הדפסת עמוד זה

דף עדכון 183 | 31.12.2017 | י"ג בטבת התשע"ח

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

ראשון, 31 דצמבר 2017 10:58

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבוע סוער עבר עלינו, שבסיומו אנחנו בעיקר בהמתנה לקראת הבאות. המאבק בין משרד האוצר לקק"ל קלע אותנו, שלא בטובתנו לסיטואציה לא נוחה, ואנו מקווים שהפלונטר הזה ייפתר בקרוב לטובת עם ישראל היושב בציון, ומחוצה לציון ולמעננו.

ביום רביעי הקרוב צפוי דיון במליאתה הכנסת באי העברת הכסף ממשרד האוצר, דיון שמין הסתם יסתיים בהעברת הנושא לוועדת הכספים.

חשוב לציין שביומיים האחרונים, תודות לסיוע של חברים בעולם המכינות נפתח לנו גם קו ישיר מול האוצר ואנו מקווים שיימצא פתרון מהיר לגבי המכינות.

חוץ מזה התחלנו לקמפיין בצנעה את הכניסה לפעילות ציבורית של "בארצנו" תנועתה התיישבות ("החמ"ל בשמה הקודם), לקראת אירוע ציבורי גדול בסוף פברואר ותחילת פרישה בשטח. חוץ מזה שמחנו להיפגש באתר ההנצחה ללוחם הבדואי בצומת המוביל ביום עיון שיזם האגף הביטחוני-חברתי.

ו… השבוע מתחילה הרשמת המלש"בים בתוכנה החדשה של הגיוס המשותף במכינות החכ"ם, שיהיה לכולנו בהצלחה!

תאריכים חשובים - לרשום כבר עכשיו להיערך ולא לשכוח!

 • 15.3 - יום המכינות עם קק"ל בעלייה לירושלים.
 • 21-22.3 - כנס נס הרים השני לראשי מכינות ושלוחות.
 • 6.5 - כנס צוותי המכינות בבית הפלמ"ח.

מה בגיליון?

תאריכון

אי סדר בנהלי הדיווח של משרדי הביטחון והחינוך הפוגעים במכינות

השבוע קיבלו עשרות מכינות הודעות מאירית ברוק במשרד החינוך שהודיעו על קיזוז בגין אי דיווח מדויק. הקיזוז מגיע לרבבות שקלים.

מדובר בשערורייה אמיתית ואי סדר לא מקובל.

מאחר והמכינות נדרשות לדווח גם לאגף הביטחוני חברתי וגם למשרד החינוך ברשימות נפרדות, מסתבר כי נוצרו פערים.

הפערים ניתנים היו לאיתור כבר ביולי 17 אך במקום לטפל בזה במועד ולבדוק את העניין, קיזז משרד החינוך חד צדדית סכומים מהמכינות, הודיע להם זאת סמוך לסוף דצמבר, ודרש "תחקיר" עד 7.1.18.

ברור שדרך המלך הייתה שהאגף הביטחוני-חברתי יעביר מדי חודש מספרים מדויקים לתשלום למשרד החינוך ולא ברור לי מדוע "אומת הסטארטאפ" לא יכולה לגרום לשני משרדים המחזיקים יחד תקציב מדינה שנתי בהיקף של כ-110 מיליארד ש"ח לתקשר ביניהם בטלפון, אימייל ותוכנת אקסל ולמנוע מכולנו בלגן והתרוצצויות מיותרות.

ביום חמישי הקרוב נפגשים היו"רים ואני עם אירית, ובד בבד העברתי לאודי את דרישותינו.

עדכון יימסר בהמשך.  

עידכון בנוגע לעיכוב הבנוי במכינות הצפון

בעקבות פנייתנו לח"כים ולשרים, ופעילות בשטח של בוגרים מכינות ואנשי צוות, היה עיסוק ציבורי ותקשורתי רב ומגוון בנושא. בסופו של יום, בעקבות הדיון המתמשך בחוק ההמלצות נדחה הדיון במליאה בנושא זה ליום רביעי הקרוב 3.1.18.

ח"כים מ-5 מפלגות חתומים על הבקשה לדיון, ואנו מעריכים שהוא יסתיים בהעברתו להמשך דיון בוועדת הכספים. בינתיים, יצרנו קשר ישר גם מול האוצר ואנו מקווים לגבש פיתרון שיזרז את שחרור הכספים וייתר צעדים נוספים.

בכל מקרה נעדכן בהמשך במידה ויהיה צורך בנוכחות אנשי צוות או חניכים או בוגרים בפעילות ציבורית שתמחיש את הנזק שנגרם לנו. ואני רוצה לנצל את ההזדמנות שוב להודות לרבים מאד שעוזרים או מציעים עזרה מקרב ראשי המכינות ואנשי הצוות, ונותנים תחושה של שותפות למאבק שהוא עניינו של כולנו.

רבין אורנים 2

יום העיון השנתי המשותף לראשי מכינות עם האגף הביטחוני-חברתי

ביום שלישי, ה-26.12 התקיים באתר ההנצחה ללוחם הבדואי יום העיון השנתי המשותף לראשי מכינות עם האגף הביטחוני-חברתי. כ-85 ראשי ומנהלי מכינות מ-40 מכינות לקחו חלק ביום  שנערך באיחור רב (בדרך כלל הוא נערך בי"א בתשרי) ושלא כרגיל לא בקרייה, אלא באתר המטופח לזכר חללי צה"ל הבדואים בצומת המוביל סמוך לאלון הגליל.

במוקד היום עמדה השאלה כיצד מחנכים להגשמה צבאית במכינות. ראש תכנון כח אדם במז"י, אל"מ עמיר ודמני, שפתח את היום "הוציא את האוויר" (במובן החיובי) מהמפרשים עם נתונים מצוינים שמסר לגבי חניכי המכינות וחלקם בקצונה ובפיקוד הצהלי. הוא הדגיש שוב ושוב את חשיבות השירות כמפקדים וקצינים ביחידות השדה, ובייחוד בשריון בחת"ם ובהנדסה, (בנים) בתצפיות וביחידות לוחמות (בנות), ואישר כי הצבא יאפשר לקבוצות בוגרי מכינות להתגייס יחד ליחידות מועדפות ע"י צה"ל  במגבלות  אפשריות. לדברי ודמני, בשונה מטענות פרופסור יגאל לוי, אין פילוח כלכלי עדתי ביחידות השדה.

לאחר ההרצאה של מפקד חיל הים לשעבר, האלוף רם רוטנברג, התחלקנו לקבוצות דיון ושיתוף עמיתים בתהליך הכנה וביעדים שאנו מציבים לחניכים.

את היום סיים ראש האגף תא"ל (מיל.) משה צין שסקר את גישתו ועמדתו הן ביחס לאתגרי החינוך לנוער המגיע היום למכינות והן ביחס להתפתחות המפעל, ולאחר מכן ענה לשאלות רבות שעלו מהמשתתפים.

סך הכל היה יום מעניין וכרגיל החברותא והיחד עם כל ראשי המכינות הם תמיד עניין מחזק ומרגש. תודה לחיים, חביבה ושאר אנשי האגף על יום העיון, תודה למארחים מהמרכז הבדואי, שהוא אתר מעולה גם ללינת דשא למכינות שנזקקות באזור, וגם לאירוח וליום עיון על שילוב הבדואים בצה"ל.

25659946 2005095553095953 591781515203079306 n

פרויקט מלגות - חשוב ביותר

לצערנו גם השנה עומדות מכינות בודדות בתנאים לקבלת תשלום עבור פרויקט מלגות. כאשר רוב המכיונת שאינן זכאיות, בהן מכינות עם אוכלוסייה נזקקת מובהקת, עשו זאת בשל חוסר התארגנות וסדר במהלך שנה! (כולל מכינות מסודרות מאוד). 

עבור חניכים בשנת תשע"ח אנו עתידים לחלק סכום גבוהה יחסית ואנו מבקשים להקפיד על הכללים הבאים כבר מעכשיו :

הכנת תיק מלגות מסודר שכל מכינה עורכת בו את: פרטי החניך, מסמכים המעידים על הכנסה ברוטו בבית ההורים (הורים + ילדים עד גיל 18 לרבות החניך).

כמו כן !חובה! לצרף אישורי הכנסות, קצבאות מכל סוג, דמי מזונות וכו' , החלטת ועדת מלגות וטבלה מרכזת שבה: מס' סידורי , ת.ז, שם החניך , כתובת , מס נפשות , הכנסה למשפחה, הכנסה לנפש לפי הנוסחה: סך ההכנסה למשפחה חלקי כמות הנפשות במשפחה כפי שמופיע בת.ז ההורים, ו/או סיבות מיוחדות המצדיקות מתן מלגה.

את איסוף הנתונים הנ"ל יש לבצע כבר מעכשיו , בזמן אמת, בכדי למנוע חוסרים ועיכובים בהמשך.  בנוסף, תשומת לבכם כי מכינה שלא תבצע השלמת מסמכים עבור מלגות תשע"ז עד לתאריך 28.12.17 עלולה לאבד מזכאותה להשתתפות בפרויקט. 

 אנא מהרו להשלים את החוסרים!

כנס לאוטמן לחינוך - הצגת תוצאות המחקר "חינוך לדמוקרטיה במכינות"

במקביל ליום העיון שלנו בצומת המוביל, נערך בתל אביב כנס לאוטמן לחינוך. מוקד הכנס השנה היה מחקר עומק על החינוך לדמוקרטיה במכינות שהוצג בכנס.

כמו כן נערך בכנס פאנל שבו השתתפו ראש מכינת יתיר הרב מוישי הגר, ראשת המכינה הירושלמית יעל דומב, ואירית ברוק ממשרד החינוך.

המחקר מרתק דומה שהוא מדויק למדי.

הוא מצורף כאן לעיונכם:

להורדת תוצאות המחקר לחץ >>

המסקנות הרלוונטית לכולם:

 • אין לימוד מושגי מסודר של דמוקרטיה ברוב המכינות.
 • ישנו פער גדול בתפיסת מהות הדמוקרטיה בין המכינות הכלליות למכינות התורניות: המכינות התורניות תופסות את הדמוקרטיה כמכשיר שלטוני ותו לא, הכלליות תופסות אותו כתרבות חיים וכמהות.

בין ראשי המכינות, ובוועד עצמו התנהל בעקבות המחקר שיח מרתק (בוואטסאפ) ונקווה לקראת הפסח להכין גליון מיוחד ובו עמדות של ראשי מכינות בנושא.

להיות עם חופשי "בארצנו" 

שמה של החמ"ל (החלוץ משימות לאומיות) הוחלף באישור הועד לשם "בארצנו"- תנועת ההתיישבות של בוגרי המכינות הקדם צבאיות. הסיבה להחלפה, לצורך הבדלה מגופים רבים קיימים בשם "החלוץ", והחלפת ראשי התיבות שהקרינו עודף צבאיות בשעה שמדובר על מפעל אזרחי.

השבוע התחלנו במיני קמפיין צנוע שילך ויתרחב בהמשך לקראת אירוע ציבורי נרחב וקמפיין גדול בעקבותיו בסביבות תחילת מרץ וזאת במטרה לקבל הכרה ציבורית כתנועה מיישבת ולקראת תחילת פריסה בשטח בקיץ הקרוב.

בינתיים נסתפק כאמור בפרסום מדוד ברשתות החברתיות (שתפו ככל יכולתכם) ובהמשך קיום פגישות בשטח עם מתעניינים, בוגרים אנשי צוות וראשי מכינות. בהצלחה לכולנו!

מערכת הדירוגים הממוחשבת תפתח מחר 1.1 - אנא היערכו!

השבוע ב-1.1 מתחילה ההרשמה של המלש"מים. מזכירים לכם:

 • אפשר להודיע למלשמ"מים שצלחו את המיון למכינה כי הם ידורגו 1 ע"י המכינה אך אין לדרוש מהם הדדיות או התניה או לדרג יחד איתם. מרגע ההודעה ההחלטה בידם.

 • עד ה-21.1 על כל מכינה להגיש את רשימת מדורגיה. כל מכינה תודיע למערכת כמה תקנים בס"ה היא מעוניינת לשבץ כשהרף המקסימלי לכל מכינה יעמוד על 20% יותר מההקצאה המשוערת לתקנים המיועדים לה לשנת 2018.
  (דוגמה: אם ב-2017 היו לה 100 תקנים, הקצאה משוערת ל-2018 תהיה 105 תקנים, ההקצאה המקסימלית לשיבוץ תעמוד על 126).
  הרשימה של הדירוגים עצמה יכולה לכלול הרבה מעבר לכמות התקנים המקסימלית שהמכינה זכאית לה, אך המערכת תשבץ אנשים לפי מספר התקנים.
  (בדוגמה לעיל: אם המכינה זכאית ל-126 תקנים ומסרה דירוגים של 180 איש, ידורגו לה 126 אנשים).

 • יש קצת מתח ועצבנות בגלל ההתנסות הראשונית, אנו מבקשים ממכם לשמור על קור רוח ולכבד הכללים. לדוגמה: אנשי צוות ממכינה מסוימת אמרו לחניכים ולהורים שהמערכת החדשה של הגיוס "זה סתם שטויות היא לא תעבוד". ראשי המכינות מתבקשים להסביר לצוותים כי מדובר בטכנולוגית גיוס מחייבת שהולכת לעבוד ,ואמירות כאלו רק מזיקות למשלמים המיועדים.

לשאלות ותשובות על מערכות הגיוסים המומחשבות לחץ >>

ישיבת ועד מס' 3 לתשע"ח - 28.12.17 

לאחר מספר דחיות נערכה השבוע ישיבת ועד ארוכה בבית נחמיה. בישיבה נדונו בין השאר נושאי הבינוי, תנועת ההתיישבות, ניתוח סקר הבוגרים ועוד נושאים רבים - כפי שתמצאו בפרוטוקול המפורט שיצורף לעדכון הבא. 

השתלמות למדריכים במכינות הכלליות - סיכום מפגש שני

בהשתלמות נכחו כ-40 מדריכים מהמכינות הבאות: רבין, לכיש, נחשון, מלח הארץ, גל, לפידות, יונתן, הירושלמית, בינ"ה, רוח נכון, בארי, עמיחי, העמק.

נקודות מרכזיות שעלו בסיכום:

 • סדנת הפתיחה הייתה טובה וממוקדת. נתנה כלים לשלב הנוכחי בו נמצאים בשנה מבחינת הקשר עם החניכים והצורך לעלות מדרגה בו. החלק של שיתוף העמיתים היה טוב. הקבוצות הקטנות יחסית (עקב גודל ההשתלמות) אפשרו יותר שיח והכרות.
 • ההרצאה של דר' נועה טייך פייר הייתה מעולה הן מבחינת רוחב היריעה שנפרשה והן מבחינת הנקודות בהן נגעה שרלוונטיות לעבודת המדריך במכינה. ההרצאה התמקדה בנושא האובדנות וחלק קטן של המדריכים ציין כי כבר עבר הכשרה כזאת במסגרת סדנאת שומרי סף במסגרת המכינה, אך גם מרביתם של מי שעברו את הסדנא ציינו כי היה חשוב לעבור על התכנים שוב וברמה שהוצגה.
 • אין מספיק מודעות בקרב המכינות לתכנית שיבולים וליכולת לקבל דרכם חניכים בעלי צרכים מיוחדים/מוגבלויות ולהיעזר בהם במהלך השנה. כמו כן קיים צורך לכנס פורום נפרד של מדריכים במכינות בהם משולבים חניכי שיבולים/חניכים בעלי צרכים מיוחדים ומוגבלויות להשתלמות ספיציפית יותר.
 • קיים צורך חזק בקרב המדריכים לקבל הנחייה מגורם מקצועי באופן שוטף לגבי התמודדות עם חניכים החווים קושי נפשי במהלך שנת המכינה, כיצד מכווינים אותם לקבלת טיפול, ומה גבול האחריות שניתן לקחת עליהם. במכינות בהן יש גורם קבוע כזה הדבר צוין כפונקציה משמעותית מאד.
 • נקודה משמעותית שעלתה מכמה מדריכים הציפה את שאלת האחריות שלנו כלפי חניכים אשר עוזבים את המכינה בשל קושי/הפרעה נפשית, עד כמה אנחנו מחויבים אליהם ומה הכלים העומדים לרשותנו בעניין זה.

תודות: לאפרת אהרוני רכזת תכנית "שיבולים" במועצת המכינות שסייעה רבות בארגון ההשתלמות, למדריכים שהגיעו ושמרו על נוכחות וערנות במהלך כל ההשתלמות, לאנשי קרן אבי-חי ובית אבי-חי על האירוח המצוין וליוס שהגיע כהרגלו לביקור קצר.

נתראה בהשתלמות הבאה! אודי תמיר, ראש מכינת העמ"ק.

נפגשים בשביל ישראל - יום המכינות הקד"צ

במסגרת שיתוף הפעולה בין מועצת המכינות והקק"ל ייערך השנה יום מיוחד למכינות הקדם צבאיות במסגרת פרויקט נפגשים בשביל ישראל  ביום חמישי כ'ח באדר תשע'ח - 15.3.18.

יום זה יוקדש לציון 70 שנות המדינה ולשיתוף הפעולה בין המכינות הקדם צבאיות, הקרן הקיימת לישראל ומיזם המסע בשביל ישראל.

תכנים: נושא המסע השנה הוא: " 70 פנים לישראל" במלאת שבעים למדינה. נצעד עם מגילת העצמאות ולאורך ימי המסע נבדוק את סעיפיה השונים, מה הוחלט/הובטח אז ומה נשאר/מתקיים היום.

מסלול היום : מחניון מח'ל ועד יד לשריון-לטרון ( כ-13 ק'מ).

מהלך היום: נפגש בחניון מח'ל (ליד כביש 38) בשעה 6:45. נקיים מעגל בוקר ונצא לדרך. בעין חילה נקיים סדנת לימוד, נמשיך דרך הסרפנטינות לנווה שלום שם נפגוש את בועז כיתאין ממייסדי המקום ואבא של תום שנפל באסון המסוקים שידבר על מורכבות החיים בישוב ערבי-יהודי. נעלה למבצר לטרון ונרד ללטרון ל"יד לשריון". נערוך טקס קצר ליד לוח שמות נופלי השריון ונסיים במפגש/אירוע סוף יום.

הערות: לאורך הדרך יהיו הדרכות בנושאי היסטוריה גאוגרפיה וטבע כמובן שיהיו הפסקות לא. בוקר וצהרים. המכינות ידאגו לארוחות בצורה מפוזרת בין החניכותים. 

המכינות הדתיות מתבקשות להגיע בבוקר אחרי תפילת שחרית. במשך היום תהיה תפילת מנחה למעוניינים. בהגעה לחניון הבוקר נחלק חולצות.

סיום היום:  טקס סיום בלטרון. 

לוגיסטיקה ומימון הסעות : כל המכינות מוזמנות. בניגוד להגבלת מספר א-נשים לאורך ימי המסע, במהלך יום זה לא תהיה מגבלה. הקק"ל תסייע במימון 9 אוטובוסים למכינות להצטרפות ליום (3 לכל אזור - צפון, מרכז, דרום - על בסיס כל הקודם זוכה). 

הרשמה: מכינות אשר מעוניינות להצטרף אנא כתבו במייל לשי ויסבלום מנהל מכינת "עז שלמה" אשר ירכז את ההרשמה, במייל [email protected]. יש לציין שם מכינה, מספר משתתפים, מיקום להסעות.

חשוב: המכינות מוזמנות ליטול חלק בהנחיית הסדנאות ולהשתתף בכתיבתן. נא לציין זאת בפניה להרשמה.

כאמור המכינות הראשונות שיפנו יזכו למימון ההסעות.

להתראות ביום המכינות על שביל ישראל.

נתראה!

כנס יציאה לאזרחות לבוגרי המכינות - הפיצו!

הנה זה בא!
סמינר אזרחות - כלים והשפעה למשתחררים שרוצים להשפיע
25-26.1.18 | ירושלים | שבטי ישראל 22
--
מחפשות/ים איך לשלב במסלול האישי עשייה והשפעה חברתית? רוצים/ות לשמוע מה כבר קורה בשטח? 24 שעות שיפתחו לכם/ן את המחשבה ויתנו אנרגיות פשוט לעשות...

למי זה מיועד? לצעירים וצעירות בגילי 20-24, מסיום השירות הצבאי ועד תחילת לימודים (לא משנה אם כבר נרשמתם/ן ללימודים או לא) שרוצים/ות לפתוח את הראש לכיוונים חדשים ולורעיונות לעשייה משמעותית אחרי השחרור.
כמה עולה? עלות מסובסדת (כולל אוכל ולינה) 50 ש"ח. נוכחות חובה לכל אורך הסמינר.

ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש - לינק לתשלום והבטחת מקומכם: https://www.eventer.co.il/j3p93
לפרטים: שיר גילה [email protected], 052-3323363

WhatsApp Image 2017 12 28 at 09.40.51

שבוע טוב!