חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 229 | 23.12.2018 | ט"ו טבת ה'תשע"ט

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

ראשון, 23 דצמבר 2018 12:09

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבוע טוב.
בצד ביקוש רב, שובר שיאים, למכינות (בציבור הכללי), עדיין אנו עוסקים בהסדרת עולם המכינות לאור אסון נחל צפית.

לאחר פירסום דו"ח אהרונישקי, וישיבת צוות השטח עם ראשי הבטיחות, מתקיימים בשבוע הנכנס שני מפגשים חשובים כחלק מהתהליך של ההסדרה:  מחר, יום שני, עם שר החינוך, וביום חמישי יום עיון עם האגף הביטחוני-חברתי להצגת תכניות ההכנה לצה"ל.
נבוא לשם בלב פתוח ונפש חפצה לשמוע ולהשמיע, כולנו בסופו של יום עם מטרה אחת.

ויש כמובן עוד הרבה עניינים נוספים שאת חלקם תקראו כאן…
קריאה מהנה ומועילה!

מה בגיליון?

הצעות למכינות

תאריכון

פרוטוקול ישיבת ועד 18.10.18

בשבוע החולף ביום 20.12.18 נערכה ישיבת ועד. פרוטוקול הועד יפורסם בעדכון הבא. בינתיים "סגירת חוב", פרוטוקול הדיון מישיבת הועד הקודמת שפרסומו התעכב עקב שהותי בחו"ל.

להורדת הפרוטוקול לחצו >>

ישיבת הסדרה צוות ראשי מכינות - משרד החינוך 18.12.18

תמצית סיכום של פגישת צוות המועצה להסדרת פעילות השטח עם אריה מור, שאול יגיל, אירית ברוק, ואורן בתאריך 18.12.18.

מהמועצה השתתפו קפסוטו, שמוליק, חנן ואני. עיקרי הסיכום:

א. נדונו הפערים והקשיים המאפיינים את התנהלות המכינות מול חדר מצב וטענות חלק מראשי המכינות בעניין חדר המצב ואיכות וזמינות השירות.

ב. הועלתה סוגיית פתיחת אזורי ניווטים נוספים ושינוי האיסור להליכת חוליות על שבילים שלא במסגרת נוהל ניווט או מח"א.

ג. הסדרת אזור מח"א בדרום (ערד, נחל קינה בואך אזור מצדה) מבחינת התנועה ממתחם מאושר למתחם מאושר.

באופן כללי המפגש היה טוב וקידם את הגדרת הפערים וחיפוש דרכים לפתרונן. בנושאים ב' וג' קיבלנו מטלות שאותן אבצע בעזרת הצוות שלנו ושימשיכו להיבדק ולהיבחן ע"י הדרג המקצועי במשה"ח.

לגבי נושא א' יש צורך במספר תובנות:

  1. חלק מהמכינות לא מבין את ההבדל בין חדמ"צ ללשכת תיאום טיולים. התכנון צריך להיות סופי ולא בסיס לשינויים תוך כדי תנועה. במצב כזה חדמ"צ יכול להיות רלבנטי וענייני, כי היום מרוב קריאות ובקשות נוצרה גישה של "זאב זאב" ואז מדיניות חדמ"צ היא בעיקרה דחיית בקשות לשינוי, גם כשיש הצדקה בטיחותית ועניינית לכך.  (לסבר את האוזן, לפי אריה מור, ככל שהבנתי, בספטמבר אוקטובר הוגשו לחדמ"צ 1,300 בקשות לשינויים בטיולי מכינות. זה מספר לא סביר בשום קנה מידה).
  2. שאול יגיל שבעזרתו הוסדרו רבים מהנושאים פורש לגמלאות עוד שבועיים ואם לא נתרגל לעבוד לפי האמור בסעיף 1 חלק מהפיתרון למצב הזה שהיה ע"י התערבות שאול, לא יימשך.
  3. חלק קטן מאד מהמכינות  (אריה המשרד לא שיתפו אותנו כמה ומי) נמצאו או יש חשש לגביהן שאינן מקיימות ביודעין והמכוון חלק מההנחיות, לפחות מכינה אחת נקראה לשימוע בעניין זה. שיהיה ברור שזאת התנהלות שגם אנחנו כמועצה לא מקבלים בשום פנים ואופן. המועצה תתמוך בנקיטת סנקציות מצד הרגולטור וגם תפעל בעצמה כלפי מכינות שמחליטת באופן מכוון ומודע להפר את הכללים וההנחיות. (להבדיל מטעויות שאותן צריך ללמוד ולתקן).
  4. הצד של אי הכרת הכללים, היעדר תשובה מקצועית מספקת מצד אדם שמרכז החומר, והיעדר מערכת דיווח של "כמעט אסון" וכו' היא אחד הגורמים למצב הזה. אנחנו, המועצה, בודקים עכשיו במיידי, לאור פניית המכינות ולאור סיכום הישיבה הזה, ובהתאם להחלטת הועד, הכנסת אדם לתפקיד רכז פעילות שטח שיהיה כתובת למכינות להמשך הכשרתן ולשיפור הרמה, וגם יעמוד בתווך לסיוע מול לשכת תאום טיולים, חדר המצב, ומשרד החינוך, הקמת מערכת דיווחים מרכזית ועוד. כמו כן הצוות ימשיך להיפגש ע"ב חודשי עם אריה מור ואנשי המקצוע במשה"ח. על דעת כל הצדדים זה הכרחי.

סיכום אישי שלי:

חשוב שנזכור שהעולם שבו פעלנו והתנהלנו עד אסון צפית אינו קיים עוד ולא יחזור. מי שמתגעגע לימים ההם, שישלים עם כך שאנחנו לשם כבר לא נחזור. עמדתי האישית היא שלא צריך להתייחס למציאות החדשה כאל תקלה בלתי נפסקת, אלא לראות אותה כהזדמנות ממשית להתמקצעות ושיפור, ולבניין והתאמת פעילות השטח לכללים האלו, במיוחד בכל מה שקשור לתחום הערכת הסיכונים והרמה המקצועית של הצוות.

גם מי שחושב אחרת ממני, צריך להפנים את ההבנה שהעולם השתנה ואין חזרה, ושאף אחד לא רוצה ברעתנו, אבל, זמן ההתאמה ההטמעה והלימוד עד שנגיע לרמת הפעלה פעילות מותאמת ומסוכמת על כולם ייקח זמן.

מה שכתבתי לא מונע המשך טיפול בקשיים שנתקלים בהם בפעילות השטח. יחד עם זאת צריך להבין את התמונה במקרו, ללמוד היטב את ההנחיות והכללים, ולהתאזר בהרבה סבלנות ואורך רוח. בכל מקרה, מהלכי התאמה ושינוי גם לוקחים זמן וגם, בסופו של יום, הסדרתם בדיאלוג עם הרגולטור יותר ברי סיכוי מאשר עימות יומיומי. כמובן שאם נגיע לנקודות שנראה בלתי אפשרי מה שנדרש וכו', נוכל כגוף אחד ליזום או לפעול אחרת, אבל חשוב לפעול בתיאום ולא לעשות דין עצמי.

קול קורא – תמיכה בבתי מדרש תשע"ט

מועצת המכינות מבקשת לעודד הצמחת מנהיגות ציונית בקרב בוגרי ובוגרות המכינות ברוח ערכי המכינות, בהם אהבת העם והארץ, ערבות הדדית, אחריות ומחויבות לביסוסה של חברת מופת ריבונית וראויה ברוח מורשת ישראל.  

 מצורף הקול הקורא לתמיכה, בו תנאי הסף להשתתפות וקישור לטופס הגשת מועמדות.

ההגשה לפרויקט עד התאריך 20/1/19.

להורדת הקול קורא לחצו >>

למכינות המשתתפות בפרויקט פסיפס - הוארכה ההגשה לפרויקט עד ל-31.12

ניתן להגיש בקשות נוספות למענק התאמה במסגרת פרויקט "פסיפס", העומדות בתנאי הסף ועד סכום מקסימלי של 80 אלף ש"ח (לכל שנה), עד לתאריך 31.12.18.

*הגשת הבקשה באמצעות מילוי טופס הפרטים המקוון ובצירוף טופס התורם החתום (סרוק, בעברית או אנגלית) בלבד. ניתן לצרף מסמכים נוספים (חוזה / מכתב מענק וכו').
*תינתן עדיפות לבקשות המענק שהוגשו בסבב ההגשה הראשון. ההחלטה הסופית לגבי מענק ההתאמה למכינה תתקבל בהתאם לשיקול דעתה של הקרן ובכפוף לסכום שהוקצב למענקי ההתאמה מטעמה.
*על טופס בקשות ההתאמה להיות עם מלוא הפרטים ובהתאם לתנאים בקול הקורא (מצורף). ניתן להגיש בקשות התאמה על תרומות החל מזמן השקת הפרויקט - 20/7/18.

-לשימושכם, מצורף הקול הקורא לפרויקט באנגלית, להורדת הקול קורא באנגלית >>

לוח הזמנים להמשך:

- סבב ב' - הגשת הבקשה/בקשות (בצירוף טופס התורם החתום) בטופס המקוון – עד 31.12.18
- אישור על הגשת הבקשה ישלח למכינות עד אמצע ינואר 19.
- הכרזת התרומות שיזכו במענק ההתאמה – עד 28.2.19

המשך לוח הזמנים בקול הקורא. הנחיות מדויקות ישלחו למכינות הזכאיות. 
בהצלחה, זמינים לפרטים נוספים ושאלות.

להורדת הקול קורא לחצו >>

איסוף חומרים לתכנית חינוך להתיישבות

לצורך הפקת חומרים לגיוס משאבים וקק"ל אנחנו מבקשים מכל המכינות שמשתתפות בתכנית לימודים חינוך להתיישבות לצלם שיעורים, הרצאות וסיורים ולשלוח כשיש לכם חומרים מצולמים (תמונות וסרטונים) למעיין רכזת המטה,[email protected] אין בעיה לצלם בפלאפון רק הקפידו לצלם באור, לרוחב, ולשלוח את החומרים דרך המייל ולא הוואטסאפ כדי לשמור על איכות התמונה/הסרטון.

נפתחה מחדש ההרשמה לתכנית 'בקו האופק' לחינוך להתיישבות במכינות בתשע"ט

הועד החליט לפתוח מחדש את תכנית 'בקו האופק' לחינוך להתיישבות במכינות בשנה הנוכחית (תשע"ט) למכינות נוספות, כדי לאפשר לכמה שיותר מכינות לקחת חלק בפרויקט בשל חשיבות הטמעת הנושא במכינות. עד כה משתתפות השנה רק 26 מכינות. מצורף הקול הקורא עם הקריטריונים להשתתפות, וקישור לטופס ההרשמה.

אנו זמינים לשאלות והתלבטויות - טלי ארנולף, בטלפון (052-8204786), או מייל [email protected] ההרשמה עד ה-7.1.

להורדת הקול קורא לחצו >>

הזמנת מקראות התיישבות - 'בקו האופק'

לאור העניין והביקוש שעלה, 'בארצנו' ומועצת המכינות פותחת אפשרות להזמנה קולקטיבית של מקראות 'בקו האופק' - חינוך להתיישבות קהילתית משימתית בפריפריה (מצורפת תמונת הכריכה להמחשה).

אם ברצונכם להזמין מקראות לחניכים, כמתנות לאורחים או לכל צורך אחר - אתם מוזמנים למלא את הטופס המקוון

מחיר מקראה: 20 ש"ח, מחיר עלות.
המקראה מגיעה בכריכה רכה,צבעונית, בגודל A4

לשאלות ניתן לפנות למעיין, רכזת המטה  054-2350075, [email protected]

מקראה קטן

מהנעשה "בארצנו" - עדכון מתכנית המלגות אפ"ק

החודשים האחרונים היו אינטנסיביים ביותר גם לתשעת הסטודנטים הלוקחים חלק במלגת אפ"ק. כחלק מהמלגה התקיימו אירועים רבים ברחבי הארץ, מחצור הגלילית ועד באר שבע, אשר מטרתם קיבוץ צעירים בעלי עניין ביצירת קהילה ובהתיישבות.

האירועים השונים יתפרסמו בפייסבוק שלנו, נשמח לראות שם את בוגרי המכינות!

בארצנו

נלחמים למענם: חניכי מכינות גל ותבור, סביון צורף והראל בן שבת, בחזית המאבק נגד המשלוחים החיים

קר בחוץ, חם בלב: למרות שהחברים הטובים מהתיכון סביון צורף והראל בן שבת הלכו למכינות שונות, הם הצליחו למצוא זמן לשלב כוחות לעשייה משותפת. בימים אלה, הם מובילים את המאבק נגד המשלוחים החיים וגם מפתחים פרויקט חדש - "עמותת סחבק – ערבית ועברית ביחד", לכתבה המלאה >>

סופי

הנגשת מסלולי טיולים לאנשים עם מוגבלות: מחזור ב' של "שיבולינק" יוצא לדרך

תכנית 'שיבולינק' - המחזור השני יוצא לדרך: שישה עשר חניכים, עם וללא מוגבלות, משש מכינות שונות בארץ החלו את דרכם בתכנית מנהיגות בעידן דיגיטלי. הפרויקט הוא שיתוף פעולה מיוחד ויוצא דופן בין 'שיבולים' של מועצת המכינות ובין לינק20 ביוזמתה של קרן משפחת רודרמן. בשנה שעברה החניכים הגיעו להישגים משמעותיים במסגרת קמפיין "זכותי לשירות משמעותי!", והשנה הם מתכננים לחולל שינוי בנושא הנגשת מסלולי הטיולים בארץ. לכתבה המלאה >>

שיבולים 2

הזמנה למכינות למכינות - "יום טבע ומרוץ ניווט" העשרים וארבעה לזכרו של סגן יואב הרשושנים הי"ד בהצדעה למפעל המכינות הקדם צבאיות

להורדת ההזמנה לחצו >>

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.