חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 180 | 10.12.2017 | כ"ב בכסלו התשע"ח

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

ראשון, 10 דצמבר 2017 12:25

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבוע טוב,

חג האורים בפתח והחורף מבושש….
בינתיים במכינות עיצומה של השגרה המיטיבה נכנסה לפעולה. לימוד התנדבות סיורים אימונים,  הכל בדרכנו וכדרכנו.
וטוב שכך.

שאלות הגיוס למכינות, כל אגף עם סוגיותיו, ממשיכה לתפוס מקום חשוב בשוטף. בחשיבה ארוכת הטווח, שאלת הייעוד של המכינות והרחבת פעולתן עם בוגריהן הולכת ומתעצמת.

מהנתונים אליהם נחשפתי בשבוע החולף באכ"א ובמשרד הביטחון המכינות מצליחות מאד בתחום הגיוס לצה"ל, מיצוי השירות הקרבי, הפיקוד הזוטר והקצונה הזוטרה.

(בשלב המ"פ יש עוד הרבה לשפר, ובשלב הקבע הארוך לא ברור אם זה ייעודנו אבל גם שם אין לנו בולטות ייחודית נכון להיום).

​ואחרי כל זה, המחקר שערכנו עם בלומברג מציב ​סימן שאלה ​בפני רבים מאיתנו מהו היעד המרכזי כדי שנוכל להשפיע על החברה הישראלית ולאיזה כיוון ההשפעה.​ (לגיטימי למשל​, להגיד שמטרתנו היא "עשיית הטוב" זה "טוב", אבל בעיניי ​לא מספיק "טוב")...

בד בבד עומד בפנינו כגוף משותף אתגר ענק.

​לשני סוגי האוכלוסיות המרכזיות המרכיבות את המועצה יש היום, מבחינה מוסדית הסדרים שונים לבניה ובנותיה: ​ אוכלוסיה עם הסדרים ייחודים לבניה ובנותיה (הציונות הדתית) מול אוכלוסיה עם אפס הסדרים כאלו (אוכלוסיה חילונית)  ​- והכוונה לשירות הצבאי של נשים, האפשרות לצאת לשנת י"ג לגברים ונשים בתום התיכון, משך השירות הצבאי האפשרי ועוד. ​

​האתגר ​אינו נעשה קל על ידי ההתעלמות הממושכת שלנו מלדון ​(​על בסיס האמון והחברות רבת השנים שיצרנו​)​ בסוגיות האלו.

​​ה​גיעה העת שנמצא את הזמן לדון במכלול הזה ובמשמעותו עבורנו כחברה כולל מחשבה אילו הסדרים עתידיים נכון להציע.

וחוץ מזה חג שמח לכולם ולכולן וקריאה מהנה!  

מה בגיליון?

תאריכון

שימו לב: הבהרות חשובות מאד בעניין הגיוס המשותף במכינות הכלליות ושיטת החלוקה המשותפת

השינוי שהוכנס השנה יוצר לא מעט מתחים ואי הבנות. חשוב שנזכור שכמו הקמת הגיוס המשותף עצמו לפני למעלה מעשור גם המעבר לשיטת חלוקה משותפת הוא הכרח שנוצר מע​וגמת הנפש והכשלים הרבים בשיטה הקודמת.​

תכ​'​לס, לדעתי היינו דקה וחצי לפני שהרגולטור היה ​נדרש על יד הציבור וחכ"ים לה​תערב בזה בעצמו.

תזכורת: ב-1 בינואר יפתח אתר השיבוצים הממוחשב  ועל כלל המועמדים שהיו במכינות להירשם דרך האתר ולדרג העדפותיהם למכינות עד ה-21.1.

המכינות ישלחו אקסל עם רשימת העדפותיהם ב21.1.

המכינות יכולות להודיע למועמדים שעברו מיונים אצלן כי הן מדרגות אותו ברמה של מספר 1 (כלומר שהתקבלו מבחינת המכינה) אך הן מנועות מהתניית דירוג בכך שהמועמד יתחייב לדרג אותן בראש הרשימה שלו.

לכן:

 • המכינות אינן רשאיות לדרוש התחייבות מהמועמד לפני הרישום או להתנות את דירוגו כ-1 כתנאי להעדפתו ודירוגו המקביל ("איסור דילים")
 • כל מועמד שהתחייב למכינה כלשהי לדרג אותה בראש הרשימה בניגוד לאמור בסעיף א' משוחרר מההתחייבות ואנו מתכוונים לפרסם זאת בכל דרך.
 • אסור בתכלית שמועמד יסמן את ההעדפה בנוכחות נציג המכינה או בכנס גיוס!!!

אנו מבקשים לשמור על הכללים!

היתרון בשמירת הכללים האלו- כל מועמד ידע אילו מכינות שבהן ביקר קיבלו אותו ויוכל לבחור ביניהן באופן חופשי ולפי העדפתו. אי קיום הכללים דלעיל מרוקן את השיטה החדשה מתוכן ומחזיר אותנו לרוב חסרונות של השיטה הקיימת.

חברות וחברים שימרו על קור רוח וכללי הוגנות וחשוב שראשי המכינות יעבירו המסר ויאמרו זאת במפורש לאנשי הצוות המרכזים את הגיוס.

גיוס חניכים במכינות תורניות

גם כאן אנו בפני אתגר גדול של עצירת הזליגה מעולם המכינות למסלולים חלופיים. כחלק מכך ייערך לראשונה יום גיוס גדול למחנכים ביום ד' 27.12.17 ט' בטבת.

WhatsApp Image 2017 12 07 at 08.55.27

השתתפות בפרויקטים: מכינות בעלות חובות למועצה ומכינות שטרם הצטרפו למועצה

כידוע למועצה יכולות להצטרף מכינות רק לאחר שהמדינה הכירה בהן. הן צריכות להגיש בקשה למועצה ולשלם דמי הצטרפות חד פעמיים בסך 3000 ש"ח ולאחר מכן לשלם דמי חבר כמו כולן.

לפי פניית מכינות בהקמה החליט הועד בשנה שעברה לאפשר גם למכינות שלא יכולות להצטרף למועצה כי טרם הוכרו, להינות מהפרויקטים ומהפעילות בכפוף לתשלום שנתי סמלי של 5,000 ש"ח והתחייבות להשבת הכספים שקיבלו אם המכינה לא תוכר ותיסגר.

השנה נמצאות במעמד זה 5 מכינות: לפידות, בארי, חביבה, מגדלור ורוח השדה.

4 מכינות שהוכרו השנה ואנו ממתינים להחלטתן ובקשתן להצטרף הן: אבנר, רוח נכון, שובו אחים, באר אורה.

4 המכינות האלו וכן 3 מכינות נוספות שאינו משלמות כבר קרוב לשנה דמי חבר ואינן מציעות הסדר חוב, לא יוכלו להשתתף בפרויקטים השונים עד להשלמת ההליכים שלהן.

אנא הסדירו ההצטרפות והתשלומים בהקדם.

חשוב לנו לציין שכמועצה נטפל בכל הסוגיות והצרכים של כלל המכינות גם אלו שאינן חבורת במועצה, אך לטעמנו אי הצטרפות או אי השתתפות בתשלום מסים (שהיום תמיד מוחזרים כפליים) מהווה מהלך לא חברי ולא ראוי.

סיכום ישיבת הנהלה פעילה 4.12

כדי לייעל ולדייק את עבודת ועד ההנהלה של המועצה החליט הועד השנה לרווח את הישיבות (בערך כל חודש וחצי כ-7 ישיבות בשנה במקום 10) ולמקד בהן את הדיונים בשאלות של מדיניות ולא של ניהול שוטף.

כדי לעשות זאת הופעל מחדש פורום הנהלה פעילה שכולל את 2 היו"רים, מנכ"ל, תמר ואסף (ודודו מנהל הכספים בהתאם לצורך). הפורום הזה אמור להיפגש אחת לשלושה שבועות בערך בין ישיבות הועד.

בשבוע החולף קיימנו את הישיבה השלישית השנה של ההנהלה הפעילה. לקחו בה חלק: יוסי ברוך, יצחק ניסים, דני ותמר.

בין הנושאים שנדונו והוחלטו:

 •  בנושא סוגיית הביטוח של המכינות (אחריות מקצועית): המנכ"ל יפנה לקבלת חוות דעת והצעת פוליסה כללית בנושאי רשלנות מקצועית ונושאי משרה.

 • מסע 70: יש מסע שביל ישראל של קק"ל שבו יום מכינות מושקע (ראו פרסום) ובנוסף, מסע 70 שיזמו מספר מכינות שגם כן כולל יום מכינות משותף. ההנהלה הפעילה קבעה שלא נכון לבצע חסות מקבילה ומציעה ליוזמי מסע ה-70 של המכינות שהיום המשותף שלהן יכלול בנוסף לפעילות משותפת מרכזית פעילות בו זמנית בכל הארץ של כל המכינות.

 • מעבר מועצת המכינות לשנת עבודה תקציבית קלנדרית: כדי להתאים את הדוחות וחוזי ההתקשרות לגורמים הממנים העיקריים שלנו ולעומס העבודה במ​ועצה מול העבודה במ​כינות- ​(​אין במועצה תלמידים ולכן בשונה מהאילוצים של המכינות ​ אין הכרח לפעול לפי שנת הלימודים ספטמבר- אוגוסט).

 • אושר תשלום ביניים עד לישיבת ועדת הכספים בינואר, למשרד בובמן-אפשטיין המסייע לנו בנושא גיוס המשאבים על העבודה מאוגוסט 17 עד וכולל דצמבר 17.

 • הועלו פניות ר"מים ואנשי צוות למנכ"ל בטענה לאי קיום תנאים סוציאלים ושכר ראוי בעולם המכינות. סוכם כי יוצע וייבחן כל מודל ההתקשרות והסכם העבודה הסטנדרטי, וכן נקיים מהלך להצעת שכר מינימלי מומלץ במכינות שימנע העסקה בתנאי גזל ואי הוגנות.

 • תקציב שותפות קק"ל: אושרה עקרונית הגשת בקשה תקציבית לקק"ל בהיקף של 7 מליון ש"ח (כרגע מאושרים 5) כאשר התוספת תוקדש להטמעת תחום הוראת והנחלת ההתיישבות במכינות (כמיליון ש"ח) ולעידוד מכינות בפריפריה הגאוגרפית והחברתית כולל נוער פריפריה (עוד מליון ש"ח).

 • תקציב תמיכה בשלוחות/מכינות חדשות אושר (לצורך מתן מענה ראוי לכלל השלוחות /מכינות חדשות בפריפריה) לאחד את ההקצאה התקציבית לשלוחות/מכינות חדשות לשנת 2017 עם זו של שנת 2018 ולחלקן בתשע"ח ובמידת הצורך להתאים רכיב זה בתקציב 2019 כדי לענות לצרכים שיהיו שם.

 • פרוייקט תמיכה בשלוחות /מכינות חדשות: אף מכינה /שלוחה חדשה לא הגישה עד כה בקשה מלאה. מחכים לכם!

טקס הכזרת הזוכים ב"באר" - במה לכתיבה ויצירה לבוגרי המכינות הקד"צ ע"ש בארי צימרמן ז"ל

חבריי ומכובדי,

שמח ומתרגש להזמינכם לאירוע מרגש וראשון מסוגו. ערב הוקרה למשורר ואיש ההגות בארי צימרמן (שהיה מורה במכינת בני ציון מהקמתה).
הערב הוא סיום של תהליך תחרות כתיבה ויצירה לזכרו. הגישו לתחרות 50 חיבורים מ-20 מכינות שונות.

הזוכים בקטגוריית המאמר

מקום ראשון: מירב מידן, רכזת תוכן של המכינה הישראלית 
מקום שני: יואב זנאתי, בוגר ורכז תוכן מכינת בית ישראל.
מקום שלישי: יאיר טיקטין, מכינת כרמים.

הזוכים בקטגוריית השירה

מקום ראשון: יוני יחיאלי, רכזת המסלול החינוכי-קהילתי בשנת השירות בחלוץ, מכינת רבין
מקום שני: יניב מזומן, ראש מכינת לכיש.
מקום שלישי: עופר אידלין הררי, בוגר מכינת רבין מחזור ט.

את החיבורים הזוכים בחרו חבר שופטים מכובד שקיבלו את החיבורים בעילום שם.

השופטים בקטגוריית המאמרים: שי זרחי, רות קלדרון, אורית פרג.
השופטים בקטגוריית השירה: אליעז כהן (עורך כתב העת משיב הרוח), חוה פנחס כהן (עורכת כתב העת דימוי), וילי שנר משוררת צעירה ובוגרת מכינת רבין.

מוזמנים בשמחה. דגש על ראשי המכינות שהזוכים ממכינתם.

WhatsApp Image 2017 12 04 at 15.18.03 1

יובל כאהן, ראש מכינת בני-ציון

נפגשים בשביל ישראל - יום המכינות הקד"צ

במסגרת שיתוף הפעולה בין מועצת המכינות והקק"ל ייערך השנה יום מיוחד למכינות הקדם צבאיות במסגרת פרויקט נפגשים בשביל ישראל  ביום חמישי כ'ח באדר תשע'ח - 15.3.18.

יום זה יוקדש לציון 70 שנות המדינה ולשיתוף הפעולה בין המכינות הקדם צבאיות, הקרן הקיימת לישראל ומיזם המסע בשביל ישראל.

תכנים: נושא המסע השנה הוא: " 70 פנים לישראל" במלאת שבעים למדינה. נצעד עם מגילת העצמאות ולאורך ימי המסע נבדוק את סעיפיה השונים, מה הוחלט/הובטח אז ומה נשאר/מתקיים היום.

מסלול היום : מחניון מח'ל ועד יד לשריון-לטרון ( כ-13 ק'מ).

מהלך היום: נפגש בחניון מח'ל (ליד כביש 38) בשעה 6:45. נקיים מעגל בוקר ונצא לדרך. בעין חילה נקיים סדנת לימוד, נמשיך דרך הסרפנטינות לנווה שלום שם נפגוש את בועז כיתאין ממייסדי המקום ואבא של תום שנפל באסון המסוקים שידבר על מורכבות החיים בישוב ערבי-יהודי. נעלה למבצר לטרון ונרד ללטרון ל"יד לשריון". נערוך טקס קצר ליד לוח שמות נופלי השריון ונסיים במפגש/אירוע סוף יום.

הערות: לאורך הדרך יהיו הדרכות בנושאי היסטוריה גאוגרפיה וטבע כמובן שיהיו הפסקות לא. בוקר וצהרים. המכינות ידאגו לארוחות בצורה מפוזרת בין החניכותים. 

המכינות הדתיות מתבקשות להגיע בבוקר אחרי תפילת שחרית. במשך היום תהיה תפילת מנחה למעוניינים. בהגעה לחניון הבוקר נחלק חולצות.

סיום היום:  טקס סיום בלטרון. 

לוגיסטיקה ומימון הסעות : כל המכינות מוזמנות. בניגוד להגבלת מספר א-נשים לאורך ימי המסע, במהלך יום זה לא תהיה מגבלה. הקק"ל תסייע במימון 9 אוטובוסים למכינות להצטרפות ליום (3 לכל אזור - צפון, מרכז, דרום - על בסיס כל הקודם זוכה). 

הרשמה: מכינות אשר מעוניינות להצטרף אנא כתבו במייל לשי ויסבלום מנהל מכינת "עז שלמה" אשר ירכז את ההרשמה, במייל [email protected]. יש לציין שם מכינה, מספר משתתפים, מיקום להסעות.

חשוב: המכינות מוזמנות ליטול חלק בהנחיית הסדנאות ולהשתתף בכתיבתן. נא לציין זאת בפניה להרשמה.

כאמור המכינות הראשונות שיפנו יזכו למימון ההסעות.

להתראות ביום המכינות על שביל ישראל.

נתראה!

למעלה מ-1000 חניכים יצאו לסדרות ניווטים ברחבי הארץ בהדרכת בית הספר לסיירות של הקק"ל

התרמילים על הגב, הידיים אוחזות במפות והגוף מתחבר עם הטבע. חניכי המכינות הקד"צ יצאו בשבועות האחרונים לסדרות ניווטים והישרדות ברחבי הארץ. למעלה מ-100 חניכים לקחו חלק בסדרות, חלקם למדו להכיר את המדבר המרהיב ואחרים את הצפון המוריק וכולם פגשו לאורך הדרך את אנשי בית הספר לסיירות של הקק"ל שהדריכו וסייעו.

לפני היציאה לשטח הגיעו החניכים למרכזי השדה של חוגיי סיירות ועברו שיעורי הכנה בנושאי ניווטים ומיומנויות שטח ושכולם הרגישו מוכנים יצאו החניכים אל השבילים. כל קבוצת מטיילים כללה 4-5 חניכים וחונך ניווטים מטעם המכינה ולאורך הדרך הם התנסו בניווטים מגוונים ובמיומנויות שטח.

"למדנו להתאמץ על מנת להשיג מטרות. למדנו שגם אם לא השגנו מטרה מסוימת, צריך לדעת ולהמשיך לעבר המטרה הבאה (וגם לנווט...)" אמרו חניכי מכינת עז שלמה בסיומו של שבוע ניווטים באזור בית יתיר. חניכי מכינת מיצר שניווטו באזור השפלה סיכמו "שבוע של טבע. שבוע של גילויים חדשים. אבל בעיקר - חברות גדולה."

תודה מיוחדת לאנשי בית הספר לסיירות של הקק"ל על שותפות ערכית חשובה והדרכה מקצועית ולא מתפשרת.

22789138 1716740568344725 503786086350296556 n

שבוע טוב, דני

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.