חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 182 | 24.12.2017 | ו' בטבת התשע"ח

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

ראשון, 24 דצמבר 2017 10:13

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

איבדו את הצפון, ואולי יותר נכון להתחיל בפראפראזה על שירו של נתן זך: "איך זה שפקיד אחד מעז?"

שנה לאחר שממשלת ישראל החליטה וחתמה על הסכם מסודר עם הקק"ל, הסכם אשר שבמסגרתו מופנים כספי קק"ל לצפון לביצוע פרוייקטים ציבוריים, נקבע כי הקק"ל תבצע בינוי בהיקף 30 מליון ש"ח ב-16 מכינות הצפון, ולאחר שהתקציב לפרויקט הועמד;
ושמונה חודשים לאחר שמועצת המכינות הכינה את לוח הצדק לחלוקה בין המכינות שאושר על ידי כל היועצים המשפטיים הממשלתיים ונבחרי הציבור כטבלה הוגנת ומקובלת;
וחצי שנה לארח שאורבניקס סיימה את כל עבודת ההכנה והבדיקה לצורך קבלת האישור שעלתה לנו ממון רב;
וחצי שנה לאחר שמשרד החינוך העביר מכתב המאשר את ביצוע הפרוייקט בהתאם לעבודת ההכנה הנ"ל-...
נאדה. כלום.

כל שצריך כדי לצאת לדרך הוא אישור פורמלי של ועדת הארבעה. הכסף קיים (לא מתקצבי הממשלה), עבודת ההכנה נעשתה (על ידינו ובעזרת הקק"ל) אז מה הבעיה? aמאז ספטמבר שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, דוחה את כינוס ועדת הארבעה.
אין לאיש במערכת הפוליטית כולל שלושת חברי ועדת הארבעה (האחרים הם יו"ר ומנכ"ל הקק"ל וכן מנכ"ל משרד ראה"מ) הסבר להתנהגות באב"ד, וגם הם אובדי עצות. מן הסתם, אני משער שמדובר במאבק אגו כלשהו, כשהגוף העיקרי הנפגע ממנו הוא אנחנו.
יושב אדם בן כ-40, מוכשר כנראה, בתפקיד מפתח במדינת ישראל ומחליט על דעת עצמו לפגוע במפעל של אלפי אנשים שלא משרדו מממן. ללא נימוק, ללא רציונל. ככה סתם כי בא לו.

השבוע פתחנו במיני קמפיין שכלל בשלב א' פנייה לכל הח"כים וחברי הממשלה. ביום רביעי הקרוב ייערך דיון במליאת הכנסת בנושא עקב בקשה דחופה שהגישו לאחר פנייתנו 4 ח"כים מהמפלגות: כולנו, יש עתיד, המחנה הציוני ומרצ. עד לדיון בבקשה יחברו אליה (אני מעריך ומקווה) ח"כים מכל שאר המפלגות הציוניות. בשלב ב', כבר השבוע נעבור למחאה מול משרד האוצר והכנסת, ואם גם זה לא יסייע אז בישיבת הועד נשקול החרפת והעלאת המאבק אל מי שאחראי על באב"ד: שר האוצר כחלון וראה"מ.

חשוב לציין ולזכור:
הסדר העברת כספי הקק"ל לשיפוץ המכינות הוא מודל שאמור בהמשך לשכפל את עצמו עם שאר המכינות או עם חלק מהן.
ככל שנצליח להבהיר את חשיבותו עבורנו ואת מרכזיות פעולתנו למימושו, הסיכוי שנצליח לקבל תקציב נוסף לבינוי יתרת המכינות גדל באופן דרמטי.
ועוד משהו: מאז התחלנו בקמפיין ראשי ומנהלי מכינות רבים הודיעו על נכונותם לסייע במה שידרש וחלקם גם מנצלים קשריהם והיכרויותיהם עם אנשי ציבור לטובת העניין. תודה לכולכם חברים! זה סיוע קריטי…

המכתב ששלחנו השבוע לחברי הכנסת והמכתב של מנכ"ל קק"ל

שלום רב, 

מצ"ב מכתבו של מנכ"ל הקק"ל המדבר בעד עצמו.

בינואר 2017 נחתם הסכם בין ממשלת ישראל לקק"ל שלפיו היו אמורות להיות משופצות 16 המכינות הקדם צבאיות אשר בצפון הארץ בסכום כולל של כ 30 מליון ש"ח שתעביר הקק"ל במסגרת "תכנית הצפון" שהציג ראה"מ נתניהו.

הסכום, נועד לשפר את מצבן של המכינות שהוותיקות בהם כבר בנות 20 ומעלה ועדיין במבנים רעועים ולא קבועים, חלקם לא ראויים למגורים. הקק"ל בעזרת מועצת המכינות הקד"צ ביצעה סקר וערכה את טבלת הפרמטרים לחלוקה וסיימה כבר באפריל את העבודה המכינה וכל שנותר הוא להתחיל בעבודה.  

אך "ועדת הארבעה" שצריכה לאשר פורמלית את ההסכם  לא מתכנסת מאז ספטמבר באופן מכוון המתבטא ב"דחיות" חוזרות ונשנות מצד מנכ"ל האוצר. ועדה זו צריכה לאשר את גמר מימוש ההקצאה על פי הסכם הצפון מימוש סכום הכולל גם את ההקצאה לשיפוץ המכינות.

אזכיר ואדגיש: מדובר בכספי קק"ל שיועדו על פי הסכם חתום בידי הממשלה למימוש. מנכ"ל האוצר משיקולים שאיני יודע להסבירם ושאין להם כל רציונל כלכלי או ענייני מעכב מימשו ההסכם על כתפי המכינות הקד"צ וחניכיהן שלא פשעו ולא חטאו. די להתנהלות המבישה הזו!

נבקש את התערבותכם הבהולה כדי שנציגי ממשלת ישראל יואילו לממש את מחויבותם ואחריותם הממלכתית. ונדגיש:כל שעליהם לעשות הוא להתכנס ולאשר פורמלית את מימוש ההסכם שהמקורות לו ממתינים כבר שנה לביצוע.

מודים לכם על עזרתם מראש, ואנא פנו אלי הח"מ בכל צורך בפרטים נוספים או הנחו אותנו כיצד להתקדם.

לו"ז פעילות במאבק כספי תוכנית הצפון לשבוע הקרוב:

יום ג' 26.12.17 - יום עיון משרד הביטחון (ראו הזמנה בהמשך) באתר הנצחת הלוחם הבדואי בצומת המוביל. בתחילת היום יימסר עדכון לכלל המשתתפים ותיערך התייעצות לגבי המשך הפעילות השבוע.

יום ד' 27.12.17 - דיון דחוף במליאת הכנסת בעניין אי מימוש הבנייה במכינות הקד"צ בצפון, משמרת מחאה של 200 איש מול הכנס ומול משרד האוצר במקביל.

יום ה' 28.12.17 - ישיבת הועד והחלטה לגבי המשך הפעילות כולל אפשרות החרפת המחאה, (משמרות מחאה מתמשכות יישקלו).

יום ו' 29.12.17 - כנסים של בוגרי מכינות מול בתיהם של שי באב"ד ומשה כחלון (אלא אם הועד יבקש להימנע מכך). 

מה בגיליון?

תאריכון

בקרוב - "סמל אתר" למכינות

במהלך ארוך טווח המקודם בעזרתנו במנהל חברה ונוער מסתמנת פריצת דרך אמיתית שבסופה יוגדר לכל מכינה "סמל אתר" (במקום "סמל מוסד"). הימצאות סמל אתר, תאפשר צינור להעברת סכומים עבור פרוייקטים שונים לא רק בגין חוק המכינות.

ספציפית, מרגע שנקבל את סמל האתר נוכל להערכתי בסבירות גבוהה ביותר להיכנס לרשימת אמות המידה של מפעל הפיס כנסיה שמשמשמעותה שרשויות מקומיות יוכלו להשקיע יתרות או סכומים שהן זכאיות להם ממפעל הפיס בבנייה במכינות (ההשקעה דורשת מאטצ'ינג ממשרד החינוך ו/או הקק"ל ו/או גורם אחר).

הנחת העבודה שלי היא שהממשלה נוכחית חיה על זמן שאול מאד ולכן אנחנו פועלים באינטנסיביות גבוהה לקידום הקצאת משאבים לעניין כולל התקנת תקנה ייחודית לבנייה לפני שהממשלה תפוזר.  (סיכויינו לעמוד בלוח הזמנים הזה בינוניים).
גם כאן יש לנו ידידים ומסייעים רבים במשרד החינוך ובלשכת שהשר עצמה, ובין ראשי ומנהלי המכינות שפועלים בעניין זה עבור הכלל. יישר כח גדול במהרה בימינו תיבנינה המכינות!

חדשות תנועת ההתיישבות (החמ"ל) - חיבור מסתמן לפרוייקט "עופרים על גלגלים" שבדרום

החמ"ל נמצא כעת בתנופת התפחות גדולה מאד.  
כחצי קוריוז נציין כי עולה טענה שאנו מתייחסים אליה כרגע בבדיקת עומק שיש למתג ולשנות את השם לשם קליט יותר ופחות קרבי...

בשדה המעשים, אנו במו"מ להצטרפות לפרוייקט "עופרים על גלגלים" שמשמעו הקמת 28 מאחזים מבוססי קראוונים מתניידים בנקודות וחניוני לילה בצירי הרוחב בנגב בין ציר האורך העיקריים וכחלק מתבע"ות הכנה.
הועד ידון גם בעניין זה בישיבתו הקרובה. הכיוון המוצע והמסתמן הוא קבלת אחריות מעשית על אחד מאשכולות ההתישבות במסגרת הפרוייקט ולהוביל שם פרוייקט לבוגרים שכולל עבודה חקלאית שמירה ולימוד, וכן אפשרות לקיים לימוד או שהות ארוכת טווח של מכינה או שלוחה.
בנוסף אנו נערכים לפרוייקט דומה באחריות בלעדית שלנו בצפון הארץ באזורים דלילים בהתיישבות יהודית.

בקרוב נפתח בקמפיין להובלת מהלך להכרה בחמ"ל כתנועת התיישבות רעננה חדשנית ומובילה בשטח, וגם לאגם משאבים נוספים לפעילות.

תזכורת - להרשם לפגישות עם מנכ"ל משרד החינוך

להזכירכם קיבלנו הזמנה ממשרד החינוך לשולחן עגול נוסף יחד עם מנכ"ל משרד החינוך ב-7.1  בין השעות 17:00 ל 19:00 באולם אלון, בניין לב רם בירושלים. המפגש מיועד לראשי המכינות שלא השתתפו בסבב הקודם.

רק 4 ראשי מכינות אישרו הגעה עד כה - כדי למנוע מבוכה מול המנכ"ל מכינות שטרם השתתפו אנא הודיעו ליוליה בהקדם מי מגיע מטעמכם.

 בנוסף, ב-22.1 בין השעות 15:30 ל-17:00 באולם אלון, בניין לב רם בירושלים, מפגש מנכ"ל עם חניכי מכינות לשיח פתוח. לפגישה זו מזומנים חניכים מכלל המכינות - 102 מכל מכינה על בסיס מקום פנוי. אנא העבירו ליוליה ל-[email protected] שמות החניכים המשתתפים. 

מפגש שלישי בבית המדרש לראשי מכינות

ביום החמישי האחרון התכנסנו בבית המדרש לראשי המכינות למפגש שלישי. 

פתחנו את היום עם מוקי צור שהוביל לימוד מעניין בנושא פמיניזם על פי מקורות חלוציים, בהחלט היה מלמד והשאיר טעם של עוד.

המשכנו את היום עם הרב חננאל אתרוג, ראש ישיבת שבי חברון.למדנו את פרק ד' בספר שמואל א' העוסק במלחמה של ישראל מול הפלישתים וניסינו יחד להעמיק בפשט כמובן שהלימוד גלש, דרך לימוד התנ"ך, ולעוד שאלות ודיונים שעלו מהלימוד. היה מעניין ומעורר וכמובן שגם פה מפאת קוצר הזמן נשארנו עם הרבה שאלות פתוחות.

התפנקנו בארוחת צהריים טובה ולסיום ניגשנו להמשך בירור דרכנו המשותפת דרך עיבוד משותף של מסמך נס הרים, ודיונים בחבורות על הנקודות שבהסכמה ועל הנקודות שבמחלוקת. 

כרגיל היה מלמד וחשוב. מחכים כבר למפגש הבא!
דני, אסף ותמר.

WhatsApp Image 2017 12 21 at 11.45.51

חנוכה במכינות - מפיצים אור בקהילה

חג החנוכה שנחגג בשבוע שעבר הפיץ אור בכל רחבי הארץ. בהמשך שמונה ימים למדו כל חניכי המכינות על משמעות המיוחדת של החג, על האור ועל החושך, על המרד ועל המסורות. כל מכינת ציינה את חג לפי המסורת המקומית שלה ולצד פעילויות קהילתיות שונות. 

בעמיחי צעדו בגבורה למצדה, בגליל עליון שימחו את הסביבה, לקריאה נוספת לחצו >>

WhatsApp Image 2017 12 19 at 18.04.52

שבוע טוב!

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.