הדפסת עמוד זה

דף עדכון 199| 22.04.2018 | ז' אייר ה'תשע"ח

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

22/04/2018

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

וואו.
שבוע ההתעלות של יום הזכרון וחג העצמאות מאחרינו עם כל העוצמות.
קצת מהנקודות המרכזיות בחג: תום מסע ה-70 על אירועיו והנאום המכונן של מרים פרץ בטקס פרס ישראל בעדכון.
--
בגבולות הארץ המצב נפיץ. האיראנים הפרושים בעצמם, ובעזרת בני בריתם, לאורך כל הגבול הצפוני מהים ועד הירמוך מאיימים בנקמה, והם כח צבאי איכותי ביותר.
הפלסטינים בעזה מנסים לייצר תודעה של אזרחים מול צלפים, ואצלנו הישראלים, כהרגלינו, חלק מההנהגה הפוליטית עוסק בסכסוכים של מי אפסיים, ומעטים מתעלים להבין שמעבר לעיקרון הכללי המחייב תמיד של שאיפה לגשר על פערים, אנו בתקופה שהשקט רחוק ממנה. (בעניין זה ח"ח ענק לנאום שר החינוך בטקס פרס ישראל). בכל מקרה נחזק (שוב) את ידי בוגרינו ובוגרותינו בשירות הפעיל, לעמוד במשימה הצבאית והאתית, ונעמוד על דרישה לשמור על שיח מכבד ומאחד של המנהיגות הפוליטית, כולל דוגמה אישית שלנו.
--
דבר משמח ומרומם לסיום הפתיח: השבוע בחרה הועדה הציבורית את ששת הבוגרים המצטיינים שההערכה להם תימסר בטקס בכנס צוותי המכינות ב-6.5.18. ריבוי המועמדים וגוון הפעולות שהן עושים גורם לתחושת סיפוק גדול, שיש שכר למפעל האדיר הזה שאנו עוסקים בו שנים רבות. אשרינו!

שבוע טוב וקריאה מהנה!

מה בגיליון?

תאריכון

WhatsApp Image 2018 04 20 at 12.08.06

הצעות למכינות

יום הזיכרון - במכינות זוכרים את הנופלים 

השבוע צוין יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. בארץ נערכו טקסי זיכרון רבים לזכר הנופלים. במכינת בני-דוד עלי בחרו השנה להנציח את 25 נופלי המכינה בסרטונים שמספרים על האנשים שהיו ואת סיפור נפילתם.

חוגגים עצמאות במועצת המכינות

ברכתו של דני זמיר, מנכ"ל מועצת המכינות הקד"צ:

הארץ הזו, הקטנה כל כך,
שבה עמק נושק להר 
נושק לואדי 
נושק למדבר

שממערב לה מלוא העין ים,
ועל חופיה ריבוא בני אדם.

הארץ הזו שבה כל קוץ הוא פרח
וכל שלולית מעיין, 
שבה כל גבעה היא תל ארכיאולוגי
וכל מטר פנוי
הופך לנדלן,

היא הארץ האחת והיחידה שלנו בעולם כולו.

בכברת הארץ הקטנה הצפופה ומלאת פקקים הזו ימי החול גדושים סערות בכוס מים סכסוכים על השליטה בשמיים,

בארץ הזו שבה גרים אלופי העולם בתושיה אלתור הוצאה לפועל של מפעלי ענק
ובלגן מופתי בד בבד

קור רוח מול אויב ואומץ לב 
עם חרדה שואתית תת מודעת קבוע 
שיושבת בלב הנפש פנימה
מאות דורות
ועוד 75 שנות.

זאת היא ארצנו האהובה נטולת הגבולות
שחיה בקצב מטריף ומטורף ומעצבנת את השכנות
(שהיו מעדיפות אותה רגועה וצייתנית ולא כפי שהיא נמרה דעתנית).

בסוף זה הבית, 
סוכה צנועה וחלון
לחוף הים התיכון סוכה פשוטה וקטנה,
כי אין מקום אחר ופה תמיד תעלה המנגינה

אז אלו המילים הפשוטות המנצחות כמו תמיד: 
ארץ מולדת, בית, עתיד.

כן, מולדתנו חוגגת ואנחנו חוגגים איתה ועם כל יושביה
ומאחלים לכולנו עוד שנים רבות של עשייה 
הגשמה
בניית בית יציב וראוי ושמח
ויותר מהכל ולמרות הכל
יחד מנצח.

30168058 2061632994108875 2959960727643831770 o

תכנית שיבולים - עצמאות לכולם

1998 הייתה שנת העצמאות עבור אנשים עם מגבלה בישראל, שנה בה נחקק חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אשר לראשונה עיגן בחוק את זכותם של אנשים עם מגבלה להשתתף באופן מלא ושוויוני בכל תחומי החיים.

40 שנה לאחר שנחתמה מגילת העצמאות, בה הוצהר כי "מדינת ישראל...; תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה...", קיבלה חמישית מהאוכלוסייה (20%), את התחייבות המדינה לקיים את הצהרת המגילה כלפיה, והתייחסה למגבלות ולחסמים שהמדינה והחברה הציבו עבור קבוצה זו באוכלוסייה.

טרם חקיקת החוק, אנשים רבים עם מגבלה בישראל לא יכלו לחיות חיים עצמאיים, ולמעשה, היו מנותקים חברתית ומודרים מרוב תחומי החיים. מאז ועד היום, רבות נעשה בתחום זה, ואולם הדרך עוד ארוכה שכן מכשולים וחסמים רבים לפנינו.

תכנית שיבולים הוקמה מתוקף חוק זה ועל בסיס חוק המכינות הקדם צבאיות. במסגרת התכנית, חווים החניכים המשתלבים במכינות עצמאות ורוכשים כלים לעצמאות לחיים שאחרי המכינה. חניכים המשתלבים בתכנית מספרים על העצמאות שלהם במסגרת החיים במכינה:

מאיה, חניכה במכינת בינ"ה מספרת "ואוו, מלא דברים. בזכות שיבולים אני משתלבת בטיולים בשטח באופן מלא. גם בתיכון יצאתי לטיולים אבל לא השתתפתי באופן מלא. .באופן כללי, עבורי, בגלל המוגבלות, מגורים מחוץ לבית היו חשש גדול והחיים במכינה מוכיחים לעצמי שאני יכולה להסתדר ואוכל לצאת מהבית אחרי הצבא. להיות במצב מתמיד של להסתדר לבד ולא לברוח למצב של לקבל עזרה מאחרים. עצמאות ביום יום."

ינאי, חניך במכינת חנתון, מכינה אשר קלטה כבר מספר חניכים בעלי מוגבלויות, מוסיף "אף פעם לא חייתי מחוץ לבית עם קבוצה של אנשים ועכשיו אני מסתדר עם זה. אף פעם לא נסעתי לבד בתחבורה ציבורית ועכשיו יוצא לי די הרבה ואני מנווט עם גוגל מאפ. במכינה בתורנות הבוקר יוצא לך  להכין אוכל להרבה אנשים ולנקות. זה משהו שעשיתי בבית אבל לא ככה לכל כך הרבה אנשים, ממש כלים לחיים".

ע', חניך במכינת גליל עליון, מספר על איך באה לידיי בטוי העצמאות שלו בחיי המכינה "העצמאות שלי במכינה אינה באה לידי ביטוי ברגעים ספציפיים אלא בכל רגע ביום-יום. בהתעוררות עצמאית לאימון הגופני או לפתיחת היום, ממשיך בהכנת ארוחת הבוקר. ומשם לאחריות שלי על ניקיון הבוקר של המכינה – חלוקת ציוד, דרישה לרצינות מהקבוצה וכו'. בהמשך העצמאות שלי באה לידי ביטוי בכל חלק – השתתפות בשיעורים ולמידה עצמית, עבודה על יוזמות ופרויקטים אישיים ולקיחת חלק במטלות השוטפות במכינה. למרות שנגמר היום – חווית העצמאות שלי לא פגה ואני גם מתנסה בחיים משותפים בתוך הקבוצה, שבמסגרתה עליי ליזום ולהשתתף בחוויות קבוצתיות וליצור ולהעמיק את הקשר שלי עם החברים. עצמאות מבחינתי היא בדיוק זה – לקיחת אחריות על כל דבר שאני עושה."

אנחנו שמחים וגאים להיות חלק ממימוש התחייבות המדינה כלפי אוכלוסיית אנשים עם מגבלה ושותפים לתהליך הפיכת החברה לכזאת המכילה את כל גווניה.

יום עצמאות שמח!

צוות התכנית.

21740739 785181708318537 9195665501074789921 o

סיכום אירועי מסע ה-70

מסע ה-70 הינו יוזמה של מספר ארגוניים חברתיים לרגל שנת ה-70 למדינה. מסע ה-70 החל משתי נקודות, צפון ודרום ובמסגרתו צעדי אלפי צועדים, מכל החברה הישראלית. המסע הסתיים ב-15.4 בערב סיום מרגש בגן הקאסטל שמבשרת ציון.

עמיחי שיקלי, ראש מכינת תבור ואחד מיוזמי המסע כתב מילום סיכום:

איזה ערב עוצמתי היה לנו אתמול. 
ערב ׳שומרי החומות׳ שהוקדש ללוחמי ולוחמות מג״ב ומשטרת ישראל במרחב ירושלים. משתף אתכם במה שהיה לי לומר בסיכום המסע הזה.

העצבות נועלת שערי שמיים, התפילה פותחת שערי שמיים, והשמחה בכוחה לשבר חומות (הבעל שם טוב). שמחה היא אולי המילה שמקפלת בתוכה את כל מהות המסע.

שמחה, פשוטה נקייה שנובעת מהשטח מהדור הצעיר ממכם חניכי המכינות הקדם צבאיות המופלאים מחיילי צה״ל מארגוני הנוער מחוגי הסיור וחניכי מסע. 
מעם ישראל.

ממה עשויה שמחה, משלושה חלקים 
מהכרת תודה על מה שהיה 
חיוך על מה שיש 
ואמונה במה שיהיה

אמונה - מי מכם זוכר מה הייתה בקשתו האחרונה של הרצל שלמעשה לכאורה נכשל במשימתו להשגת צארטר ומדינה ? 
בקשתו הייתה להיקבר בארון מתכת, ולמה ? 
משום הוא ידע שגם אם הוא לא יזכה לראות את הרגע בעיניו הרגע הזה שבו תהיה לעמנו מדינה בוא יבוא וזהו כוחה של אמונה.

חיוך - זה הרגע הזה
והכרת התודה על כל אשר הושג פה בשבעים שנה 
ותודה לכל אשר לא זכו להיות אתנו היום
כולי תקווה שהשמחה הגדולה שראינו במסע המשוגע הזה תסייע לשבר את החומות הגבוהות שבינינו.

שהשמחה הזו תקומם את חומות ירושלים ותעשה אותנו ראויים יותר לנס שאנו חיים בתוכו, נס שיבת ציון.

תודה מקרב לב למפכ״ל המשטרה רוני אלשיך, לחתנית פרס ישראל מרים פרץ, לראש עיריית ירושלים ניר ברקת ולמורי ורבי ארז אשל שכיבדו אותנו בנוכחותם ולחברת אריאל המופלאה, ציון תורגמן ורוית יצחקי, שארחו אותנו חינם אין כסף בבריכת הסולטן. 

30709629 1713426268696092 6344805377921515520 n

סמינר הכנה לחניכי חו"ל במכינות

בשבוע שנעבר נערך סמינר משותף לחניכי חו"ל העתידיים בוגרי הצופים ושאינם בוגרי הצופים. מצד המועצה יצאו להדריך ולהוביל את הכנס סתו כרמל, רכזת פרוייקט "יחד" ועודד שטיין ראש מכינת כפר הנשיא גליל עליון.
36 מועמדים השתתפו בסמינר שהתקיים במשך שלושה ימים במנהטן. מחכים כבר לפגוש את החניכים בארץ, בצהלחה!

WhatsApp Image 2018 04 16 at 16.31.55

תנועת "בארצנו" נפגשה עם נשיאי קק"ל העולמיים

בשבוע שעבר הצגנו את "בארצנו" בכנס נשיאי קק"ל העולמי שנערך בירושלים. 
לכנס הוזמנה הנהגת קק"ל מכל העולם לרגל חגיגות 70 השנים למדינת ישראל, בתקופה הכה ייחודית בשנה, לאחר משלחת קק"ל למצעד החיים בפולין ולפני יום הזיכרון ויום העצמאות.

בכנס הציג דני זמיר, מנכ"ל מועצת המכינות, את תנועת "בארצנו", את הפעילות המשותפת עם קק"ל ואת האופן בו אנו עובדים יחדיו לחיזוק ההתיישבות באזורי הפריפריה של ישראל.

מתוך דבריו: "לפני 20 שנה כשהקמתי את המכינה ע"ש רבין החברים שלי צחקו עלי. הם לא האמינו שצעירים ידחו את השירות הצבאי בשנה כדי לבוא ללמוד ולחזק את החיבור שלהם לעצמם, לחברה הישראלית ולעם היהודי. כיום מפעל המכינות הוא מפעל מצליח שבוגריו עושים חיל בחברה הישראלית, ועל כל מקום פנוי במכינה יש 5 מועמדים. היום כשאנחנו מתחילים במהלך של יישוב הפריפריה על ידי קבוצות וקהילות של בוגרי מכינות, החברים שלי שוב צוחקים עלי. זה נראה להם כמו חזון רחוק ובלתי אפשרי. אבל אני בטוח שכמו שמפעל המכינות נוחל כיום הצלחה, גם במשימה הזו, שהיא חיונית לקיומה של מדינת ישראל, נצליח".

30725296 179905035989507 9219218760529870848 o