חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 256 | 14.07.2019 | י"א תמוז ה'תשע"ט

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

ראשון, 14 יולי 2019 19:36

שבוע טוב לכולם.

התורניות גם כן בפיניש טיולי הסיכום, ואנחנו נוגעים כבר בהכשרות והתארגנות לקראת שנת העבודה עלינו לטובה.

הקיץ המוזר הזה שאמור היה להיות קודש לנפש ולנופש מתאפיין בהמיית הבחירות החוזרות, וכנגזר מכך ברוב מהומה (לרוב על לא מאומה) ברוטינה כתובה מראש הכל כך אהובה עלינו ועל אחב"י: הוא אמר ככה ובתגובה כתבתי ככה ואז פלוני צייץ תגובה משלו שגרמה לי לפרסם סרט ביוטיוב, ובתגובה קיבלתי פייסבוק לייב ואיפה אלתרמן המנוח שיכתוב בעברית מנצחת ושגיבה שורות שינציחו את המיית התוכים הבלתי נתפסת?

אז חברות וחברים, קור רוח, הרבה מים צלולים ו…. קריאה מהנה ומועילה!
דני.

מה בגיליון?

תאריכון

עבור ללוח האירועים המלא >>

הצעות למכינות

מפגשי מדריכים ארצי תש"פ

לאחר שנת הפוגה חוזרים למפגשים ארציים (4 או 5 במהלך השנה למדריכים המכינות). עודד שטיין מיודענו איש מכינת גליל עליון, התנדב להוביל ולרכז את הקרוס הארצי שייערך בבית אבי חי. פרטים נוספים בהמשך, עודד - תודה!

עדכון בנוגע להכשרות אימון גופני של האגף

עדכון בנושא הכשרות אימון גופני של האגף, נפתחו 2 מועדים נוספים:

30-31.10.2019 - הכשרת אימון גופני לחניכים. ניתן לבחור את המועד הרצוי בטופס, להרשמה לחצו>>

30.10.2019 - יום רענון למי שביצע ההכשרה שנה שעברה. להרשמה לחצו >>

פרטים והרשמה להכשרות קיץ לשנת תש"פ

מצ"ב הרשמה לכלל הכשרות הקיץ.

שימו לב כי הכשרת מובילי טיול תהיה חד יומית!

*הרשמה להכשרה משמעותה אישור הגעה

אנא הירשמו בהקדם.

הכשרות של משרד החינוך

כל ההכשרות של משרד החינוך התקיימו בסמינר שיין בפתח תקווה.

הכשרת מלווה טיולים חמוש

ימים ראשון-שני 28-29/07/19, כה'-כו' בתמוז תשע"ט.

8:30-18:00, רחוב בן יהודה 69, כפר סבא.

להרשמה לחצו >>

השתלמות לראשי מכינות

יום שני 22/7 , יט' בתמוז תשע"ט.

להרשמה לחצו >>

יום רענון לרכזי טיולים

יום שלישי 6/8, ה' באב.

להרשמה לחצו >>

השתלמות לרכזי טיולים

ימים שני-חמישי  12-15/8/19, י'-יג' באב תשע"ט

להרשמה לחצו >>

השתלמות מובילי טיולים

ישנם שלושה מחזורים (כל מחזור עד 60 משתתפים!):

- יום רביעי 24/7, כא' בתמוז תשע"ט

- יום רביעי 14/8, יג' באב תשע"ט

- יום ראשון 18/8, יז' באב תשע"ט

להרשמה לחצו >>

הכשרות אימון גופני של האגף הביטחוני-חברתי

- ימים ראשון-שני 28-29/07/19, כה'-כו' בתמוז תשע"ט – השתלמות א"ג צפון.

- ימים רביעי-חמישי 31/7-1/8/19, כח'-כט' בתמוז תשע"ט – השתלמות א"ג מרכז.

- ימים ראשון-שני  4-5/08/19, ג'-ד' באב תשע"ט – השתלמות א"ג דרום.

- ימים רביעי-חמישי 21-22/08/19, כ'-כא' באב תשע"ט - השתלמות א"ג מרכז.

- ימים רביעי-חמישי 30-31/10/19, א'-ב' בחשון תש"פ - השתלמות לכל האזורים

להרשמה לחצו >>

יום רענון למי שביצע את הכשרת האימון הגופני שנה שעברה

- יום רביעי 30/10/19, א' בחשון תש"פ, להרשמה לחצו >>

אני כמובן זמינה לכל שאלה,
המשך יום טוב לכולם
יוליה

כתבו ביומנים: 7.8 יום עיון והשתלמות לראשי מכינות ושלוחות חדשים

ביום 7.8.19, ו' באב תשע"ט, בין השעות 10:00-15:00ף נערוך בסמינר שיין פ"ת יום עיון, הכרות והשתלמות לראשי מכינות ושלוחות חדשים.

היום יכלול הכרות עם כל אופני הפעולה והגורמים המשפיעים (מועצה משרדי ממשלה וכו) והרצאות תוכן ייעודיות. אנו ממליצים לוודא שראשי מכינות ושלוחות (גם מי שזו שנה 2 או 3 שלו) ישתתפו כדי לקבל כלים והכרות.

ההשתתפות ללא תשלום, ארוחת צהריים כשרה והחזר נסיעות לפי 1.2 ש"ח לקמ ימומנו על ידי המועצה. היום יתקיים בכל מספר של אנשים. למשתתפי יום העיון שיבקשו להשתתף בשני ימים נוספים ייעודיים שייערכו במהלך השנה יינתן אישור הכשרה רשמי של המועצה.

מהרו להירשם,להרשמה לחצו >>

חוגי בית בנושא התיישבות ביוזמת "בארצנו"

בחודשים הקרובים "בארצנו" תקיים אירועי התיישבות רבים עם הזדמנויות מגורים מגוונות בנגב ובגליל. נשמח לשמוע ממכם על כנסי בוגרים שמתוכננים על מנת להגיע לספר על הפעילות של "בארצנו".

חוג הבית הקרוב על התיישבות בדרום יתקיים בתל אביב ב-26.7, מוזמנות ומוזמנים להפיץ לבוגרים ולבוגרות!

ישובים דרומיים פייסבוק

שטח פרטי - אנשי עולם מכינות מגיבים על ענייני היום

מכינת עלי הגישה תביעת דיבה כנגד עו"ד יאיר נוראי

מכינת בני-דוד עלי הגישה תביעת דיבה כנגד עו"ד יאיר נהוראי שלטענתם הוציא מקשר את דבריהם של רבנים ממכינה ובכך גרם לעליהום ציבורי לא מוצדק על המכינה. בכתב התביעה נכתב "הוצאת לשון הרע חמורה מהזן הנחות ביותר, הטוענת כי התובעים הינם משיחיים ולא שפויים, פועלים לחסל את מדינת ישראל ואת ערכיה, שונאים את 'החילונים', 'הנשים' ו'השמאלנים' כולם" לכל הפרטים >>

תגובת הרב רפי פרץ לסערה שחוללו דבריו מהראיון שערך בחדשות 2

מאז כניסתי לפוליטיקה אני לומד שיש אמת ויש עולם של ציוצים. 
יש חופש הדיבור לאמירות מסוג אחד וחופש השיסוי למי שמסביר עמדה אחרת, מורכבת.
מי שכבר חרץ דין, התנער וקרא לי להתפטר, ומי שרוצה להקשיב, דבר שמאוד חסר במרחב הציבורי שלנו היום, מוזמן לקרוא ולשתף.

מאז אמש אני מותקף מעל כל במה אפשרית על ראיון ארוך (ישבתי לראשונה בחיי כשלוש שעות מול מצלמה שמהם בעולם התקשורתי צריך להוציא רק 10 דקות) שבסופו יוצאת כותרת שלא מתכתבת עם המציאות.

אני מאמין כי רוב מי ששמע את גלי ההדף של הראיון כלל לא צפה בו, התגובות הגיעו מהבטן, תוך עיוות דבריי, פופוליזם זול שמשרת בעיקר את המשך השסע והעמקת הקרע בחברה הישראלית ועל כך אני מיצר.

נתחיל מהסוף. 

אני אוהב ומכבד כל אדם באשר הוא, זו מהות דרכי החינוכית. זו גישתי לחיים, זה החינוך שזכיתי להעניק לאלפי בוגרי המכינה. השילוב של רב ופוליטיקאי לא מחייב אותי להעלים את האמת. באתי לפוליטיקה בשביל החינוך, לא באתי לחינוך בשביל להיות פוליטיקאי.

מה היה שם? 

דיברתי על המורכבות של אדם ובפרט רב ואיש ציבור במרחב הישראלי. אמרתי שתפקידי כשר חינוך הוא לחזק את לימודי הדמוקרטיה, האזרחות, האנגלית והמתמטיקה בדיוק באותה מידה שצריך לחזק את לימודי ההיסטוריה והמורשת. אמרתי גם שאהיה שר החינוך של כולם. יהודים ולא יהודים, דתיים ולא דתיים. אמרתי שאין לי כוונה לכפות שום אמונה על אף אחד. דיברתי בגאווה על הבחירה של בני תום להיות מג"ד בגדוד מעורב ועל העזרה והתמיכה שקיבל ויקבל ממני למרות שאני לא בהכרח מסכים עם זה.

וכן, נשאלתי גם על יחסי לקהילת הלהט"ב מי שרוצה לשמוע את כל מה שאמרתי בדיוק מוזמן לצפות בריאיון ולראות שזה לא כצעקתה.

אמרתי שקודם כל אני מכבד כל אדם באשר הוא אדם. הדגשתי שאני לא נותן ציונים לאף אחד. כשנשאלתי באופן ספציפי לגבי טיפולי המרה, אמרתי מניסיוני בלבד שכאשר פנו אליי תלמידים מהציונות הדתית וביקשו הכוונה הפנתי אותם לגורמים מקצועיים לבקשתם וראיתי שזה אפשרי. לא אמרתי שאני בעד טיפולי המרה.  ממני תלמידים קודם כל קיבלו חיבוק ומילים חמות מאוד. יחד עם זאת ובנוסף גם הצעתי ללמוד ולהתבונן יחד, כשהמטרה שהתלמיד שמולי יכיר את עצמו יותר טוב ומשם הבחירה היא אישית, ואני מכבד ומעריך ואוהב כל אחד ואחת ללא קשר לנטייתם המינית.

לפעמים הכי נוח זה לשחות עם הזרם ולצעוק עם כולם. תלמדו שיש גם קולות אחרים מורכבים אך מכילים. קבלת האחר היא לא נחלתו של צד אחד.  לא כפיתי ואני לא מתכוון לכפות דבר על אף אחד.  נכנסתי לתפקיד שר החינוך מתוך אחריות שילדי ישראל על כל גווניהם וסוגיהם יהיו מאושרים מוגנים ובטוחים בעצמם. כשר של מערכת החינוך בישראל אמשיך לדאוג לכל ילדות וילדי ישראל באשר הם, ללא שום הבדלים של נטייה מינית.

ושלא תתבלבלו, זו לא האמירה שלי שאותה הם תוקפים אלא את מי שאני מייצג ומה שאני מייצג. יש כאן מאבק על הזכות לחשוב אחרת. מסתבר שגם שר חינוך בישראל לא יכול לחשוב אחרת, שיש רק מחנה אחד שמרים דגל של חופש הדיבור.

יש פה ניצול ציני של מערכת הבחירות, שמחפשת לעשות הון פוליטי על גבם של הקהילה הלהטבית. מי שקורא לי חשוך מנסה לכבות את האור של הבחירה החופשית, מי שחושב שנטולי שדרה אנחנו ואסור לנו לומר את אמיתת חיינו, בנועם ובכבוד לכל אדם, ימצא את הציונות הדתית חזקה ומכילה כפי שהייתה ותהיה תמיד. זה בית המדרש שלי זו הציונות הדתית שאני עומד בראשה.

לראיון מחדשות 2 לחצו >>

על ראוי ולא ראוי\דני זמיר

נתבקשתי להתייחס לדברי הרב רפי פרץ.

זו עמדתי האישית כמי שמחזיק בהשקפת עולם של ציונות שוויונית. השקפת עולם התומכת בסיפוח שטחי יו"ש ללא מתן זכויות אזרח מלאות, מהווה עידוד הפיכתה של מדינת ישראל למדינת אפרטהייד ממוסד, ומכח מסקנה זאת מנוגדת גם לעיקרי הכרזת העצמאות וגם לחוק יסוד הכנסת (שאינו ממומש בהקשר שונה במשך שנים) האוסר על קיומה של מפלגה המטיפה להפיכת מדינת ישראל ללא דמוקרטית ולא יהודית.

באשר לטיפולי המרה, מכל מה שקראתי ישנה עמדה מקצועית גורפת הקובעת שלא רק שהטיפולים האלה אינם מצליחים במטרתם (המרה) אלא שהם גורמים נזק נפשי כבד ולעיתים בלתי הפיך למי שעובר אותם.

על בסיס מידע זה אני סבור שכל איש ציבור, מחנך, רב, כהן דת, שיש לו השפעה רבה וחיונית על אנשים ראוי שיימנע מלעודד טיפולי המרה גם אם הדבר תואם חלק מהשקפת עולמו הדתית שכן לימדונו חז"ל שפיקוח נפש דוחה גם מה שהוא בגדר מצווה לא כל שכן מה שהוא בגדר פרקטיקה פוגענית שאין לה תימוכין מקצועי.

חופש הביטוי רחב דיו כדי לאפשר לכל אדם לאמר את מה שהוא חושב ומאמין בו. אבל מיקומו ועוצמתו הציבורית והחינוכית של הדובר משפיעה על המיגבלות והסייגים שראוי שהדובר ישים לעצמו, במיוחד כשעסקינן בדיני נפשות.

WhatsApp Image 2019 07 14 at 16.00.11

המלכוד של האידיאליסטים\הרב אילעאי עופרן ראש מכינת רוח השדה

אנשים עם אמונה איתנה, תפיסה ערכית מוצקה ואידאלים נוקבים, נוטים לאמץ מקצועות הקשורים בקידום הערכים שלהם - ממורים ואנשי חינוך, דרך רבנים ופוליטיקאים, ועד פעילים בארגונים חברתיים ועמותות ציבוריות. הצרה היא שמי שמתפרנס מהערכים שלו, פחות יכול להרשות לעצמו לבחון אותם בכנות. כי כשיש לך ילדים להאכיל (ול"אידיאליסטים" יש בד"כ לא מעט כאלה...) ופרנסת הילדים הללו תלויה בנאמנות לערכים או לדרך מסוימת, אין לאדם ברירה אלא "לקבע" את עמדתו הערכית, ובאופן בלתי מודע לחסום כל אפשרות אמיתית לשינוי עמדות ולפעמים אפילו להתפתחות או לריכוך שלהן. 

כך נוצר המצב הפרדוקסלי שבו האנשים החיים את האידאלים שלהם באופן הכי יומיומי ואינטנסיבי, הם לא פעם אלו שמרשים לעצמם לבחון אותם הכי מעט. במקום להמריא אל פסגת האותנטיות, הם עלולים להתרסק אל תהומות של זיוף. 

סערת "המחזיר בתשובה שחזר בשאלה", הזכירה לי את הגמרא המספרת על יוחנן כהן גדול, ש"שימש שמונים שנה בכהונה גדולה ולבסוף נעשה צדוקי". מו"ר הרב ביגמן, בעינו הטובה, נוהג לדרוש את הדברים הללו דווקא לשבחו של אותו כהן ותיק שסר מן הדרך - עצם העובדה שיוחנן כהן גדול היה מוכן לוותר על העמדה והמעמד שרכש במשך שנים כה רבות, וללכת אחרי אמונתו הכנה, מוכיחה שבמשך 80 השנים הללו, הוא היה כהן גדול באמת ובתמים ולא רק מכח האנרציה...

התמונות שבאלבום: תמונות המחזור של בוגרות ובוגרי המכינות לשנת תשע"ט

שנת המכינה הסתיימה ואלפי בוגרות ובוגרים חדשים מצטרפים כעת לקהילת בוגרי המכינות. מועצת המכינות מאחלת לבוגרים בהצלחה רבה במעלה הדרך, ותמשיך ללוותם גם בשלבים הבאים. לאלבום המלא >>

nesharim

הצעה למכינות - שיחה פתוחה על עיתונות, תקשורת ודמוקרטיה, ואפשרות למנוי דיגיטלי לשנה ל'הארץ' לחניכי המכינות

שמי ליאורה שוקן, ואני סמנכ"ל שיווק ואסטרטגיה בקבוצת הארץ – TheMarker. לאורך השנה שחלפה שמחנו לפגוש בני ובנות מכינות שבאו לביקור במערכת, שהזמינו אותנו אליהם לשיחה, או שהצטרפו לכנסים שערכנו.

אנו מבינים את החשיבות האדירה שיש לכך שדור חדש יבין את חשיבותה של עיתונאות, יבין איך עולם התקשורת עובד, ומה הקשר שלו לדמוקרטיה. חניכות וחניכי המכינות שלכם נמצאים בשלב אידיאלי לעסוק בכך, ואני משוכנעת שאתם עורכים את השיחות האלה איתם.

בהתאם לזאת אני פונה אליכם עם הצעה ליוזמה משותפת כפולה – מפגש עם נציג מהמערכת לשיחה פתוחה על עיתונות, תקשורת ודמוקרטיה – במערכת העיתון או אצלכם במכינה – ובנוסף מינוי דיגיטלי לשנה להארץ ול-TheMarker לחניכים שיבחרו בכך – כמובן, ללא עלות.

אשמח להמשיך את השיחה עם כל אחד ואחת מכם. אם אתם מעוניינים, המייל שלי: [email protected], הטלפון שלי: 050-5384104.

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.