הדפסת עמוד זה

יום האישה: ראשות מכינות לבנות מסבירות על משמעות ההפרדה המגדרית

עד לא מזמן מכינות לבנות בעיקר היו מושכות צעירות דתיות שמתכננות להתגייס לצה"ל, כמו מכינות צהלי ולפידות-אמונה, ובשנים האחרונות מספר מכינות כלליות הרימו גם הן את הכפפה. לרגל יום האישה 2020, מנהלת מכינה וראשת מכינה מסבירות מדוע בחרו לקיים את שנת המכינה בהפרדה מגדרית

08/03/2020

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

דיה בדש, מנהלת שלוחת הבנות של מכינת מלח הארץ

"נשים, נשים – שק של נחשים" – לא סתם הנחש מתגנב לסטריאוטיפ הזה על מרחב נשי. מסיפור גן עדן ועד היום מקומן של נשים עבר דרך ארוכה אבל יש לנו עוד הרבה עבודה.

שלום, שמי דיה בדש ואני מנהלת את שלוחת הבנות בעין גדי של מכינת מלח הארץ זו השנה השלישית. אני בוגרת מכינה בעצמי ובמשך שנים פעלתי במרחבים חינוכיים-טיפוליים, היום אני נמצאת במקום שבו אני מרגישה שכל הקצוות מתחברים – הטיפול-חינוך, היהדות, המגדר, הקבוצה, המשפחה והקהילה.

אז למה שלוחת בנות? למה ההפרדה המגדרית?

את הדרך שלנו בחרנו לעשות ביחד ובנפרד: ביחד עם בנות מכל גווני החברה הישראלית ובנפרד משלוחת הבנים. אנחנו מאמינות שהחיבור וההפרדה, לצורך השנה הזו והדרך שאותה רוצות לעבור יחד, היא המיטבית. הדרך הזו מאפשרת לכל אחד ואחת מרחבי פעולה, התנסות ויצירה יותר גדולים. ההפרדה המגדרית נועדה גם להתרחבות של שני המגדרים בתפקידים השונים (הנשיים והגבריים כאחד). חלק משמעותי מהמכינה שלנו הוא הקריאה לחיבור בין קבוצות חברתיות שונות שכדי ליצור אותו יש לחזק את הזהות של כל אחד ואחת.

"מרחב נשי הוא לא תחליף למרחב המשותף אבל יש לו מקום חשוב בחיינו כנערות וכנשים בחברה הישראלית כדי שנוכל להיות שותפות מלאות בהנהגה, במשפחה, בשכר, בחוק ובפרקטיקה"

כשאני מודיעה למועמדת למכינה שהיא התקבלה אני אומרת לה ש"אני מאמינה שנוכל לעשות דרך מופלאה יחד". הדרך הזו מתחילה בקבלה ואהבה, ממשיכה באחריות ושותפות ומסתיימת באמונה ובגאווה. במהלך השנה אנחנו מאתגרות את המכיניסטיות להרחיב את אזור הנוחות שלהן, להתבגר ולקחת אחריות, לעצב את המציאות שלהן כיחידות וכקבוצה, להתבונן אחורה באומץ וברגישות ולתכנן קדימה ביצירתיות ותשוקה, וכמובן לאהוב. את הדרך הזו הן עושות ביחד עם חברות שלהן סיפורי חיים שונים הנשזרים זה בזה במהלך השנה.

אני גאה להיות חלק ממרחב נשי שבו יש מקום לכל אחת להיות מי שהיא, מרחב שבו יש המון מקום ליצירה, לרגש, לשינוי, לאהבה, לקבלה ולהתפתחות. מרחב נשי הוא לא תחליף למרחב המשותף אבל יש לו מקום חשוב בחיינו כנערות וכנשים בחברה הישראלית כדי שנוכל להיות שותפות מלאות בהנהגה, במשפחה, בשכר, בחוק ובפרקטיקה.

אז מציעה תיקון לאמירה שפתחתי איתה: "נשים, נשים – איפה נרשמים(ות)?"

תמונה של דיה והחניכות: (שניה משמאל) דיה בדש.תמונה של דיה והחניכות: (שניה משמאל) דיה בדש.

רעות יחזקאלי, ראשת מכינת הרועות למרחקים

שלום לכל המינים - הנשים, הגברים, ומה שביניהם. שמי רעות יחזקאלי ואני ראשת מכינת הרועות למרחקים.

יום הנשים: איזה כיף לנו שיש יום שכולו שלנו, שמהווה עבורנו תזכורת נפלאה למי שאנחנו הנשים - יפות, חכמות, נפלאות, טובות ושלמות. היום הזה הוא גם תזכורת חשובה עבורנו לכך שהדרך עוד ארוכה והמלאכה רבה עד להשלמת הפערים הקיימים בחברה ובתפישת המושג הנפלא - אישה.

מילה על המכינה לפני הכל - מכינת הרועות למרחקים היא מכינת שטח לבנות. אלו שני עמודי הטווח שלנו. ציר ההתפתחות של הבנות במכינה מקביל לציר המסעות שמתקיימים במכינה בסדר עולה - ממסעות בני 4 ימים ועד למסעות בני 12 ימים - מהצפון ועד הדרום על פני כל הארץ היפה שלנו.

המסעות והסדרות בשטח ארוכים מאתגרים ומחייבים, במהלכם הבנות נדרשות לשיתוף פעולה ולעבודת צוות. הן סוחבות את הציוד על הגב- אוכל, שק שינה, מזרון שטח ובגדים. ישנות מתחת למיליארדי הכוכבים, מתמודדות עם מצבי קצה ומוצאות בתוך כל הקושי והאתגר את עצמן. המכינה עבורן הינה פלטפורמה מדהימה לחיבור שלהן אל עצמן ומכאן אל הסביבה שלהן בכל ההיבטים.

מסע עצמי מהסוג הזה חייב להתקיים בסביבה עוטפת, חמה, מוגנת ומאפשרת ואין סביבה טובה יותר לעבור תהליך כזה מהסביבה הנשית. הבחירה לקיים את המכינה בסביבה נשית מאגדת את העוצמה הנשית הזו, וכל אחת מהבנות והצוות חושפת אותה אחת לשנייה ולעצמה. שיתוף החוויות של המכיניסטיות שלנו במכינת הרועות למרחקים יכולות לתת לנו הצצה לעולמן ולמה שהמכינה מהווה עבורן.

מה קיבלתי? אהבה עצמית, התבוננות, חיפוש, עומק , חברות לחיים.

מה נתתי? תמיכה, ידע, אהבה, הבנה, מקום בעולם, ריפוי.

מסע עצמי מהסוג הזה חייב להתקיים בסביבה עוטפת, חמה, מוגנת ומאפשרת ואין סביבה טובה יותר לעבור תהליך כזה מהסביבה הנשית. הבחירה לקיים את המכינה בסביבה נשית מאגדת את העוצמה הנשית הזו, וכל אחת מהבנות והצוות חושפת אותה אחת לשנייה ולעצמה. שיתוף החוויות של המכיניסטיות שלנו במכינת הרועות למרחקים יכולות לתת לנו הצצה לעולמן ולמה שהמכינה מהווה עבורן.

להיכנס למכינה שכל כולה אישה מצריך אומץ, אומץ לשים מראה מול העיניים כל היום. המשמעות היא להיות בעבודה פנימית, שמלווה בהמון אהבה, בהמון דאגה והכי חשוב כשהן מוגנות. יש לנו תפקיד בעולם, תפקיד נשי. להפוך את העולם לטוב יותר, למוגן יותר, לצודק יותר.

האם אנחנו מוכנות לכך? בשביל זה אנחנו צריכות לראות את כל תחלואי החברה שלנו. את ההבדלים בין המינים. להתחזק. להאמין ולדעת שיכול להיות טוב יותר, עבורנו כי מגיע לנו! ועבור ילדנו כי מגיע להן.ם וזה באחריותנו!

יום הנשים שמח!! כוחנו באחדותנו.

(שישית מימין), רעות יחזקאלי.(שישית מימין), רעות יחזקאלי.