חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 235 | 11.02.2019 | ו' אדר ה'תשע"ט

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

שני, 11 פברואר 2019 11:55

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום ושבוע טוב לכולם.
באיחור קל עקב העומס יוצא העדכון.
בשנה עברית מעוברת כמו השנה, לוח השנה מאפשר יותר זמן שגרה בין החגים, ומעניין לחקור את התוצרים הלימודיים עקב תוספת הזמן הזו.
בעולמנו שלנו אין מנוחה, כרגיל. סיימנו את השיבוץ למכינות הכלליות עם הגיוס המשותף והתוכנה ועכשיו צריך להתמודד עם כל המשובים התסכולים ואי הסבירות בכמות הדח"שים המוקצים לנוער חילוני המבקש להשתלב במכינות כלליות ומעורבות.
תנועת ההתיישבות שלנו "בארצנו" העובדת במלוא המנועים, מתמודדת על מכרזים והרחבת פעילות בכל הגילאים ממכינה ועד סוף האוניברסיטה.
בנוסף, גיוסי מרץ לצה"ל המתקרבים ופרויקט מכינה ביבשה, המו"מ עם משרדי הממשלה על עניין ההסדרה, היערכות ליום השנה הקרב של הרוגי אסון צפית, גודשים את סדר יומנו .
קריאה מהנה!

מה בגיליון?

תאריכון

הצעות למכינות

יום עיון משרד החינוך - חינוך לשירות ציבורי במדינת ישראל

Document page 001

סיכום ביקור צוות "בארצנו" ומטה המועצה ביישובי הדרום

ביום שלישי האחרון, ה-5.2, ביקרנו מטה המועצה וצוות "בארצנו" ביישובי הדרום.

מכינת סופה

החבר'ה היו בשבוע חפירות ארכיאולוגיות בבאר שבע אז את הסיור שהתחיל בדנגרו הסמוכה (נירים הישנה, היישוב היהודי שלא נפל בקרב עם הגדוד המצרי בפיקוד נאצר) ביצענו עם אופיר המתגורר סופה ועם מירון ראש המכינה.

לסופה יש לי יחס מיוחד: בהיותי נער במפלסים במחצית שנות השבעים, היינו המומנים המלווים של הקמת סופה בחבל ימית, ולא מעט ימים כרעתי כנער אל ערוגות הפלפלים בחולות כדי לקטוף (אז עוד הייתה עבודה עברית בלבד). לאחר פינוי סופה בהסכמי השלום למקומה הנוכחי, יחד עם חולית הסמוכה, הקיבוץ ידע שנים של התבססות וחוזקה, ועבר משבר עצום בעשור האחרון. כניסת המכינה היתה צעד מתבקש וחיוני שאכן סייע רבות לפי עמדת אופיר.

מירון סייר איתנו בכיתת הלימוד של המכינה (הצמודה לכלבו של הקיבוץ, נת"ב רציני!) במגורים ובחדר האוכל. בעיקר למדנו ממירון על האתגרים בהקמת מכינה היום במקום מאתגר כמו סופה. מירון מציג גישה חינוכית עקבית, בוגרת ומזכירה נשכחות, בימים שגם אני הקמתי בחור זרוק מכינה מחדש… בקיצור עשה הרבה כיף וגעגועים.

סיור בסופה

גרעיני החיילים בכרם שלום ובעין השלושה   

בכרם שלום, בנוסף למפגש התקופתי עם חברי הקיבוץ על מנת לעקוב אחרי התפתחות ההתיישבות שאנו מאד מעורבים בה, נפגשנו עם אשר כץ בוגר מכינת עין פרת, המייסד והמנוע שמאחורי גרעין החיילים בוגרי המכינות שהתיישב בכרם שלום, ועם אורן יער בוגרת מכינת גליל עליון ממייסדות גרעין החיילים בעין השלושה.

גרעיני החיילים היא יזמה מפעימה שצמחה בוטום אפ, מהשטח, וסוחפת אחריה מאות משתתפים בכנסים ועוד עשרות כנסי סוף שבוע שבקצה שלהם התמקמות לתקופת השירות הצבאי בכוונה להמשך לאחר תום השירות. ההשפעה של הגרעין בכרם שלום, שכולל כ-30 בוגרי מכינות רבות, מאד מאד מורגשת וזוכה לשבחים.

בעין השלושה גם כן מצפים להתמקמות סופית של הגרעין שחלקו כבר שם. פרוייקט אדיר שצמח מהשטח, שאפו ענק!

ביקור בכרם שלום 5.2

קבוצת בוגרי מכינות משוחררים בכפר עזה

בכפר עזה פגשנו את יאיר, בוגר מכינת בית ישראל, ועטרת ,בוגרת מכינת יונתן. ישבנו איתם בחדר המשמש כמרחב של קבוצת בוגרי מכינות צעירים שהשתחררו בחודשים האחרונים. הקבוצה, שיאיר היה מיוזמיה, התארגנה לחיפוש שהות ועשייה משותפת, עבודה מועדפת במרחב כפרי. הם התמקמה בכפר עזה שעל גבול הרצועה.

יאיר ועטרת שיתפו אותנו בלבטים ובדילמות להמשך. קשה לדעת היום אם הקבוצה תמשיך אחרי אוגוסט אבל אני מהמר שפרוייקט קהילתי חברתי ומשמעותי יצמח מחברי הקבוצה הזו, שכאמור במקום ללכת למלצר וללמוד לפסיכומטרי בחרו לעבור שנה משמעותית ביחד על קו העוטף.

כרם שלום עטרת ויאיר

מעורבות המכינות בסיוע לעוטף

בסך הכל זה היה יום שיותר מכל הראה את הסיוע האדיר שמפעל המכינות בונה בעוטף.

המכינות לאורך הקו: נחל עוז, עלומים, סופה, חולית; גרעיני החיילים והמשוחררין: כפר עזה, עין השלושה כרם שלום; קומונות ש"ש שמכינות קד"צ הקימו (החלוץ): עין השלושה, כרם שלום, ניר עוז; מדגימים את מימוש הסיסמה האהובה עלינו מי שמעשיו מרובים מחכמתו וכו'...

המכינות ובעיקר בוגריהם, מוכיחים במעשים הללו כמה הן נמצאות היום בשפיץ ההגשמה הציוני. יישר כח.

קוראים לשוויון מגדרי: צוות היגוי מטעם המכינות קיים מפגש שני בנושא

כחלק משיתוף פעולה של מועצת המכינות הקדם צבאיות והמדרשה באורנים, התקיים המפגש השני מבין שלושה מפגשים של צוות ההיגוי בנושא מגדר במכינות. צוות ההיגוי נוסד מתוך הבנה שיש להחדיר את המודעות לנושא המגדר והשוויון המגדרי אל תוך המכינות הקדם צבאיות. המכינות שהחליטו לקחת חלק בקידום הנושא התחייבו לעמוד בקריטריונים שונים; שיעור קבוע בנושא המגדר בלו"ז השבועי המכינתי וייצוג שוויוני לנשים וגברים בצוות הניהולי. בנוסף, בתחילת השנה הועברו שאלונים לחניכים שעתידים לעסוק בנושא במהלך שנת המכינה, ובסוף השנה יועברו שאלונים דומים שמטרתם היא הפקת לקחים ותובנות, וכן ביצוע מחקר פנימי ולמידה ארגונית מקיפה של הנושא.

מובילי הצוות הם אורית פסקל ודותן אריאלי מטעם המדרשה באורנים, ובמפגש האחרון נכחו ניצנית ריקלין (ראש מכינת לפידות-אמונה), ענת שטיינר (ראש המכינה הישראלית), אפרת גדיש (מנהלת חינוכית בבית ישראל) ויערה ליטמן (מנהלנית בשלוחת ברעם של מכינת גליל עליון). במפגש הבא, שיחתום את סדרת המפגשים, יפיקו המשתתפים תוצר חינוכי בנושא המגדר, שישמש כפיילוט עבור המכינות המשתתפות ובהמשך יופץ גם לשאר המכינות הקדם צבאיות.

צוות היגוי מגדר

אבירי איכות השלטון לשנת 2018: חניכי מכינת כרם-אל

השבוע (ב') הוענק אות אבירי איכות השלטון לשנת 2018 למכינה הקדם צבאית כרם אל. הטקס התקיים בהיכל התרבות במודיעין. מכינת כרם אל נבחרה לקבלת הפרס בקטגוריית חינוך ותרבות, על מעשה חינוכי פורץ דרך במכינה המשלבת נוער דרוזי ויהודי מכל הארץ. החניכים הובילו את תחום ההסברה בנוגע לקשר שבין העדה הדרוזית לעם היהודי ולמדינת ישראל, עמדו בפני מגוון אוכלוסיות בחברה הישראלית והדגימו שותפות איתנה לדרך. לכתבה המלאה >>

FB IMG 1549449327287

מעגלים של שיח: מכינת "ימין אורד" נאבקת בגזענות

להפגנות שהתקיימו לאחר מותו של יהודה ביאדגה, חניכי מכינת ימין אורד העדיפו שלא ללכת. במקום זאת, גיבשו החניכים מחאה שקטה, והגיעו לכיכר ציון בירושלים לקיים מעגלי שיח להגברת המודעות לנושא האפליה והגזענות כלפי העדה האתיופית. המכינה, שבה מרבית החניכים הם בני העדה האתיופית, לא יכלה לשתוק נוכח האירוע המקומם שבו נורה למוות יהודה ביאדגה. אחיו של יהודה, דוד, שבימים אלה נמצא בשנת המכינה, אמר בראיון ל"ידיעות אחרונות" שפורסם השבוע: "אני רוצה שמעבר למחאה שבהפגנה תהיה אמירה לטווח הרחוק". לכתבה המלאה >>

WhatsApp Image 2019 02 10 at 09.27.25

שבוע טוב, דני

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.