הדפסת עמוד זה

דף עדכון 138 | 28.01.2017 | ב' בשבט ה'תשע"ז

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

28/01/2017

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבוע טוב לכולם ולכולן, 

מזל שהחורף חזר אלינו בגשמיו הברוכים ושלגיו וקצת צינן את המתחים הציבוריים שממשיכים להתעצם. הכנת היומיים המסכמים לראשי המכינות  שאנו עסוקים בהם (26, 27 במרץ בנס הרים) מחזירה אותנו אל ההיסטוריה של ההקמה של המועצה, ומחדדת את שאלת היכולת והצורך שלנו לקדם חזון משותף. בינתיים ממשיכים בעבודה, הרבה יזמות מרתקות מובלות בשטח, וזאת ההזדמנות להציע שתיכנסו לאתר המועצה (אם טרם עישיתם זאת) ועקבו אחרי המועצה בפייסבוק, ס"ה הרבה סיקור מחמם את הלב של הפעילות העניפה במועצה….

קריאה מהנה, דני

מה בגליון:

תאריכון:

יום עיון במיט"ב

נציגות מורחבת ומכובדת של המכינות ביום העיון של מיטב ה24.1  שנערך שנה שנייה ברציפות בארגון של האגף בטחוני חברתי (אודי) בשילוב עם מיט"ב.
ביום העיון השתתפו גם נציגי הש"ש, התכניות החצי שנתיות ותנועות הנוער.
כרגיל היום העיון היה מאורגן למופת וכלל סקירות ושיחות מגוונות לרבות עם רח"ט תומכ"א ערן שני, וראש מיטב החדש יוסי מצליח.
אחרי כל המחמאות, השאלה מה למדנו מהיום וכאן יש פחות מקום לאופטימיות.

א. הקצאת תקנים:
רח"ט תומכא הקודמת מירב קירשנר אמרה לנציגות הועד בשיחה שנערכה איתה לפני כשנתיים, שגם עם צמצום משך השירות המכינות ישמרו על קצב גידול שנתי של לא פחות מ9 עד 10 אחוז לשנה ונימקה זאת.
ביום העיון דובר על כ 5% גידול בשנים הקרובות.
לעומת זאת לשנת תשע"ח קיבלנו הקצאת תקנים שמבוססת על גידול של 5% במכינות שמעל 50, ו 8% במכינות שעד 50.
המידע הסותר וחוסר היציבות במדיניות אינם תקינים ויש הכרח להגיע לתכנון ארוך טווח כנדרש מגוף רציני כמו צה"ל.

ב. שירות משותף ביעדי צהל
מפקד מיטב מציג גישה שבה אין תעדוף לשירות קבוצתי משותף של בוגרים או בוגרות מלבד יחידות שדה מובהקות מסוימות (שריון תותחנים הנדסה).
בד בבד ישנם הסדרים "פרטיים"  של חלק מהמכינות עם חטיבות גולני, וכפיר. איך הדברים מתיישבים? לא ברור.
מה שכן ברור הוא שפניית הצבא אלינו לעודד שירות בוגרים ביעדים מסוימים , גם שירות משותף בתחילתו, כגון: כפיר, תצפיתניות, מגל- לא זכתה לסיוע ולגיבוי ברמת הביצוע במיט"ב. מוצע כי כל מכינה המבקשת לעודד בוגריה ובוגרותיה למסלול מסוים תקבל התחייבות בכתב לאותה שנה ממיטב (סיכום פגישה) ושלא תבטיח בלי זה דבר לבוגריה. מוצע כמובן להיעזר ביוסי לקידום הסיכומים.

ג. שירות הבנות
ראה סעיף ב' וביתר שאת.

ד. שנה ג ושנה ב ארוכה

אין חדש בנושא זה.

המחלוקת עם שירות הבנות הדתיות

סערה גדולה, הנוגעת גם בעבודתנו באופן ישיר ועקיף, התעוררה לאחרונה במחלוקת חריפה בעולם הציוני דתי לגבי שירות בוגרות המגזר, בין השאר עקב פרסומים מבישים נגד גיוס כזה.מאחר ואנו כמועצה מכילים ומעודדים מכינות המעודדות בנות לשירות בצה"ל  נראה לנו חשוב להביא בעניין זה דבריה של חברתנו מיכל נגן ראשת מכינת צהלי כפי שפורסמו בספר הפנים:

דבריה של חברתנו מיכל נגן מהיום בספר הפנים:

"סרטון  'בודדה במערכה' של חותם נגד התגייסות נשים דתיות לצבא הוא קמפיין החר"דקים של הציונות הדתית.
החבר'ה מ'חותם' – הגזמתם לגמרי! זו ירייה בתוך הנגמ"ש. אפשר להתווכח על ערכים ועל פרשנויות הלכתיות  - אבל האם המטרה  מקדשת את כל האמצעים?   האם בהוצאת שם רע על החיילות – שהן בשר מבשרנו,  בביזויין,  בהפיכתן לגרוטסקה,  בירידה לרמיזות שמתחת לחגורה, בזה נרוויח משהו?

מביך ומעליב אותי לחשוב שככה אתם רואים את הנערות המתגייסות. מביך ומצער אותי לחשוב שבתנועה החברתית האדירה הזו אתם רואים רק את הסטראוטיפים. מביך ומעציב אותי להבין כמה קטנות וטיפשות אתם חושבים שאנחנו. וחלשות.

רבותי למדוני שהתורה מאירה ומשמחת, מכוונת אותנו לראות את הטוב שבזולת, מצמיחה בנו רגישות וכבוד גם לשונים מאתנו, ומלמדת אותנו לאהוב את אחינו גם אם הם חלוקים עלינו בדעות או במעשים.  לא הכל מותר בשיח עם בני נוער. להיפך. כשאתם נוקטים בדרך שפוסלת אותן ומקטינה אותן – היא מעידה על תורתכם שלכם. מאות תלמידותיי המשרתות בצבא לימדוני כי הן מתגייסות מתוך מסירות נפש עבור עם ישראל. הן רואות בשירות בצבא שליחות מחוץ למגזר כדי ליצור חיבור ומפגש עם כלל ישראל. חיבור עם רחוקים. הן מוכנות להתמודד עם אתגרי השירות הצבאי כדי להיות שותפות עם הציבור הישראלי במשימתו הלאומית הגדולה.

חיילתורנית מתמודדת עם השחיקה, עם החספוס ועם הבדידות מתוך עדינות ועוצמה מתוך בירור ומחשבה, מתוך יצירתיות ורגישות, מתוך אהבת תורה ויראת שמים. בדרכה, דרך זהירה ואמיצה שתום וחכמה משמשים בה כאחד. תודה לכן חיילותורניות על ההתמודדויות שלכן עם כל מה שבצבא: סביבה גברית, מרחב חילוני, צרכי המערכת, ושחיקה של הנפש ושל כל הרצון. ההתמודדות שלכן מאירה את עבודת השם כמשהו עמוק ומתפתח, משוחח, מתמודד נמשך ומרומם. 

תודה לכן יקירותיי, שאתן מחיות בי את האמון שהתורה יפה היא, ושכוחה מצמיח אהבה ולא ביקורת. 

תודה לכן שאתן מעזות לחשוב, לבחור, לסמוך על עצמכן, להיכשל ולקום בתשובה. שוב ושוב. כי זוהי הדרך היחידה למצוא את הקב"ה בחייכן. אתן לא בודדות במערכה – אתן ציבור שעושה דברים גדולים – שאו ראשכן ברמה וכוונו לבבכן אל אביכן שבשמים – היו אתן השינוי אליו אנו מתפללים  - וביחד נתקן עולם במלכות ה'."

16177471 10211740438447878 7994393972332766803 o

הנחיית קצין חינוך ראשי בעניין הרב יגאל לווינשטיין

דרך הטוויטרים נודע לנו ביום חמישי כי הקי"ר הורה ליחידות צה"ל כי אין להזמין את הרב לוינשטיין להרצאות ביחידות צה"ל. קצין חינוך ראשי נימק הנחייה זו בהוראת משרד הביטחון. בזהירות הנדרשת אעיר כי לכאורה אין נימוק זה מדויק. הסערה האחרונה פרצה לאחר שהרב יגאל הוקלט בשיעור כשהוא מתבטא בביטויים לא ראויים. הרב יגאל הביע צער והתנצל על השימוש בביטויים אלו ואף השעה עצמו מהמועצה. 

בזהירות הראויה יש לבחון הימנעות של היווצרות מדרון חלקלק שבו ננקטות סנקציות בגין דברים שנאמרים בשיעור. מציע שהנושא ייבחן לעומק ויידון במועצה.

מכתב למכינות – פתיחת בתי מדרש "בשותף" לשנה א' במכינה

שלום לכולם וכולן,

אנחנו רוצים להזמין אתכם לקחת חלק בשני מהלכים משמעותיים הנוגעים ל"בשותף" בית המדרש לבוגרים. כידוע לכם הפרויקט פועל זו השנה השניה בירושלים, ת"א וחיפה (וגם מוקד חדש כפר סבא), ונכון להיום אינו מממש את הפוטנציאל שלו. קושי מרכזי הוא לחשוף בוגרים לפרויקט לאחר שלא חוו אותו בשנת המכינה, לכן בחשיבה משותפת עם מספר מכינות החלטנו לצאת לפיילוט חשיפה שכולל שני חלקים מרכזיים:

חלק א' - הצטרפות מאורגנת של חניכי שנה א' במהלך שנת המכינה לבתי המדרש

אנחנו קוראים לכל מכינה לקבוע מועד שבו תצטרף כמכינה לכל מוקדי "בשותף". כלומר: באחת השבתות שהחניכים יוצאים הביתה, מחליטים כמכינה שכל חניך מגיע בשישי בבוקר ל"בשותף" הקרוב לביתו(ירושלים, חיפה, ת"א, כפר סבא).  מומלץ שהצוות כדוגמה אישית יצטרף גם הוא ללימוד. **ניתן כמובן לעשות זאת כחלק מלו"ז המכינה בשבת שנשארים, אך אז מתווספות עלויות הסעה שיהיו על המכינה.

חלק ב' – הצטרפות ראשי מכינה כמורים ב"בשותף"

אנחנו מזמינים את כל ראשי המכינות להצטרף למערך המורים של "בשותף", ולהשתבץ להעברת שיעורים במוקדים השונים.  

אשת הקשר לכל התיאומים והשיבוצים היא תמר זעירא. מוזמנים לפנות במייל: tamarzeira@gmail.com  או בטלפון:  055-6662186.

דבר אחרון הוא שהחל מהיום כל חניך שנה א' בכל מכינה מוזמן להצטרף ל"בשותף" באופן חופשי. מוזמנים להעביר את הפרסומים השבועיים לחניכים ולעודד אותם להצטרף עצמאית – הם מוזמנים בשמחה!

ומילה לסיום – אף פעם לא קלה דרכנו בתחום הבוגרים בכלל וב"בשותף" בפרט. החלום הוא שלכל בוגר יהיה בית מדרש קבוע ללכת אליו בכל יום שישי כשחוזר מהצבא, עם לימוד וחברותא שמשמרת את הגחלת שתוך כדי מרוץ החיים כל כך קשה לשמור עליה. אנחנו עוד לא שם, ושתי ברירות בפנינו – "להוריד את הדגל" ולוותר או להמשיך ולנסות בכל דרך אפשרית להגיע לשם.

דני, תמר ואסף

beshutaf2beshutaf2

שיתוף פעולה עם ארגון שמע - פנייה מתא"ל במיל רם שמואלי

פנתה אלי חברה מאוד טובה שעובדת בארגון אנשים כבדי שמיעה, "שמע"  ובמשרד החינוך בתחום זה, להציע שיתוף פעולה עם מכיניסטים באזור חיפה.

מהכרות אישית שלי עם סיגל ועם הארגון, זו יכולה להיות הזדמנות יוצאת דופן.

בעבר הייתי מעורב בחלק מהפעילות שלהם כולל משלחת של רקדנים חרשים וכאלו ששומעים ביחד לבוסטון . המפגש עם נוער כבד שמיעה הוא מעצים ותורם לשני הצדדים ולכן הוא הזדמנות.

אשמח לתמיכה,

רם שמואלי- תא"ל במיל.

יו"ר ועד מנהל "השומר החדש"

0507-689-342

הזמנה לטקס ציון 20 שנה לאסון המסוקים

קישור להזמנה >> לחצו

הזמנה ליום אינטרנט בטוח בכנסת

inv new

אזכרה לאלמונים בבית הקברות סבוסקי

הזמנה לסופ"ש בקהילה החרדית בחסות עמותת "רוח אחרת"

סופ"ש חוויתי בירושלים! מחפשים חוויה מעצימה? מרחיבת אופקים? מפגש בלתי אמצעי באווירה נעימה ופתוחה עם משפחות חרדיות?

עמותת "רוח אחרת" מזמינה אתכם ל"שישבת" בשכונת רמות ב' הפסטורלית. שבת עם משפחות מתוקות שפותחות את ליבם וביתם לארח אתכם בסעודת ליל שבת ושבת בבוקר.

סיורים מפגשים ומעגלים עם דמויות מרתקות, סעודה שלישית משותפת והבדלה בליווי אומנים ומוזיקאים.

לינה בשקש"ים בכיתות בית הספר השכונתי.

מחיר:  50 ₪ למשתתף.

כיבודים ופינוקים...

תשאלו את מי שכבר היה..

לפרטים:

רפאל: 0544537211   refaelkatz@gmail.com

 

שבוע טוב, דני