חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 249 | 26.05.2019 | כ"א אייר ה'תשע"ט

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

שבת, 25 מאי 2019 12:30

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבוע מטלטל וחם עבר עלינו.

האירוע הקשה והמורכב של כנס כלל המכינות במלאות שנה לאסון מכינת בני ציון בנחל צפית עבר בצורה מכבדת וטובה מאד.

הכשרות מלווי הרחצה הסתיימו, אם כי נדרשים לקחים, וההתארגנות להכשרות הקיץ ולקורסי פתיחת השנה בעיצומה.

חום גדול וענק בא עלינו ובשילוב עם עשביית חורף עשירה במיוחד, רוחות חמות, והיעדר משמעת לאומית (הדלקת מדורת ל"ג בעומר ואי כיבויין כיאות למרות בקשת הרשויות) הביאה לשריפות ענק ולנזקים כבדים ברכוש בעיצומו של ל"ג בעומר.

המתח הפוליטי האדיר הנובע מצד אחד מחששם הכבד של כמחצית מהבוחרים כי ראש הממשלה נתניהו מוביל מהלכים שיביאו לפגיעה בלתי הפיכה בדמוקרטיה הישראלית ומכך שהחצי המנצח בז ואינו סופר את המנוצחים ומתכוון להתעלם מהם ולשנות את המציאות באופן דרקוני, ומצד שני תחושת הצד המנצח כי הצד המנוצח מנסה למנוע מימוש רצון הבוחר ומשירת הכח במנגנונים המדינתיים שאינם נבחרים על ידי העם ובמיוחד בבית המשפט העליון והאליטות האקדמיות שלו, מביא אותנו אל סיפה של התפרצות געש לאומית שהיא פחות או יותר הדבר האחרון שאנחנו צריכים עכשיו.

המתח הזה פולש גם לעולם המכינות שחלק מחניכיהן לוקח חלק פעיל בפעילות במרחב הציבורי. חובה לשמור מכל משמר ולהיזהר כי הפעילות נעשית ממקום של לימדו הכלה וכבוד לעמדות נוגדות. שמירת האמון באחדות ובצדקת המטרה תלויות בהנהגת המכינות וצוותיהן.

כפי שתראו ב"שטח פרטי" מחלוקת ומתחים עדיין מתקיימים במסגרתנו בעוצמה, חשוב לטעמי להציף אותן לשוחח עליהן ולגבש דרכי התמודדות איתן.

חשוב לי לציין את השווה בין כל הרמ"ים ואנשי הצוות שדיברו או כתבו לי בשנה האחרונה ומתחו ביקורות שונות ביחס לשיתוף ופעולת המועצה בנוגע לאחד המגזרים בה. השווה הוא שכולם ללא יוצא מהכלל לא משתתפים בכללי (רובם מעולם לא היו) במפגשים הכשרות ולימוד עם אנשי צוות מהמכינות הכלליות, כולל בתי מדרש ונס הרים. יש מקום לדעתי לבחון יצירת ימי לימדו משותפים שיאפשרו להכיר עמדות ולברר אותן.

שבוע טוב,
דני

מה בגיליון?

תאריכון

הצעות למכינות

שנה לאסון מכינת בני ציון בנחל צפית

שנה לאסון מכינת בני ציון בנחל צפית: הייתה זו שנה בה מחשבותינו וליבנו עם משפחות הנספות והנספה, שאיבדו את היקר להם מכל. צעירים אלה, כל אחת ואחד מהם עולם ומלואו, שחייהם נגדעו במחי יד ושבמותם ציוו לנו את מלאכת התיקון שאנו בעיצומה. 

אנו מזמינים אתכם לעיין בקטעים שנכתבו לזכרם במלאת שנה לאסון >> 

יעל סדן ז"ל
אלה אור ז"ל
מעין ברהום ז"ל
רומי כהן ז"ל
צור אלפי ז"ל
שני שמיר ז"ל
גלי בללי ז"ל
אגם לוי ז"ל
עדי רענן ז"ל

יהיה זכרם ברוך.

ביום ראשון האחרון (19.05.2019) התכנס כלל עולם המכינות ליום עיון ולמידה לזכר הנספים. 

במהלך היום התקיימה עצרת זיכרון. מדברים שנשאה הגברת מרים פרץ, כלת פרס ישראל: "אני רואה אתכם ואני מאמינה בכם ובכוח שלכם לשנות את המציאות. בואו נזכור את השיטפון, ונהפוך אותו לשיטפון של אהבה. לשיטפון של אחווה. לשיטפון של נתינה ושל רעות. אני מאחלת לכם ימים טובים של מבשרי טוב ושהצו שאליו תקראו יהיה צו החיים".

עצרת זו התקיימה לאחר כ-70 מעגלי שיח מגוונים שבהם השתתפו כ-3,000 חניכי המכינות הכלליות והתורניות, בהשתתפות משפחות אור, כהן, ברהום ושמיר, שבנותם נספו בנחל צפית לפני כשנה. 

שימו לב: קורס עזרה ראשונה במכינות 

מכינה שמעוניינת בביצוע קורסים בקיץ תשע"ט – שתגיש את הבקשה כבר עכשיו – על מנת שיוכלו להיערך כנדרש.

את הקבצים יש למלא לפי ההנחיות ולשלוח למייל: [email protected]

להורדת הנחיות לביצוע קורסי עזרה ראשונה למכינות קדם צבאיות לחצו >>

להורדת נספח א' טופס בקשה לקורסי עזרה ראשונה >>

להורדת נספח ג' טופס רשימת משתתפים קורסי עזרה ראשונה >>

נוהל גיוס חדש

שלום לכולם,

החניכים המעומדים לגיוס בחודשים יולי אוגוסט לתפקידים בקביעה. יקבלו עד 45 ימים מיום הגיוס את יעד השבוץ שלהם. יש להם את הזכות לערער על היעד עד שבועיים מיום ההודעה.

מועדי הגיוס הידועים נכון להיום הם:

כל"צ החל מ-14.7
יח"ש החל מ-5.8
קורסים החל מ-18.8

נא הביאו לידעת החניכים.

בברכה,
תא"ל (מיל') יוס אלדר.

שטח פרטי

איתן שלו ממכינת יתיר בפנייה לצוותי המכינות התורניות בדבר שיתוף הפעולה עם המכינות הכלליות

לראשי המכינות שלום רב,

כבר תקופה ארוכה אני מסתובב בתחושה מאד לא טובה באשר לשיתוף הפעולה עם המכינות הכלליות, שבאה לידי ביטוי גם  בצורת הובלתו של דני זמיר את עולם המכינות כמנכ"ל מועצת המכינות.

כחלק מהתרבות הכללית בתקשורת, אנו עדים גם בעולם המכינות לתפיסת עולם פלורליסטית, המוכנה לתת מקום לכל הדעות, למעט אלה שנוגדות אותה. הדוגמאות ידועות אך אחזור אליהן לטובת חידוד הענין:

א. הביקורת הנוקבת על הרב יגאל בעקבות דבריו כנגד תופעת הלהט"בים והלוחמות בצה"ל – אמנם אפשר להתווכח על סגנון הדברים  על האם הם פגעו או שלא אבל יחד עם הביקורת לא ראיתי שמישהו מהמכינות הכלליות יצא חוצץ מול האמירות וההתקפות כנגד הרב יגאל שטענו שבשל דעותיו ה"חשוכות" אינו ראוי להנהיג את מכינת עלי או להיות ראש מכינה בכלל.מכאן אני למד שיש דעות ליגטימיות ויש כאלה שלא ושאנחנו גם בעיני שותפינו מהמכינות הכלליות בצד הלא נכון והלא לגיטימי ,המצדיק הדחה וכו'.

ב. אנו עדים לשתיקה רועמת מצד כל ראשי המכינות (לצערי גם המכינות הדתיות) אל מול מסע ההסתה בתקשורת כנגד המכינה בעלי המתקיים כבר כמה שנים (החל מדברי הרב קלנר, דרך דברי הרב אלי וכלה לאחרונה בדברי הרב גיורא והרב קשתיאל). גם למי שמאמין שבעלי מחנכים לנאציזם, שנאת נשים, שנאת ערבים, גזענות וכו וגם למי שכמוני ברור שהדברים הוצאו מהקשרם ואין שחר לטענות כנגד המכינה הייתי מצפה לפחות למחאה מצד ראשי המכינות על כך שיש עמותה ואנשים שעושים לילות כימים בשביל להכפיש ולחסל מכינה אחות מבשרינו ממניעים פוליטיים ואחרים ולא ראינו שמועצת המכינות, יצאה בתמיכה פומבית כלשהיא במכינה וברבניה.

ג. מתן מקום למכתב של ארגון להט"בים בוגרי מכינות שבו הם תוקפים את הרב אלי ומכינת עלי ומבקשים להוציא את המכינה בעלי ממועצת המכינות. לא ראיתי שפורסמה תשובה ברורה מטעם מועצת המכינות או מי מראשי המכינות התורניות או הכלליות למכתב הזה לפחות על הדרישה החצופה הזו להעיף מכינה  והבהרה פומבית על כך שאנו לא מדיחים ומוציאים אף אחד אלא מדברים מתווכחים אבל בשום פנים ואופן לא שותפים לעריפת ראשים למי שחושב אחרת מאיתנו.

ד. השיא, מבחינתי, היה הפרסום של דני זמיר בפתיח רשמי של העדכון השבועי שבו מנכ"ל המועצה משתמש בתפקידו ובעדכון שבועי המייצג את כולנו וטוען לאובדן דרך ערכי של הרב רפי והציונות הדתית בכלל בעקבות ההליכה המשותפת עם "עוצמה לישראל". אל מול החוצפה הזו להתיימר ולקבוע מה ערכי ומה לא, אף אחד מראשי המכינות הדתיות לא קם ואמר את דברו, למעט הרב זאב שרון. נראה שמועצת המכינות לקחה על עצמה להיות זאת שמראה לנו את הדרך וקובעת מה האמת ומה אסור שייאמר. יכול להיות, שבחלק מהדוגמאות אני לא מדייק ואולי הדברים התנהלו קצת אחרת, אבל התמונה הכללית שעולה פה היא שתפיסת העולם התורנית של המכינות הדתיות לא באה לידי ביטוי כלל בפרהסיה הציבורית, ולהיפך, היא בעיקר מותקפת.

לאור זאת, אני הקטן חושב שאי אפשר להמשיך בחיבור עם המכינות הכלליות כדאשתקד. צריך לעשות פה בירור מעמיק לגבי שיתוף הפעולה, האם תפיסת העולם הפלורליסטית הקיצונית שתופסת מקום מרכזי במכינות הכלליות ובפרט אצל מנכ"ל מועצת המכינות, דני זמיר, יכולה להכיל גם את האמת של התורה. אני חושב שאני מביע פה לא רק את דעתי אלא את דעת רוב הר"מים במכינות הדתיות ואני פונה פה אליכם, ראשי המכינות התורניות, להפסיק להתכופף, להפסיק לשתוק.

איתן שלו, רכז שנה א' במכינת יתיר.

העין הטובה של אברהם (ומשל היהלום בערימת הזבל) / מיכאל קפלן ז"ל מחזור י"ז מכינת רבין

מיכאל קפלן ז"ל, סיים את מכינת רבין בשנת 2015, הוא בן של חברים שלנו מאיילת השחר (אביו היה סמל בפלוגה שהייתי מ"פ בה ואח"כ מ"פ בעצמו) בכור מארבעה בנים, שקד אמו גם כן בת איילת השחר כמו אביו, שעברו לכרכום ושכנים שלנו.

לקראת סיום המכינה התגלתה אצלו לוקמיה ואז החבר'ה שלכם שלחו לו את "עלה עלה..." . הוא הבריא והשיר הזה נהייה המאפיין שלו.

הוא התנדב ושירת ב-8200 ואמור היה בשנה הבאה להדריך במכינה. באוקטבור לקראת סוף השירות חזרה המחלה ובתוך זמן קצר הכריעה אותו.

אתמול חגגנו 21 למכינה והחבר'ה הוציאו מיקבץ מאמרים קצר מכל מיני עתוני מחזורים. הם צירפו מאמר של מיכאל (העין הטובה של אברהם)- שכתב בעקבות שבוע אירוח במכינת בני דוד בסדרת אורחויות של מכינת רבין. המאמר מרגש, במיוחד בנסיבות, אבל גם מעיד על חשיבות הביקור וההכרות.

שבת שלום ולהת. דני.

העין הטובה של אברהם (ומשל היהלום בערימת הזבל) / מיכאל קפלן ז"ל
פורסם במקור ב'בתלם', עיתון מחזור י"ז , גיליון לא ידוע

בסדרת אורחויות ביקרתי במכינת עלי. במהלך הביקור למדנו על פרשת השבוע, פרשת אמור. הפרשה מזכירה את המועדים הקדושים לישראל, ואת המצוות ששייכות לכל חג: שבת, פסח, הנפת העומר וספירת העומר, ראש השנה ויום הכיפורים, ולבסוף חג הסוכות. גם " נר התמיד" ו"לחם הפנים", המונחים במקדש לפני ה' דרך קבע, נזכרים בפרשה.

אני רוצה להתייחס לניגוד שקיים בפרשה בין האזכורים של "לחם הפנים" וקורבן העומר. "לחם הפנים" היה 12 חלות שהיו מונחות באופן קבוע על שולחן בית המקדש. 12 חלות גדולות וגדושות עשויות מחמץ. חמץ וחיטה מתקשרים הרבה פעמים בתנ"ך לדעת. יש אפילו פרשנות שלפיה עץ הדעת היה בעצם חיטה. על קורבן העומר מסופר בפרשה שהוא חייב להיות תמים. בנוסף, אומרים שכשהאדם מתפלל הוא צריך לשים עצמו כבהמה. כלומר, להיות באמונה שלמה, ללא שאלות וספקנות.

הניגוד בין התמימות והאמונה המאופיינות על ידי הקורבן לבין השכל והספקנות המאופיינים על ידי "לחם הפנים" הוא ניגוד לא פשוט אשר אנחנו מתמודדים איתו יום יום. ככל שהחברה מתקדמת וההשכלה גבוהה יותר, כך הרבה יותר קשה להישאר עם אמונה.

הרב קשתיאל, ממכינת עלי, אמר שזאת הדילמה הקשה ביותר בקיום של הציונות הדתית. איך להאמין בה' בלב שלם ובכל זאת להישאר עם השכל שמטיל ספק, חוקר ושואל אין סוף שאלות. למה שאני אעשה כל כך הרבה מאמצים, ואולי אפילו יסכן את עצמי בצבא בשביל ה' שלא בטוח קיים. איך אפשר לשלב בין שני עולמות כל כך שונים, שאולי אפילו סותרים זה את זה?

אני לוקח את דבר זה ומקביל אותו לחיים שלי- איך אני מצליח לשלב בין עולם השכל שלי, העולם הדעתני והספקני, לבין האמונה שלי, לאו דווקא בה', אלא באדם. בגרעין היסודי הטוב שקיים באדם. איך אפשר לחוות ולראות אנשים שעושים כל כך הרבה רע ומתנהגים בצורה כל כך לא מוסרית, ועדיין להאמין שיש בהם גרעין של טוב?

מסופר בתורה על העין הטובה של אברהם. אברהם תמיד חיפש אחר הטוב שיש באנשים ובדברים. כך לדוגמא בסדום, כאשר ה' רצה להשמיד את העיר, אברהם ניסה לעצור אותו בכל כוחותיו והתחנן לה' לא להשמיד את העיר שמא יש בה אפילו עשרה צדיקים. אברהם מאמין בטוב הבסיסי של האדם, ומאמין שהטוב הזה יותר חזק ומשפיע מהרע. לכן אפילו בעיר כמו סדום, עשרה צדיקים מספיקים כדי להחזיר את הטוב. ברגע שאדם עסוק בלחפש את הטוב בחיים ובאנשים, הוא נהיה טוב בעצמו, וכך זה גם משפיע על סביבתו.

הבא אמשול לכם משל קטן: דמיינו שאתם הולכים ברחוב. פתאום אתם רואים מולכם ערימת זבל ענקית ומסריחה באמצע המדרכה. איך תגיבו? אני בטוח שאני וגם אתם הייתם מנסים לעבור הכי רחוק ממנה וכמה שיותר מהר. אך מה יקרה אם לפתע תבחינו ביהלום מדהים ביופיו מנצנץ באמצע ערימת הזבל? הפלא ופלא, פתאום ערימת הז בל לא תראה לכם כל כך מגעילה, והריח המסריח יעלם לו. לא יהיה לכם אכפת להתלכלך קצת כדי ללכת ולהוציא את היהלום מערימת הזבל. ברגע שתצליחו להוציא את היהלום, אתם תהיו מאושרים מאין כמוכם שהצלחתם. כך זה עובד גם עם אנשים. בכל אדם ואדם, לא משנה בכמה זבל הוא מלא, תמיד יש יהלום שמחכה שיוציאו אותו. זה לא תמיד פשוט, הרבה פעמים צריך להתלכלך כדי להוציא את היהלום הזה, ויכולים להיות הרבה משברים בדרך. אבל כשמצליחים - מבינים שזה היה שווה כל רגע.

עם כל הקושי שטמון בלראות את טוב האדם, אני חושב שהמפתח לדבר זה הוא אמונה ולא שכל. כי הרי אי אפשר להוכיח אם האדם הוא טוב או רע, לכן זה בגדר אמונה. אז למרות הקושי שיש בשילוב בין השכל לאמונה, ולמרות העובדה שהשכל שלנו תמיד מקשה עלינו ומטיל ספק, לפעמים צריך להתנתק ממנו ופשוט להאמין. לכן, אני מאחל לכולנו שנדע להשתמש בעין הטובה של אברהם, שנאמין בטוב האדם, שנדע לחפש את הטוב באנשים ושנמצא גם את הטוב בעצמנו.

מטיילים ביחד: חניכי מכינת חנתון סחבו לאורך כל הטיול המסכם את כיסא הגלגלים של חברם למחזור

חניכי מכינת חנתון לא ויתרו על חברם ניתאי, המוגדר כבעל 100% נכות, וסחבו את כיסא הגלגלים המיוחד שלו במסע שכלל צעידה של 14 ק"מ מדי יום. "הטיול היה חוויה מרגשת", אמר ניתאי. חניכים במכינה: "הוא חלק מאיתנו". לכתבה המלאה באתר yent >>

92609820992499640360no

ח"כ מיקי חיימוביץ' לקחה חלק בהפגנה שאירגנו חניכי מכינת רבין 

דף לימוד על ריבוי התאונות בענף הבנייה

דף מקורות שנכתב בתוכנית של המדרשה והרטמן (בית המדרש לרבנות ישראלית) בעקבות ריבוי תאונות הבנייה: "על רקע הטרגדיות הקשות שפקדו את מדינת ישראל בשבועות האחרונים בתחום הבטיחות בעבודה בכלל ובענף הבנייה בפרט, חשבנו שאי אפשר לשתוק עוד. קול דמי אחינו צועקים אלינו מן האדמה, וכיהודים עלינו לדעת: האחריות על חיי-אדם היא גם שלנו - האזרחים, המנהלים, המורים והתלמידים. לכן אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לבתי ספר אחרים שכבר קיבלו על עצמם להקדיש בשבוע הבא שעת לימוד לדף מקורות, שפותח דיון מזווית ראייה יהודית-ישראלית על קדושת חיי אדם וחובת הבטיחות בעבודה שנגזרת ממנה. אנו קוראים לכם ליוזמה להצטרף ליוזמה החשובה הזו, ולעדכן אותנו בהודעה חוזרת, כדי שהמהלך יקבל תהודה בציבור הרחב."

להורדת דף המקורות לחצו >>

הצעה למכינות: רכישת ספריו של א.ד גורדון

בשנים האחרונות זוכים כתביו של א"ד גורדון לעדנה מחודשת והתעניינות מעמיקה במיוחד בעולם המכינות. מאמריו נלמדים במכינות ומצוטטים רבות.  

מוסד ביאליק הוציא את כתבי א"ד במהדורה של 3 כרכים, ועומד היום בפני הדפסה מחודשת כיוון שרוב העותקים אזלו בשל הביקוש הרב.

אנחנו רוצים להציע לכל המכינות לרכוש את שלושת הכרכים במחיר מיוחד עבור המכינות, מתוך התחשבות במגבלות התקציביות של המכינות, כדי שתוכלו להעניק את כרכי א"ד לצוות ולחניכי המכינות כמתנת סיום השנה במכינה.

אנחנו מציעים לכם הצעה מיוחדת לרכישה מרוכזת לפי הטבלה הבאה:

עד 25 הזמנות: 75 ש"ח לכל שלושת הכרכים.

26 עד 50 הזמנות: 65 ש"ח.

מעל 51 הזמנות: 55 ש"ח לשלושת הכרכים יחד.

זאב קינן
מנכ"ל מוסד ביאליק 
058-590-8838

הצעה למכינות: ביכורי בית בחג השבועות

להרשמה ל'ביכורי בית' לחג השבועות תשע"ט

הזמנה מזמינה

שתף עצמנו: מכינה להורים 

"נדרנו נדר לשתף עצמנו בבנין העם וארץ-ישראל" היה השלט שהתנוסס על גגו של מפעל צינקל בצומת גהה.

ברוח פעילות המכינות ולאורו של קו מנחה זה, הוקמה 'לשתף עצמנו'- מכינה להורים.

גם להורים הזכות לחוות ולהתנסות, להרגיש וללמוד, ולהעמיק ההיכרות עם החברה הישראלית והאתגרים העומדים בפניה.

הכוונה היא לאפשר לאנשים בוגרים, עובדים ועסוקים, להתנסות באותה חוויה לימודית וחברתית מפרה, הקיימת במכינות, ולהפגש עם אנשים שהמציאות הישראלית, לעומקה ולרוחבה, חשובה להם. 

'לשתף עצמנו' מגדירה מלכתחילה כי המטרה היא לפעול, והשנה שלאחר המכינה מוגדרת כשנת שירות. בוגרי שנת הפעילות יבחרו תחומים שונים לעשיה, תחומים שיוצגו במהלך השנה או רעיונות שיעלו המשתתפים.

במהלך אירועי סוף השנה נבקש לחשוף את ההורים של בוגרי המכינות לקיומה של 'המכינה להורים' ונזמין אותם לשתף עצמם.

פלאייר לשתף עצמנו תמונה

הזמנה למכינות: יהודת במחלוקת - שולחן עגול על ענייני השעה

למידע נוסף, הרשמה והסעות - יותם יזרעאל 0528695069

IMG 20190519 WA0035

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.