הדפסת עמוד זה

דף עדכון 262 | 17.08.2019 | ט"ז אב ה'תשע"ט

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

26/08/2019

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבוע טוב ומבורך לכולם.

המכינות הכלליות והתורניות בישורת האחרונה לקראת הפתיחה שהרי השנה א' באלול ו-1 בספטמבר נצטמדו להם. חלק גדול מהצוותים מנסה לתפקד בהכנות הללו מול היעדר פתרונות מסגרת חינוכית לילדים בשבועיים האחרונים של אוגוסט במרבית הארץ, יחד עם חום אוגוסט כבד.
אתגר מפרך כמו תמיד ונאחל לכולנו בהצלחה!

אסון סביבתי עולמי מתרחש בימים אלו כששריפות בהיקף חסר תקדים, מעשי ידיהם של אנשים רודפי בצע בשיתוף שליטים מושחתים (בברזיל בעיקר), פוקדות את יערות האמזונס שהם הריאות של העולם. הכל בשביל לברא שטחים נוספים לצורך גידול בקר שהעולם המערבי שאנחנו חלק ממנו צורך בכמויות הולכות וגדלות.

שאלת הקיימות והחינוך לקיימות, והצמצום עד כדי הימנעות מאכילת בשר הן שאלות שחלק בולט ממנהיגיו הרוחניים של העם היהודי בדורות האחרונים עוסק בו  (נזכיר שניים מהם: הראי"ה קוק, הרב אברהם יהושוע השל ונוספים). הדבר הזה אינו מחלחל ברבדים העמוקים של חלקים נרחבים דווקא מקרב היהודים הרואים עצמם אדוקים יותר וחרדים לדבר ה', עוד בשלבים היסודיים של ההתנהגות האישית.

כך למשל כתושב הגליל הנמצא יחד עם שאר התושבים כאן במצור מתמשך בתקופת "בין הזמנים" (שהליצנים המקומיים מכנים תקופת "בין המזומנים") אני יכול להעיד שההתייחסות הסביבתית של אחב"י החרדים, רבים מבני דודינו הישמעאלים, וכן קבוצה לא מבוטלת של יהודים ישראלים חובבי טבע כזירה לפעילות הכרוכה בתרבות בילוי הכוללת הפעלת מערכות סאונד מחרישות אוזניים ברשות הרבים, נהיגה ברכבי 4*4 בכל מקום, ופתיחת מנגל תחת כל שיח רענן ובכל מעיין (בתוספת תרבות צריכת סמים ואלכוהול בלתי מבוקרת למהדרין) מזעזעת. כלומר היעדר התרבות הסביבתית.
טינופת וחוסר אכפתיות שבמיוחד מרתיחים ומפליאים בהימצאם באתרי הקודש של העם היהודי באזור מגוריי: מקברי הצדיקים ביערות, דרך בית הקברות העתיק ומקווה הרש"י בצפת ועד קבר הרשב"י. הלכלוך מחפיר בהיקפו ולא מובן מדוע כך הוא באתרים הנתפסים כקדושים ומרכזיים למאמינים. (דבר של אתמצא באתרים הקודשים השכנים לנצרות ולאיסלאם).

ככל הנראה מי שמרשה לעצמו להטיל מימיו וגלליו ולהשליך פסולת ללא אבחנה באתר הנראה בעיניו קדוש, חסר מודעות סביבתית ברמות כל כך יסודיות שהדבר מחייב עבודה חינוכית לעומק.
אנחנו כמכינות וכמועצה צריכים להקדיש מחשבה נרחבת לכל עומק והיקף החינוך הסביבתי, כי אמנם האמזונס לא כאן, אבל גם אצלינו משאבי הטבע מזדהמים והולכים וחוסר המודעות בעוכרינו כחברה כעם כמדינה.

שבוע טוב! 

תאריכון

הצעות

הזמנה ליום עיון לראשי מכינות של האגף הביטחוני חברתי - 26.9

ב-26.9 יערך במכללת תל חי יום עיון לראשי מכינות של האגף ביטחוני חברתי במשרד הביטחון בשיתוף עם מועצת המכינות.

להזמנה לחצו >>

התמודדות חינוכית עם סוגיות של מגדר במכינות: הושקה חוברת הדרכה לצוותי המכינות מטעם צוות היגוי שפעל בשנת תשע"ט

לאחר שקיימו מספר מפגשים במהלך שנת תשע"ט, מפרסמים כעת אנשי צוות ההיגוי בנושא מגדר חוברת הדרכה שגיבשו. מטרת החוברת היא להוות כלי עזר לצוותים החינוכיים במכינות להתמודדות חינוכית עם סוגיות של מיניות ומגדר שעולות בשנת המכינה (אך רלוונטיות בכלל למסגרות חינוך בלתי פורמליות). את מפגשי צוות ההיגוי במהלך תשע"ט הובילו אורית פסקל ודותן אריאלי, כחלק מפרויקט המגדר של מועצת המכינות הקד"צ, בו השתתפו 15 מכינות בתשע"ט, ובו ייקחו חלק 20 מכינות בשנת תש"פ.

בשנת הפעילות תשע"ט פרויקט המגדר כלל 15 מכינות כאמור, אשר עסקו באופן אינטנסיבי בתכני מגדר במכינות, במסגרת התוכנית הפדגוגית השנתית. בנוסף, צוות היגוי בדרג ראשי/ות ומנהלי/ות מכינות נפגש למספר ימי חשיבה ולימוד משותף על סוגיות של מיניות ומגדר במכינות. במהלך השנה התקיים מחקר מלווה, במטרה להעריך את השפעת הפרויקט בקרב החניכים והחניכות.

להורדת החוברת לחצו >>

מכיר בתרומה: אל"מ רומן גופמן, המפקד היוצא של חטיבה 7 כתב על המכינות במסמךסיום התפקיד 

מתוך מסמך הסיכום של מפקד חטיבה 7 היוצא, אל"מ רומן גופמן:

"ובאשר לנוער הישראלי... מתוך המפגש המשמעותי עם לוחמים צעירים מצאתי נוער מחפש רועה, משתוקק לאותנטיות ולהוט עשייה ואתגרים גדולים. במובן מסוים הצבריות הישראלית נובעת מתוך הרצון להלחם. קשה שלא לציין לשבח את התרומה המרשימה של המכינות הקד"צ שמוכיחות גם הן שמסגרות בעלות תכלית עם שיעור קומה מנהיגותי מסוגלות לקחת נער ישראלי ממוצע בן זמננו למקומות ראויים של שליחות, תרומה ורצון להיות בחזית - רצון להלחם. ו... ככלות הכל, כבר העיר סטיב ג'ובס בשעתו, שהרבה יותר כיף להצטרף לפיראטים מאשר להתגייס לחיל הים"

68892295 2396669697271868 6111639957133066240 o
תמונה: דובר צה"ל

"לא קראנו לעצמנו גרעין - היינו קבוצת חבר'ה שרצתה לגור יחד, ביישוב משלנו": מדור בוגרים מגשימים מארח את אביעד באשרי מקיבוץ חולית

שמונה שנים אחרי שעברו כקבוצה קטנה של בוגרי מכינת לכיש לקיבוץ חולית שבנגב, אביעד בשארי נזכר ברגעים הראשונים בקיבוץ המתפתח ומסביר כיצד המהלך שקידמו הביא אותם לחיות את החלום. ויש גם מזל טוב: רק לפני ימים אחדים נולדה בכורת דור ההמשך של הקבוצה, לסיפור המלא >>

חיצונית לפייס