חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 236 | 17.02.2019 | י"ב אדר ה'תשע"ט

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

ראשון, 17 פברואר 2019 17:03

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

השבוע הרגשתי גאווה גדולה במה שצומח מעולם המכינות.

התקשורת סיקרה בהרחבה את הקשיים בדיונים בין הבית היהודי והאיחוד הלאומי וציינה את שמותיהם של חברינו הרבנים רפי פרץ ואלי סדן ושל יובל צור מנהל מכינת עוצם, כנושאים ונותנים ראשיים. (אגב, הרב אלי מכחיש זאת, אבל עצם איזכורו וייחוס ההשפעה שלו על הדיונים מעידה שהדבר לא נראה מופרך למצביעי הציונות הדתית). עמית סגל, כדי להביע "זלזול" בהתנהלות ובמו"מ ייחס לה נורמות "מכינאיות".(ראו להלן, קישור - דברי סגל בטוויטר, תשובות שלי ושל עמיחי גרינוולד מנהל מכינת אבנר בעכו).

מדברי סגל אתה מבין אילו ערכים שמביאים עולם המכינות אינם ראויים לפי הפוליטיקה הקיימת: יושרה, מתן כבוד לעמדה אידיאולוגית ועוד דברים שבעולם הנכלולים הפוליטי אותו סגל מסקר כל כך הרבה שנים לא רגילים לראות. הגיע זמן שינוי? אמן.

מהצד האחר, נערכו פריימריז השבוע גם בעבודה וגם במרצ. אלו שתי מפלגות, שהתקשורת העצלנית עוד לא קלטה שהן מנקזות אליהן כמעט את כל הצעירים, (מקרב האוכלוסיה הכללית) שיש להם עניין בדמותה ועתידה של החברה הישראלית ומבקשים גם להיות מעורבים פוליטית במפלגות המקיימות אורח חיים דמוקרטי כתפיסת מחויבות ציבורית (כלומר לא כקריירה דווקא, וכידוע: יש עתיד, חוסן לישראל-תלם, כולנו, גשר וכ"ו וכ"ו לא מקיימות פריימריז ומוסדות מפלגתיים מסודרים המאפשרים פעילות של צעירים בתוכן). בדיקה לא מדעית מגלה שאחוז גבוה מאד של הצעירים הללו הם בוגרי מכינות. אז שוב, שאפו גדול לכולכם/כולנו כאן שעמלים על הצמחת צעירים חושבים, אקטיביסטים שתופסים באופן חיובי מחויבות למעורבות פוליטית, איש איש לפי דרכו, במסגרות שונות.

וגם, לא ניתן שלא לתהות ההבדל בין המכינות התורניות ששם כלל ראשי המכינות אינם חוששים או מתלבטים מלהצהיר על מחויבותם הפוליטית ולעיתים גם מעורבות דומיננטית במפלגה אחת או שתיים, בעוד שבמכינות הכלליות חלק לא קטן מראשי המכינות נמנעים כעיקרון מהבעת עמדה פוליטית ומפעולה במסגרות פוליטיות.

שבוע טוב, וקריאה מהנה!

מה בגיליון?

תאריכון

הצעות למכינות

יציאה לפעולה ציבורית לצורך הקמת ועדת בדיקה והכנות ליום ההנצחה לאסון צפית

ביום חמישי ה-14.2 נערכה ישיבת ועד מס' 3 לשנת תשע"ט. פרוטוקול מלא יפורסם בהמשך. עם זאת, יש שני עניינים שלגביהם נתייחס כבר כאן:

א. לאור אי הקמת ועדת הבדיקה נתחיל לקדם פעילות נרחבת ציבורית ותקשורתית שתביא להקמת ועדת בדיקה שתוכל להיעזר בעבודה שערכה ועדת אהרונישיקי.

ב. לפי הצעת חלק מההורים ויזמה של מועצת החניכים נציין את יום השנה במפגש של כלל חניכי המכינות ללימוד ועיון. בשבוע הבא תתקיים פגישה מקימה של האירוע (תאריך יפורסם ע"י יוליה לכולם).

נא להיערך בהתאם!

החלטות הועדה הציבורית בנושא קולות קוראים

מצורפות החלטות הועדה הציבורית. שני קולות קוראים נוספים אושרו בועד ויפורסמו השבוע.

להורדת הפרוטוקול לחצו >>

תאריכון
יום השנה לאסון צפית - תבררי התאריך עם יוליה, כנס כלל מכינאי
וגם מתי ישבת צוות היגוי לכנס זה אמרו להיות בשובע הבא)

להכניס את נס הרים

סיכום ישיבה בנושא הגיוס משותף

מצורף  סיכום הישיבה שהתקיימה ב-12.2 במכינת בית גוברין.

הנושאים המרכזיים שדנו בהם: החזרת תשובות למועמדים (נושא שהיה שנוי במחלוקת במהלך השנה) והתנהלות כללית, בדגש על תקריות שאירעו לאחרונה.

לתשומת לבכם, בתחתית הסיכום מפורטות ההחלטות שנקבעו בישיבה בעניינים אלו, אנא קראו והתעדכנו.עניין נוסף שהוצג בישיבה הוא התכנית לגיוס תלמידי פריפריה, שנבנית בימים אלו על ידי צוות מוביל שהתנדב לכך בישיבת רכזי הגיוסים שהתקיימה בינואר. התכנית מפורטת גם היא במסמך, מי שמעוניין להציע רעיונות או לקחת חלק פעיל מוזמן לפנות אל רוני רכזת הגיוס.

להורדת הסיכום לחצו >>

מהנעשה "בארצנו" - סיור אמצע למלגת אפ"ק וסיור ביושבי הערבה

ביום שישי האחרון נפגשו המילגאים של תוכנית אפ"ק לסיור בשכונת הדר שבחיפה. בשכונת ישנו הריכוז הגבוה ביותר של קהילות בארץ והיא דוגמא חיה למרחב עם יוזמה עירוני חברתית ענפה. את הסיור העביר שי פלבניק מקהילת כרמל, קהילה של בוגרי מכינת רבין שמתגוררת בהדר ומפעילה מסגרות חינוכיות. לאחר הסיור נפגשו חברי המלגה עם אנשי קהילת הדר ועם אנשי ארגון "החלוץ" שפועל בשכונה.

סיור מילגאים

היום (17.2) ירד דרומה מטה "בארצנו" לסיור ביושבי הערבה. ביקרנו בחצבה, עין יהב, ספיר ובמרכז המבקרים ווידור.היה סיור מעולה. פגשנו אנשים טובים והבנו שיש פה פוטנציאל אדיר והרבה נכונות. סיור זה הוא חלק ממיפוי מקיף במטרה להכין מפה של הישובים בעדיפות לאומית אשר מחפשים לקלוט משפחות וצעירים

סיור מילגאים

עוד רבה הדרך: שמחה בידקר משתפת בחוויות שבוע האמצע במכינה

ככה היא באמצע: לשמחה בידקר, חניכה במכינת חנתון, לא היה מובן מאליו שתגיע לשבוע האמצע. ביומן המסע שכתבה היא מספרת על התהליך שעברה בחצי השנה האחרונה ועל הציפיות להמשך. לסיפור המלא >>

51679270 2112302608846524 6901373228984303616 o

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.