חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 244 | 14.04.2019 | ט' ניסן ה'תשע"ט

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

ראשון, 14 אפריל 2019 14:54

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום לכולם וכמעט פסח שמח!

אז הבחירות אחרינו ערב פסח וממשלה עתידית לפנינו. בבחירות שזה עתה הסתיימו זכו ברוב המנדטים שתי מפלגות גדולות שלא עסקו בשום נושא מהותי לחברה הישראלית: לא עזה ויו"ש, לא כלכלה ולא חזון.  רק רכילות ורפש הדדי: בוגד, מושחת, לא שפוי, מגמגם. המפלגות שהציגו עמדות עומק אידאולוגיות הפכו לזעירות או לא נכנסו.

אלו הם חיינו.

שיח של המיית תוכים המעוצב ע"י יח"צנים המתגאים ביכולתם להנדס ולהטות את השיח של הציבור הרחב לשוליים לא רלוונטים ולהפוך את ההצבעה לשבטית רגשית: אם הכל דומה וכל אחת מהמפלגות שתנצח לא תעשה שום דבר שונה מהותית מרעותה אז אני מצביע בעד מי שאני יותר מזדהה איתו.

אישית אני שמח שלא הלכתי לפוליטיקה (גילוי נאות - הייתי על הסף) לא הייתי מוצא בה את מקומי במצב הנוכחי. ואני לא צדקן ולא צדיק, השיח הציבורי, רוחבו ועומקו, ובעיקר היעדר השיח הזה - מאכזב.

נותרה נחמה גדולה, העבודה שלנו. החניכים הבוגרים המאמץ לייצר משהו בעל משמעות גם בימי טמטמת. ובסוף אין לנו ארץ אחרת והחובה עלינו להיות חלק מתמונת בריאה של מציאות חדשה, אינשאללה.

קריאה מהנה, דני.

מה בגיליון?

הצעות למכינות

תאריכון

IMG 20190411 WA0039

התקיים סיור 'חינוך להתיישבות' בעוטף עזה בהובלת 'בארצנו' 

בשבוע שעבר (7.4) התקיים סיור לראשי מכינות בעוטף עזה, כחלק מתכנית 'חינוך להתיישבות', שמטרתה להטמיע באופן ניכר ומשמעותי את נושא ההתיישבות בפריפריה של בוגרי המכינות הקדם צבאיות. בסיור השתתפו כ-30 נציגי מכינות; ראשים, מנהלים ורכזים, לצד אנשי הקק"ל ונציגי המועצה האזורית אשכול.

מנכ"לית 'בארצנו – תנועת ההתיישבות של בוגרי המכינות' טלי ארנולף סיכמה: "פגשנו גם אנשים שבחרו להתיישב בפריפריה וגם סגנונות התיישבות מיוחדים ומגוונים, ודיברנו על הדילמות והאתגרים שבהתיישבות במרחב עוטף עזה. סיור זה הבהיר עד כמה נושא זה חשוב ורלוונטי, וכך גם הפידבקים שהתקבלו בסוף היום. אנו צריכים לעשות מאמץ על מנת להטמיע את הנושא בכלל עולם המכינות". בעוד כחודש יתקיים סיור נוסף בגליל.

סיור התיישבות

 מועצת המכינות ועולם המכינות שולחים ברכות חמות לחברינו הרב רפי פרץ, יו"ר רשימת איחוד מפלגות הימין ומייסד מכינת עצם, ולחילי טרופר, חבר ברשימת כחול בן ובוגר מחזור א' של מכינת נחשון, על היבחרותם לכנסת ה-21!

רפי  רפי

יוצאים לאזרחות: סיכום כנס משתחררים של המכינות התורניות

בחמישי האחרון התכנסו להם כ-400 (!) בוגרי מכינות וישיבות הסדר לכנס משתחררים משותף.

המיוחד בכנס היה שהוא לא עסק רק במה אני מקבל, אלא בעיקר איך אני ממשיך לתת, איך אני שומר  על אותה רוח אידאליסטית ותורנית אותה טיפחתי במכינה, איך אני ממשיך את עולם הרוח של המכינה אל תוך חיי האזרחות.

פתחנו את היום בשיחה עם משרד הביטחון על הזכויות של החייל המשוחרר. משם המשכנו לשיעור של הרב אוהד תירוש, ראש בית המדרש לבוגרים במכינת בני דוד, על השחרור כיציאה מחירות לעבדות. לאחר מכן התפצלנו לשמוע על מסלולי המשך והגשמה- כפרי סטודנטים, מגזר ציבורי, תוכניות בוגרים, שליחות ציונית בחו"ל ועוד.

לקחנו הפסקה קצרה להסתובב בדוכנים הרבים שהיו ועברנו לשיעור של הרב יוסף צבי רימון שדיבר איתנו על חג החירות הקרב ובא. את היום סגרנו בשתי שיחות מרתקות, אחת עם הרב שלומי פולמן ממכינת יתיר והשניה עם ברק הס על זוגיות והתנהלות כלכלית.

ולסיום, זכינו לשמוע שיחה מרתקת מהמפכ"ל לשעבר רוני אלשיך על חיים של שליחות.

וכמובן קינחנו בארוחת ערב משובחת של על האש.

כבר מחכים לכנס הבא!

כנס משתחררים כנס משתחררים

חוזרים להדרכה: כ-50 מתעניינים הגיעו לכנס החשיפה הראשון מסוגו

בסוף השבוע שעבר (ו') התקיים כנס החשיפה הראשון במסגרת קמפיין "חוזרים להדרכה", אשר אליו הגיעו מתעניינים בתפקידי הדרכה במכינות. למרות שביתת הרכבות בבוקר הכנס, כ-50 בוגרי מכינות הגיעו לשמוע ממקור ראשון אודות תפקיד המדריך במכינות השונות.

בתחילה דיבר מנכ"ל מועצת המכינות דני זמיר על מהות החזרה להדרכה וצורכי עולם המכינות במדריכים שימשיכו את העשייה הברוכה, ולאחר מכן המשיך את הדברים מנכ"ל מועצת ארגוני הילדים והנוער שלומי קסטרו.

בפאנל מדריכי מכינות, חמישה מדריכים בתפקיד הוסיפו על גודל השליחות וחשיבות המשימה, ושיתפו בסיפורים אישיים מההתמודדות שלהם בתפקיד. "אלה היו השנתיים הכי יפות וקשות בחיים שלי, גיליתי את עצמי במקומות שהכי פחדתי מהם", אמרה רחלי ברבי, שחזרה להדריך במכינת עלמה. "התפקיד דורש סט יכולות רחב. בסופו של יום, רוחב היכולות הזה שמדריך במכינה נדרש להן עשוי לפתוח אותו לחוויות שייתכן ולא הכיר שהוא מסוגל להן", אמר תום בן-עזר, שכיום מדריך במכינת בינ"ה. 

WhatsApp Image 2019 04 12 at 10.02.39

מבקרים בחצור הגלילית: סיכום אישי של דני זמיר 

איך אני אוהב את הימים האלו!

אני קם טרוט עיניים מנגב את הדמעות בלי שלמה ארצי ומקלל בספרדית (שהיא השפה הכי טובה בעולם לקלל בה) שעה ברצף את כל המיז'ונס איחוס דה פוטאס שלא הצביעו כמוני.

ואז אני מגיע לחצור הגלילית עם טלי ארנולף (ואח"כ גם יערה שור ורן שוסטרמן) מ"בארצנו" ועובר בוקר קסום ומלהיב עם ראש העיר, חברי משכבר, שמעון סויסה, ועם גל ממרכז הצעירים ועם חלק מחברי החבורה המקסימה של קהילת בוגרי בית ישראל שכבר מתגוררת עשר שנים בחצור ושותפיהם בנות ובני חצור.

ורואה את השטחים שבהם אנחנו נבנה את כפר הסטודנטים ואת הגבעות עטורות הירק שבתוכן ובאופן מתחשב ומשתלב נבנה בתים לקהילות של משפחות בוגרי המכינות ובני המקום, ופארקים ומגרש משחקים ומתלהב עם שמעון ממה שקורה בחצור ומהעתיד המפעים שהוא מאמין בו בכל ליבו, וחווה דה ז'ה וו לימים שהייתי כאן יועץ משפטי לפני שנים רבות, (וכמו אז מתעצבן שאנשים לוחצים לשמעון את היד ואומרים לו מזל טוב על הבחירות אתמול שבהם ריכז את מטה הליכוד בעיירה - נו שמעון! אני מתעצבן, לא מזל ולא טוב).

ונפעם מהחבורה הבית ישראלית שמפעילה (באמצעות עמותת חיבורים שלנם) יחד עם תושבים ותושבות בחצור יריעת פעילות קהילתית מקסימה נרחבת ונוגעת וכנגד כל הסיכויים, חולמים ומעיזים...

וזה סוד כל התרפיה.

לא נכנסים למרה שחורה, ממשיכים לבנות ולחלום! ממשיכים לשכנע משפחות ואנשים צעירים לבנות את ביתם ולגדל את ילדיהם במקומות שישמחו לקבל אותם בחום באהבה ועם הרבה איכות חיים של גליל.

וכן. אין לנו פתרונות להכל, ושום ממשלה לא יכולה לבד בלי שיהיה שטח מלמטה חי ותוסס. ואין לנו ארץ אחרת זה לא רק שיר.

אז בואו לחצור הגלילית איתנו. היא הולכת להיות תוך עשור הדבר הכי חם בגליל!

(10.4)

סיור בחצור

סיכום ועדת היגוי שיבולים

ביום חמישי האחרון התכנסה ועדת היגוי לתכנית שיבולים בנוכחות מרשימה!

אנו שמחים ומברכים על הצטרפותו של מושיק כהן, אחראי תחום מכינות במשרד הביטחון, שנכנס לתפקידו לפני ימים ספורים וכבר הגיע לוועדה. בישיבה הוצגו ממצאי מחקר הבוגרים שנעשה על בוגרי שנה שעברה בשיבולים, תודה ליוסי פריאר מחברת מש"ב שהגיע להציג.

בהזדמנות זאת מזכירה- במידה ופנו אליכם מועמדים עם מוגבלות (פיזית, שמיעה, ראייה, אוטיזם, לקויות למידה מורכבות, נפשית) אתם מוזמנים ליצור איתי קשר כדי לבדוק אם הם יכולים לקבל את התמיכות של התכנית

אפרת אהרוני, מנהלת תכנית "שיבולים" - 054-2199878

הזמנה לסיור בנושא התיישבות בגליל ב-5.5

שמחים להזמין אתכם לסיור בגליל בנושא התיישבות!

הסיור יתמקד באזור הגליל התחתון ובמהלכו נפגוש ישובים, קהילות, אנשים וצורות התיישבות מגוונות ונדון באתגרים האישיים והלאומיים בהתיישבות במרחב הגליל. הסיור מתקיים במסגרת תכנית "בקו האופק- חינוך להתיישבות" בהובלת בארצנו, מועצת המכינות והקק"ל, ופתוח להשתתפות לכל ראשי המכינות, השלוחות ורכזי הבוגרים.

אנחנו בסגירות אחרונות של לו"ז אז נשלח לו"ז מפורט בקרוב. יש למה לצפות!

*הסיור יתקיים ביום ראשון ה5.5.19 בין השעות 8:00-16:30 בגליל*

להרשמה לסיור לחצו כאן
להוספת זימון ליומן Google לחצו כאן

>>נזכיר כי עבור המכינות שמשתתפות בתכנית "חינוך להתיישבות" בתשע"ט- השתתפות בסיור זה או בסיור שהתקיים בעוטף (ב7.4) מהווה תנאי לקבלת המימון במסגרת התכנית

מצפים לראותכם,
צוות בארצנו ומועצת המכינות הקד"צ

קול קורא יוזמות בוגרים

בימים אלו נפתחת תכנית יוזמות הבוגרים של מועצת המכינות. התכנית מיועדת לבוגרי מכינות אשר עוסקים ביזמות חברתית וכוללת שני מפגשי הנחיה אישיים (מנטורינג), ומענק ליוזמות נבחרות.

פרטים נוספים ניתן למצוא בקול הקורא ואצל יערה שור: 050-2577525, [email protected].

להורדת הקול קורא לחצו >>

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.