מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות
×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 592

חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 173 | 22.10.2017 | ב' בחשוון התשע"ח

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

ראשון, 22 אוקטובר 2017 17:29

שבוע טוב,

שבוע גדוש פעילות לפנינו ומאחורינו. בעדכון שלפניכם תמצאו תקציר מעלף של הפעילות שנעשתה במועצה שגם אם לכאורה היא מורכבת ממופעים של פעילות שכבר קיימנו בעבר יש בה הרבה חידוש ויצרתיות כפי שתראו גם בסקירת מפגשי רכזי הבוגרים וגם בבית המדרש לראשי מכינות אותו חנכנו השבוע.
שימו לב לעידכוני התאריכים,
קריאה מהנה!

מה בגיליון

תאריכון

בית מדרש לראשי מכינות - מפגש ראשון

ביום חמישי האחרון התכנסנו ביחד במלון יהודה בירושלים כ-25 ראשי וראשות מכינה למפגש הפתיחה של בית המדרש המשותף לראשי המכינות.

הבוקר נפתח בלימוד משותף בהובלתו של מוקי צור שעסק בהיכרות עם התהוותה של החלוציות  והתורה החלוצית. עסקנו בניתוק ובחיבור אל מול המסורת הקודמת, נחשפנו למדרש ולשירה המשוחחים אחד עם השני וחווינו חוויה מיוחדת של אישיות שחיה את השירה והחלוציות.

לאחר מכן המשכנו ללימוד עם הרב יהושע צוקרמן על מהי מטרת המכינות ואיך מחנכים את הנוער לכך. הרב ניסח חזון ע"פ מבטו התורני ובאופן מפתיע הייתה הזדהות די רחבה עם הניסוח שלו. משם נכנסנו לפרטים ולמדנו דרך סוגייות מספר בראשית הקשורות לאברהם אבינו על מה זו אהבה בכלל ואהבה לאומה בפרט.

סיימנו בסיכום קצר ובארוחת צהריים מפנקת כמיטב המסורת.
היה בהחלט מעניין ומעורר למחשבה ובעיקר נתן טעם של עוד.

על מנת שבבית המדרש יווצר תהליך משמעותי אנו משתדלים לשמור על קביעות הן במקום הן במשתתפים והן במרצים. החל מהמפגש הבא תיווסף משבצת נוספת לבית המדרש בהובלת הרבנית דבורה עברון של שיח על השותפות שלנו על בסיס מסמך נס הרים אותו ניסחנו בשנה שעברה.

מצפים לראות את כולם שוב בחודש הבא.- המפגש הבא ב ה' כסלו ה-23/11

WhatsApp Image 2017 10 19 at 10.34.32WhatsApp Image 2017 10 19 at 10.34.32

פורום רכזי בוגרים - לומדים להשתמש במדיה

לאחר מפגש הפתיחה החגיגי בחודש שעבר נפגשנו הפעם יישר לעבודה.

היום כולו היה מוקדש לנושא המדיה בהקשר של פעילות בוגרים וקשר עם הבוגרים.
פתחנו את היום עם גיא אשש רכזת התוכן של מועצת המכינות בסדנא בסיסית בתפעול facebook  פתיחת משתמש, פתיחת דף, פתיחת קבוצה. היה מצויין בסיסי ומלמד.

לאחר מכן המשכנו לסדנאת המשך למתקדמים בניו-מדיה. דנו כיצד רותמים את המדיה החברתית להשגת מטרותינו בתחום הבוגרים ביחד יורי רונן מנהל הדיגיטל של מועצת המכינות.

סיימנו את היום בסדנא מעשית של בניית ניוזלטר ע"י מערכת מיילצ'ימפ .

למדנו הרבה ובעיקר הבנו שיש לנו עוד הרבה מה ללמוד על מנת שהמדיה החברתית תשרת אותנו נאמנה בפעילויות הבוגרים שלנו.

IMG 20171018 WA0003

מפגש ראשי מכינות תורניות

משתתפים: הרב רפי פרץ, הרב בנצי המאירי, הרב אוהד מקייטן, הרב שלמה אזואלס, הרב זאב שרון, הרב אחיקם גץ, הרב יצחק ניסים, הרב אופיר(אור יהודה),הרב כץ, הרב שמואל נתנזון ,אסף שור.

כהמשך לדיון שקיימנו בסוף חודש תמוז בנושא גיוס תלמידים ומעמד המכינות התורניות קיימנו מפגש נוסף שעסק בשאלות הללו.
מנתונים ראשוניים שאספנו מהמכינות ומאודי ממשהב"ט עולה שהתחלנו את השנה במכינות התורניות עם 200 תקנים פחות ממה שקיים ויש לציין שאלו נתונים מפתיחת השנה שאינם כוללים עוד נשירה ממוצעת של כ-25% במהלך השנה.
לא ברור אם יש פה מעידה חד פעמית או משהו רחב יותר אך ברור שכתופעה זה אומר לנו דרשני.

העלנו את 4 כיווני הפעולה השונים שהוצעו במפגש הקודם ודייקנו אותם וירדנו לפרטים

 1. קיום כנס חשיפה רציני לראשי הישיבות התיכוניות/רמי"ם של שמינית בסוף חודש חשוון או תחילת כסלו
  הוחלט שהכנס לא יתנהל כמו שוק של דוכנים שיש בכך משהו זול ומבזה אלא יהיה בנוי משני הרצאות
  - מה ערכם של המכינות? הוצע הרב דרוקמן.
  - בוגר מכינה רציני שמספר על התהליך שעבר במכינה.
  - בין מכינה לישיבה - ראש מכינה

  ולאחר מכן כשעה של זמן למפגש ושיח עם ראשי המכינות. לכנס תצא חוברת עם דף על כל מכינה אופייה ומהותה.
 1. ע"מ לייקר את בתי המדרש של המכינות בעיני התלמידים השמיניסטים והציבור להוציא ספר/חוברת של מאמרים תורניים לקראת יום העצמאות ולהפיץ בקרב התלמידים והציבור. אסף יישב עם הרב יצחק ניסים וראשי מכינה שמעוניינים להוביל את זה ע"מ לדייק את הנושאים והעריכה וכו.
 1. לבדוק היתכנות קמפיין שחושף את העשייה ואת התורה של המכינות בעלוני השבת (בדומה למה שעושה לאחרונה רשת עמית)- הוצע לבחון קמפיין כזה אבל לא בצורה פרסומית אלא לקחת נושאים רוחניים ציבוריים ולהעלות את תפיסות עולמם התורנית לגבי הנושא
 1. לבחון יחד עם האיגודים (גבוהות, הסדר) הסדרת המעבר בחינוך הדתי מהתיכון למוסדות ההמשך, יצירת תאריך סיום רישום אחיד של כל המוסדות ע"מ להפוך את המשוואה שבה המוסדות רודפות אחרי תלמידים ואין למוסדות ודאות לגבי הרישום עד שלב מאוחר מאד בשנה לכך – נערכה פגישה עם החמ"ד אברהם ליפשיץ ונוסח מסמך ראשוני לתוכנית עבודה ומגמות להסדרה.

בשולי הדיון עלה דיון מהותי בין המשתתפים לגבי תפקידם של המכינות בעת הזו מלכתחילה או בדיעבד והועלה רצון לקיים מפגש של ראשי המכינות התורניות בנושא.

IMG 20171015 151617 2

יום עיון לצוותי המכינות התורניות

ביום ראשון השבוע ישר אחרי שמחת תורה התכנסנו ליום העיון לצוותים של המכינות התורניות.

נכחו כ-40 רמי"ם וכ-10 ראשי מכינות מ-17 מכינות. נוכחות יפה!

פתחנו את היום עם שיעור מלא אש של הרב יהושע שפירא. השיעור עסק בבניית התלהבות בעבודת ה' ויצירת אווירה ואטמוספירה של קדושה ודבקות בקרב התלמידים וכל זאת בכלל ובאופן ספיציפי אל מול ההתמודדות הלא פשוטה עם תופעת הסמארטפונים ומה שהם מביאים עמם. המשכנו עם שיעור מרומם של הרב אבינר על מטרת המכינות ותפקידם בעת הזאת. ובסוף שו"ת בשלל נושאים חינוכיים עם הרב.

לאחר החלק הראשון שבו נפגשנו עם ת"ח וספגנו מהם עברנו לשלב המקצועי. התכנסנו למעגלי למידת עמיתים בקבוצות קטנות בהובלת ראשי מכינות ששם עסקנו בסוגיות ליבה מהתהליך החינוכי במכינה. היה מצוין מפרה ומלמד.

לאחר ארוחת צהריים התכנסנו לסדנא מיוחדת  עם דורי רימון של חיבור שמים וארץ-איך מחברים את האידיאלים הגדולים לתהליך החינוכי וגורמים להם רדת לקרקע ולהופיע בחיי החניכים. היה מלמד והרגשנו שהזמן לא הספיק דיו...

IMG 20171015 115102

חניכת שלוחת חולון של מכינת תלם

בשבוע שעבר נחנכה שלוחת חולון של מכינת תלם. בטקס הפתיחה נשא דברים שימקו אל-עמי ראש המכינה. מזמינים אתכם לקרוא את דבריו:

הָיִינוּ, כְּחֹלְמִים. ...   אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק, פִּינוּ--    וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה...
הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה--    בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ.
הָלוֹךְ יֵלֵךְ, וּבָכֹה--    נֹשֵׂא מֶשֶׁךְ-הַזָּרַע. בֹּא-יָבֹא בְרִנָּה--    נֹשֵׂא, אֲלֻמֹּתָיו.

זה מתחיל כבר לפני יותר משלוש שנים באמירה של גלעד (כאילו צדדית כזו..). לפני כשנתיים הרעיון מתחיל לקבל צורה ...חלום... מחשבה... חזון... צורך... רוצים לגדול כמכינה, להתפתח, להתרחב, צר המקום ביפו, רוצים לגעת בעוד אנשים, בעוד מקום....אבל היכן? איפה המקום הנכון להקים שלוחה של מכינת תל"ם? מהו מקום (שבדומה ושונה ליפו) יהווה את הקרקע הפורייה למכינה כמו שלנו- עירונית, רפורמית עם דגש מרכזי על תיקון עולם ועשייה קהילתית?

מתחילים לגשש פה ושם. סיורים בערים שונות, פגישות עם פעילים מקומיים, פגישות בעיריות... בהתחלה זה עוד לא ברור לנו בדיוק מה אנו מחפשים, לאט לאט זה מתבהר.

יהי הכל (כותב ברטולד ברכט) שייך לכל
שיוכל להטיב עימו 
הילד לאישה האימהית- למען יגדל 
העגלה לעגלון הטוב-למען ינהג בה היטב 
והאדמה, למשקים אותה מים - למען תתן פריה בעיתו 

גם מכינה צריכה את האדמה הנכונה. את המקום הנכון. את העיר המתאימה. עיר עם צרכים ואתגרים חברתיים אך גם עם כוחות ומשאבים ובעיקר עם רצון לשיתוף פעולה, רצון שתהיה מכינה בעיר.

לפני כשנה פלוס מתחילים לגשש בחולון. מהר מאוד זה מרגיש אחרת. מרגיש נכון. יש עניין, יש רצון, יש עם מי לדבר. במסדרונות העיריה- מראש העיר, המנכ"ל, המנהלים ובעיקר ליאן. שנכנסת לעניין במרץ. גם בשטח- בשכונה, בבית ספר יח"ד, ברשת קהילה ופנאי, במועדוניות אנו מוצאים שוב ושוב עניין אמיתי בעשייה משותפת. החלום מתחיל לקרום עור וגידים.

כל חלום צריך את המישהו שיישא אותו, כמו לפיד, כמו בשורה, כמו סלע סיזיפי מחזון למציאות. ולנו הייתה ברוך ה' את יוני בן דוד. שגדלה כאן בחולון וגדלה אצלנו במכינה. לא יכולנו לצפות לטוב יותר. האדם הנכון במקום הנכון. לחברינו\שותפינו בחולון- אני מאחל לכולנו שנים רבות של מכינה משגשגת בחולון, שנים של שיתופי פעולה פוריים, שנים של הגברת המודעות והמוכוונות בעיר בכלל למכינות ושנות שירות.

לשותפינו במשרדי החינוך והביטחון- תודה על הליווי, האתגור והאשרור.

לחברי בהנהלת העמותה והתנועה הרפורמית- תודה על החזון והאתגר, תודה על האמון והגיבוי (ברוח ובמשאבים), תודה על השותפות בדרך הארוכה והקשה לעיתים (אך עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה).

ואחרונים- חביבים ויקרים- יוני, סתיו, איתי והחניכים- זכות וחובה גדולות נפלו בחלקכם (זכויות גדולות תמיד באות עם חובות גדולות- זה אחד מהשיעורים הכי משמעותיים והכי אתיים של שנת המכינה) להיות המחזור הראשון של מכינת תל"ם בחולון. להתמודד עם האתגרים החלוציים של שנה ראשונה. לקחת את האפשרויות ולהפכן לממשות. לשים את המסד והדרך למחזורים הבאים, הרבים בעז"ה, שעוד יבואו.

ואת המכינה בחולון נברך: שתהיי כְּעֵץ שָׁתוּל עַל מַיִם וְעַל יוּבַל יְשַׁלַּח שָׁרָשָׁיו וְלֹא יִרְאֶה כִּי יָבֹא חֹם וְהָיָה עָלֵהוּ רַעֲנָן וּבִשְׁנַת בַּצֹּרֶת לֹא יִדְאָג וְלֹא יָמִישׁ מֵעֲשׂוֹת פֶּרִי

שנזכה לשנים של ברכה במקום הזה שנזכה לראות כאן פירות חינוכיים רבים. תיקון עולם, אהבת אדם ואהבת הארץ. שהחיינו וקיימנו לזמן הזה.

יוני בן דוד מנהלת השלוחהה בפתיחת חנוכת השלוחה בחולון

כתבו ביומנים - 31.10 יום הוקרה בכנסת למכינות ולשנות השירות

ביום ג' ה- 31.10.2017 יצוין יום הוקרה למכינות הקדם צבאיות ושנת השירות במעמד שר החינוך וסגן שר הביטחון בהובלת חברי הכנסת: מירב בן ארי, סתיו שפיר ורועי פולקמן

היום המיוחד יצוין בוועדות, במליאה ובאירוע מרכזי באולם ירושלים בשעה 14:00-16:00

שימרו את התאריך!

הקונגרס הציוני הישראלי - הזמנה למכינות

Save the Date 2.11.2017

שבוע טוב, דני

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - שבת פרשת שמיני חמישי, 08 אפריל 2021 21:43
ממתק לשבת - שבת שביעי של פסח שישי, 02 אפריל 2021 09:00
ממתק לשבת - פרשת ויקרא שישי, 19 מרס 2021 08:57
ממתק לשבת - פרשת ויקהל-פקודי חמישי, 11 מרס 2021 00:36
ממתק לשבת - פרשת כי תשא שישי, 05 מרס 2021 10:18

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.