חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 240 | 17.03.2019 | י' אדר שני ה'תשע"ט

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

ראשון, 17 מרס 2019 14:44

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

למעלה משני מטר ועשרים וחמישה סנטימטר נוספו לכינרת מאז תחילת החורף הזה, ועדיין לא תמו כל פלאיו. אושר גדול. מהבית שלי בכרכום שומעים את הירדן ההררי נוהם וגועש כמו שלא שמענו אותו מאז חורף 2002.

הפריחה בגולן ובגליל מרהיבה ושופעת באופן בלתי נתפס, ועכשיו מצטרפים מטעי הנשירים של הגליל העליון בפריחת אביב סגולה-ורודה-לבנה, הקצב הממוצע של הנסיעה איטי עד איטי מאד כדי להתענג על החורף/אביב הקצרים כל כך, והארץ יפה עד מאד.
לפנינו חודשים עמוסים וגדושים באירועים.

לצערנו, יחד איתם ויחד עם החורף המשגע עומדים בפנינו אתגרים מורכבים הנובעים מפעולת ואי פעולת ההסדרה והתנהלות הרגולטורים. הועד, ולאחריו המועצה, נצטרך ברבעון הקרוב לנתח את המציאות המתהווה ולקבל החלטות לגבי יעדים ודרכי הפעולה.

החל מעדכון זה, "שטח פרטי": מקום לביטוי פרטי של כל הקשורים לעולם המכינות מכותב שורות אלו ועד לבוגרים בענייני דיומא. כל המעוניין נא להעביר אלי את דבריו.

שבוע טוב, דני

מה בגיליון?

הצעות למכינות

תאריכון

תאריכון מורחב 

החודשים הקרובים יהו הרבה אירועים, מצורף לשימושכם תאריכון מורחב עם פרטים לגביי כל אירוע. להורדת התאריכון לחצו >>

כנס נס הרים ה-3: לו"ז והרשמה

בימים ד'-ה', 3-4.4.19, כז'-כח' באדר ב' תשע"ט, נתכנס במרכז השדה של קק"ל בנס הרים.
ההשתתפות חובה, כולל לינה!

אשרו הגעתכם בהקדם בטופס בקישור המצורף על מנת שנשריין מקומות לינה לכולם. להרשמה לחצו >>

invitation small

בקו האופק - סיור בנגב בנושא התיישבות בהובלת "בארצנו"

הסיור יתמקד באזור עוטף עזה ובמהלכו נפגוש ישובים, קהילות, אנשים וצורות התיישבות מגוונות ונדון באתגרים האישיים והלאומיים בהתיישבות במרחב הנגב.

הסיור מתקיים במסגרת תכנית "בקו האופק- חינוך להתיישבות" בהובלת בארצנו, מועצת המכינות והקק"ל, אך פתוח להשתתפות לכל ראשי המכינות, השלוחות ורכזי הבוגרים.

להרשמה לסיור לחצו >>

הלו"ז המפורט לסיור:

8:00- איסוף תחנת רכבת ראש העין
9:00- איסוף צומת בית קמה 
10:00- התחלת סיור ושיחה בכרם שלום- האתגרים והשינויים בקיבוץ, גרעיני החיילים של בוגרי המכינות ועוד.
11:30- סיור בשלומית- סיפורו של הישוב הדתי החדש שהוקם
13:00- ארוחת צהרים בנווה והיכרות עם הישוב ומכינת עוצם
14:15- ביקור בקיבוץ העירוני בשדרות ושיחה עם מקימי הקיבוץ
15:15- פאנל ראשי רשויות- אתגרי התיישבות אישיים ולאומיים בעוטף עזה
16:00- סיכום יום במליאה
16:30- יציאה צפונה

**נזכיר כי עבור המכינות שמשתתפות בתכנית "חינוך להתיישבות" בתשע"ט- השתתפות בסיור זה או בסיור בגליל (שיתקיים ב5.5) מהווה תנאי לקבלת המימון במסגרת התכנית** 

בברכה,
צוות בארצנו ומועצת המכינות הקד"צ.

קול קורא להקמת תנועת בוגרי המכינות בצפון אמריקה

 מצורף הקול הקורא להקמת תנועת בוגרי המכינות בצפון אמריקה (בוגרי מכינות בשלב לימודיהם האקדמאים) לשנת הפעילות תשע"ט. קישור לטופס ההרשמה בקובץ >>

ההגשה עד יום א', 31/3/19. לא יבחנו בקשות שאינן עומדות בתנאי הסף. בהצלחה!

פניה מהרב זאב שרון: הקמת בתי מדרש של המכינות הקד"צ בקהילות היהודיות בתפוצות

לכל ראשי המכינות הקדם-צבאיות שלום,

הנידון: בתי מדרש של מכינות קדם-צבאיות בשליחות לקהילות היהודיות בתפוצות

בכתבה שהתפרסמה ב'מקור-ראשון' לפני שבוע אמר פרופ' דיוויד מאיירס נשיא הקרן החדשה: "מבחינה חומרית אנחנו במקום הכי טוב בהיסטוריה היהודית מחוץ לישראל. יש לנו מעמד, נגישות לכוח, השכלה גבוהה. אבל מה שגורם לי ולך לא לישון זה הדור הבא. אנחנו קורבנות של ההצלחה שלנו. אנחנו מאבדים את הדור הבא. בגלל כוח המשיכה של התרבות הסובבת. יש כישלון מוחלט של החינוך היהודי מבחינת האופן שאנחנו מלמדים את הדור הצעיר על ישראל. ובעקבות זאת הוא מתרחק מישראל". הדבר הכי מדהים הוא, שאת אותם דברים בדיוק אמרו ראשי תנועת 'חיבת ציון' וזה מה שהניעה אותם להתחיל את תנועת שיבת ציון, שאת המגוון הגדול שלה מבטא עולם המכינות בצורה הכי יפה שיש.

משה לייב לילינבלום ממקימי והוגי תנועת 'חיבת ציון' קבע כבר בסוף המאה התשע-עשרה שההתבוללות אפשרית כפתרון לבודדים, אך לא לעם כולו. משום כך יש לעלות לארץ ישראל. חברו לדרך יהודה לייב פינסקר פרסם ב 1882 את אחד החיבורים המכוננים בתולדות הציונות, בספר "אוטואמנציפציה" הוא כתב שכדי לשמור על עם ישראל צריך לעלות לארץ ישראל ולחדש את הלאומיות היהודית. כי אלה ההולכים בהמוניהם לארה"ב יאבדו את הקשר אל העם היהודי ללא יצירת מכנה משותף לאומי. למרות ששני אלה היו ממנהיגי תנועת ההשכלה הרב שמואל מוהליבר שהיה מגדולי רבני רוסיה, חבר אל האגודות הראשונות של "חיבת ציון", וקרא לשיתוף פעולה בין המשכילים לבין שומרי המצוות. הוא פעל רבות ונחרצות להשפיע על המנהיגים החילוניים למנוע פגיעה בדת ולחלוצים הדתיים להתחבר לרעיון 'חיבת ציון' ויישוב הארץ, למרות שלא נעשה על ידי שומרי תורה ומצוות.

השנה עשיתי מעשה. החלטתי לנסות ולבדוק ההתכנות של תוכנית כזו. כרגע יש כברי שתי קהילות אחת בדרום אמריקה ואחת בצפונה שמוכנות לקבל בית מדרש כזה של 15 חניכים ולהחזיק אותם שם על חשבונן למשך שנה שלמה! ערב יום כיפור התקשר עלי הנציג של המזרחי העולמי בדרום אמריקה וכך אמר לי: "אנחנו לא מכירים, אבל נחתתי עכשיו בבואיינס-איירס. שמעתי על התוכנית שלך מפי דביר כהנא מנכ"ל משרד התפוצות. עוד שבועיים אני חוזר לארץ. אל תדבר עם אף אחד לפני שאני פוגש אותך. תן לי 15 חברה כאלה ואני הופך כאן את הקהילה ואת הקשר שלה לארץ".

אנחנו צריכים שינוי של תודעה כאן בארץ. מה היינו עושים אם היו אומרים לנו שמעבר לגבול ישנה קהילה של 100,00 יהודים שתוך 20-30 שנה ייעלמו 80,000 ממצבת כוח האדם של העם היהודי? (שלא לדבר על מאות אלפי הישראלים הפזורים ברחבי העולם).

אני קורא כאן (כבר דברתי עם כמה ראשי מכינות) להקים צוות חשיבה של מכינות שרוצות לקחת חלק בפרויקט כזה. כל מכינה על הגוון המיוחד שלה תתחבר לקהילה המגבילה שלה. מדובר על שנה ב' של המכינות כדי שהחברה יכינו והתכוננו היטב למשימה.

"הטבע שלי לא מוגבל": חניכי תכנית 'שיבולינק' השיקו קמפיין להנגשת שבילי הטבע של ישראל

בנייר המלצות ששלחו, הציפו החניכים את הצורך בהסדרת הנגישות לאנשים עם מוגבלות במסלולי טבע בארץ. כעת, משיקים החניכים את הקמפיין שבמרכזו הרעיון: כלי מיפוי דיגיטלי-חברתי שיאפשר שיתוף ידע על בטיחות המסלולים ומידת נגישותם, לסיפור המלא >>

חוזרים להדרכה - כנס חשיפה לתפקידי הדרכה במכינות

ביום ו', 12.4.19, ז' בניסן תשע"ט, נקיים לראשונה כנס חשיפה לתפקידי הדרכה במכינות.

הכנס נועד לחשוף ולהכיר קרוב ל-100 מתעניינים בתפקידי הדרכה במכינות שנרשמו באמצעות קמפיין 'חוזרים להדרכה' לתפקידי ההדרכה בעולם המכינות, ולחבר אותם אליכם, ראשי המכינות, במטרה להשתלב בתפקידים חינוכיים במכינות.

הכנס יתקיים בתל אביב בין השעות 9:30-12:30, ויכלול זמן נרחב לשולחנות עגולים ומפגש עם המתעניינים. נוכחותכם בכנס חשובה. כחלק מההכנה לכנס, אנו מציעים לכם למלא את פרטי המכינה בטופס הבא, אותם נאגד לחוברת על המכינות והתפקידים השונים  שתחולק למשתתפי הכנס.

בברכה,
צוות מועצת המכינות

שטח פרטי: מכתב התשובה של "פורום שווה" לדבריו של הרב אלי סדן

לפני כמה שבועות נשלח למנכ"ל המועצה דני זמיר מכתב מפורום שווה: בוגרי ובוגרות מכינות להט"ב ופרו להט"ב. במכתב טענו חברי הפורום כי הרב יגאל לוינשטיין, ראש מכינת בני דוד-עלי, הפר את אמנת נס הרים בשל ההתבטאויות שלו ביחס לקהילה הגאה. 

שבוע עבר פרסמנו את תגבותו של הרב אלי סדן למכתב והשבוע אנו מביאים לעיונכם את את מכתב התשובה של חברי הפורום בנוגע לדבריו של הרב אלי סדן. למכתב לחצו >>

הצעה לבוגרי המכינות התורניות: "עלו בנגב" תכנית לבוגרי צבא במצפה רמון

WhatsApp Image 2019 03 17 at 15.45.21

להרשמה לחצו >>

דרושים אנשי ונשות חינוך למכינת הנגב

WhatsApp Image 2019 03 10 at 16.01.30

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.