חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 238 | 04.03.2019 | כ"ז אדר ה'תשע"ט

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

שני, 04 מרס 2019 11:27

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום לכולם, מצטערים על העיכוב הקצר.

החורף הנפלא שעובר עלינו ממשיך להמטיר גשמיו והפריחה המשגעת מרחביה את הנפש - (תמונות שצילמו אנשי צוותים מכינות מצורפות כאן).

אבל לא רק מזג האוויר סוער, גם ברמה הארגונית והארצית עבר עלינו שבוע סוער.

אצלנו, בעקבות טור הפתיחה שלי מהשבוע שעבר, התעוררה מחלוקת האם ראוי לאפשר דיון בנושאים כאלו בעדכון, ואם כן היכן, ואם כן וגם ברור היכן (לא בפתיחה) האם מנכ"ל או יו"ר או כל בעל תפקיד אחר רשאי לכתוב עמדתו הפוליטית.
הרי המחלוקת לגופה תשמע גם בעדכון זה, כאשר הרב זאב שרון מגיב ואחרים מוזמנים גם כן להגיב לגוף המחלוקת. (אגב, לכל מי שטרח לדאוג שמא אהיה אי פעם א- פוליטי, יושב בשלווה מהצד, או אחד שסותמים לו את הפה- אין מה לדאוג!)

האירוע השני (כרונולוגית) שטלטל אותנו הייתה הודעת היועץ המשפטי לממשלה על הכוונה להגיש כתב אישום (בכפוף לשימוע) נגד ראש הממשלה המכהן. בעקבות ההודעה תקף ראה"מ בחריפות את החלטת היועץ ואת הפרקליטים הבכירים שדנו בהחלטתו. התקפה זו גוררת נכון להיום (אוי לבושה) הצמדת אבטחה משטרתית לפרקליטים, שמצדם יחד עם משרד המשפטים, שללו בתקיפות את טענות ראה"מ לשיקולים זרים ורדיפה פוליטית.

כמי שמחנכים לקידום מדינת ישראל וקרנה בעולם, אנו בתקופה לא טובה מבחינת ממשל פנימי. ההתקפה הדדית של ראש הממשלה ומוסדות שלטון החוק זה על זה, כמו גם הניסיון (המוצלח מאד לצערי) להפוך את המילה שמאל ושמאלני לקללה ולמונח לא לגיטימי, ואת אזרחי ישראל הערבים לאויבי ישראל בגלל ערביותם, ומצד שני להפוך חלק מהשיקול הפוליטי הבלעדי ל"רק לא ביבי" מצד שני, ובעיקר היעדר כל דיון מהותי על המדיניות והרעיונות שהמפלגות מבקשות לקדם והצגת עמדה ברורה, מהווים סיכון ממשי על התרבות הדמוקרטית בישראל, וחשוב לדעתי ללבן עניין זה בינינו ועם החניכים.

ולבסוף, כרונולוגית, ביום שישי בחר יובל כהאן לשבור שתיקה בת עשרה חודשים בפוסט שפרסם בצהרי היום.

אותי באופן אישי הפוסט ציער מסיבות רבות ואני חושב שטעה יובל הן בתוכן הדברים שכתב והן בהחלטתו לפרסם את האמור כפוסט. דע עקא, שהפוסט גרר מאות תגובות - רובן קשות ועוינות לעמדה שהציג יובל, ובהמשך פורסמו פוסטים נוספים שכמעט לכולם המשותף היה טענות נגד יובל, בני ציון ובהמשך נגד עולם המכינות כולו. חלק מהפוסטים היווה התגוללות חסרת בסיס על עולם המכינות שגלש לעיתים גם למאמרים בעיתונות שניכר מרובם היעדר מידע על המתחולל במכינות.

בעניין זה אני מציע לכולנו , בשלב זה, לנשום עמוק וללכת בעקבות עצתו של רבי עקיבא שאמר, בין השאר: ", סְיָג לַחָכְמָה - שְׁתִיקָה" (משנה אבות ג יג)

קריאה מהנה ומועילה, והמשך שבוע טוב, דני.

פרחים יניב מוזמן
צילום: יניב מזומן, ראש מכינת מיתרים לכיש

מה בגיליון?

תאריכון

הצעות למכינות

תגבותו של הרב זאב שרון, ראש מכינת ארזי הלבנון, לדבריו של דני משבוע שעבר

לדני יקירי,

נראה לומר שבחרת בבמה הלא נכונה להביע את עמדותיך וגם חרצת את משפטך על מי אנחנו ומה אנחנו כאילו אנחנו לא מכירים משכבר הימים. זה אמור להיות מאוד מעליב אחרי 22 שנים של הכרות. אבל מכיוון שאני מכיר אותך, אני יכול למצוא מקום להכיל בליבי את הכעס שלך. אפשר במאמץ לא גדול גם ללמד עליו זכות. 

וכל זה על מעשה פוליטי 'טכני' אחד, שלדעתך הוא  נורא ואיום. ממנו אתה מחליט שאין טעם לשותפות. אז זכותך בכל רגע לסיים אותה.

אז המעשה הזה נעשה כמיטב הבנתי, (לא שאלו אותי) כדי שאתה ושכמותך לא יגרשו שוב את הרב פרץ מביתו, יהרסו חבלי ארץ יקרים, וכל זה בשביל חלום הזוי שאפילו אני כמאמין בביאת המשיח לא יכול לדמיין. כל מה שאמרנו שיקרה בעקבותיו קרה. ובצורה הרבה יותר נוראה. (אני זוכר שישבנו אצל מופז -שר הביטחון שאמר, שאם אחרי ההתנתקות הם יעזו לירות כדור אחד אנחנו נכנס באבי אביהם. הוא שכח לדבר על בלונים).   

'עוצמה יהודית' מבחינתי הם הרבה דיבורים ומעט מאוד מעשים. לכן מבחינה מעשית אני לא נבהל מהם בכלל. וכמו שאתה מכיר אותי ממש ממש לא מזדהה עם השקפת עולמם.  מבחינה מעשית, יריביהם המושבעים והמרים מסוכנים למדינת ישראל הרבה יותר מהם. 1,000 הרוגים ויותר, 10,000 פצועים ויותר, חלקם נכים לכל החיים זו התוצאה של מעשיהם של האדריכלים לסוגיהם השונים. האדריכלים הרסו, ה'התנתקות' ניתקה את פתיל חייהם של הטובים בבנינו ובנותינו, ו'הפעימות' שתוכננו בהמשך הפכו לפעימות צעדיו של מלאך המוות שמסתובב חמוש מכל הבא ליד, ברחובותינו.

אז אם צריך להשתמש ב'עוצמה יהודית' כדי למנוע נזק נוראי זה בסדר מבחינתי. וזאת כאמור גם אם אני לא דוגל בשום דבר ממה שהם דוגלים.  אם אתה לא רואה עדיין את ההבדל בין זועבי וחבריה לבין 'עוצמה יהודית' אז כמו שאמר בזמנו זאביק נתיב שהיינו אצל בוגי הרמטכ"ל: "שכחנו לזהות מי הוא האויב". 'עוצמה יהודית' הם יריבים רעיוניים מרים אבל הם לא אויב. בעוד שהם רוצים מדינה יהודית לשיטתם, ונגד זה צריך להתמודד,  זועבי לא רוצה שמדינה יהודית תתקיים. וכמו שהיה כתוב במעלה  הטריג ב'סנור': "או שתהיו תלויים זה בזה או שתהיו תלויים זה ליד זה". זה כל הסיפור למיטב הבנתי.

אני גם לא בטוח שהחיבור הזה בגלל שהוא מגדיל את הסיכוי שמחנה השמאל לא ישלוט שייך גם לזעם שלך.             

אז מכיוון ששאלת מי אני אז נתחיל מהתחלה ובקיצור:

אני מאמין באמונה שלמה שמשה אמת ותורתו אמת.
אני מאמין באמונה שלמה בביאת המשיח ואף על פי שיתמהמה אחכה לו בכל יום שיבוא. (כל השאר נא עיין בי"ג העיקרים לרמב"ם).
אני מאמין שאנחנו בתהליך מורכב ומסובך של גאולה בדיוק כפי שחזו הנביאים וחז"ל.
אני מאמין בעשיית הטוב וישר בעיני השם.
אני מאמין שבכל אחד צריך לראות את הטוב.
אני מאמין ב'ואהבת לרעך כמוך'.
ואני מאמין באמונה שלמה ברעות בנינו למרות המחלוקות.

זאב שרון.

הפוסט של יובל כאהן שפורסם בשישי האחרון

הפוסט של נדב הלפרין, חניך לשעבר של יובל כהאן

הפוסט של שימקו, ראש מכינת תלם שפורסם כמה ימים לאחר האסון 

כנס נס הרים - SAVE THE DATE 

כנס נס הרים קרב ובא!
אליעזר שקדי, אפרת שפירא רוזנברג, יהיו שם!
חברים, ערב בנוסח עדת יהודי ארגנטינה - כמיטב המסורת!

בתוכנית: שנה לאסון צפית, בוגרים: כשלון או אי כשלון למופת או הצלחה גדולה?
השפעת ההתפתחות בחברה הציונית דתית על המכינות התורניות;
השפעת התפתחות בחברה הכללית על המכינות הכלליות
ועוד ועוד….

אל תחמיצו!

std

התחדשנו - עמוד פייסבוק חדש לתוכנית "שיבולים"

נפתח עמוד פייסובק חדש לתוכנית שיבולים, מוזמנים לעקוב, לעמוד לחצו >>

53461881 293814484645664 4452540197162188800 o

צוות היגוי מגדר במפגש שלישי ומסכם

בשלישי האחרון התקיים המפגש השלישי והאחרון של צוות היגוי מגדר, לצוותי המכינות המשתתפות בפרויקט בתשע"ט. היום נפתח בשיחה עם תמר זעירא, לשעבר סמנכ"לית המועצה, על מנהיגות ומגדר. דנו על המקומות בהם המכינה משחררת ומשמרת את הדפוסים והסטריאוטיפים המגדריים כלפי נשים וגברים. המשכנו לעבודה משותפת על התוצר הקבוצתי, וסיכמנו את המפגש במחשבות על האופן בו אנו מחנכים למגדר במכינות. סיכום הצוותים העיד על מפגשים מלמדים ומעשירים, בתקווה להרחבת הפרויקט בעתיד והמשך הפעילות המשותפת.

יום עיון מגדר 2 

פסיפס מכינות - מפגש סיכום פרויקט

ראשי המכינות שהשתתפו בפרויקט פסיפס התכנסו בחמישי האחרון בבית אבי חי לסיכום הפרויקט. לצד חלוקת מכתבי המענק והסבר על המשך התהליך, אספנו תובנות מתהליך פיתוח והיכולות לגיוס משאבים יחד עם אפרת שפירא-רוזנברג מקרן אבי חי ודני זמיר. למדנו מחמוטל גורי על עקרונות לשימור הקשרים האסטרטגיים עם התורמים שנוצרו דרך הפרויקט. ברצוננו להודות לשותפינו מקרן אבי חי על תמיכתם המתמשכת במפעל המכינות, וכל הכבוד למכינות על ההצלחה באתגר.

פסיספס

מכינה להכיר: סיפורה של שלוחת עיינות במכינת אדרת שהוקמה בלב כפר נוער

הם הקימו את שלוחת עיינות של מכינת אדרת בעיצומו של הריון מתקדם לתאומים, וכעת הילה גרשמן ומתן הופמן מביטים לאחור על תקופה מלאת סיפוק, הגשמה והקמת תא משפחתי במעטפת אוהבת של עשרות חניכים. מיורטים מונגוליים, דרך לאה גולדברג ועד קייטנה אקולוגית: הצצה מעוררת פליאה למה שקורה בימים אלה בכפר הנוער עיינות, לסיפור המלא >>

16179413 1322124824500223 157724946746315109 o

קול קורא - רכז.ת לפורום עמל"י

WhatsApp Image 2019 03 03 at 08.31.06

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.