הדפסת עמוד זה

במיוחד לט"ו בשבט: איך חניכי המכינות שומרים על הפלנטה?

לקראת החג לאילנות שוחחנו עם חניכות מכינה שנושא האקלים קרוב לליבן, ושיתפו אותנו בכמה טיפים שכל אחד יכול לאמץ 

15/01/2022

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

WhatsApp Image 2021 12 19 at 12.32.42

חניכי וחניכות המכינות יצאו לחגיגות ט"ו בשבט במגוון דרכים – אם בטיולים בטבע או בהסבה לסדר ט"ו בשבט המסורתי. אך ערכי הדאגה לטבע ולכדור הארץ מלווים את חניכי המכינות לאורך כל השנה – בניקוי חופים, בהתנדבות יחד עם קק"ל ובמגוון פעילויות אחרות, יום יומיות שהחניכים מובילים. במיוחד בעקבות שינויי האקלים הקיצוניים והמודעות הגוברת, במכינות רבות ראו בקידום נושא הקיימות ערך עליון השנה. שוחחנו עם שלוש חניכות – ממכינת עין פרת, מכינת חנתון ומכינת גליל עליון, שסיפרו לנו מה עושים אצלן ולמה לדעתן הנושא חשוב במיוחד לקידום.

אריאל לוי גדלה בין הרחובות הסואנים של מנהטן לבין ניו ג'רזי, והגיעה למכינת עין פרת השנה כדי ללמוד עוד על ישראל ולהשתלב בתרבות בארץ. היא רואה בשמירה על הסביבה ערך עליון, והוא ניצב בפניה יום-יום: "התחלתי לפעול למען שינוי האקלים כשאחותי הגדולה הפכה לצמחונית מסיבות סביבתיות, זה עורר בי השראה להשתנות גם כן. זה גרם לי ללמוד עוד ועוד על שינויי האקלים והנושא נגע בי באופן אישי והעציב אותי מאוד. קריאת ספרים והתנועה של גרטה טונברי עוררו בי השראה וגרמו לי לשנות את אורח החיים שלי לטובה".

"התרבות כאן מתרכזת במה המטרות שלנו וכיצד נעבוד קשה כדי להשיג אותן. אני הגעתי למכינה כשכבר הייתה בי אכפתיות לכדור הארץ, אבל האימונים, השיעורים וחיזוק העברית החדירו בי הרבה מוטיבציה באופן כללי."

אריאל מצאה במכינה מקום שמעצב אותה וגורם לה להבין טוב יותר מה המטרות שלה בחיים וכיצד להשיג אותן: "הרבה חניכים במכינה חיזקו את האידיאולוגיה שלהם, או הגיעו להבנה עמוקה יותר לגבי מה חשוב להם. התרבות כאן מתרכזת במה המטרות שלנו וכיצד נעבוד קשה כדי להשיג אותן. אני הגעתי למכינה כשכבר הייתה בי אכפתיות לכדור הארץ, אבל האימונים, השיעורים וחיזוק העברית החדירו בי הרבה מוטיבציה באופן כללי." בטיולים לדוגמה, אריאל וחבריה למכינה דואגים לאסוף אשפה שמטיילים אחרים השאירו.

WhatsApp Image 2022 01 12 at 08.21.35 1

גם במכינת חנתון קידום הקיימות היא מטרה עליונה השנה. לאחר שצעדו במצעד האקלים, החליטו לעשות מה שהם יכולים כדי לצמצם את הפסולת שלהם כקבוצה. יובל ססי חניכת המכינה סיפרה לנו "יש לנו פינות למחזור נייר, אנחנו משתמשים בכלים רב פעמיים שמופרדים לחלב ולבשר, אפילו כשאנחנו קבוצה של 60 חניכים. בנוסף, בשבועיים האחרונים כמעט חצי מכינה משתתפת באתגר 22, שבו אנחנו מנסים טבעונות ל-22 ימים."

בשלוחת ברעם במכינת גליל עליון הקדישו חודש שלם לנושא, כך מספרת לנו החניכה יובל לביא "לפני חודשיים המטרה החודשית הייתה לקדם את כל עניין הקיימות במכינה ויש חניכה שזו האחריות שלה לאורך השנה. התחלנו להפריד פחים, מינינו אחראי חשמל לכל חדר כדי שהאורות לא ידלקו ללא צורך. בנוסף, אין לנו כלים חד פעמיים במכינה בכלל. גם בטיולים אנחנו מביאים כלים רב פעמיים".

"להיות מוקפת בקבוצה כל כך תומכת של אנשים טובים לימד אותי להאמין יותר באדם. עכשיו אני רואה את החשיבות הגדולה יותר בדאגה לאחר ובהקשבה למי שצריך להישמע." 

וגם ברמה האישית, אריאל לוי ממכינת עין פרת רואה שהנוכחות בקבוצה והעיסוק בלימוד במכינה גורמים לה לרצות להיות אדם טוב יותר. "בשבילי להיות אדם טוב יותר אומר להיות אכפתית יותר במה שקשור להשפעה שיש לי כאדם על חיות ועל הפלנטה. לאחרונה הפסקתי לאכול דגים וחלב ואני מקווה להמשיך ולהפוך לטבעונית לגמרי בשנה הבאה." לטענתה, יש עוד דרך ארוכה לפנינו בכל מה שקשור לפתרון משבר האקלים, אבל היא  מספרת שהמכינה החזירה לה את האופטימיות: "להיות מוקפת בקבוצה כל כך תומכת של אנשים טובים לימד אותי להאמין יותר באדם. עכשיו אני רואה את החשיבות הגדולה יותר בדאגה לאחר ובהקשבה למי שצריך להישמע." 

ולסיום – 5 טיפים לשמירה על כדור הארץ מחניכי המכינות

  1. הביאו איתכם כלים רב פעמיים כשאתם יוצאים לטייל, והימנעו משימוש בכלים חד פעמיים.
  2. לאחר שאכלתם בכלים רב פעמיים ואספתם את הפסולת שלכם, זו הזדמנות טובה לאסוף את הזבל שאנשים אחרים השאירו, ולמנוע פגיעה בבעלי חיים ובסביבה.
  3. מחזרו נייר, ועשו שימוש חוזר בכלי פלסטיק – הפרידו את הפסולת שלכם ומיינו אותה בפחים השונים.
  4. היו אקטיביים – השמיעו את קולכם במאבק למען איכות הסביבה, קראו חומרים שיבססו את דעתכם ומצאו את הדרך שלכם לצמצם פסולת.
  5. והכי חשוב – הקיפו את עצמכם באנשים שנותנים לכם מוטיבציה להתפתח, ללמוד ולהשקיע זמן בעשיית הטוב.