חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 243 | 08.04.2019 | ג' ניסן ה'תשע"ט

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

ראשון, 07 אפריל 2019 17:43

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

וואו וואו.

קודם כל ולפני הכל, תודה ענקית לכל 110 המשתתפים בכנס נס הרים. הכנס הזה שהבטיח, קיים לטעמי בענק.

בעיצומה של תקופה שבה הכל פוליטי ופוליטי מגעיל, נדיר להיות בבועה בת 24 שעות של דיוני עומק , דברים שנאמרים מהלב הבטן והראש על השולחן, ויכוחים סוערים, ובסוף תחושת חברות גדולה.
אפס דליפה לתקשורת- דבר מדהים כל פעם מחדש בפני עצמו- ותחושת סיפוק עצומה שאני שותף לגוף שעם כל הקשיים והביקורת העצמית שלנו אין דומה לו, ייחודי ואולי אחד מהבטחונות היחידים לקיום סולידרי של החברה הישראלית גם בתקופות של שסעים שלא רק שאינם קטנים אלא שהפוליטיקאים מרחיבים לצרכים אלקטורליים. תודה!

תוצאות הבחירות שיתקיימו מחרתיים יקבעו האם נצליח לפרוץ את קיר הזכוכיות שבו היינו בקדנציות האחרונות אם לאו. בהקשר זה אזכיר כי למרות הידידות והחיבה המופגנים של שר החינוך היוצא, הדלת הפתוחה שקיבלנו שם בכל עת וההתגייסות המרשימה של השר וצמרת המשרד לסייע לעולם המכינות במשבר הקשה שנקלענו אליו לאחר אסון צפית, הגופים שקיבלו משאבים אדירים וקידום בקדנציה הזו בעולם תכניות הי"ג, לא היו המכינות.

נקווה שבקדנציה הקרובה, בין אם השר יתחלף ובין אם יישאר, נצליח יותר וחלק לא קטן מזה (הקצאת המשאבים לבינוי, הפסקת ההתעללות בנו בנושא הדח"שים) תלוי במו"מ הקואליציוני. יש שתי מפלגות מובהקות שהעניין הזה מעסיק אותן אם תהיינה במו"מ הקואליציוני, אך שתיהן לא תהיינה המפלגות הגדולות (הליכוד וכחול לבן). אנחנו מקווים שחברינו הטובים מאד ב(משמאל לימין) מפלגת העבודה, כולנו, הימין החדש ואיחוד מפלגות הימין, יצליחו במו"מ הקואליציוני (מי מהן שתשתתף בו) כדי שנקדם את הנושאים החיוניים לנו. 

במבט יותר רחב אני מקווה (הייתי כותב מתפלל אבל אני לא בטוח שאני יודע להתפלל חוץ מכשאני צונח ממטוס) ומייחל לכולנו רפואה שלמה אחרי התחתית שהמערכת הפוליטית ובמיוחד גורמים מסוימים בה הובילה אותנו אליה כעם וכחברה.

שבוע טוב, בחירות טובות והרבה ישר כח ובשעה טובה למכינות מלח הארץ וגל שחגגו עשור לקיומן, וששתיהן היו המכינות הראשונות שפקצו דרך גם לאוכלוסיה שייצוגה היה בחסר בעולם המכינות עד הקמתן, תודה חברים וחברות!

דני.

מה בגיליון?

הצעות למכינות

תאריכון

כנס נס הרים ה-3: כל מה שקרה באירוע השנתי של ראשי המכינות

סקירת נושאי הבטיחות במכינות בעקבות אסון נחל צפית, פיתוח שותפות עולם המכינות עם קק"ל, קידום תחום קהילות הבוגרים ושיח "בין סובלנות לחירות": סיכום יומיים גדושים של אנשי המכינות בנס הרים.

יום רביעי

השבוע התקיים כנס ראשי המכינות הקדם צבאיות ה-3 בנס הרים, אליו הגיעו שמונים ושבעה ראשי מכינות, ראשי שלוחות ומנהלי מכינות, לצד נוכחות מכובדת של אנשי קק"ל. הכנס החל בשיח סביב נושאי הרגולציה והבטיחות במכינות הקד"צ, בעקבות אסון נחל צפית שגבה את חייהם של תשע נערות ונער. ראש מכינת בני ציון שירה אטינג פתחה את הדיון וחשפה את הנוכחים לתהליך בדק הבית שבוצע במכינת בני ציון, ובתוך העמותה. בהמשך הציג רנ"צ בדימוס שלמה אהרונישקי את עיקרי דו"ח הבטיחות של ועדת אהרונישקי, שתפקידה היה לבנות מודל פעילות אופטימלי עבור המכינות הקדם צבאיות, בכדי לחדד את התפיסה בתחומי הבטיחות והמוגנות. לאחר מכן התכנסו המשתתפים לשיח בשולחנות עגולים בנושא הבטיחות.

שירה אטינג שירה אטינג
רנ"צ בדימוס שלמה אהרונישקי (ימין) וראש מכינת בני ציון שירה אטינג (שמאל), צילום: נעם פיינר

את חציו השני של יום הכינוס הראשון הובילה מחלקת הפדגוגיה של הקק"ל, בפעילות ODT משותפת. לאחר הפעילות התקיים דיון על שיתוף הפעולה והעשייה בין מועצת המכינות הקדם צבאיות וקק"ל, יחד עם מנהלי המחוזות וראש חטיבת החינוך של קק"ל, שר-שלום ג'רבי.

לעשייה בתחום בוגרי המכינות הוקדש המשך הכנס, ובמסגרת הדיון ניסו המשתתפים לאפיין איך יש לשמר את קהילת הבוגרים, מהם היעדים להצלחה וכיצד הם נמדדים. ראש מכינת "בני דוד" בעלי הרב אלי סדן התייחס לאתגר הקצונה בצה"ל ומאמץ הקבע הארוך, ומנכ"ל מועצת המכינות דני זמיר דיבר על האתגרים שבמשימת ההתיישבות. לבסוף קיימו המשתתפים שולחנות עגולים סביב יעדי הגשמה לבוגרים; קצונה וקבע ארוך, תעסוקה במגזר ציבורי, התיישבות בקהילות, וערוצי התקשורת עם קבוצות הבוגרים השונות. בהמשך יפורסם מסמך מאורגן אודות חלק זה.

פעילותפעילות ODF בהובלת מחלקת הפדגוגיה של קק"ל, צילום: נעם פיינר

הערב נחתם בארוחת ערב משובחת כמיטב המסורת, לצד ציון סיום מסכת של ראש מכינת ארזי הלבנון, הרב זאב שרון. כמו כן: הוקרת תודה לכל אנשי המכינות, המשרדים וקק"ל - שהיו שותפים בוועדות נהלי הטיולים והשטח במכינות, פרידה מרגשת מסמנכ"לית המועצה היוצאת תמר זעירא ומפגש עם אלוף במיל' אליעזר שקדי, שסיכם את הערב בשיחה מרתקת ומעוררת השראה על חינוך, ציונות ומצוינות.

יום חמישי 

את בוקר יום הכנס השני פתחה אפרת רוזנברג שפירא מקרן אביחי, ששיתפה בחוויות מהקהילה המשותפת במזכרת בתיה שבה היא חברה. בכך המחישה רוזנברג שפירא לנוכחים את משמעות השותפות של דתיים וחילונים, וכיצד מתנהלת שגרה יחד, דרך שיחה ודיון פתוחים.

כללי
צילום: נעם פיינר

בתום פרק זמן של עיסוק במגמות המשותפות לכלל המכינות, פנו המשתתפים לפאנל ודיון "בין סובלנות לחירות" שעסק במחלוקת הקיימת בתוך עולם המכינות, ויחס מועצת המכינות למכינות; איך ממשיכים ומה ראוי לשפר. את הפאנל פתח ראש מדרשת השילוב בנטור אביה רוזן, ובהמשך הצטרפו הרב אלי סדן, ראש מכינת תל"ם שימקו אל עמי ומנהל שלוחת עין גדי במכינת "מלח הארץ" ירון יצחק. בפאנל הועלו המורכבויות, הקשיים והדילמות שבמשימה המשותפת, במסגרת דיון מכבד ומתוך רצון להקשיב אחד לשני. על כן, למרות המחלוקות האידאולוגיות, ניכר כי יש מכנה משותף של אנשים טובים השואפים לתיקון עולם, מתוך חיבור לבבות והקשבה הדדית.

התיישבות מודרנית: יוזם מהלך התיישבות החיילים בעוטף עזה קורא לכם להצטרף

אשר כץ, בוגר מכינת עין פרת, מצא את עצמו בערב שישי אחד בקיבוץ כרם שלום. הוא הגיע מהבסיס ישר לקיבוץ, וראה מסביבו מבנים נטושים רבים ובעיקר חול. במהלך קבלת השבת התיישבה לידו תושבת הקיבוץ והסתכלה סביבה בהתרגשות. כאשר שאל מדוע היא ענתה לו: "כיף לראות חיים במקום הזה". שם נפל לו האסימון. לסיפור המלא >>

אשר כץ חתוך

שטח פרטי - התנצלות מפי הרב זאב שרון על דברים שאמר בכנס נס הרים

כחלק מהדיון בכנס נס הרים במושב שעסק בניהול המחלוקת בין סובלנות לחירות הדעות, נתן הרב זאב שרון דוגמא שקוממה חלק מהאנשים ולכן הוא רצה להתנצל ולהבהיר את דבריו.

התנצלות - זאב שרון

בעקבות הדיון על הצורך בשמירה על אופן ההתבטאות על יריבים רעיוניים אני מרגיש צורך להתנצל.

ההשוואה שעשיתי בין משכב זכר למשכב בהמה - למרות ששניהם איסורי תורה - הוא פוגעני לאוזני הראשונים או מי שחושב כמוהם. לדעתי אין להשוות בין מערכת יחסים בין בני אדם לבין מערכת יחסים של בני אדם עם חיות. וזה בלי אבל או תירוץ אחר. נקודה.

מה שכן, כוונתי הייתה במישור הפילוסופי. והטענה שאני טוען היא, שכאשר פורצים את גבולות הנורמה האנושית, היכן עוצרים? מה יגידו אותם אנשים על נישואין בין אימהות לבניהם או בין אבות לבנותיהם, בין אחיות לאחים? לכאורה לפי התפיסה של סארטר ש'הקיום קודם למהות', ולכן זכותו של כל אדם לעצב את חייו כפי הבנתו. אם הדברים נעשים ברצון והסכמה, אז מי אנחנו שנתנגד לדבר כזה. זו הבעיה שניסיתי לעלות. (הייתי שמח לשמוע התייחסות לטענה הזו).

ולשאלה שאני תמיד נשאל, "מה אכפת לכם? תנו לכל אחד לעשות את מה שטוב בעיניו", על זה תשובתי היא: זו חובתי כאדם וכיהודי להתריע ולנסות לשנות דברים שעל פי תודעתי יפגעו בחברה כולה. במקורות ישראל יש מסקנות של וועדות חקירה שסיכמו שהתופעות הללו הביאו לקץ החברה ואפילו האנושות. מי שמתעמק במקורות רואה שהמבול או מגדל בבל או עצת בלעם לבלק ייצגו תפיסות עולם הדומות למה שקורה היום. ההכחדה במימי המבול אינה תוצאה של כמות משקעים חריגה, אלא אקורד הסיום של תהליכים אנושים שהטביעו את האנושות בים תאוות הבצע, המין, הכבוד, והמימוש העצמי.

בתפיסה היהודית תפקידה של המשפחה בחברה היא כתפקידו של האטום בחומר. פגיעה באטום זה משולה לתוצאה של ביקוע גרעין האטום שמביא לשחרור אנרגיה המשולה לנזק של פצצה גרעינית. מאבקנו הדמוקרטי אינו נגד יחיד זה או אחר, אלא נגד הניסיון להפוך את הלא-נורמלי לנורמלי בתודעה הציבורית ובחוקי במדינה. זאת בגלל התוצאות שזה יביא כמיטב הבנתינו חס-ושלום.

בספרד מינו לפי כשנה שרה בממשלה לענייני משפחה ומין. זאת כתוצאה מהעובדה שהריבוי הטבעי בספרד עומד על 1.3 לזוג. (הממוצע באירופה 1.7). כלומר תוך דור האוכלוסייה בספרד תרד כמעט בחצי. זו גם צורה של הכחדה כתוצאה של תפיסות חיים הרווחות כיום בעולם המערבי. תפיסות עולם החודרות גם לחברה הישראלית כאן וכנגד זה אנחנו זועקים לטובת הכלל כולו.     

נהניתי כמו תמיד להיות חלק מחבורה איכותית כמותכם.

חג שמח, זאב שרון.   

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.