הדפסת עמוד זה

דף עדכון 257 | 21.07.2019 | י"ח תמוז ה'תשע"ט

.העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

21/07/2019

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבוע טוב בפתח שלושת השבועות.
ירח גדול ומלא של תמוז האיר את הארץ הטובה.
השבוע נתחיל את מהלך ההכשרות במפגש ראשי המכינות.

תגובות והתייחסויות רבות לסערות המתרחשות, כאן בהמשך בשטח פרטי.
סדנת שיח שלום יוצאת הדופן הסתיימה ב-3 ימים מרוכזים במלון לביא, נקווה להמשך ולהשתתפות רבתי גם הלאה.

שבוע טוב!
דני.

מה בגליון?

הצעות למכינות

תאריכון

הצעה לבוגרים: מלגת אפ"ק של בארצנו

אם אתם סטודנטים אלופים שמעוניינים לקחת חלק בהקמה של רשת ארצית שתעודד צעירים לפעול ולהשתקע בפריפריה - אנחנו מחפשים אתכם! בארצנו, תנועת ההתיישבות של בוגרי המכינות, מעניקה מלגת עשיה חברתית לבוגרי מכינות על סך 10,000 ש"ח!

הסטודנטים שיבחרו יעברו הכשרה עם טובי המרצים בתחומי התיישבות, קהילות, מעורבות חברתית, פריפריה גיאוגרפית חברתית, ועוד. סטודנטים המשתתפים בתכנית יזכו למלגה שנתית עבור הפקת הכנסים שיתבצעו בשנה"ל תש"פ, בונוסים יחולקו למתאימים. 

ליצירת קשר: יערה yaara@beartzeinu.org.il

לפרטים נוספים >>

הצעה למכינות: קול קורא תכנית גוונים פדרציית סן פרנסיסקו

תכנית גוונים מבית הפדרציה היהודית של סן פרנסיסקו מבקשת להוות "בית ישראלי משותף", המושתת על תפיסת העושר והמגוון התרבותי כנכס בכתיבה משותפת של הפרק הישראלי הבא. לפרטים נוספים לחצו >>

מתחברים בצעדת ירושלים - עדכון מיוזמי הצעדה

האירוע שהתקיים בשנים הקודמות בחורבת סעדים והובל ע"י "מתחברים לעתיד משותף" לא יתקיים השנה בשל היותנו בתקופת מעבר לקראת בחירות, וחוסר אפשרות לגייס כספים ממשרדי הממשלה לצורך מימון היום הראשון.  

השנה נצעד רק יום אחד, ביחד עם ירושלים במסלולים שבתוך העיר. הצעדה תתקיים בתאריך 17.10.19

מתחברים יתפעלו סוכות תוכן לאורך המסלול כפי שהיה בשנים קודמות. אנו מזמינים את המכינות לקחת חלק בצעדה ולהצטרף למסלול הארוך היוצא מגבעת התחמושת, דרך הר הצופים, העיר העתיקה ועד לגן סאקר. מכינה שמעוניינת להפעיל סוכת תוכן - נשמח מאד לסייע בכך! השנה אין לנו תקציב להסעות ולכן מכינה שתבחר להגיע, תוכל לפנות לסיוע של משהב"ט בהסעה או להגיע בכוחות עצמה.

בברכה ותודה!

עירית מוזס irit.mozes@gmail.com
רם שמואלי ram.meetchabrim@gmail.com

שטח פרטי: מסכמים את שיח שלום

בית מדרש 'שיח שלום'*, פעל השנה עם קבוצה של 16 ראשי מכינות תורניות וכלליות שהתכנסו בשנה האחרונה ללימוד ושיח עומק.

בית מדרש ראשי המכינות תשע"ט בשיתוף עם "שיח שלום" היה חוויה דינמית ייחודית, שביקשה ליצור גשרים מבלי להקהות את הפערים; לחתור לשלום גם בליבת המתחים שמלווים את השיח הערכי והחינוכי שבו אנחנו כראשי המכינות שותפים. בית המדרש התכנס ל-10 מפגשים בתשע"ט. וסיים בסמינר מרוכז של 3 ימים מבוקר ועד לילה במלון לביא.

יוזמי ומנחי שיח שלום

שרון לשם זינגר - חברת קיבוץ אורים, מנהלת בית ספר להנחיית קבוצות בעמותת “קולות בנגב” במכללת ספיר, ומרצה באוניברסיטת בן-גוריון שבנגב.

ד”ר אליק אייזיקס - עמית מחקר במכון שלום הרטמן ובמרכז מלטון שבאוניברסיטה העברית.

ד”ר אבינועם רוזנק - ראש החוג למחשבת ישראל שבאוניברסיטה העברית ועמית מחקר במכון ון-ליר בירושלים.

איציק יבלונסקי, ראש מכינת יהונתן על החוויה שעבר בשיח שלום

בס"ד

פוסט של סיון רהב מאיר מהבוקר הזכיר לי את שיח שלום ואת חשיבותו:

היום צום י"ז בתמוז, היום בו נפרצו חומות ירושלים, תחילת תקופת האבלות המכונה "בֵּין הַמְּצָרִים". הנה כמה מילים שכתב הרב מנחם ברוד: "חזרנו לארצנו הטובה והפורחת, שבנו לירושלים, אז על מה עוד יש להתאבל? ובכן, המושג גלות אינו מצטמצם לשאלה האם עם ישראל חי במרוקו, אמריקה או ישראל. השאלה היא איך הוא חי. התקדמנו רבות בדור הזה, אבל שיעבוד יכול להתקיים גם כשיושבים בירושלים, כי הגלות במהותה היא פנימית. גלות היא מצב שאינו תקין, שאינו מתוקן. עצם העובדה שנדמה לנו שמה שיש היום זה מספיק, היא-היא חלק מהגלות. התרגלנו. הגלות מביאה לידי כך שרוב הפוטנציאל האנושי מופנה לאפיקים שליליים ולא חיוביים. שיש כל כך הרבה אלימות, שחיתות פירוד לבבות ושנאת חינם. שהתורה עלולה להיתפס כעול, במקום כדבר הטבעי והנעים ביותר. ששכחנו מה המהות האמיתית שלנו, ומה הייעוד הגדול שעוד צפוי לנו. ימי 'בין המיצרים' שמתחילים היום הם תמרור תזכורת, הזדמנות שנתית לחשבון נפש ולמחשבה מה כבר השגנו, ומה עוד יש לעשות".

במשך השנה האחרונה זכיתי להשתתף בדבר ענק שמטרתו להביא לתיקון עולם שנקרא "שיח שלום". בשיח שלום הפגישו נשמות שכביכול נמצאים באותה סביבה של עיסוק בחיים (חינוך) אך כשם שפרצופיהם שונים כך דעותיהם שונות.וממפגש למפגש זכינו להכיר באופן יותר אישי את האנשים בשיח ולגלות את ההבדלים והמרחקים האידיאולוגים שיש בין חלק מאתנו.

אז למה נועד השיח או מה מטרתו?

את התשובה גיליתי בסמינר האחרון שהיה במשך 3 ימים בקיבוץ לביא.במשך השנה המנחים המעולים שהיו לנו הכינו את השטח והכשירו אותנו להגיע לשלושה ימים הללו הכי פתוחים ומסוגלים לעשות את התהליך בצורה הטובה ביותר, ולרדת לעומק שיח תוך כדי ברור האידיאלים והאמונות שהיו ליושבים בחדר. הסמינר היה אינטנסיבי מאד אך מלמד מאד.

אני זיכיתי במהלך השנה ובסמינר עצמו להכיר את עצמי, את חבריי והכי חשוב לתת מקום בלב (שלום) לכל אחד ואחת גם אם אנו שונים מאד. שיח שלום לא נועד ליצור חטיבה אחת של דעות והסכמות אלא הפוך, להכיר את השוני אך לתת מקום ברחב ובלב, לדעת להקשיב מתוך החיבור ולא מתוך הפרוד, לחפש את אהבה ולנסות להזיז את הכעס והמחלוקת הרעה למקום רחוק יותר ממני. שיח שלום הוא דבר מיוחד ופלא לעולם שצריך להתפתח ולהיות בכל אתר ואתר וכך יש סיכוי לשלום בעולם.

הרב קוק כותב בעין אי"ה לסוף מסכת ברכות:

"אר"א אר"ח ת"ח מרבים שלום בעולם שנאמר וכל בניך למודי ד' ורב שלום בניך א"ת בניך אלא בוניך כו'".

יש טועים שחושבים שהשלום העולמי לא יבנה כ"א ע"י צביון אחד בדיעות ותכונות. א"כ כשרואים ת"ח חוקרים בחכמה, וע"י המחקר מתרבים הצדדים והשיטות, חושבים שבזה הם גורמים למחלוקת והפך השלום. ובאמת אינו כן, כי השלום האמיתי א"א שיבא לעולם כ"א דוקא ע"י תואר של ריבוי השלום. הריבוי של השלום הוא שיתראו כל הצדדים וכל השיטות שיש בחכמה, ויתבררו איך כולם יש להם מקום כל דבר לפי ערכו מקומו וענינו. ואדרבא, העניינים הנראים כמיותרים או כסותרים, כשמתגלה החכמה האמיתית לכל צדדיה יראו שרק ע"י קיבוץ כל החלקים וכל הפרטים, וכל הדעות הנראות שונות וכל המקצועות החלוקות, דווקא על ידם יראה אור האמת והצדק, ודעת ד' יראתו ואהבתו, ואור תורת אמת.

שנזכה להפיץ שלום בעולם. יישר כח לעוסקים במלאכה ולכל מי שאירגן והיה שותף.

הצעה עבודה לבוגרים: מנהלת תוכן מדיה במועצת המכינות הקד"צ

אחרי קרוב לשלוש שנים משותפות ולצערנו הרב - מנהלת התוכן שלנו גיא אשש עוזבת אותנו וממשיכה הלאה לאתגרים הבאים שלה - ואנחנו מחפשים את המחליפה המושלמת שתוכל להמשיך ולהצעיד את התקשורת של עולם המכינות לרמה הבאה.

דרישות התפקיד:

  • עבודה כחלק ממטה המדיה המעולה של המועצה
  • פיתוח תכנים, פרויקטים ופעילויות דיגיטל ביחד עם הצוות
  • ניהול כל ערוצי התוכן של מועצת המכינות: דפים וקבוצות בפייסבוק, אתרי אינטרנט, ניולזטרים, ועוד…
  • תפעול טכני ופרסום תכנים בכל הערוצים שלנו
  • איסוף וניהול תוכן מול הרבה מקורות שונים
  • ביצוע משימות תוכן קבועות כמו גם משימות חד-פעמיות שצצות לאורך השנה
  • עבודה מול עשרות אנשי צוות מעולם המכינות לאורך השנה, ומול גופים חיצוניים למועצה
  • עבודה מהבית - היקף משרה 50% עם אפשרות להרחבת המשרה במהלך השנה.

*תחילת עבודה באוקטובר השנה. המודעה מנוסחת בלשון נקבה אך מיועדת גם לגברים.

להגשת קו"ח -  digital@mechinot.org.il

שטח פרטי: אנשי עולם המכינות מגיבים על ענייני היום

"אמירה שעשויה להפוך את הפגיעה והאפליה ללגיטימיות יותר": מאות בוגרי מכינות מגנים את דבריו של שר החינוך הרב רפי פרץ

על רקע הראיון שקיימה דנה וייס עם שר החינוך הרב רפי פרץ, בו הביע פרץ תמיכה בטיפולי המרה ללהט"ב, 300 בוגרי ובוגרות מכינה חתמו על עצומה הקוראת לו לחזור בו מהצהרתו, לסיפור המלא >>

רפי פרץ חזר בו מדבריו במכתב ששלח למנהלי בתי הספר

rafi

"אבא אוהב כל אדם, מכבד כל אדם": רז פרץ, בתו של שר החינוך הרב רפי פרץ בראיון בעקבות דברי אביה

רז פרץ, בתו של שר החינוך הרב רפי פרץ, יוצאת להגנתו ואומרת כי אביה לא הובן כהלכה בדבריו על טיפולי המרה להומוסקסואלים, לראיון המלא בחדשות 'כאן' לחצו >>

קלמן ליבסקינד: הרב רפי פרץ הוא עוד קרבן של מאבק הקהילה הלהט"בית לסתימת פיות.

 כל מי שהשתתף בלינץ' שנערך השבוע לשר החינוך, ידע היטב שבין הדברים שאמר, לאופן שבו ציירו אותו – כאיש חשוך ששולח הומואים לעינויי גוף ונפש – לא היה קשר. לכתבה המלאה באתר מעריב >>

עמיחי שיקלי על תרבות האונס בעקבות אירועי השבועות האחרונים