מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות
×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 592

חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 269 | 22.10.2019 | כ"ג תשרי ה'תש"פ

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

שלישי, 22 אוקטובר 2019 11:23

אחרי חגים שמח לכולם!

רוב המכינות לא פעלו בחול המועד, ועכשיו בעצם מתחיל הפרק המרכזי של הפעילות שלמעט הפסקות קטנות ימלא את זמננו עד חופשת הפסח אי שם בניסן.
שנייה לפני שחזורים, דיווחים עדכונים תזכורות , אירועים…

קריאה מהנה ומועילה והמשך שובע מצוין לכולם!

מה בגיליון?

תאריכון

הצעות למכינות

נוהל טיולי הכנה למכינות

להורדת נוהל טיולי הכנה של מועצת המכינות לחצו >>

הרשמה לפרויקט עמיות יהודית - תש"פ

שלום לכולם,

מועצת המכינות והסוכנות היהודית, בתמיכת פדרציית ניו יורק, מזמינות את המכינות הקדם צבאיות להשתתף בסמינר בנושא עמיות יהודית. הסמינר מורכב משלושה ימי עיון שונים ומותאמים לחניכי המכינות. המכינות מוזמנות להירשם ל-1 עד 3 ימי עיון, הכוללים תוכן חינוכי, כיבוד בוקר וארוחת צהריים, והחזר הוצאות על הסעה לפי גודל המכינה והיקף ההשתתפות.

שימו לב – הפרויקט הוא עבור שנת הפעילות הנוכחית.

הרשמה: בטופס בקישור הבא, עד סוף השבוע- יום ש' 26/10/19  לפרטים ומידע נוסף: גלעד זילברשטיין (מועצת המכינות) – [email protected] – 052-3919133

ימי עיון והכשרות בשבועיים הקרובים

24/10 - ה' (כ"ה בתשרי) - יום עיון ר"מים #1 - ירושלים
28/10 - ב' - הכשרת מדריכים ור"מים #1 - תל אביב
29/10 - ג' - פורום רכזי בוגרים #1 - ירושלים
6/11 - ד' - צוות היגוי מגדר במכינות - תל אביב (למכינות המשתתפות בפרויקט)

מפגש #1 - הכשרת מדריכים - 28/10/19

המפגש הראשון של הכשרת המדריכים השנה בהובלת עודד שטיין (גליל עליון) יתקיים ביום שני הקרוב בין השעות 9:00-16:00 במרכז 'דעת' בת"א (רחוב בן אביגדור 5, תל אביב – מרחק הליכה מתחנת רכבת השלום).

להרשמה ואישור הגעה למפגש הראשון שלחו את קישור ההרשמה לכל צוות המדריכים להרשמה אישית של כל אחד/ת לחצו >>

הכשרת המדריכים תש"פ תתקיים ב-4 מפגשי לימוד משותפים במטרה לשפר את הרמה המקצועית ולהעמיק את הקשרים בין צוותי המכינות בכל הרמות. המפגש יכלול ארוחת צהריים למשתתפים. המכינות המשתתפות נדרשות להתחייב להשתתפות מלאה של כלל צוות המדריכים בארבעת המפגשים, למשך כל יום ההכשרה.

לשאלות ומידע נוסף במייל ובטלפון: עודד - [email protected] | 052-6614170

מפגש פתיחת שנה חגיגי - פורום רכזי בוגרים - 29/10/19

מפגש פתיחת השנה של פורום רכזי הבוגרים תש"פ יתקיים ביום ג', 29/10/19 ב'צעירים במרכז' (רחוב שבטי ישראל 22, ירושלים).

רכזים חדשים (שנה ראשונה בתפקיד): 9:30-16:00 (ניפגש בתחילת היום להיכרות והצגת פעילות הבוגרים והמועצה)

רכזים ממשיכים: 12:00-16:00

לאישור הגעה מלא/י את הטופס הבא >>>

הזמנה למפגש 1

מפגש ראשון של צוות ההיגוי לפרויקט מגדר בתש"פ

המפגש הראשון מבין שני המפגשים יתקיים ביום ד', 6/11/19, בין השעות 9:00-16:00 במרכז דעת בתל אביב (בן אביגדור 5, תל אביב) ויעסוק בסוגיות של מנהיגות והכנה לשירות הצבאי במכינות הקדם צבאיות, כולל מפגש עם היוהל"ם. לו"ז מפורט ישלח בהמשך. צוות ההיגוי מיועד לאיש/אשת צוות מכל מכינה המשתתפת בפרויקט מגדר (מרצה הקורס / מנהל/ת חינוכית / ראש/ת שלוחה או מכינה). ניתן ואף מומלץ להגיע בהרכב של יותר מאיש/אשת צוות אחד/ת.

נדגיש כי השתתפות במפגשי צוות ההיגוי הם חובה כחלק מהפרויקט, למהלך כל המפגש.

אשרו הגעתכם בהרשמה בטופס הבא >>>

מפגשי צוות ההיגוי השני יהיה בתאריך 29/1/20.

ביום ד' 18/12/19 יתקיים מפגש למרצי/מורי הקורס במכינות.

מהקיבוץ אל העיר ובחזרה: צדוק, רכז תוכנית חלקאות בעמק בכתבה בתוכנית 'אנשים' שיזמה בארצנו

 לפני חמש שנים עזב את הקיבוץ עם מזוודה אחת ובלוריתו המתנפנפת אמרו עליו: "נראה איך יסתדר בחוץ,תראו שעוד יחזור על ארבע אל הרפת". מה תגידו, בסוף צדוק באמת חזר ל קיבוץ שדה אליהו - העמוד הרשמי , אבל ממש לא על ארבע, עם כל המשפחה וגם אל הרפת! 

"אחת הבעיות המרכזיות של הפריפריה היא שהרבה מהצעירים עוזבים ולא חוזרים" אומרת טלי ארנולף מנכ"לית תנועת בארצנו, "המטרה שלנו היא להביא את החבר'ה האלו ולהפוך אותם למנוע הצמיחה של האזור".

מזמינים אתכם לראות את הכתבה היפה שעשינו ביחד עם קק״ל  בתוכנית אנשים בקשת 12, לצפיה בכתבה לחצו >>

צדוק

פרויקט מגדר - מחקר פתחת שנה

כחלק ממערך המחקר וההערכה שאנו מקיימים בשנים האחרונות מועצת המכינות נערכת להוצאת המחקר למכינות המשתתפות בפרויקט 'מגדר' בשנת הלימודים הקרובה (תש"פ). במסגרת השתתפותכם בפרויקט אתם מתבקשים להעביר השנה שני שאלונים בקרב החניכים - בתחילת השנה ולקראת סיום לימודיהם במכינה.

שאלון פתיחת השנה תש"פ – נשלח למכינות ויהיה פתוח למענה למשך 4 שבועות, עד יום ד' 30/10. הקפידו למלא אותו בזמן ובהתאם להנחיות שנשלחו.

לטובת המענה על השאלון אנו מבקשים כי תקדישו כחצי שעה מרוכזת בה יישבו כל החניכים יחד, יעברו הסבר מאיש צוות במכינה ויענו על השאלון ברצף. אנא היערכו לכך בלו"ז בתכנון החודשים מאי-יוני.

שאלון סוף השנה תש"פ – ישלח במהלך חודש מאי-יוני 2020. אנא שריינו

אנו מזכירים כי השתתפות לפחות 80% מהחניכים במחקר היא תנאי לקבלת המימון מהמועצה ומאפשרת לימוד וניתוח אפקטיביים של התוכניות החינוכיות שלנו.

לו"ז ליום עיון רמי"ם - כ"ה תשרי

מצורף הלו"ז ליום העיון לרמים שיתקיים בכ"ה תשרי בירושלים במרכז חיבה. אבקש לעדכן את הרמי"ם בהקדם ולעדכן אותי בהודעה אישית כמה תגיעו.

לו"ז:

9:00 - התכנסות וארוחת בוקר קלה
9:30 - הרב חיים נבון- סוגיית המשפחה.
10:45 - סדר בוקר- חברותות בסוגיא הלכתית בש"ס.
11:15 - שיעור סיכום הרב שלמה דרייפוס
12:00 - למידת עמיתים-הצגה ודיון.
12:45-13:30 ארוחת צהריים ומנחה
13:30 – הרב אלישע אבינר- התמודדות עם ה"חיים הכפולים" של הנוער
15:00 - סיום

מצפה לראותכם, אסף.

מפגש פרידה מקרן אביחי - 19.12

קרן אביחי (להבדיל מבית אביחי) מסיימת כמתוכנן את פעילות ב31.12.19, אף כי יתרת הסיוע שהיא התחייבה אליו למכינות ולמועצה בפרוייקטים השונים יימשך גם לאחר סגירתה. סך הסכומים שתרמה הקרן למכינות ולמועצת המכינות במהלך 20 השנים האחרונות מגיע לעשרות מליוני שקלים, בנסוף לסיוע לא כספי בחשיבה מחקר שותפות למיזמים ועוד.

החלטנו לקיים אירוע אינטימי (יחסית) של פרדיה מהאנשים איתם עבדנו בקרן. האירוע יתקיים בעלמא" ב-19.12 בשעות 14:00-17:00 (בבוקר תהיה שם ישיבת ועד הנהלת המועצה). האירוע יכלול דברי פרידה ושי צנוע, שיחה של כשעה עם רות קלדרון וארוחה חגיגית.

להרשמה לחצו >>

מטעם הקרן נזמין כאמור כ-10 אנשים איתם היינו בקשר כולל קודמותיה של אפרת בתפקיד. אנא רישמו התאריך ואני מבקש באופן אישי שהמכינות שנסתייעו רבות בקרן לא ישלחו "נציג מסידור עבודה" אלא שיבוא האיש שהיה בקשר, לרוב הוא ראש המכינה עצמו.

שביל הנגב המערבי - גרעין כרם שלום של "בארצנו" יזמו שביל טיולים חדש באזור עוטף עזה

שביל הנגב המערבי היא יוזמה שמטרתה לחבר את הקהילה לאזור, לחשוף אותנו לאזור חדש ומהמם, לראות נקודות עניין ולהכיר לעסקים מקומיים בנגב המערבי. יוזמות השביל הן מור ואיתי, חברות בגרעין כרם שלום של בארצנו. ביום חמישי האחרון התקיים בתמיכת "בארצנו" טיול משפחות בשביל אליו הגיעו משפחות רבות מהנגב ומכל רחבי הארץ. 

72613461 431357967510878 5859379691567185920 o

תחל שנה ויוזמותיה: ראש תחום אקטיביזם במרכז צעירים י-ם נערכת לשנה של מיזמים חדשים

את 'שיבולים' – תכנית להשתתפות צעירים עם מוגבלות במכינות היא יזמה לפני כחמש שנים במסגרת תפקידה במועצת המכינות. היום, תמר (תותי) מייבום, בוגרת מכינת רבין, מסכמת את העשייה בשנת תשע"ט כמנהלת תחום אקטיביזם במרכז צעירים ירושלים: "בתקשורת העיר עשויה להיתפס כמורכבת, בעיני מה שקורה בירושלים הוא דווקא בגדר נס", לסיפור המלא >>

תמר מייבום

הצעה למנוי דיגיטלי לשנה ל'הארץ' ללא עלות לחניכי המכינות

שמי ליאורה שוקן, ואני סמנכ"ל שיווק ואסטרטגיה בקבוצת הארץ – TheMarker. לאורך השנה שחלפה שמחנו לפגוש בני ובנות מכינות שבאו לביקור במערכת, שהזמינו אותנו אליהם לשיחה, או שהצטרפו לכנסים שערכנו. אנו מבינים את החשיבות האדירה שיש לכך שדור חדש יבין את חשיבותה של עיתונאות, יבין איך עולם התקשורת עובד, ומה הקשר שלו לדמוקרטיה. חניכות וחניכי המכינות שלכם נמצאים בשלב אידיאלי לעסוק בכך, ואני משוכנעת שאתם עורכים את השיחות האלה איתם.

בהתאם לזאת אני פונה אליכם עם הצעה ליוזמה משותפת כפולה – מפגש עם נציג מהמערכת לשיחה פתוחה על עיתונות, תקשורת ודמוקרטיה – במערכת העיתון או אצלכם במכינה – ובנוסף מינוי דיגיטלי לשנה להארץ ול-TheMarker לחניכים שיבחרו בכך – כמובן, ללא עלות.

אשמח להמשיך את השיחה עם כל אחד ואחת מכם. אם אתם מעוניינים, המייל שלי: [email protected], הטלפון שלי: 050-5384104.

הצעה למכינות מתמיר דורטל: פרויקט ספרי המופת ופודקאסט על המשמעות

"הדרך המעשית היחידה הפתוחה בפני תלמידים ללמוד מגדולי המוחות … היא אך ורק באמצעות הספרים – ספרי המופת ליתר דיוק. החינוך הליברלי יתבטא בלימוד מדוקדק של ספרי המופת שהניחו אחריהם הגדולים." (ליאו שטראוס - מהו חינוך ליברלי).

כשקראתי בתור חניך מכינה את דבריו של לאו שטראוס קיוויתי לקבל ממנו באותה הזדמנות רשימת קריאה של ספרי המופת…עם הזמן שחלף מצאתי מורים טובים שידעו לתת לי חלק מרשימת הקריאה הזו, אך גם כיום אני רוצה לעורר דיון סביב רשימת הקריאה של ארון הספרים הישראלי. ארון ספרים שהוא גם מערבי, וגם יהודי, גם היסטורי וגם הגותי, גם עוסק בעבר, וגם בתובנות ההווה.

אני מזמין אתכם להרכיב רשימה כזו עבור החניכים שלנו.נשמח אם כל אחד מכם יבחר 5 ספרים שמצופה שחניך יציב לעצמו כיעד ללמוד אותם עד גיל 30.

כל ספר מרשימת 100 הספרים שיבחרו, ימוסגר ויתלה על קירות המכינה, *בצירוף שמו* של הממליץ וההמלצה שכתב לספר כדי להוות מודל ויעד לחניכים.

נשמח אם תעבירו את רשימת 5 הספרים שבחרתם, עם נימוק או הקדמה מדוע חשוב לקרוא את הספר ל: תמיר דורטל 0505770586 [email protected]

או למלא בסקר מובנה של גוגל - https://forms.gle/Sz5msF4H75MPpuQs9

פודקאסט על המשמעות

מחפשים פודקאסט שעוסק בסוגיות הכי חשובות בחברה הישראלית ועוסק בהן ברצינות ברוח המכינות? ורוצים להיות שותפים לצוות ההפקה שלו, כולל לראיין, להכין את השאלות לראיון, לחוות דעתכם על ראיונות לפני פרסום, לעזור בשיווק דיגיטלי וכתיבת פוסטים וליזום באופן כללי דברים בהקשר זה.

זו ההזדמנות שלכם. פנו אלי, תמיר דורטל 0505770586

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.