חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 264 | 9.09.2019 | ט' אלול ה'תשע"ט

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

שני, 09 ספטמבר 2019 09:29

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבוע ראשון של התחלות של רוב המכינות מאחורינו.
עולים למכינה מתארגנים מתחילים במסע…
יניב מזומן ויאיר טיקטין בדברים על המסע.
הרב רעי פרץ מגיב בשם עוצם ועושה סדר.
שבוע אחרון לפני בחירות וכנסים רבים לפנינו.
לא קלה היא דרכנו ותהא התוצאה אשר תהא, למחרת נמשיך בעבודתנו.
קריאה מהנה ומועילה.

דני.

תאריכון

הצעות למכינות

פותחים שנה: ראש מכינת מיתרים – לכיש מברך את חניכי המכינות לשנת תש"פ

השנה התחילה, התלמידים והצוות מתחילים 'להיכנס לעניינים', ויש משהו כל כך יפה בעיניים הבורקות בהתרגשות של פתיחת שנת לימודים חדשה. התלמידים שלנו חולמים על דרך חדשה, עולמות שיפתחו בפניהם, חברויות שיתחילו ויישארו איתם הלאה. גם עבור ההורים שמלווים את התלמידים זוהי תחנה משמעותית, ואנחנו הצוותים מרגישים, לצד ההתרגשות והשמחה, גם את כובד האחריות.

המכינות הן לא מקשה אחת, הן שונות לא רק בתפיסת העולם אלא גם בגישות החינוכיות שלהן ובתוכניות הלימודים, אבל להבנתי יש לנו בסיס משותף עמוק. הגיוון בעמדות של המכינות השונות, ויכולתן לפעול בשיתוף למרות זאת, הוא יסוד חשוב בקיומן של המכינות ואמירה חשובה לחברה הישראלית.

אנחנו יודעים שהזמן שבו מגיעים הצעירים והצעירות למכינות, בין התיכון לשירות הצבאי, הוא צומת חשוב בחייהם. גם אם התלמידים והתלמידות עדיין לא יודעים לנסח את זה בדיוק לעצמם בשנת המכינה הם מבקשים להציב לעצמם יעדים בעלי ערך לחייהם. הם מבקשים לבנות את העולם הפנימי שלהם, וגם מלאי רצון לתרום לחברה ולמדינה.

כתבתי על כך בעבר ואני רואה את זה בכל שנה - שנת המכינה שואפת לפתוח בפני התלמידים והתלמידות אופקים חדשים. השנה הזו תאפשר להם לבחון מחדש את דפוסי החשיבה והשקפות העולם שלהם, תיצור אצל חלקם נכונות לעבודה פנימית וגם תוביל אותם להתמודד עם שאלות גדולות: מי הוא אדם טוב? מהן התכונות שלו? ומה השקפת העולם שבה הוא מאמין? הערכים שבהם האדם מאמין הם אמות מידה המבוססות על השקפת עולמו ביחס לשאלות של צדק, מוסר, אמת, המסייעות לאדם להבחין בין טוב לרע ולקבוע מה נכון וראוי. מהם המעשים הראויים שהאדם צריך ואולי אף חייב לעשותם?

אנחנו גם יודעים שהדרך לא תמיד תהיה קלה: הם יפגשו כל אחד ואחת מהם בקשיים שונים שהם יצטרכו להתמודד אתם. אנחנו, הצוות, נשתדל להיות שם בשבילם ולעזור להם בתהליך שלהם. הלוואי שהלימוד במכינות יהיה לימוד שמביא לידי מעשה. שנצליח לפתח אצל התלמידות והתלמידים את התחושה שהם מונעים מדבר גדול, ולבנות אנשים עם רוח גדולה, שבזכותה ישפיעו על החברה הישראלית.

 שתהיה לנו שנה שמחה ובטוחה של לימוד, צמיחה ועשייה!  

יניב מזומן הוא ראש מכינת מיתרים – לכיש ויו"ר שותף במועצת המכינות הקד"צ מטעם המכינות הכלליות

חזון 2040: "בארצנו" מצטרפת לתוכנית ההתיישבות של הקק"ל

כבר שנים שקק״ל היא שותפה מרכזית של מועצת המכינות ומסייעת לאלפי בני נוער לקחת חלק במכינות הקדם צבאיות, ולמעשה תורמת לחינוך דור ערכי שינהיג את ישראל של העתיד.

כעת קק"ל משיקה את "חזון 2040 - ישראל של המחר" בהובלת יו"ר קק"ל, דני עטר. בארצנו - תנועת ההתיישבות של בוגרי המכינות הקדם צבאיות גאה להיות חלק בלתי נפרד ממימושה. ישר כח ענק לחברים ולחברות בקק"ל שרואים בהשקעה בהתיישבות בפריפריה החברתית והגאוגרפית בישראל ערך עליון.

טלי ודני עטר
בתמונה: יו"ר קק"ל דני עטר ומנכ"לית "בארצנו" טלי ארנולף | צילום: חיים ורסנו

הגשת הצעות לפרויקטים במסגרת שבוע המעשים הטובים של קק"ל

לקראת ראש השנה, בין התאריכים 22-27.9.19, קרן קימת לישראל מעוניינת לקיים את "שבוע המעשים הטובים של קק"ל", פעילות תורמת למען הקהילה הכוללת פרויקטים קהילתיים שונים לעידוד עשייה התנדבותית וסביבתית ברחבי הארץ. 

לפרטים נוספים והגשת מועמדות לחצו >>

תגובת מכינת עצם לפרסומים האחרונים עליה בתקשורת

למנהלי מועצת המכינות שלום רב,

המכינה הקדם צבאית עצם דוחה בשאט נפש את הניסיון הנבזי לצייר את המכינה ואת רבניה כמי שמחנכים לאי גיוס לצה"ל ,לשנאת החילונים וכו' בפרט לאור נתוני הגיוס, הקצונה, השירות הקרבי והשתלבותם של בוגריה בחיי המדינה.

הקטע ששידר עומרי מניב מתוך שיעוריו של הרב אסף נאומבורג לקוח ממתודה לימודית שבה הוא מציג בחריפות את הטענות החרדיות המתנגדות לדרכה של הציונות הדתית ולדרכה של המכינה בכדי שהתלמידים ילמדו כיצד להתמודד עימם. לקחת קטע כזה ולשדרו כאילו זו עמדת המכינה וכביכול זו עמדת הרב אסף והתוכן אותו הוא מלמד- הוא מעשה שנועד להסית ולעורר שנאה.

המכינה גם דוחה את "הזעזוע" ו"הגינוי" מדברים שאמר ולימד הרב רפי פרץ בהיותו ראש מוסד תורני חינוכי. הדברים שאמר הרב רפי מצויים בד' אמותיהם של 13 עיקרי האמונה של היהודי כפי שניסח הרמב"ם וראש מוסד תורני בוודאי מחויב לקדמם ולחנך אליהם. בטוחים אנו כי הרב רפי בתפקידו כשר החינוך של כלל ילדי ישראל איננו מתכוון להוביל את מי שאינו דתי בדרך של כפיית תפיסה ואמונה שאיננו חלק ממנה.

כל חייו שירת הרב רפי את עם ישראל ומדינת ישראל בדרכי שיח ונועם, וגם ליריבות פוליטית צריכים להיות גבולות שאין לחצותם.

נמשיך לחנך את תלמידינו ובוגרינו לאהבת מדינת ישראל וצבא הגנה לישראל כפי שעשינו ב-27 שנים האחרונות ועל כך יעידו 2800 בוגרינו הפזורים במשימות לאומיות בכל רחבי ארצנו.

בברכה,
רעי פרץ
ראש מכינת עצם

הזמנה ליום עיון 'בקו האופק' - 19.9

יום העיון לכבוד פתיחת שנת תש"פ בתכנית חינוך להתיישבות 'בקו אופק' יתקיים ביום ה', 19.9 בין השעות 8:30-12:30 ביד בנימין, מועצה אזורית שורק.

>>להרשמה לחצו כאן

'בארצנו' תנועת ההתיישבות של בוגרי המכינות ומועצת המכינות שמחים להזמינך ליום עיון #1  לתכנית "בקו האופק" - חינוך להתיישבות קהילתית ומשימתית בפריפריה לשנת תש"פ.

יום זה הוא חלק מסדרה של סיורים וימי עיון לצוותי המכינות בתכנית, שמטרתם לסייע בהטמעת נושא ההתיישבות באופן משמעותי במכינות ולחשוף את הצוותים לנושא על פניו השונים.

השתתפות הצוות ב-2 ימי העיון שיערכו במהלך השנה (הפותח והמסכם)+ לפחות ב-1 מ-2 ימי הסיור היא תנאי הכרחי לקבלת המימון במסגרת התכנית!

לו"ז מפורט ישלח לקראת יום העיון.

רשמו לכם ביומנים כבר את מועדי הסיורים: 18.2.20- סיור בנגב; 19.4.20- סיור בגליל. יום העיון הנוסף, המסכם, יערך בחודש מאי.

ההכשרות מיועדות ל-2 אנשי צוות מכל מכינה - מרצה/רכז/ת התכנית וראש/ת המכינה/מנהל/ת חינוכי. השתתפות בימי ההכשרה היא חובה להשתתפות בפרויקט, לפחות לאחד מאנשי הצוות המוזכרים לעיל. במפגש הקרוב כל מכינה תקבל 2 עותקים מהמקראה שפותחה במיוחד למכינות לתכנית הלימודים (מצורפת תמונת הכריכה להמחשה).

מצפים לראותכם,
צוות 'בארצנו' ומועצת המכינות

טלי - 0528204786
גלעד -  052-3919133

דף מקורות לשיח על גזענות

בהמשך ליוזמה של קואליציית ארגונים לצאת למסע נגד הגזענות, יוזמה שמועצת ראשי המכינות שותפה לה, פיתחנו דף מקורות לשיח בנושא במסגרות שונות.

מצורף קישור לקובץ של דף המקורות וסרטון ובו המלצה כיצד להשתמש בו – http://www.derechkfar.org.il/גזענות/

רותמת לעשייה: הכירו את המדריכה שהגתה את תכנית "רתמים" לאקטיביזם חברתי

את פרויקט "רתמים" בנגב היא יזמה כשהדריכה במכינת עמיחי, ובו קראה לצעירים בדרום לעסוק באקטיביזם ובהתנדבות. כעת עינב יצחקי מספרת על העשייה בשכונת התקווה במסגרת תכנית אפ"ק, הפועלת מטעם בארצנו - תנועת ההתיישבות של בוגרי המכינות, ושואפת להקים זרוע נוספת של "רתמים" גם בדרום תל אביב, לסיפור המלא >>

עינב יצחקי סטודיו

10 עצות למכיניסט המתחיל - עצות למי שמתחיל היום מכינה כללית או מעורבת וגם קצת טיפים להורים מאת יאיר טיקטין

ראיתי שיש עכשיו טרנד של עצות לתלמידים שמתחילים ללמוד ביישבות הסדר ומדרשות, אז אני אתן את השנקל שלי למי שמתחיל מכינה מעורבת, 10 טיפים למכינסט המתחיל

  1. תהיה עצמך (אבל קצת יותר טוב): זה אולי נשמע קמת ניו-איג'י אבל היתרון של מכינה היא העובדה שהיא שנה שלמה , ובשנה שלמה אתה לא יכול "לשחק אותה" מישהו אחר. היציאה מהבית, מהשכונה או הישוב היא הזדמנות בשבילך להיות מי שאת/ה באמת. אבל זו גם הזדמנות לשאוף גבוהה ולהיות קצת יותר טוב.
  1. תכתבו תובנות: במחברת, בפתקים בטלפון או בקבוצת ווטסאפ שרק אתם חברים בה. תנסו כל יום לכתוב תובנה אחת שהייתה לכם במהלך היום. תאמינו לי אתם תודו לי על העצה הזו. יש כאלה ששרק אחרי פסח מתעוררים ונזכרו שהם לא למדו ברצינות. תתלחילו ללמוד כבר מהיום הראשון
  1. תשאלו שאלות. לא הביישן למד. שנת מכינה היא זמן טוב לבירור ולהעמקה.אל תחששו מזה שישפטו אתכם, אם לא הבנתם אז תשאלו. . תשאלו בכיתה, תשאלו בהפסקה, תשאלו בטיול ואל תשכחו לחכות ולהקשיב גם לתשובות השונות.
  1. תסדרו בבוקר את המיטה (ותשטפו את הכוס של הקפה):זה לא כך קל לחיות עם עוד חברים באותו החדר אבל זה המבחן האמיתי של הרעות. תסדרו כל בוקר את המיטה שלכם , גם אם אחרים משאירים מבולגן. ואל תשכחו לשטוף את הכוס אחרי ששתיתם. עבודת המידות מתחילה בקטן, כשאתם מביאים לעצמכם כוס מים אז תשאלו את מי שלידכם אם הוא גם רוצה שתביאו לו.
  1. תעשו חברים: חלק מהחברים בשנת המכינה ישארו חברים שלכם כל החיים . תשקיעו בחברויות. תעזו להיפתח אל האדם שמולכם. תהיו אמיתיים. חברות אמת לא נבנית מדאחקות אלא משיחות עמוקות. תזמנו סיטואציות של שיחות נפש . תנסו לחפש את מי שכביכול הוא הכי שונה ממכם ותנסו ללמוד ממנו על החיים שלו. תסתכלו על הזולת בעין טובה
  1. לכו לישון (ותקראו ספר לפני השינה): בשבועות הראשונים של המכינה כולם מנסים "לבלוע את העולם"... קחו את החיים ברגוע. יש לכם שנה לבכיר זה את זה. תרשו לעצמכם ללכת לישון (בלי לחשוב כל הזמן שאתם מפסידים משהו). ורגע לפני השינה תקדישו 5 דקות לקריאה, לא לקריאה של הפיד בפייסבוק , אלא לקריאה של ספר אמיתי. זה ייתן לכם קצת זמן לעקל את היום וישנה לכם את כל החוויה.
  1. תשתפו את ההורים: ההורים שלכם נשארו מאחור, אין להם מושג מה אתם עוברים, ומכוון שמכינות המעורבות הן דבר חדש אז סביר שהם עצמם לא בוגרי מכינה. תשתפו אותם, תנו להם להיות חלק.תלמדו להגיד להם תודה ולהכיר בתכונות הטובות שהם נטעו בכם. ובעקבות ההערה של מתי חי אני מוסיף- תתפיסו עם ההורים, זה הזמן להפסיק את המרד ולעבור לשלב הפיוס. הפיוס עם ההורים יזעור לכם להתפייס גם עם עצמכם
  1. תהיו טובי לב: תנסו כל יום לעשות מעשה טוב. לא באתם למכינה רק בשביל ללמוד על הרמב"ם ועל אפלטון, באתם בשביל להיות אנשים טובים יותר. כל לילה לפני השינה תעמדו מול המראה ותשאלו את עצמכם "איזה מעשה טוב עשיתם היום".
  1. אל תשתנו.
  2. תשתנו.

(השיר של יהודה עמיחי יהיה בסוף הפוסט)

וקצת עצות להורים:

כשאתם הייתם שמינסטים אז עוד לא היו מכינות מעורבות, זו אולי הפעם הראשונה שהילדים שלכם חווים משהו שאתם לא עברתם (בשונה מהתיכון , תנועת הנוער או הצבא). כשהילדים שלכם יחזרו מהמכינה הם בטח יהיו עייפים ומוצפים רגשית, שווה לתת להם לנוח. והנה כמה עצות לשאלות שאתם יכולים לשאול אותם וידובבו אותם לדבר:

א. עם מי אתה בחדר?- בחדר הוא המרחב החדש של הילד שליכם והמקום שאליו הוא חוזר בלילה ולכן הוא מקום משמעותי. אם הילד מספר שיש איתו בחדר מישהו דתי (ואתם חילונים) או שיש איתו בחדר מישהו קיבוצניק (ואתם מתנחלים) וכו' אז אל תעשו פרצוף מופתע ואל תשאלו בתמיהה 'אבל איך תסתדרו???', שאלה כזו רק תוריד לכם נקודות. את הילד שלכם הרבה יותר מעניין אם השותף שלו זורק את הגרביים על הרצפה מאשר אם הוא מתנחל.

ב. באיזה וועדה/צוות אתה? מי איתך בוועדה? מי המדריך שמלווה את הוועדה?מה המשימה הראשונה של הוועדה? או- מתי אתם מתחלקים לוועדה ואיזה וועדה אתה רוצה להיות? - במכינות המעורבות יש ניהול עצמי שבו כל חניך מקבל וועדה ותחום אחריות . הוועדה היא משהו מרכזי בחייו של הילד שלכם ושווה לכם להיות מעורבים (והרבה פעמים ההורים יכולים לעזור בעצה טובה)

ג. וגם שאלות יותר "קלאסיות": ספר על חבר חדש שפגשת, ספר על חוויה שהיתה לך משמעותית. ספר על צוות המכינה, והשאלה הנדושה- ספר על משהו חדש שלמדת...

ונסיים ביהודה עמיחי:

אבי היה אלוהים / יהודה עמיחי

אָבִי הָיָה אֱלהִים וְלא יָדַע. הוּא נָתַן לִי
אֶת עֲשֶׁרֶת הַדִּבְּרוֹת לא בְּרַעַם וְלא בְּזַעַם, לא בָּאֵשׁ וְלא בָּעָנָן
אֶלָּא בְּרַכּוּת וּבְאַהֲבָה. וְהוֹסִיף לִטּוּפִים וְהוֹסִיף מִלִּים טוֹבוֹת,
וְהוֹסִיף "אָנָּא" וְהוֹסִיף "בְּבַקָּשָׁה". וְזִמֵּר זָכוֹר וְשָׁמוֹר
בְּנִגּוּן אֶחָד וְהִתְחַנֵּן וּבָכָה בְּשֶׁקֶט בֵּין דִּבֵּר לְדִּבֵּר,
לא תִּשָּׂא שֵׁם אֱלוֹהֶיךָ לַשָּׁוְא, לא תִּשָּׂא, לא לַשָּׁוְא,
אָנָּא, אַל תַּעֲנֶה בְּרֵעֲךָ עֵד שָׁקֶר. וְחִבֵּק אוֹתִי חָזָק וְלָחַשׁ בְּאָזְנִי,
לא תִּגְנוֹב, לא תִּנְאַף, לא תִּרְצַח. וְשָׂם אֶת כַּפּוֹת יָדָיו הַפְּתוּחוּת
עַל ראשִׁי בְּבִרְכַּת יוֹם כִּפּוּר. כַּבֵּד, אֱהַב, לְמַעַן יַאֲרִיכוּן יָמֶיךָ
עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה. וְקוֹל אָבִי לָבָן כְּמוֹ שְׂעַר ראשׁוֹ.
אַחַר-כָּך הִפְנָה אֶת פָּנָיו אֵלַי בַּפַּעַם הָאַחֲרוֹנָה
כְּמוֹ בַּיוֹם שֶׁבּוֹ מֵת בִּזְרוֹעוֹתַי וְאָמַר: אֲנִי רוֹצֶה לְהוֹסִיף
שְׁנַיִם לַעֲשֶׂרֶת הַדִּבְּרוֹת:
הַדִּבֵּר הָאַחַד-עָשָׂר, "לא תִּשְׁתַּנֶּה"
וְהַדִּבֵּר הַשְּׁנֵים-עָשָׂר, "הִשְׁתַּנֵּה, תִּשְׁתַּנֶּה"
כָּךְ אָמַר אָבִי וּפָנָה מִמֶּנִי וְהָלַךְ
וְנֶעְלַם בְּמֶרְחַקָּיו הַמּוּזָרִים.

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.