לעזור לי, אפילו שנתיים אחרי המכינה.

חד משמעית הייתי ממליצה על המכינה. הרבה אמריקאיים מגיעים לישראל לשנה לפני האוניברסיטה, אבל הם עושים תכניות אמריקאיות, גרים עם אמריקאים ומדברים רק אנגלית. המכינה היא הזדמנות להכיר משהו שונה – לשפר את העברית וללמוד מאנשים שבאים מתרבויות שונות. אני כל כך זכיתי שהייתה לי את ההזדמנות להיות במכינה. כמה פעמים בחיים יש לך הזדמנויות לעשות דבר כזה? כנראה שלא הרבה... תנצלו אותה!

 1200 post Hul3

ג'סטין פלס ממאונט קיסקו, ניו יורק

מכינת נחשון, קיבוץ שובל (2016-2017)

לומד להיות חזן בבית המדרש לרבנים באמריקה, ניו יורק

כמה קשה זה לתאר את כל הדברים שלמדתי במכינה. כשהתוכנית הסתיימה, קיבלנו דיפלומה בת ארבע עמודים עם רשימה מפורטת של כל ההישגים שלנו, מניווטים ועד נושאים שונים ביהדות ובציונות שלמדנו. מה שהדיפלומה לא יכלה לפרט, היא את טבילת האש שהייתה בעבורי ושהפכה אותי לאדם טוב יותר.

החוויה כזר במדינה אחרת מלמדת מה זה באמת אומר לגלות אמפתיה לקשיים של מהגרים. למרות שלכם זו תהיה חוויה טובה יחסית, אתם תבינו מה זה אומר להרגיש מחוץ למקום במדינה שבמקרה שלכם, רוצה לקבל אתכם.

אני ממליץ על שנת מכינה לאותם הנערים היהודיים שנמצאים במרדף אחרי ליבם הישראלי.

למרות שהמכינה מביאה איתה רגעים ארוכים של בלבול מהעברית, ההרפתקאות יוצאות הדופן שתעברו יהפכו לנכס שיישאר איתכם שנים.

אתם תרגישו חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית, ובה בזמן תבחנו מחדש את ישראל שחשבתם שאתם מכירים. לסיום, החלק החשוב ביותר, אתם תמצא חברים לחיים שתדברו איתם בכל יום; ארבע שנים לאחר מכן, אלו החברים שיכולים להעיד על הלב הישראלי שלי.

1200 post Hul5

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.