חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 176 | 12.11.2017 | כ"ג בחשוון התשע"ח

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

ראשון, 12 נובמבר 2017 10:28

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום רב לכולם,

לאחר שבוע עמוס בחו"ל, חזרנו לעיצומו של מאבק קשה מאד הנוגע לכולנו על עתיד הקק"ל.
אנו מעבדים כעת עצומה פומבית של ראשי המכינות וארגוני הנוער שנפיץ ביום ראשון ונדווח על כך במקביל ובצד עדכון זה.

מדובר על מהלך שבו מנסה הממשלה לפעול באופן שבפועל ימנע מקק"ל להמשיך להתקיים כגוף חיוני המפעיל פרוייקטים בעלי חשיבות לאומית עליונה בחשיבותה בתחומי התיישבות חינוך ופיתוח הארץ שהממשלה בחרה לא לעסוק בהם.
לממשלת ישראל לא חסר כסף (כרגע הערכת העודף התקציבי היא כ-20 מליארד ש"ח)  ומאחר ועיקרון מיגבלת ההוצאה התקציבית (נקרא "כלל ההוצאה") לא יאפשר להשקיע בשירותים נוספים לציבור את המיליארדים שהיא מבקשת ליטול כל שנה מהקק"ל, נראה שמדובר במהלך פוליטי שתכליתו סמויה מהעין.

הקק"ל ששומרת על 93% מאדמות הלאום, שנקנו בכספי יהודי העולם והעם היהודי, ותומכת ומפתחת גם את מפעל המכינות ובנייתו. אנחנו נציבים מול משבר קשה שאם חלילה יתחולל יפגע קשות בתחומים אקוטיים למי שרואה בפרוייקט הציוני מקום שהוא יותר מאשר "עסק"  או "זירת התגוששות פוליטית". מצערת העובדה שמפלגות השלטון ו"כולנו" המתיימרות לייצג את "המחנה הלאומי" לא עושות חשבון נפש על כך שהחוק עובר לכאורה בתמיכה עזה של המפלגות הלא ציוניות (החרדים והרשימה המשותפת).

פוסט כואב וציני של "זקן השבט" חברינו זאביק נתיב ראש מכינת נחשון מצורף כאן.

וחוץ מזה ממשיכים לעבוד כאילו אין חשכת עבים כבדה באופק:
עשרות מפגשים בחו"ל של גלעד סתו (וגם שלי בקטנה על הדרך) עם קבוצות יהודים וישראלים כדי לתמרץ אותם לבוא למכינות, מפגש מוצלח מאד עם מנכ"ל משר החינוך ועוד…..
קריאה מועילה ומהנה!

וכך כתב זאביק נתיב בנוגע לפנייתי לראשי המכינות להצטרף למאבק למניעת חיסול הקק"ל:

דני, אל תעצור את הממשלה מלחמוס את הקק"ל. זה יכול להיות פיתרון סופי והפעם, גם אלגנטי, לבעיות העולם עם העם היהודי. קק"ל פועלת במגבלת האיסור החל עליה, שלא למכור את האדמות הנגאלות, קרי 93 אחוז מקרקעות המדינה.

אם אדמת ארץ ישראל תהיה קיניינה של המדינה, המינהל ימכור לטייקונים והם ימכרו לכל המרבה במחיר. הסעודים, נסיכויות המפרץ ובהמשך גם אירן, יקנו את הארץ כולה. הם יגידו שיש להם מורים טובים - אברהם, יעקב, דויד, הרצל, נורדאו, צ. ה. שפירא, חנקין, רופין, עקיבא ווייס ודומיהם. רק שהם יקנו הכל בחזרה. מי ימכור להם???

הרי בממשלה, במינהל המקרקעין ובקרב הטייקונים, לא תהיה שחיתות, ממש כשם שאין כיום ולא הייתה בעבר. בתי המשפט לא יוכלו למנוע זאת, כי עסקה זו עסקה וקיניין הוא קיניין.

שוב יהיו היהודים ללא אדמה משלהם תחת רגליהם וכל אחד יוכל לגרשם באופן חוקי (בעיקר שהכל יהיה מיידית  לאדמת הקדש מוסלמית). אולי נוכל לקנות אדמות באוגנדה ובקניה בכסף שיקבל העם היהודי כפרס נובל על יכולתו המופלאה להחזיר את הזמן לאחור, על פי סטרטאפ ייחודי לנו, של "להחזיר עטרה להשמדתה".

מכל מקום נוכל שוב לנדוד לבטח, בזה אנחנו טובים ואולי אפילו מאוהבים, כמעט ממש כמו בעצמנו...ושיהיה לממשלה בהצלחה.

רק שלא תישכח לרשום על שמה את הפטנט. כי אם כולם יעשו כך מה הרווחנו כעם סגולה. אופס, פיקששנו, אם אני לא טועה, יפנים, אולי גם סינים, כבר עושים זאת בארה"ב. לפחות יהיה ממי ללמוד....אגב כך, גם בנחשון עוסקים במגדר אך אצלנו מכנים זאת "מהות האדם". כי המגדריות טבועה בעצם מהותנו. בגלל זה צריך להילחם בה, ממש כמו בתופעות אחרות, הנובעות מעצם מהותנו. ערב טוב.

מה בגיליון?

תאריכון

סיכום שולחנות עגולים עם מנכ"ל משרד החינוך - 5.11

ביום ראשון ה-5.11.17 הזמין אותנו מנכ"ל משרד החינוך לפגישת שולחן עגול, מתוך רצונו של המנכ"ל להיחשף למפעל המכינות ולהכיר את פעולתו בשטח. למפגש הגיעו נציגים מכ-20 מכינות וכן שני היו"רים יוסי ברוך והרב יצחק ניסים, ונציגי המטה (למעט דני זמיר מנכ"ל המועצה שהיה בחו"ל).

השיחה הייתה ממוקדת וברוח טובה מאוד, וניכרה מגמתו של המנכ"ל להבין לעומק את הנעשה במכינות השונות.

המשתתפים סקרו את התפתחות מפעל המכינות ואת הציבורים השונים אשר לוקחים בו חלק (מכינות ליוצאי פריפריה ונוער בסיכון, מכינות לבנות דתיות, מכינות מעורבות לדתיים וחילוניים ועוד). בנוסף הועלו לדיון צרכים ואתגרים מרכזיים אשר רלוונטיים לשיח עם משרד החינוך: הצורך להגדיל את מכסות התלמידים, בעיקר למכינות הכלליות, סיוע ביצירת תשתית גיוס בפריפריה בתכנית תהליכית, קידום תקנת בינוי לכלל המכינות, נושא שנה ג' במכינות התורניות ועוד.

הפגישה הסתיימה בהחלטה לקיים פגישה נוספת בהקדם ובה יהיה דיון מעשי על הנקודות שהועלו. נסכם מפי יניב מזומן שנכח בפגישה: "המפגש עם מנכל משרד החינוך שמואל אבוהב היה רציני ומכובד. הרשים אותי הרצון שלו להקשיב וההבנה שלו את מפעל המכינות והצרכים שלו. יישר כוח לחברי הועד ולמטה על ההכנה של הפגישה ולאירית ברוק על הליווי".

תודה לכל ראשי המכינות שהגיעו וייצגו את המפעל בכבוד!

WhatsApp Image 2017 11 05 at 17.10.07

השתלמות מדריכים ראשונה למדריכים המכינות הכלליות

בהשתלמות שנערכה ב-31.10 נכחו כ-45 מדריכים מהמכינות הבאות: נחשון, לכיש, רבין, לפידות, תבור, גל, מלח הארץ, בינה, הירושלמית, רוח נכון, העמק.
חלקה הראשון של ההשתלמות עסק בשלבי התפתחות הקבוצה ובתפקיד המדריך ביחס לשלב ההתחלתי בו אנו נמצאים. הסדנא התקיימה במתכונת מפוצלת  - מדריכים חדשים/מדריכים ממשיכים.

לחלקה השני של ההשתלמות הצטרפו תמר זעירא סמנכ"לית המועצה ודני זמיר מנכ"ל המועצתה ויחד איתם עסקנובהבנת חזון מפעל המכינות והיעדים הלאומיים שהוצבו על ידי מועצת המכינות ואיך כל זה קשור לעבודת המדריך השוטפת ביומיום.

סיימנו בשיח קצר על שיתופי הפעולה ודרכי התקשורת בין המדריכים לאורך השנה.

מצורף הסיכום כפי שנרשם על ידי ענבר בהט, מדריכה במכינת העמ"ק ובוגרת מכינת רבין.

אנחנו מודים, לבית אבי חי וקרן אבי חי על האירוח המושלם כהרגלם ליניב מזומן שנאות בשמחה לרכז את ההשתלמות בהעדרי.

תודה רבה ובהצלחה לכולנו בהמשך!
אודי תמיר, ראש מכינת העמ"ק

להורדת הסיכום לחץ >>

WhatsApp Image 2017 11 05 at 11.18.13

גיוס משותף מכינות חכ"ם - תאריכים סופיים לאתר השיבוצים החדש

שלום רב,
בהמשך לדיונים רבים על התאריכים שהוקצו לאתר השיבוצים החדש שייכנס בימים הקרובים לפעילות, הוסכם על התאריכים הבאים:

1.1.18: פתיחת האתר לשיבוצים של המכינות ושל המועמדים.
15.1.18: הגשת "טיוטא ראשונה" של דרוגי המכינות לאתר, על מנת לבצע בדיקות תקינות.
21.1.18: הגשת שיבוצים סופיים, הן של המכינות והן של המועמדים.

נדגיש: מבחינת המועמדים גמר רישום זה ה- 21.1

תזכורות: קולות קוראים לבתי מדרש, גיוס בפריפריה וכפרי סטודנטים

למקרה שלא ראיתן/ם - פרסמנו שלושה קולות קוראים לתמיכה ביוזמות בוגרים ומכינות: אחד בנושא בתי מדרש בוגרים, אחד בנושא כפרי סטודנטים ועוד אחד בנושא יוזמות לקידום גיוס חניכים מאזורי פריפריה למכינות.

כל הפרטים וקישורים להרשמה נמצאים פה >>
העבירו לבוגרים ואנשי צוות שמקדמים מיזמים רלוונטיים - שיגישו!

רשמו ביומנים! 30.11  יום עיון מושקע לכל המנהלים האדמינסטרטיבים במכינות

ב-30/11 , י"ב בכסלו, יום ה' בין השעות 10:00-16:00, יערך יום עיון מושקע לכלל המנהלים האדמנסטרטיבים ואנשי מנהלה מרכזיים במכינות.

SAVE THE DATE!

יום עיון למנהלים

תכנית עמדה - הזמנה לסמינר "שמיים וארץ"

שלום לראשי המכינות המשתתפות בתוכנית עמדה,
בטנגו העדין בין שמירת המרחב הפתוח של מנהלותיכם ומנהליכם כקבוצת שווים, ובין רצוננו לשתף אתכם בנעשה, בחרנו להזמינכם למהלך שובר שגרה בדמות הסמינר שלנו.

אתם מוזמנים לבוא ולהתרשם, באופן בלתי מתווך, הן מן התכנים, המנחים, המורים ורוח הקבוצה והן, להתרשם וללמוד על שותפיכם להובלת המכינה, כמתבוננים לרגע מן הצד ושותפים לחוויה שהיא רק שלהם.

כמובן, אנו מזמינים להשתתף בחלק מן הסמינר ולא בכולו (ומי מכם הרוצה לאתגר אותי, מוזמן בכייף!) כדי למזער פגיעה במהלך הסמינר, נבקש כי תיכנסו ותצאו בתחילה או בסוף משבצת.

והיה ואתם בעניין, נא צרו עמי קשר בפרטי, בעיקר כדי להיערך מראש להזמנת מנות נוספות. לסמינר מוזמנים גם חברי ועד ההגוי של התוכנית וחלק מצוות בית יגאל אלון.

נשמח לראותכם!
להתראות
עדי ואבי,
בית יגאל אלון, גינוסר

מסע 70 - עצמאות עם משמעות

שנת השבעים היא הזדמנות ומתנה, הזדמנות לשמוח על מסע מופלא, מלא ההשראה, חזון ואמונה.על הקרבה ונתינה, על חלום גדול שזכינו לחזות בהתגשמותו לנגד עינינו, את הפלא הגדול הזה אנחנו רוצים לחגוג.

מטרת המסע היא לייצר אווירת אחדות, שמחה והכרת תודה בקרב אזרחי ישראל.

מסע 70 הוא למעשה מסע שליחים המתחיל משתי נקודות במקביל, מתל-חי שבצפון ומאילת שבדרום. המסע יחל ב-3.4, שבעה שבועות לפני יום העצמאות וקצוותיו יפגשו ביום הזיכון במרחב לטרון ומשם יעלו יחדיו עד להר הרצל בירושלים שם ייערך אירוע הסיום.

את המסע הזה אתם מובילים: ראשי מכינות, ארגונים חברתיים, תנועות נוער, מתנ"סים, קבוצות כושר קרבי וכל קבוצה אחרת המעוניינת ומוכנה לקחת חלק במסע, כולם מוזמנים יהודים וערבים, חילוניים, דתיים וחרדים, עם ישראל כולו.

להורדת הפרטים על מסע 70 לחץ >>

הצעה לבוגרים: כפרי הסטודנטים של בית ישראל 

BI

שבוע טוב, דני

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.