חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 185 | 13.1.2018 | י"ט בטבת התשע"ח

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

שבת, 13 ינואר 2018 21:56

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבוע טוב לכולם ולכולן,

שבועות גדושי מעשים והתקדמויות עוברים עלינו, וגם מחלוקות. חלק מוצאים ביטוי גם בקבוצות הוואטסאפ המשותפות שלנו - אבל הכל ברוח טובה ולשם שמיים…
עולם המכינות ממשיך לקדם ולעמוד במרכזן של תופעות חיוביות ומגוונות ובעקבות כך גם פונים אלינו להיות שותפים למהלכים נדרשים כשהדוגמה הטרייה: הובלת תחום ההתיישבות בפריפריה, חיזוק הקשר עם העם היהודי בתפוצות ועוד…

התוכנה החדשה במכינות החכ"ם לטובת השיבוצים בגיוס המשותף ממשיכה לעורר מתחים ומחלוקות הנובעים ברובם הן מאי הבנות והן מאי הסכמות שנחשפות עם ההפעלה הראשונית. כשיסתיים השיבוץ נתכנס להפיק לקחים והסכמה על הכללים ובינתיים אנא שימרו על ההסכמות שהתקבלו בדיון המסכם ב-4.1 וכפי שמופיע במכתבו של פרופסור נעם ניסן.

ולבסוף, עניין אישי - ביום רביעי הקרוב, 17 לינואר לעת ערב אמריא יחד עם אלה זוגתי להצטרף לבתנו הצעירה בטיול קצר בהודו. נוחת חזרה ב-6 בפברואר, זמין כל הזמן גם עם הסלולרי וגם באימיילים אם כי זמן התגובה יהיה איטי יותר מן הסתם.
אינסוף תודת לצוות המטה שיישאר לעבוד כאן קשה מאד, ולכל חבריי וחברותיי ראשי וראשות המכינות והמנהלים והמנהלות ששותפים למהלכים הרבים והמגוונים בחודשים האחרונים,

להת, דני

תאריכון

פרוייקט חדש - עמיות יהודית

הזדמנות נדירה לפרוייקט חדש נוסף בטווח המיידי:- עיסוק מידתי ומדויק בהיכרות והפנמת הקשר בין חניכי המכינה ליהודי התפוצות. סבסוד נאה למשתתפות וגם סיכוי טוב לסיור בן שבוע לראשי המכינות המשתפות בקהילות יהודיות בצפון אמריקה.

להרשמה לפרוייקט לחץ >>

להורדת הפרטים הנוספים על הפרוייקט לחץ >>

פרוייקט הדר - מחזירים את הדר ואורון הביתה

ביום ראשון 11.2.17 בשעה 11:00 בבוקר ניפגש אנשי צוות מהמכינות ונציגי חניכים לתכנון פעילות מעשית להאצת הדיון הציבורי והשבת הדר גולדין ואורון שאול. הפעילות תרוכז ותבוצע ע"י מזכירות חניכי מכינות.
פרטים נוספים יישלחו בהמשך.
ראשי מכינות המרגישים מחויבים ומעוניינים אנא הודיעו לנו בפרטי.

חלוקת כספי פרוייקטי קק"ל

שלושה מארבעת חברי הועדה הציבורית, יואב דוניץ, אפרת שפירא רוזנברג ונחי אייל (יוחנן לא יכול היה להגיע) התכנסו ביום חמישי בלטרון לדיון ממושך וארוך.
הועדה שלוותה ע"י יועמ"ש המועצה עו"ד נוי ברינט תפרסם את החלטתה בשבוע הקרוב ואנו נפיץ אותה לכולם בנפרד ובעדכון. הפרויייקטים שנדונו, למגישם שעמדו בתנאי הסף היו:

 • שלוחות ומכינות חדשות בפריפריה - הגישו 5 מבקשים.
 • גיסו פריפריה - הגישו 2 מבקשים.
 • כפרי סטודנטים - הגישו 4 מכינות. (ע"י "בארצנו")
 • בתי מדרש - הגישו 4 מבקשים.

סך הסכומים שיחולקו במסגרת הפרוייקטים הינו 830,000 ש"ח.
תודה רבה לחברי הועדה ובהצלחה לכולנו.

חלוקת כספי מלגות קק"ל והתנדבות קהילתית קק"ל

אנו מצויים במהלך של חלוקת הסכומים בסעיפים אלו (התנדבות קהילתית כבר בוצע מלגות ממש בקרוב). הסכומים מגיעים בחלק מהמכינות לרבבות שקלים ויותר, ובס"ה למעלה ממליון ש"ח שמחולקים. אנא היו בקשר עם יוליה ועימדו בכל דרישה וצורך להשלמה.

רכזי הבוגרים במלאת אמצע שנה

מליאת אמצע שנה רכזי בוגרים - השבוע נפגשנו כ40 רכזי ורכזות הבוגרים כלליות ותורניות למליאת אמצע שנה חגיגית בסימן השירות הציבורי.

בבוקר התחלנו עם אורי הרמן ראש אגף עתודות לישראל במשרד ראה"מ, שסיפר על התכנית הלאומית המרשימה "עתודות לישראל" שמיפתה את 10,000 התפקידים הבכירים במערכת הציבורית ושמה לה למטרה לאייש אותם במשרתי ציבור ראויים, ועל עשרות תכניות הצוערים ודרגי הביניים שקמו בעקבותיה ומתקדמים ליעד בהכשרת מעל 600 איש ואשה בשנה.
אורי הגיע אלינו במיוחד בין לו"זים צפופים ואמר באופן שאיהו משתמע לשתי פנים - אנחנו צריכים אתכם!
תכניות והכשרות לא יעזרו אם האתוס של משרתי ציבור לא יועלה על נס, ובעיקר - אם הבוגרים והבוגרות שלנו לא יבואו.
לפרטים: http://www.pmo.gov.il/BranchesAndUnits/direcgeneral/Pages/Atudot.aspx

אחריו נפגשנו עם מושי צדרבוים בוגר עלי מחזור י' וראש אגף צוערים לשלטון המקומי במשרד הפנים.
שסיפר על תכניות העתודה הרלוונטיות לבוגרים שלנו כבר מהתואר הראשון (לפרטים: https://www.hasama-zoarim.co.il/register)

בקיצור יום חשוב ומרתק שנתן השראה וזריקת אנרגיה למשימה ציונית קריטית שיש לנו בה כבר היום חלק חשוב- ועם הפנים קדימה, תפקיד מכריע.

WhatsApp Image 2018 01 13 at 15.44.56WhatsApp Image 2018 01 13 at 15.44.56

מטה מסייר - מטה מועצת המכינות ביקר במכינת בני-דוד עלי

ביקור מטה במכינת בני-דוד עלי, הותיר כמו תמיד תחושת התפעלות גדולה מההיקף והעוצמה של העבודה החינוכית במקום. אירחו אותנו שימל מנהל המכינה ויואל רכז הבוגרים.
בנוסף לשיחות עומק על עולם המכינות ועל הדילמות העומדות בפניהן, ניסינו יחד ללמוד ולנתח את כיוון התנועה של בוגרי המכינה והיעדים הרלוונטים להן, כמו גם כמובן בדיקת הקשר והעבודה עם המועצה.
סיימנו בשיעור מאלף בבית המדרש החדש מחד ובמגורים הישנים והמתפוררים מאידך… תודה על ביקור מלמד ומעורר מחשבות.

WhatsApp Image 2018 01 07 at 14.07.03WhatsApp Image 2018 01 07 at 14.07.03

הגיוס המשותף למכינות הכלליות - סרט חדש ומכתב מפרופסור נעם ניסן

לכל ראשי המכינות שלום,

אנו מתקרבים מאוד לתאריך היעד הסופי להכנסת דרוגי המועמדים והמכינות למערכת השיבוצים -- עד תאריך 21.1.2018 -- לאחר מכן המערכת תרוץ ותוציא שיבוצים ולא תוכל לחכות לאף מכינה שלא הכניסה את נתוניה בזמן.  עד כה רשומים למערכת כ-2400 מועמדים ומתוכם כ-1000 הכניסו כבר את דרוגיהם.  

רציתי בשלב זה לתת כמה תזכורות אחרונות.

 1. פורסם סרטון הדרכה למועמדים: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2013489668923208&id=1611452462460266. אני מציע לכולם לראות אותו (4 דקות בלבד) כדי להבין איך המערכת נראית מנקודת המבט שלהם.

 2. קריטי: יש להעלות גרסה ראשונית של טופס הדרוג של כל מכינה למערכת עד ה-15.1.2018 - יש עדיין מכינות שטרם העלו גרסא כזו. דבר זה יאפשר לנו בדיקת תקינות של הקובץ, בדיקת מספרי זהות חסרים, בדיקת שימוש נכון במכסות, וגם נוכל אולי לגלות בעיות ספציפיות למכינה. לא בטוח שנוכל לפתור תקלות (שתמיד יש) ברגע האחרון. ניתן יהיה להמשיך ולעדכן את הדרוגים בכל זמן עד ל-21.1. השיבוץ עצמו יתבצע בכל מקרה רק מול הגרסאות הסופיות - האחרונות שתעלו עד לתאריך 21.1

 3. נשמח מאוד לעזור למכינות שיש להן שאלות לגבי צורת הדרוג או צורת השימוש בקטגוריות. לגבי שאלות טכניות אפשר לפנות לליאור [email protected] ולגבי שאלות של כיצד להשתמש במערכת בצורה שתתאים למטרותיכם אפשר לפנות לנעם [email protected].

 4. אני מזכיר את ההסכמה שאין לדרוש ממועמדים לדרג מכינה מסוימת במקום מסוים, או אפילו להגיד לכם כיצד דרגו אתכן. בסרטון ההדרכה למועמדים הדבר נאמר להם במפורש. צריך לציין גם שאין למכינות כל צורך לעשות זאת שכן במקום מועמד שדרגתם במקום גבוה אך שובץ במקום אחר, המערכת אוטומאטית משבצת את הבא בתור במקומו.

 5. רציתי להדגיש שבשונה משנים קודמות, יש לדרג מספר גבוה בהרבה של מועמדים מאשר מקומות שיש במכינה. אנו ממליצים לדרג *לפחות כפליים* ממכסת המקומות שלכם, ורצוי כמה שיותר. חשוב להדגיש: המערכת תשבץ לכם מועמדים שנתתם להם עדיפות נמוכה רק אם לא היו מספיק מועמדים שדרגתם גבוה יותר שהיו מוכנים להגיע אליכם, ולכן אין כל הפסד משיבוץ מועמדים נוספים בעדיפויות נמוכות. אסביר מדוע זה חשוב ומדוע המצב שונה משנים קודמות: 
  נניח שיש לכם 100 מקומות במכינה. בשנים קודמות בהן "סגרתם מראש" עם המועמדים, קבלתם מראש קבוצה של 100 (או טיפה יותר, נגיד 110) ומכיוון שסגרתם איתם מראש, כולם (כמעט) הגיעו אליכם ומלאתם את הקבוצה. השנה המצב הוא שונה: מכיוון שנאמר למועמדים שהם צריכים להחליט רק ברגע האחרון, מן הסתם לא כל ה-100 הראשונים שתדרגו יגיעו אליכם - חלקם יעדיפו מכינה אחרת (וזה בהחלט בסדר מצידם והם אינם אמורים להודיע לכם על כך מראש!) אם לא תדרגו מועמדים נוספים, פשוט המערכת לא תוכל תוכל למלא את מספר המועמדים שרציתם, וגם אחר כך לא תוכלו לתקן זאת כי כולם כבר יהיו משובצים למכינות אחרות. אנו גם רואים את זה בנתוני דרוגי המועמדים שכבר הוכנסו למערכת: גם המכינות ה"חזקות ביותר" דורגו ראשונות רק אצל כחצי המועמדים שדרגו אותן.

 6. בהצלחה לכולנו!

צוות מערכת השיבוץ: נעם, אסף, ינאי, וליאור.

כנס ההתיישבות של בארצנו - מפיצים את הבשורה

300 איש, כמחציתם חניכי מכינות והשאר תושבי הגליל המערבי, חקלאים ואחרים השתתפו בכנס משותף לקק"ל (עם היו"ר דני עטר) ול"בארצנו". אני וטלי הצגנו את עקרונות ההתיישבות ואת יעדי התכנית - התמקדות בערד ונצרת עלית, וכמובן סיוע לפרוייקטים הנוספים בירושלים ובהתיישבות הכפרית בפריפריה.

הכנס זכה למשובים מעולים ולסיקור מפתיע. ובעקבותיו אנו מתכננים כנסים נוספים בהרכב וסגנון כזה ברחבי הארץ.

מתוך הטור השבועי של סיוון רהב-מאיר, "ידיעות אחרונות.

WhatsApp Image 2018 01 12 at 08.54.00

מפגש ראשון לתכנית "שיבולניק"

השבוע התקיים מפגש ראשון של "שיבולינק" וההתרגשות בשיאה. 16 חניכים וחניכות, עם וללא מוגבלות, מגליל העליון ועד שדרות, פתחו את המחזור הראשון של תכנית שיבולינק ,התכנית למנהיגות והובלה דרך המדיה החברתית.
התכנית מתקיימת בשיתוף שיבולים - התוכנית להשתלבות צעירים עם מוגבלות במכינות הקדם צבאיות ו-לינק Link 20 - התנועה לקידום צעירים עם מוגבלות של קרן רודרמן.

26678427 2013193398952835 3225303126008306338 o

שבוע טוב, דני

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.