הדפסת עמוד זה

דף עדכון 221 | 29.10.2018 | כ' חשוון ה'תשע"ט

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

28/10/2018

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבוע טוב לכולם ולכולן,

סוף השבוע האחרון הביא לנו סערה קצרה של גשם שהציף את נחלי הדרום בשטפונות בזק מעוררי זכרונות קשים. בעקבות השטפונות נגרם אסון כבד לקבוצת ילדים ירדנית בצד המזרחי של ים המלח, כשאוטובוס המטיילים שבו נסעה נסחף בשיטפון ו-35 ילדים נספו. בנוסף, התבשרנו במוצאי השבת על רצח 8 מתפללים בבית כנסת קונסרבטיבי בפיטסבורג ממניעים אנטישמיים ופוליטיים, וגם בביצה המקומית לא נחסכה מאיתנו עגמת הנפש הכרוכה בויכוחים והתלהמויות ברשתות החברתיות מי אמר מה, על מי, ולמה.

אבל יחד עם כל זה היו גם בשורות טובות מאד - אחרי הסערה בחמישי ובשישי עלה בוקר שבת צלול, שקוף ונהדר על הארץ, ומאזור ראש פינה אפשר היה לראות כבר את הרי השוף בלבנון, ושלג ראשון על החרמון הסורי. חשוב מכך היה למצוא, באופן שהפתיע אותי לפחות, שני נתונים מעודדים:

  • כשליש ממסיימי קורס קציני החי"ר האחרון הם בוגרי ובוגרות מכינות. כלומר, כל חייל וחיילת שלישי/ת הם בוגרי מכינה! עדות מדהימה לחשיבות המפעל שלנו ולהשפעתו הדרמטית על הפיקוד הזוטר בצה"ל.
  • נתוני ההתעניינות וההרשמה במכינות (הכלליות) עד כה שוברים את כל שיאי העבר. לנוכח הקיץ הקשה שעברנו, טוב שזה המצב, למרות ועל אף הכל.

ולסיום, אני יוצא ביום שני למסע גיוס כספים ומפגש עם מתעניינים ואוהדי המפעל שלנו בקנדה וארה"ב. הנסיעה שלי מתחלקת בין שבוע עכשיו בסוף אוקטובר/תחילת נובמבר, ועוד עשרה ימים בסוף נובמבר /תחילת דצמבר. בין לבין, בשונה ממה שעשיתי בשנים קודמות שבהן חזרתי לארץ, אהיה כשבועיים וחצי בטיול פרטי, חלקו טיול שורשים וחלקו בטבע במולדתם של הוריי, בארגנטינה.

אמנם במהלך ההכנות כבר הספקתי (יותר נכון הספיקו) מכריי בארץ ובחו"ל לארגן לי מפגשים עם קהילות ופילנטרופים מקומיים, אבל המטרה הבסיסית של המסע שם היא טיול פרטי. המשמעות היא היעדרות ארוכה שלי מהארץ, הכי ארוכה מאז שחרורי מצה"ל לפני 32 שנה, שתתחיל כאמור ביום שני הקרוב ה-30.10 ותסתיים ב-4.12.

מבחינת המועצה, ננסה ככל האפשר להמשיך "בעסקים כרגיל":
המבוגר האחראי יהיה חברינו יהיה ראש מכינת גליל עליון יוסי ברוך, וממלא מקומי בפועל לכל עניין וסוגיה יהיה אסף שור. לידו עוזרים ועוזרות כמו תמיד: גלעד זילברשטיין (כתובת ישירה לפרוייקטים), יוליה, מעיין ויוס. טלי ארנולף מסיימת את חופשת הלידה שלה וחוזרת להוביל את "בארצנו" עם יערה שור (שמסייעת גם לרוני, רכזת הגיוס המשותף) ורן שוסטרמן. כמובן שאר המחלקות (צע"מ, יחד,  מדיה, כספים) משיכות בעבודה השוטפת כרגיל.

לשואלים, תמר זעירא האריכה את חופשת הלידה שלה בשלושה חודשים וצפויה לשוב לקראת סוף ינואר 2019.

בשהותי בחו"ל, אמשיך להיות מחובר בטלפון וזמין ככל האפשר אבל ממליץ לכתוב לי בוואטסאפ. בתקופה זו ננסה לסיים את כל ההערות וההכנות להמשך הפעילות הקשורה אלינו.

כעשר מכינות שיש להן פרוייקטים ספציפיים של בינוי (מבנה/מבנים) עם תוכניות מוכנות ומא'צטינג כלשהו, העבירו לי בקובץ PDF או מצגת  כדי שאוכל להציג בחו"ל לתורמים פוטנציאלים מי שמעונין ולא עשה זאת אנא יזדרז..
אני נוסע עם חשש גדול מאורך התקופה והרבה געגועים מראש לנכד שלי, ומקווה שהנסיעה תניב בצד הארגוני והכספי את הפירות שאנו מתכננים.

להתראות, כבר חוזר, קריאה מועילה ומהנה,
דני.

מה בגיליון?

תאריכון

 

הצעות למכינות

ישיבת ועד מנהל מס' 2 תשע"ט- 18.10.18

פרוטוקול מלא של הישיבה יפורסם בהמשך. עם זאת מובאים להלן מספר נושאים שחשוב לעדכן בתמצית כבר עתה:

לאחר דיון בהשתתפות איציק אור, אביה של אלה אור ז"ל שנספתה בנחל צפית בטיול המועמדים של מכינת בני ציון, החליט הועד והעביר ההחלטה למשרד החינוך:

מועצת המכינות בישיבת הועד ביום 18.10.18 החליטה כדלקמן:

א. מועצת המכינות הקדם צבאיות, מברכת את משרד החינוך ושותפה מלאה לפעולות ההסדרה היסודיות שביצע משרד החינוך לאחר האסון, פעולות המאפשרות המשך פעילות החוץ של המכינות ועבודה דרך לשכת תיאום הטיולים וחדר מצב.

ב. מועצת המכינות מצטרפת לבקשת ודרישת משפחות הנספים בטיול המועמדים של מכינת בני ציון בנחל צפית, להקמת ועדת בדיקה בלתי תלויה לבחינת האסון.

הסדרת נוהל "קולות קוראים" של המועצה

הנושאים שנדונו בעיקרם היו העמדת טיוטת קולות קוראים להערות ראשי המכינות קודם אישור נוסחם הסופי על ידי הוועד, הקמת ערכאת ערעור קבועה על החלטות מנכ"ל ביחס לאי עמידה בתנאי סף, קביעת עקרונות לקביעת מפעלים הנעשים בשם המועצה ומטעמה.

  • בעניין נוהל הקולות הקוראים ראו נספח מצורף.
  • בעניין ערכאת ערעור נקבע כי הערכאה תורכב מיועמ"ש הועדה, אחד מיושבי הראש של הועד, נציג קק"ל (במידה ומדובר בפרוייקט של הקק"ל), ונציג ציבור נוסף שטרם נקבע.

הועד קיבל עדכון בקשר ללו"ז משוער של פרסום דוח אהרונישקי.

פגישת צוות בטיחות ראשי מכינות עם יואב יעקובי ושאול יגיל

ביום רביעי ה-24.10 נפגשנו בתל אביב לדיון בנשואי הבטיחות ולבדיקת הטענות. פרוטוקול מפורט ייצא בשבוע הבא.
נוכחים: 
 - מהמכינות: שמוליק שאול (מיתרים לכיש), ערן זהר (חוגי סיור), שמריהו בן פזי (אדרת), איתי קפסוטו (חנתון) וחנן ברזילי (מלח הארץ).
 - ממשרד החינוך: שאולי לב, יואב יעקובי ושאול יגיל.
 - מהמטה: דני ויוליה ויוס.

.חשוב לציין שהמחלוקות והפערים השונים שעדיין קיימים נמצאים בדיאלוג שיש הכרח לפותרו, כי כרגע הפעילות היותר "הארד קור"- שטח וניווטים מאד מאד מוגבלת עד קרוב להקפאה מוחלטת. עדכונים בהמשך

קול קורא בתי מדרש - להערות ראשי המכינות

בהתאם להחלטת הועד והנוהל החדש, מצורפת הטיוטה המוצעת לקול קורא בנושא בתי מדרש. הערות והצעות נא להעביר במייל ליוליה עד 5.12.18.

להורדת הקול קורא לחץ >>

עדכונים בנושא הבינוי במכינות

הכנסת המכינות ל "אמות המידה" של מפעל הפיס

לאחר הבחירות המקומיות ידון מפעל הפיס בבקשתנו, בעזרת משרד החינוך, לאשר את הכללת המכינות במסגרת אמות המידה. לאחר מכן יוביל רן שוסטרמן, איש השטח של "בארצנו", את קבלת סמל מוסד לכל אתר בנוי. מבנה העבודה הוא כדלקמן:

שלב א'

מיד לאחר אישור המכינות ב"אמות המידה" רן שוסטרמן, מרכז השותפויות ב"בארצנו",  ויוליה שתעזור לו, יבקשו מכל המכינות למלא טופס קצר בצירוף מסמך או שניים שהם ינחו בעניינם, והדבר יאפשר לתת למבני המכינה (או השלוחה) סמל אתר. (סמל נפרד לכל שלוחה!) את שלב זה אנחנו רוצים לסיים בנובמבר 18.

שלב ב'

לאחר אישור אמות המידה והשלמת שלב א', כל רשות שתחפוץ בכך תוכל להקצות חלק מההקצאה שהיא זכאית לה ממפעל הפיס לשיפוץ מבני מכינה הנמצאים בתחומה.

שלב ג'

אם וכאשר נצליח, נעביר בדרך זאת מימון ייעודי באמצעות כל רשות ורשות לשיפוץ.

סיכום - שלב א' כרגע חשוב ביותר ונרצה לסיימו במהירות. נא לשתף פעולה עם רן. נכון להיום זה נראה לי הסיכוי המשמעותי והמהיר ביותר להביא לשיפוץ ובינוי במכינות.

בינוי במכינות הצפון

חגגנו ושמחנו אבל הפרוצדורות של העברת הכסף ומימושו ברמת קק"ל- אוצר, מתארכות. נכון לשעת כתיבת עדכון זה נקבעה ישיבת התנעה למימוש הפרויקט ביום חמישי הקרוב, עדכונים מיד לאחר מכן. 

קול קורא וליצירה ולכתיבה - פרס "באר" ע"ש בארי צימרמן ז"ל לשנת 2018 יוצא לדרך

אנו מזמינים אתכם, יוצרים ויוצרות, אנשי עולם המכינות, להגיש חיבורים ושירים העוסקים בהגות יהודית וסוגיות בחברה הישראלית. היצירות שיבחרו על ידי השופטים יפורסמו באסופת חיבורים מיוחדת שתצא לאור. בנוסף, משפחתו של בארי צימרמן ז"ל תעניק למחבר אחד בכל קטגוריה, שבוע של כתיבה והשראה באי היווני סמוטראקי, המקום בו כתב בארי את ספר שיריו האחרון "שירי סמוטראקי".

לפרטים נוספים לחצו >>

מִי שֶׁלֹּא הֵעַרְתָּ בַּבֹּקֶר 
אֵינְךָ מַכִּיר

בָּאתָ עָדָיו בֹּקֶר 
פָּנָיו אֶל קִיר

אָחַזְתָּ כְּתֵפָיו בַּבֹּקֶר 
לְהַזְכִּיר

עָנָן בֹּקֶר מַשְׁכִּים הוֹלֵךְ 
בְּמוֹ פִּיךָ פִּיחַ עוֹלָם
נָשַׁפְתָּ כִּבִּיתָ נֵר חֲלוֹמוֹ הָרָן 
בְּשִׂמְחַת שְׂמִיכָה

מַה זֹאת עָשִׂיתָ 
לָמָּה עָשִׂיתָ זֹאת 
מַדּוּעַ

מִי שֶׁמֵּעִיר בַּבֹּקֶר מְשַׁלֵּם 
מְחִיר

הַכְּתֹבֶת אֵינָהּ עַל הַקִּיר 
עַכְשָׁיו הִיא

שִׁיר

כתובת\בארי צימרמן

WhatsApp Image 2018 10 11 at 12.39.06 

הזמנה למכינות - פרויקט "נפגשים בשביל ישראל"

מסע "נפגשים בשביל ישראל" 2019 יוצא לדרך בעוד כשלושה וחצי חודשים. מצ"ב לו"ז ראשוני של אזורי הצעידה. 

השנה נעסוק בעדוֹת ובתרבויות השונות מהן מורכבת החברה הישראלית. מוזמנות/ים לשריין ימי צעידה. 

לקשר ופרטים נוספים: רעיה - 054-4438759  ofnery@netvision.net.il

להורדת הלו"ז לחצו >>

הצעה למכינות - שילוב תפיסת הקיימות במכינות הקד"צ

להורדה לחצו >>