מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 170 | 20.09.2017 | כ"ט באלול התשע"ז

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

רביעי, 20 ספטמבר 2017 08:27

עדכון גדוש לסיום שנת תשע"ז ופתיחת שנת תשע"ח.
את הנתונים הסטטיסטיים של השנה האחרונה פרשנו כבר בהרחבה גם כאן וגם בוועד וגם באסיפה.
יחד עם זאת ניסינו להביא בעדכון זה עוד פנים וזויות מעולם והמעשה שלנו ביחד עם מידע וחידושים.
מבקש להפנות תשומת ליבכם למסמך חשוב מאוד ששלחו אירית וחביבה לכל המכינות ואני מצרף אותו שוב ובו פירוט מדויק של חלוקת הסמכויות של הגשת בקשות ולוחות זמנים. נא לפעול לפי ההנחיות בדף ולמנוע עגמת נפש.
נאחל לעצמנו שנה מוצלחת של עשייה התרחבות שגשוג ושלום. ואם תהיינה מחלוקות נאחל שתנוהלנה בכבוד ובאהבה גם בתוכנו….
שנה טובה!

שנה טובה 2017

מה בגיליון?

תאריכון

סקירה של ביקורי המטה במכינות הצפון

על פי החלטת המועצה, המטה מבקר בכל המכינות לפי סדר שנקבע ותואם כבר בקיץ.
ביום א 10.9.17 ביקרנו במכינות מיצר, קשת וקצרין.
ביום א 17.9.17 ביקרנו במכינות גליל עליון, ימין אורד.

תקצירי סקירה על המכינות שביקרנו בהן

מכינת מיצר

נפגשנו עם הצוות החינוכי וסיירנו במכינה. קיבלו אותנו ליעד סולנקו ראש המכינה (מתחיל שנה שנייה) , תאיר הרכזת החינוכית וליטל המנהלת האדמיניסטרטיבית.
במכינה, שנכנסת לשנתה ה-,20 כ-80 חניכי שנה א' עם מחשבות התרחבות לקראת שנת תשע"ט (שלוחה, שנה ב' עצמאית וכ'ו). הם מחכים בכליון עיניים לקק"ל לצורך בינוי נרחב ובאותה הזדמנות גם מטפלים בהסדרת העברת הבעלות על שטח המכינה לידי המכינה. עמותת המכינה גם מפעילה את תכנית "נטעים" -עבודה מועדפת בחקלאות למשתחררים.
המכינה מסודרת ואסתטית מאוד וניכרת יד אוהבת ויצירתית בהכנת ספרים ועזרים.  המכינה מעורבת וקושרה למועצה מבחינת פרוייקטים ומוסדות המועצה. 

קשת

מכינת קשת החלה את שנתה ה-26. אירחו אותנו בנצי ראש המכינה (כבר שנה 4) ועמית המנהל האדמיניסטרטיבי, כשבדרך הספקנו לחטוף שיחה קצרה עם קבוצה של 16 חו"לניקים שהמכינה גייסה. במכינה כ-100 חניכי שנה א' וכ-35 חניכי שנה ב'. בנצי הוביל מאז כניסתו תהליך ארוך של שידרוג מערכות שכלל גם החמרת הנורמות המשמעתיות והדרישות, סילוק בגין חריגה מקוים אדומים, קידום תכנית חינוכית ועוד.  זה עתה הסתיימה במכינה בניית חדר אוכל חדש וגדול ועדיין צרכיי המגורים רבים.  במסגרת הסיור שוחחתי עם חניכי שנה א' וב' שיחה קצרה ומרתקת. בנצי חבר בועד הנהלת המועצה והמכינה ככלל משתתפת בפרוייקטים של המועצה.

WhatsApp Image 2017 09 10 at 18.09.45

תמיר קצרין

את היום הזה סיימנו במפגש מרתק עם צוות מכינת תמיר: ראש המכינה מאז הקמתה לפני 14 שנים הרב יעיש אוחנונה, ושותפיו להובלה אביחי ומשה.
למכינה מתחם מגורים ולימודים שבעבר שימש כמעונות סטודנטים בסגנון כפרי. מצב המבנים גרוע. המתחם ממוקם לא רחוק מהירידה לנחל הזויתן בפאתים הדרומיים של קצרין ויש תכנית בינוי מקיפה ונרחבת שמחכה לסיוע הקק"לי...
בשנה א' של המכינה כ-50 חניכים. הרב יעיש הקים מפעל חינוכי ייחודי עם נוער פריפריה מוחלש שספק אם היה מגיע למכינה אחרת. שיטת החינוך ייחודית ומשלבת התנהלות דמוקרטית קיצונית עם הרבה "רבאק" מסעות אימוני כושר וכ'ו (כולל מסע מים אל ים בלילה אחד! שאותו מוביל הרב יעיש עצמו….) . למכינה אין קשר שוטף עם המועצה מה שגורם לה שלא ליהנות מסכומים של עשרות אלפי ש"ח ויותר מכך לו הייתה שומרת על הקשר הרציף. סוכם לשנות מצב זה.
בשל מאפייני החניכים המכינה נזקקת לגייס כל העת סכומים מהותיים לאחזקה וביצוע השוטף של המכינה.

גליל עליון

במעין ברוך נכחו בפגישה כל הצוות הניהולי מיוסי דרך שלושת מנהלי השלוחות (צח- מעיין ברוך, עודד-כפר הנשיא, עידית- ברעם) וכן איה יד ימינו, טל רכז הבוגרים וטלי ואילה המינהלניות. גליל עליון נכנסת לשנתה העשרים ויש לה שלוש שלוחות שבכל אחת מהן כ-50 חניכים.  בין החניכים נכללים כתריסר תלמידים מחו"ל וכן חניכים במסגרת פרוייקט צע"מ (תכנית שיבולים). בנוסף נפתחה השנה מחדש שנה ב' עצמאית (אחרי שת"פ בן 7 שנים עם החלוץ) בקיבוץ עמיר במוסד עיינות ירדן ובה 16 משתתפים.  
המפגש עם הצוות היה מענג ומאלף, מקצוענות, נסיון וכמובן ארגון מעולה מבית היוצר של יוסי יצרו תמהיל משובח. התפתחה שיחה בנושאים שונים בקשר לבוגרים למסלולי ההגשמה ועוד. בנוסף נפגשנו לשיחה עם נציגות של כ-15 מתלמידי המכינה במעין ברוך וכן עם שנה ב'. יוסי כזכור הוא יו"ר משותף של ועד ההנהלה של המועצה, והמכינה עצמה מאד מעורבת בפרוייקטים ובפעילות המועצה. בנוסף שותפה המכינה למפגשי ראש צעיר שיזמה (עם מכינות צפוניות נוספות) והשנה יחד עם מכינות צפוניות אחרות מקיימת את קורס המדריכים בנפרד מהקורס של המועצה.

WhatsApp Image 2017 09 17 at 11.42.25 copy

ימין אורד

ימין אורד התחילה את השנה ה-16 ובמתחם החדש יחסית בחצור אירחו אותנו אייל אלדר וענת (ראש שלוחת הבנות, "הישראלית").
בחצור יש כ-60 חניכים בנים בשנה א' ובמגדל העמק בישראלית כ-35 בנות.
רוב החניכים והחניכות יוצאי העדה האתיופית חלק גדול מהם מכפרי נוער.
עיקר המפגש עסק בלימוד מאלף של האתגרים הניצבים בפני שני המוסדות, תפיסת העולם החינוכית שלהם והדרך שבה הם מתמודדים איתם.
הצרכים של המכינה (גם בהקשר של סיוע אפשרי של המועצה): בינוי, משאבים, מיט"ב, ועוד.
הקשר עם המועצה קיים אבל לא מספיק ובעיקר דורש יתר התאמה ודיוק בו.
המכינה עומדת בפני אתגר קשה עקב פריחת המכינות החצי שנתיות שלנוער מוחלש קל יותר לבחור ללכת אליו וכן קיים רצון להרחיב את אחוז המשתתפים שהם לאו דווקא בני הקהילה.
גם בחצור, למרות שהבניין חדש, יש צרכים דחופים עקב בנייה לא מותאמת והיעדר מימון להשלמת הבנייה. במגדל העמק המגורים בשתי וילות שכורות כך שלא ניתן לבנות שם.

WhatsApp Image 2017 09 17 at 21.17.06

סיכום כללי של שני סבבי הביקורים הראשונים של המטה במכינות

ראשית פגשנו חמש מכינות שעושות עבודה מעולה.
שנית, כמות הלימוד - גם למי שכמוני מצוי שנים רבות בתחום = מאלפת והכוונה ללימוד מכל הזוויות: חינוכית, לוגיסטית, בין-אישית.
כמטה עלינו לסכם את הצרכים העיקריים שאנו פוגשים במפגשים האלו אבל כבר גילינו רווח גדול מאד מהסיורים שלא חשבנו עליו מלכתחילה: האפשרות לשבת לשיחה רגועה יחסית עם ראש המכינה ומי שהוא בוחר לצרף, ו"על הדרך" שיחה פתוחה על הדרך החינוכית, דרכי הארגון, אתגרים ויעדים, שיחה על עצמינו וכדו'
תודה רבה על האירוח הנפלא!

שנת לשותפות עם קק"ל - סיכום חגיגי

בעוד כחודש לקראת תום חגי תשרי נוציא גיליון חגיגי לציון שנת העבודה הראשונה עם קק"ל. מכינות שיש להן חומרים ותמונות אנא העבירו.

20170827 172130

ישיבות: כספים, הנהלה פעילה , ועד הנהלה עח (1)

ביום 3.9.17 נפגשה ועדת כספים (שימל, שי וייסבלום, אביעד, דודו, תמר ואני) לדון בסוגיות ספציפיות של שכר עובדי מטה ובדילמות שונות וקבעה את המלצותיה.

ביום 7.9.17 נפגשה ההנהלה פעילה של המועצה (יוסי ויצחק ניסים, תמר ואני - אסף היה במילואים) ודנו בהגדרת תפקידים, הכנת ישיבת הועד המנהל וכן אישרו את המלצות ועד הכספים.

ביום 14.9.17 התקיימה ישיבת הועד החדש הראשונה בבית נחמיה בהשתתפות כמעט מלאה בין השעות 09:30 עד 13:00 השיקה כוסיות לשנה הנכנסת והקדישה את עיקר הזמן לעבודה בצוותים על תכנית העבודה השנתית. היה מעניין ומוצלח. פרוטוקול הישיבה יופץ בעדכון הבא.

גיוס משותף חכ"ם (חילוניות כלליות מעורבות) - יוצאים לדרך!

בנוכחות כלל המכינות הכלליות כמעט וקרוב ל 50 איש (!) כולל הרב זאב שרון, סוכמו ענייני הגיוס המשותף והתוכנה החדשה. לאחר החגים ייפתח קמפיין כללי על התוכנה אבל בינתיים וודאו שהצוותים מכירים את התכונה והכללים.
מצורפים סיכום הישיבה והמצגת שהוצגה במהלכה.

להורדת סיכום הישיבה לחץ >>

להורדת המצגת לחץ >>

ראיונות עם קרן דב לאוטמן - מחקר על חינוך וערכים

לכל ראשי/ות ומנהלי/ות המכינות:
קרן לאוטמן מקיימת מחקר עומק לקראת הכנס השנתי הציבורי שהיא עורכת בדצמבר, על החינוך לדמוקרטיה במכינות.
הקרן והחוקרת אמינים ורציניים "אינם זוממי רע" וחלק מהם הורים לילדים במכינות.
הכוונה לראיין מדגם מספק של ראשים ומנהלים חינוכיים מכל סוגי המכינות. אנא סייעו לחוקרת והקצו לה זמן לפגישה אתכם.

להורדה לחץ >>

בינוי מכינות לטובת צע"מ

בשעה טובה ומוצלחת הוסדרו כל החסמים ושתי מכינות ראשונות (בינ"ה וחנתון) יזכו במיידי לבנות בסיוע כספי מל"ל מדרכות ומבנים שיאפשרו הנגשה לחניכים הנזקקים לכך והמצויים אצלם. בהצלחה!

עדכון מכינות ושלוחות - חידוד נהלים 

מצורף דיווחה של אירית ברוק חברתנו, בעניין המכינות והשלוחות הקיימות וכן הנחיות מפורושת בעניין אישורים שעל הצוות החינוכי להוציא מהמשטרה תוך 30 יום לפי הנחיות החוק לאיסור העסקת עברייני מין.
בעניין זה אני חזור ומזכיר כי בנושא הנפקת האישורים להיעדר עבירות מין של עובדים קבועים במכינות, ניתן לברר מראש כי לפחות בחלק מתחנות המשטרה ניתן לגשת לתחנה עם רשימה מרוכזת של ת.ז. של כל העובדים והסכמתם/ייפוי כח לנציג המכינה, והוא ינפיק עבור כל העובדים את האישורים.
כדאי לוודא בתחנה הקרובה שזה אפשרי וכך לחסוך הגעת כל אנשי הצוות.

בנוסף שימו לב ללוח הזמנים וההנחיות המצורף שאירית פירסמה!

מכתבה של אירית ברוק

ראשי מכינות יקרים שלום רב!

בפרוס עלינו שנת תשע"ח פתחו את השנה 3,221 חניכים במכינות הפזורות ב-74 נקודות ברחבי הארץ.
מצבת המכינות נראית כך:
47 מכינות מתוכן 4 מכינות חדשות :

  • שובו אחים - רחובות
  • באר אורה
  • אבנר - עכו
  • רוח נכון – שכונת מוסררה בירושלים

​(הערה של דני זמיר- בהקמה 5 מכינות נוספות: לפידות, בארי, חביבה, מגדל, פאת השדה) כרם אל מכינה שפורמלית עדיין מוגדרת שלוחה. ס"ה 53 מכינות לאחר אי ההכרה באורות) 

27 שלוחות מתוכן נולדו 6 שלוחות חדשות למכינות ותיקות :

מכינת אדרת – שלוחת עיינות
מכינת ארזי הלבנון – שלוחת איתמר
מכינת ערבה  - שלוחת עין יהב
מכינת תלם – שלוחת חולון 
מכינת הנגב – שלוחת חולית
מכינת עז שלמה – שלוחת אור יהודה

​(הערה של דני זמיר- שלוחת ערד נסגרה על פי החלטת מכינת בית יתיר)​

בעקבות בקשות ממכינות רבות מצ"ב מסמך המבהיר את נהלי הדיווח ולמי יש לדווח בשגרה ובמקרים חריגים

תשומת ליבכם לחובת דיווח חדשה , בהתאם לחוק למניעת העסקת עברייני מין:

אישור על העדר עבירות מין יוגש על ידי כל המכינות - במשך לבדיקה שנערכה השנה  ע"י הייעוץ המשפטי במשרדינו בדבר הצורך ליישם את החוק למניעת העסקה של עבריינו מין במוסדות מסויימים, תשס"א – 2001 גם במכינות קדם צבאיות הוחלט, בניגוד להחלטה קודמת, כי יש להחיל את החוק גם על מסגרת המכינות הקדם צבאיות, לאור העובדה שלא מעט מחניכי המכינות הקדם צבאיות הינם בני פחות מ 18 לפחות בתחילת שנת המכינה. לפיכך, אבקש להמציא את האישורים הנדרשים בהתאם לחוק  ממשטרת ישראל עבור חברי הצוות במכינות הקדם צבאיות לרבות הצוות החינוכי, הלוגיסטי והמנהלי.

את האישורים יש להעביר בתוך חודש אל לילי כחלק ממילוי חובות המכינה וכחלק מההכרה בה.

להורדת המסמך לחץ >>

עלו והצליחו והמשיכו בפעילותכם מעוררת ההשראה.
שיהיה חג שמח לכם, למשפחותיכם ולתלמידים הרבים שאתם מעמידים!
שנה טובה ומתוקה,
אירית

סיכום שנה במכינות התורניות - יעדים וביצועים

מצורפים בפניכם מסמכים המרכזים את הפעיליות העיקריות שבוצעו בשנת תשע"ז, יעדים שהוצבו וביצועם הן בגזרת המכינות הן בגזרת הבוגרים. הרבה נעשה בשנה החולפת ועוד הרבה יעשה בשנה שמתחילה היום, בהצלחה ושנה טובה!

IMG 20170716 WA0001IMG 20170716 WA0001

להורדה לחץ >>

להורדה לחץ >>

סיכום שנה - רכזי הבוגרים במכינות הכלליות

השנה במספרים:

  • סה"כ השנה 25 מכינות כלליות בפרויקט הבוגרים (מתוך 30 סה"כ - כולן חוץ מ-5 מכינות חדשות - באר אורה, בארי, יפתח, רוח נכון ומגדלור).
  • סה"כ 27 רכזות ורכזי בוגרים בפורום.
  •  מתוכם 14 (!) חדשים/ות ו-13 ממשיכים/ות. אתגר משמעותי בו נעסוק בהמשך.

בהצלחה ושנה טובה!
בתמונה: עבודת צוות אפילו במילואים, תמר זעירא קפצה לשטחי התרג"ד

IMG 20170621 WA0015

קול קורא למכינות - המשרד לפיתוח הפריפריה מעניק סיוע לפרויקטים בערים

אנו ממליצים למכינות לבדוק אם הן עומדות בקיטריונים לקבלת הסיוע, פרטים בקישור - לפרטים לחצו

הצעה לבוגרים - עבודה מועדפת למשוחררים

21728787 1959830417622467 366109537089687811 o

הצעה לבוגרים - קורס הדרכת טיולים

RuachNachon2

הצעות ללימודים לבוגרים - תכנית לשמה ותכנית משל"י

בתכנית משל"י ניתן הנחה מיוחדת לבוגרי מכינות קד"צ של 55% ( על הפונה לציין זאת)

tora leshma ad mail

tora leshma ad mail

שנה טובה, דני!

 

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - שבת פרשת שמיני חמישי, 08 אפריל 2021 21:43
ממתק לשבת - שבת שביעי של פסח שישי, 02 אפריל 2021 09:00
ממתק לשבת - פרשת ויקרא שישי, 19 מרס 2021 08:57
ממתק לשבת - פרשת ויקהל-פקודי חמישי, 11 מרס 2021 00:36
ממתק לשבת - פרשת כי תשא שישי, 05 מרס 2021 10:18

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.