חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 230 | 1.1.2019 | כ"ד טבת ה'תשע"ט

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

שני, 31 דצמבר 2018 14:04

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

באיחור לא מאפיין יוצא העדכון השבוע.

הרבה פרטים והרבה אירועים שמשפיעים על כולנו ועדיין לא ברור איך.

שני מפגשים טעונים עם פוטנציאל לעימות נערכו בשבוע החולף, במפגש הראשון הפוטנציאל לא התממש: שר החינוך היוצא בנט הגיע למפגש שהסתיים שעתיים לפני הודעת ראה"מ על ההליכה לבחירות, (אנחנו לפחות לא ידענו), והפגין רוח דיאלוגית מרשימה. במפגש השני עם ראש האגף הבטחוני חברתי משה צין התממש לצערי פוטנציאל העימות. לבסוף הושגה מעין הסכמה שנקווה שתסייע  להמשך - פירוט בעדכון.

מה שכמובן עתיד להשפיע עלינו עוד יותר מכך הייתה ההחלטה על הליכה לבחירות מחד, וההתפצלות לרסיסי מפלגות פוליטיות מאידך. כישראלי אני מודאג מאד מכך שהמפה הפוליטית מפלגתית מתארגנת פרסונאלית ללא כל התייחסות למצע אידיאולוגיה או קו בטחוני כלכלי חברתי מוגדר. אני עוד יותר מודאג מהצלחתם של מפלגות ואישים שאינם אומרים דבר ברור או כלשהו (הם "מרכזיים רדיקלים" כלשון הסטיריקנים) , וזה מדאיג גם מבחינת מה הלקח שלומדים חניכי המכינות שאנו מצמיחים למנהיגות: שתיקה, אי הבעת עמדה והיצמדות ל"אני אני אני" היא הדרך?

…. וחוץ מזה הרבה פגישות ועדכונים צפויים לנו בקרוב: שיחת ראשי מכינות סגורה לנוכח המצב מול הרגולטורים, יום עיון לממונים על מניעת הטרדה מינית במכינות, פתיחת מערך השיבוצים של חניכי המכינות מחזור תש"פ, ועוד ועוד.

קריאה מהנה!
שבוע טוב, דני.

מה בגיליון?

תאריכון

הצעות למכינות

ראשי המכינות הקדם צבאיות נפגשו עם שר החינוך נפתלי בנט

השבוע (ב') התקיימה פגישה של ראשי מכינות הקד"צ יחד עם שר החינוך נפתלי בנט, מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבוהב ואחרים ממשרד החינוך. במפגש התקיים שיח פתוח בנוגע לדילמות ולהסדרת פעילות השטח במכינות שעלו בעקבות האסון בנחל צפית. מועצת המכינות ועולם המכינות מחויבים להמשיך במשימת חינוך הנוער במכינות, תוך הקפדה על בטיחות ללא רבב ומחויבות לערך החיים.

יום עיון בנושא הכנה לצה"ל עם האגף בטחוני חברתי

ביום 27.12.18 התכנסנו בלטרון ליום עיון שיזם לבדו האגף הבטחוני חברתי בעניין ההכנה לצה"ל. נציגי כלל המכינות הגיעו ליום העיון שחולק לשניים: בחלק הראשון הוצג מערך שיעורי הכנה לשירות צבאי משמעותי. המערך עסוק בנושאים אתיים מנטליים ומהוה הצעה למי שאינו מעביר שיעורים בנושאים אלו וזקו למיתווה ומערכים. חלק זה הוכן בוצע בשיתוף עם צוות ראשי מכינות.

החלק השני נפתח בהרצאה המעולה ומרתקת של פרופסור יוסי חלד, לשעבר הפיזיולוג הראשי של צה"ל שהוכיח במחקרים שהציג את יתרונות האימון המתון, היעדר הצורך "לקרוע" החניכים, ובכללי הבהיר כי הנכון הוא במסגרת הבנת מהות המכינות להשקיע בהרגלי ספורט לשם בריאות ושמירה על כושר בסיסי. אחריו עלתה חברת מובמנט להציג את התכנית שהכינה למכינות בייעוצו של חלד. מהצגת התכנית הסתבר כי מדובר בדרישות שנראו בלתי סבירות לחלוטין בקשר לדרישה מהמדריך הבודד, ושנוצרו כתוצאה מכך שמובמנט אל עבדה עם צוות ראשי מכינות.
הכעסה של ראשי המכינות על מצב זה התפרץ בעת שיחתו המסכמת של משה צין ראש האגף, שסיכם לבסוף על דחיית הפעלתה של התכנית בשבועיים והקמת צוות משותף לבחינת והסדרת הפערים.

עדכון מפרוייקט מכינה ביבשה

הפרוייקט, שמצדינו הובל ע"י יעל דומב מהמכינה הירושמית ויוס אלדר, הולאם בשלב מסוים ע"י האגף. בעקבות יום העיון ודיוני עומק על מהות הפרוייקט באגף הוחלט להחזיר את ניהול וביצוע הפרוייקט לידנו.

קול קורא - גיוס חניכים מהפריפריה

מצורף קורא קורא חדש, עם תנאים מקלים, לפי החלטת הועד מיום 18.12.18.

להורדת הקול קורא לחצו >>

עדכונים מפרויקט "פסיפס"

שלב א' בפרויקט פסיפס הסתיים ובסופו של יום 15 מכינות מתוך 20 הגישו בקשות בהיקף כולל של כ 4 מליון ש"ח, כשהמצ'ינג המתוכנן יעמוד על סכום דומה. הישג מרשים ותמיכה אדירה למשתתפים. החומר שאספנו מועבר עכשיו להכרעה סופית לאבי חי ואחרי אישור הבקשות נטפל בהעברת הכסף למכינות כנגד הוכחת ההוצאה. ישר כח ענק קרן אבי חי ויישר כח ענק לגלעד (בעזרתן של מעיין ויוליה) על ניהול פרוייקט מופתי מצדנו.

עושים היסטוריה: מועצת המכינאים הארצית נפגשה לראשונה

השבוע (א') התקיים המפגש הראשון של מועצת המכינאים הארצית, שמטרתה להוביל לשינוי בכמות ואיכות היוזמות החברתיות ושיתופי הפעולה בין המכינות הקדם צבאיות השונות הפזורות בארץ. במפגש ההיכרות הראשון השתתפו כ-50 נציגים מכל מכינות הקד"צ בארץ; המעורבות, החילוניות והדתיות. 

באירוע התארח ירדן בן יוסף מ-IDC הרצליה, שמוביל מזה כארבע שנים את מיזם Act.IL שנועד להיאבק בארגון ה-BDS ובטיעוניו. בנוסף, במפגש נכחו לאה ושמחה גולדין שדיברו על המאבק להשבת גופות חללי מבצע "צוק איתן". בהמשך החניכים המעוניינים בתפקיד יו"ר מועצת המכינאים הארצית הגישו את מועמדותם, ובקרוב יוכרז על יושב ראש ראשון למועצה.

נאחל להם בהצלחה בהמשך הדרך!

WhatsApp Image 2018 12 30 at 13.21.07 1

תכנית 'שיבולים' קיימה מפגש הכשרה שני לשנת תשע"ט

בשבוע שעבר (ב') התקיים מפגש הכשרה שני במסגרת תכנית 'שיבולים', בו נכחו 27 רכזי השתלבות ומדריכים. את התכנית מובילה מועצת המכינות, אשר מקדמת את נושא שילוב צעירים עם מוגבלות במכינות. באירוע הרצתה ד"ר מיכל טנא-רנדה, מהמכון הישראלי להנגשה קוגניטיבית, בנושא יצירת מרחב לימוד מאפשר למגוון יכולות וכיצד ניתן להגדיל את האפקטיביות של הלימודים עבור יותר חניכים.

תמיר, סטודנט לריפוי בעיסוק על הרצף האוטיסטי, שיתף את הנוכחים באתגרים ובהתמודדויות שחווה, והביא את המדריכים לתובנות חשובות לגבי החניכים שלהם. לסיום, התחלקו המשתתפים לקבוצות מדריכים ורכזים בנפרד לטובת 'למידת עמיתים' משמעותית ופורה. בהמשך השנה יתקיימו הכשרות נוספות במטרה להביא את המכינות וצוותיהן למצב בו גם צעירים עם מוגבלויות יוכלו להשתתף בשנת המכינה ולהפוך לגורמים משמעותיים ומובילים בסביבתם בפרט ובחברה הישראלית בכלל. 

רכזים 2 1

הרשמה ליום עיון בנושא מניעת הטרדות מיניות

כחלק מפעילות מועצת המכינות למניעת הטרדות מיניות בקרב חניכי וצוותי המכינות אנו עורכים יום עיון למניעת הטרדה מינית.

יום העיון יתקיים בתאריך: 17.1.19 בין השעות 10:00-16:00 . מיקום: בית אביחי ברחוב המלך ג'ורג' 44, ירושלים.

יום העיון מיועד לממוני הטרדה מינית במכינות
*** ההשתתפות ביום העיון הינה בעלות סמלית של 200 ש"ח למשתתף.

להרשמה לחצו >>

מצורף מסמך מפורט על התכנית שיעברו במהלך יום ההכשרה - להורדת המסמך לחצו >>

וכמובן אני זמינה לכל שאלה, המשך יום טוב!
יוליה.

משלחת מיוחדת של ראשי וראשות מכינה לפולין - מוזמנים להרשם

התאריך המתוכנן 1-8.7.2019 (7 לילות)

מדריך: גלעד אולשטיין ממכינת נחשון.

מותנה במינימום 30 משתתפים עד 40 משתתפים. מיועד לראשי מכינות או ראשי שלוחות ולבנות זוגם. הערכתנו היא כי עלות כרטיס למשתתף (מסובסד) כ-2500 ש"ח ,מצפים שהמכינות יסיעו במימון זה. (כרטסי לבן/בת זוג- ישולם במלואו כ- 6500 ש"ח).

יציאה למסע דורשת שני ימי הכנה במהלך השנה.

ניתן להירשם בלינק מצורף - להרשמה לחצו >>

בוגר מספר: "התפיסה שלנו היא להתיישב בפריפריה חברתית" - רכז קהילת בוגרי "בית ישראל" מספר על העשייה בארמון הנציב

"התפיסה שלנו היא להתיישב בפריפריה חברתית; כי בעצם החיים שם יש ממד של שליחות ועשייה. אתה יכול לעזור לאנשים שמתמודדים עם קושי כלכלי בגלל שקראת בעיתון, אבל כשאתה גר בתוכם - הקושי שלהם הופך להיות הקושי שלך, ומשם מתחילה כל העשייה": השבוע במדור הבוגרים שלנו אנחנו מארחים את יהב פלמון, בוגר מכינת "בית ישראל" ורכז קהילת בוגרי המכינה בשכונת ארמון הנציב בירושלים. פגשנו אותו לשיחה על עשייה שכונתית ועל איך התיישבות קהילתית מגשרת על פערים, לסיפור המלא >>

פייסבוק

הזמנה לכנס לבוגרי מכינות - מסורתיים שוב באופנה

שמחים להזמין אתכם כנס שארגנה יפעת, מלגאית של "בארצנו" בבאר שבע. פרטים בפלייר המצורף.

WhatsApp Image 2018 12 27 at 15.14.28

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.