חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 242 | 01.04.2019 | כ"ד אדר שני ה'תשע"ט

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

ראשון, 31 מרס 2019 15:58

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

הגשמים הברוכים מאריכים עוד את החורף והפריחות, אבל האביב כבר כמעט פה.  בענייננו, אנו ניצבים בפני חודשיים עמוסי חגים ואירועי מועצה שמתחילים השבוע בכנס נס הרים השלישי, ממשיכים לאחר הבחירות בכנס משתחררים תורניות וכנס למדריכי מכינות מיועדים, ולאחר החגים כנס המכינות לציון יום השנה לאסון צפית.

סביבנו יהום הסער במערכת בחירות גועלית במיוחד, והדברים פולשים גם לשימוש בחלקי שיעורים במכינות שמסעיר את הרוחות. לאן זה הולך? תקופה מורכבת, הרבה אורך רוח…

שבוע טוב,דני.

מה בגיליון?

תאריכון

הצעות למכינות

עדכון בנושא עתידה של מכינת בני ציון

ועדת ההכרה של משה"ח ומשהב"ט החליטו שלא לאפשר את פתיחת מכינת בני ציון מחדש בטענה שההתארגנות מחדש שביצעה לא מספקת עדיין. (ע"פ פרסומים בתקשורת). ההודעה נמסרה לתקשורת ולמכינה בד בבד. אנחנו לא שותפנו בדיונים ובשיקולים ולא קיבלנו את ההחלטה ואת פרוטוקול הועדה.

שני המשרדים טרם נענו לבקשתנו להקמת ועדת בדיקה.

התוצאה היא שהן משרד הביטחון והן משרד החינוך שטרם התייחסו לדו"ח ועדת אהרונשיקי והמלצותיו שנמסרו להם לפני ארבעה חודשים, ושטרם נבדקה התנהלותם ואחריותם, קבעו שמכינת בני ציון לא עשתה מספיק כדי להיפתח.
לטעמי מדובר בתהליך עקום ולא תקין.

הועד ידון בהשלכות מצב זה ובמימוש הדרישה להקמת ועדת בדיקה בישיבתו הקרובה. 

תגובתו של אריק שמיר, אביה של שני שמיר ז"ל על החלטה לסגור את המכינה

שטח פרטי - תגובות לדבריו של הרב חיים ברוך ממכינת עצם בנוגע לגיוס נשים

בשבוע שעבר פורסם באתר החדשות מאקו כתבה ובה סרטון המראה קטע משיעור הרב חיים ברוך במכינת עצם. בסרטון התבטא הרב חיים נגד גיוס נשים לצה"ל. הכתבה עוררה דיון ארוך על נושאים מהותיים בקבוצת הוואטספ של ראשות וראשי המכינות. מביאים לעיונכם את תגובתה של אופיר אבן, חניכה במכינת גליל עליון ואת תגובתו של הרב חיים ברוך.

אופיר אבן חניכה במכינת גליל עליון במכתב תגובה לדבריו של הרב חיים

אני אופיר אבן, חניכה במכינת גליל עליון שלוחת כפר הנשיא. כחניכה במערכת המכינות לא יכולתי שלא להתייחס לדבריו של הרב חיים ברוך שפורסמו אמש בתקשורת, ולהבהיר לכל נערה שבכוונתה להצטרף למכינה בעתיד שזו אינה הדעה הרווחת בקרב אנשי המכינות במדינה, להפך.

את המכינה שלי מובילים ערכי הדמוקרטיה ובראש ובראשונה ערך השיוויון, בטח שבכל הנוגע להיבט המגדרי. בעידן שלנו היום, של שיוויון זכויות והזדמנויות, קבלה והכלה של האחר, קשה לי לראות איש חינוך במכינה קדם צבאית מחנך את תלמידיו לפילוג עמוק בחברה שלנו, לעליונות הגבר על פני האישה.

את חובת ההוכחה אנחנו הבנות כבר לקחנו על עצמנו. הוכחנו שאנחנו יכולות להיות טייסות ולוחמות, ספורטאיות ומנכ״ליות של חברות. הוכחנו מזמן שאנחנו לא רק יולדות, מנקות ומבשלות. והיום אנחנו לא צריכות להרגיש עוד צורך להוכיח. הבעיה היא לא ביכולת שלנו ובמסוגלות שלנו. היא בפחד של אותם אלה כמו הרב ברוך שפוחדים מערעור סדר ישן ומקובע שנוח להם. הם מפחדים משינוי, אבל הוא כבר כאן.

הרב חיים ברוך, הנשים אינן מחלישות את הצבא. אנחנו לא מבקשות הקלות ולא מבקשות להוריד את הרף כדי שנוכל לעמוד בו ולהשתלב כראוי, האינטרס שלנו כאזרחיות ישראל הוא בטח לא להחליש את צה״ל. מה שביקשנו הוא שיוויון הזדמנויות. הזדמנות לעמוד בדרישות הקיימות. הנשים אינן מחלישות את הצבא, אך דבריך הם אלה שמחלישים את החברה. דברי אפלייה ושיסוע. אתה הוא שמוביל את המגמה המסוכנת באמת במדינה הזו.

אתה אולי מפחד משינוי אבל אני לא. אנחנו הנשים לא. אנחנו נמשיך לקדם, להוביל ולברך אותו. לברך את השיוויון, לברך את האחדות, להוקיע את האפליה.

תגובתו של הרב חיים ברוך ממכינת עצם

חברים יקרים,

האמת שהופתעתי בעצמי מהכתבה. שיעור שניתן לפני כמעט 5 שנים. הוצא לאור השמש בעיקר ע"מ לנגח את הרב רפי בסוגיות הפוליטיות.

אבל האמת שהופתעתי עוד יותר מחלק מהתגובות פה בקבוצה. כמי שחתום על אמנת "נס הרים" מקפיד לא להעליב ולא לפגוע במי שחושב אחרת ממני ועדין להגיד את דעתי במלא עוצמתה.

יש פה שאלה עמוקה מה היא סובלנות האם סובלנות פרושה להשתיק כל מי שחושב אחרת ממך או לעשות לדעתו דה לגיטמציה. יש כיום מאבק תרבותי בחברה הישראלית וכחלק מהחברה מותר וחובה עלי ללמד את תלמידי את עיקרי אמונתי.

זוהי המהות של הדמוקרטיה.

נלחמתי לשמוע אמירות מאוד קשות מחלקכם נגד אמונתי (סוטה, פרמיטיבי, גזענות, וכ'ו) והמשכתי לשבת וללמוד משום שהאמנתי שדיבור הוא הכלי החשוב ביותר ללימוד והכרת האחר.

אני סובר שנשים בשרות קרבי פוגעות בצה"ל. ובעצמן. וחושב שחובה עלי ללמד את תלמידי דעה זו. איני מתבייש בה ומעולם לא הסתרתי אותה.אני מכיר מאמרים שלמים של אירגונים מסוימים (מי שרוצה אראה לו) מה מוביל את האג'נדה הזו לדחוף שילוב נשים בצה"ל. לא האשמתי את כל השמאל הישראלי הציוני. אבל לצערי (ולצערכם) יש עמותות שמאל שזה מה שכתבו. מי שרוצה להעלב מוזמן מי שרוצה להתמודד עם הנתונים מוזמן להרים צילצול.

מעולם לא פגעתי במישהי שמשרת בקרבי בצורה אישית ולהפך. יצאתי להגנתן. כל מה שדיברתי הוא על התופעה ולא כפרטים שראיויות לעל הערכה.

בזמן פירסום הכתבה הייתי במילואים עם חיילי בשטח ברמת הגולן וכמובן גם קצינות המטה היו סביבי. השיח הוא על התופעה ולא על הפרטים שראויים לכל הערכה.

מותר לנו להסכים וגם להחליט על מה לא מסכימים. איני מרגיש רע שידידי דני זמיר נלחם להביע דעתו גם אם היא פוגעת בי ולהפך אלחם ע"מ שיביע אותה בפני גם אם אני חושב שהיא הרסנית לאומה. רק כך יכולה להגיע בשורה מעולם המכינות.

בכל שיעור טבעי שכולנו מדברים ונותנים דוגמאות משוחררות יותר. כשישבתי מס' פעמים בשיעורים במכינות כלליות שמעתי ציניות וחיקויים של דתיים כפי שלא שמעתי מעולם. למדתי לקחת זאת בפופורציה לפעמים כך אנו מעבירים מסרים. לא קרה כלום. הכתפיים שלי רחבות לספוג הרבה הופתעתי שלרבים אין את היכולת והעוצמה לשמוע משהו אחר

האמת שמאז הפרסום. וזו ההפתעה השלישית שלי. אני מקבל המון תגובות שגורמות לי להרבה הרהורים. רבים כ"כ אומרים לי שהם מפחדים לדבר כך בגלל משטרת המחשבות. שותפות אמת לא תהיה במקום שלא יהיה שיח של אמת.

לענ"ד עוצמתם של המכינות הוא לא במכנה המשותף. לא במה שמסכימים. אלא במה שחולקים. כל ימי כחבר ועד נלחמתי על לברר את המחלוקת ומתוך כך את הביחד ולא להפך. ולכן גם היום אני יכול לשבת עם אירגוני נשים לכאורה רחוקים ממני ומתפיסתי ולהגיע להרבה משותף.

שם תהיה בשורה אחרת חבל על כל הנסיונות העקרים לנסות להגיע לבשורה ציבורית שכל העם מחכה לה.להנהגה אמיתית

חניכות וחניכים מהמכינות בסרטון קולולם בשיתוף לינק20

לפני מספר שבועות השתתפו חניכות וחניכים מהמכינות באירוע קולולם של לינק20. התוצאה המרגשת לפניכם:

הצעה לבוגרים: מסע הגילוי הפנימי ליוון

מסע הגילוי הפנימי - סדנה קבוצתית לבוגרי מכינות המתקיימת בכפר מבודד ביוון.

בין הרים לים, מקום שבו בחברה מיטיבה עם האנשים הנכונים, יכול להיווצר מפגש משמעותי: ביני לאחרים, וביני לעצמי.

הסדנה בהנחיית חנן ברזלי, ראש מכינת מלח הארץ ומנחה קבוצות ועטרה סודרי, עו"סית קלינית, ומנחת קבוצות טבעתרפיה.

חנן ברזילי: "הבוגרים שלנו, ומה המענים להם הם זקוקים מעסיקים אותנו ואת כלל המכינות בשנים האחרונות. שאלתי את עצמי, למה הם זקוקים? ומה אני יכול להציע להם שהם יתקשו לקבל במקום אחר?

בעבר בסוף השירות היינו מזמינים את המשוחררים הטריים לשלושה ימים בעין גדי, לסמינר משתחררים, בסמינר הבנו שבעוד אנו מנסים לדבר על העתיד, הם עסוקים מאד בעיבוד העבר. ולמעשה, שאין עיבוד מסודר על פי רוב של החוויה הצבאית, באשר היא תהיה.

מתוך כך נולד " מסע הגילוי הפנימי", וכשמו כן הוא, אין זו יומרה לא ממומשת. תפיסתי האישית, ובכך גם תפיסתנו כארגון וגם בעבודה היומיומית במכינה, כי אדם צריך להכיר את עצמו, להיות במגע עם עצמו, עם שלל החלקים הזהויות והחוויות שיש בו. אני מגיע מהעולם של עבודה קבוצתית, ושל מפגש עם עצמך דרך האחר. כך יצרנו סדנה שעיקרה איננו תכנים מוכתבים מראש, או הכנה לאזרחות, אלא היא מפגש דינמי, רגשי בין צעירים וצעירות בשלב שלאחר השירות הצבאי ועד תחילת לימודים. 

אודה לכם אם תעודדו צעירים וצעירות שלכם להצטרף לסדנא הזו, שנה שעברה יצאו שתי בוגרות מעיין ברוך ובוגר מכינת גל, והם בפירוש זכו. מספר המקומות מוגבל ומצומצם.

אני ממליץ לקרוא את הכתבה הלא ארוכה, שתוסיף עוד על שורות אלו."

להורדת הכתבה >>

פלייר מעודכן1

חגיגות עשור למכינת מלח הארץ 

חוגגים עשור דפוס 1

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.