הדפסת עמוד זה

דף עדכון 168 | 3.09.2017 | י"ב באלול ה'תשע"ז

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

03/09/2017

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

הארץ שלי/דן אלמגור

אם תשאל כל אחד:
"זאת הארץ שלך
אך אמור: מה לך היא אומרת?" -
לא יוכל לענות.
כי הארץ הזאת
בעיני כל אחד היא אחרת.

אך אם בני או בתי
ישאלו גם אותי:
מה פירוש ארץ זו לגביך? -
אז אומר לו: "אני אספר לך
ואתה תספר לבניך!"

כי הארץ הזאת
כי הארץ הזאת
בשבילי היא שמחה
מהולה בדמעות.
היא תפילה חרישית.
היא חלום של דורות.
היא המיית שורשים
שצימחו צמרות.
היא שדה של תלתן.
היא כמו ילד צוהל.
כמו זקן מתפלל.
היא הכל בשבילי.
היא הארץ שלי.

כי הארץ הזאת
היא חמסין וקוצים
וחיוך נערות
וריחות פרדסים
זה אולי מיושן
זה נשמע ציוני
אבל ככה אני
וכזאת בשבילי
היא הארץ שלי
היא חורשת התמרים
במדבר השומם
היא חלום מטורף
שפתאום התגשם
יש גדולות מארצי
יש יפות אבל היא
היא הארץ שלי!!!

מ..ת...ח...י...ל...י...ם!
אז זהו, למכינות התורניות ומקצת הכלליות שהחלו בשבועיים האחרונים את השנה (מאז א' באלול שהשנה החל ב-23.8.2017) מצטרפות היום יום ראשון כל המכינות אז ברכת שלום והצלחה רבה לכולנו בשנת העבודה!
שבוע טוב לכולנו, דני

מה בגיליון?

תאריכון

ספירת מלאי לקראת תשע"ז - סיכום ראשוני

סה"כ יפתחו השנה 53 מכינות קדם צבאיות מוכרות או בהקמה (מכינת אורות לא הוכרה לצעירנו הרב ע"י הועדה המייעצת בראשות משרד החינוך, למרות שאין חולק על העבודה החינוכית המעולה שמתבצעת בה ועתידה כמכינה לוט בערפל). לעומת זאת מצטרפות כאמור 2 מכינות חדשות"מגדלור" בהרצליה- מכינה כללית, ו"רוח השדה"- מכינה תורנית (ציונית דתית) לבנים בבארות יצחק. כמו כן מכינת "אדרת" עברה לקיבוץ רבדים (לאחר שמאז ייסודה שהתה באדרת).
שש שלוחות חדשות נפתחו: מכינת תלם פתחה שלוחה בחולון, מכינת עז שלמה פתחה שלוחה באור יהודה, מכינת הנגב פתחה שלוחה בחולית, מכינת הערבה פתחה שלוחה שלישית ואחרונה בעין יהב, מכינת ארזי הלבנון פתחה שלוחה באיתמר, ומכינת אדרת שעברה לרבדים פתחה בד בבד שלוחה בעיינות.
מאחר ומדיניות ראש האגף החדש היא אי הקצאת תקנים לשלוחות חדשות (מדיניות שיושמה רק באופן חלקי השנה) יש להניח שפתיחת השלוחות תהפוך למלאכה מסובכת יותר בעתיד.
טבלה מדויקת נצרף לעדכון של ראש השנה אך ניתן כבר לראות לפי הנתונים העדכניים שאנו עומדים איפה על 53 מכינות ו-18 שלוחות שלהן הפרושות על 73 אתרים ברחבי הארץ.
לרשימה זו יש להוסיף מוקדי שנה ב' שאינו ממוקמות במכינות: (מצפון לדרום: של גליל עליון בעמיר, של החלוץ בחיפה, תל אביב , ירושלים, של עמיחי בערד, הנודדת של בני ציון) ואם לא החמצנו כלום בכ-80 אתרים ברחבי ישראל מתקיימת פעילות של עולם המכינות הקדם צבאיות (וזאת כמובן בלי למנות את מה שהציבור הכללי מונה כמכינות: תכניות חצי שנתיות לסוגיהן, כ-20, ועוד ישיבות המכנות עצמן מכינות).
מספר החניכים הפותחים שנה א' וב' עומד כרגע על כ 3,800 אבל פילוח ומספרים מדויקים ניתן לאחר "ההתייצבות" בחגים.
כן נרבה נעצים ונתחזק! 

הזמנה למכינות - כנס חורפייש לחברה 

המכינות מוזמנות לכנס שייערך לזכר אל"מ נבי מרעי ומבוסס ומיועד למכינות. (הסעות על חשבון המארגנים). כל הקודם זוכה.

מצורף קישור מפרוט ולמעוניינים נא לפנות למשה בן עטר טלפון 0523847931

משרד ראש הממשלה - שירות הביטחון הכללי זקוק לנו!

בהמשך לכנס שנערך לפני כשנה ייערך ב-27.9.17 במרכז ההנצחה לחללי קהילת המודיעין בגלילות כנס לבוגרי מכינות בלבד.
חברים וחברות בוגרים ובוגרות איכותיים ערכיים שרוצים להיות במקום קריטי לביטחון ישראל שמשלב תעוזה טכנולוגיה לימוד ערבית ותרומה שלא תסולא בפז לביטחון מדינת ישראל - זה המקום. אנא הפיצו בין הבוגרים כניסה רק בהרשמה מוקדמת!!!
תכנית הכנס מצורפת בדבר פרטים נא לפנות לאסף שור.

להורדה לחץ >>

ישיבה משותפת לועד הנהלת המועצה והחמ"ל

לקראת סיום שנת העבודה הראשונה של החמ"ל, תנועת ההתיישבות מייסודה של מועצת המכינות הקדם צבאיות, שהתאפיינה בהכרות מיפוי וחיפשו דרכים התכנסנו לסכם ובעיקר לתכנן את היעדים האסטרטגיים של החמ"ל ואת המשימות והיעדים בטווח הקצר. לישיבה שכונסה בעיתוי לא נוח נכחו 10:
יוסי ברוך והרב יצחק ניסים - היו"רים של המועצה. שימל - חבר ועד ההנהלה של המועצה. נדב אלמליח - מנהל ידידיה וחבר ועד הנהלת חמ"ל). שי פלבניק - מנהל תכנית תוצרת הארץ וחבר ועד הנהלת חמ"ל. דורון בוחבוט - בכיר הקק"ל לענייני קרקעות,  נמרוד זליגמן - חבר קיבוץ משעול נצרת עלית וחבר ועד הנהלת חמ"ל. נתנאל כהן - תושב רתמים, לשעבר מנהל מכינת עצם וכיום מנהל אגף הנדסה והתיישבות במוא"ז נגב. וכמובן טלי ארנולף מנהלת החמ"ל ואני שבד בבד עם תפקידי כמנכ"ל המועצה משמש כיו"ר ללא שכר בחמ"ל. 

הצוות דן ועיבד את הצעת החזון והמטרות שיועברו לאישור הועד, ועסק בסוגיות המשימות המעשיות שלפני החמ"ל.
ניתן לציין שהמשימות המרכזיות לביצוע בטווח המיידי שלפנינו היא הכרה בחמ"ל כתנועת התיישבות מטעם הקק"ל, חבירה בשלב הבא למשרדים ממשלתיים נוספים כדי להוציא לדרך את הפרויקטים המרכזיים בנצרת עלית ובערד. בד בבד אנו ממשיכים להיפגש ולטפל בכל שאלות היוזמות של בוגרי מכינות בהתיישבות הקמת קהילות ואיוש התיישבות כפרית פריפריאלית במצוקה.

WhatsApp Image 2017 08 30 at 20.53.03

בואו לבקר בדף בפייסבוק של החמ"ל >>

קול קורא - "באר" במה לכתיבה ויצירה לבוגרי המכינות הקד"צ ע"ש בארי צימרמן ז"ל

חוזרים ומזכירים את היוזמה הזו של מכינת בני ציון ומשפחת בארי צימרמן ז"ל שאליה הצטרפנו: תחרות בין יוצרי שירה ופרוזה בוגרי מכינות על שם בארי צימרמן ז"ל: מחדש, פרשן, הוגה, משורר ויוצר שגם לימד במספר מכינות. התחרות כאמור ביזמת מכינת בני ציון, משפחתו של בארי ובהשתתפות מועצת המכינות, הפרטים מצורפים וכן באתר.

לפי התכנון היצירות שייבחרו ייכללו באסופה שנוציא, והזוכה בכל סוגה יזכה ממשפחתו של בארי בשבוע השראה באי היווני סמוטראקי שם כתב בארי את ספר שיריו האחרון.

לפרטים נוספים על התחרות >>

קול קורא 01

מניעת העסקת עברייני מין במכינות

מצורף מכתבו של אורי לוין המדבר בעד עצמו. טרם קיבלנו הנחיה מהרגולטורים בנושא. ממליץ שעד אז המכינות ינהגו לפי הצעתו של אורי לאור לשון "החוק למניעת העסקה של עברייני מין במוסדות מסוימים, תשס"א-2001"

להורדת המכתב לחץ >>

סיכום הכשרת צוותים חוגי סיירות

לקראת שנת הפעילות השנייה עם חוגי הסיירות נערכו גם השנה הכנת שטח לצוותי המכינות שכרגיל עמדו על רמה גובהה מאתגרת וחוויתית.
שלוש הכשרות לצוותי המכינות כבר התקיימו והיו מצוינות. 
64 מדריכים כבר השתתפו בהכשרות ממכינות: עין פרת- כפר אדומים, נופי פרת; תבור, ערבה- חצבה, עין יהב; גליל עליון- כפר הנשיא, מעיין ברוך, ברעם; רבין- אורנים, חיפה, אדמית; לפידות, עוז שלמה, יתיר, מנשרים קלו, לכיש- בית גוברין, נחל עוז, אליאב; רוח נכון, העמ"ק, ידידיה, כרם אל ומיצר.

מדובר ביומיים של הכשרה חינוכית בהרי ירושלים: יער נס הרים, בית עיתאב, נחל זנוח, יער בר גיורא, וכמובן מרכז שדה נס הרים. הפידבקים מההכשרות עד כה מעולים. ביום רביעי החלה ההכשרה האחרונה ל-12 מדריכים ממכינות בארי, מלח הארץ, חנתון ועמיחי. 

20170828 14375220170828 143752

פרוייקטים ומלגות

  • מזכירים כי היה על המכינות להגיש עד 31.8 את הדיווחים השונים. מי שלא עשה זאת מכל סיבה נא לפנות דחוף למעיין או לתמר לסכם על הארכה קצרה ומועד הגשה.
  • לאור החלטת המכינה הירושלמית לא להמשיך בתכנית "המלאה" של "נפגשים בארץ אחת" בשת"פ עם קרן אברהם הוצע לכל המכינות להצטרף לפרוייקט. בסופו של דבר נותרו רק 2 מכינות שהתמודדו על המקום, אגב שתיהן מכינות בהקמה עדיין: חביבה, בארי. בהגרלה ביניהן זכתה מכינת "בארי". בהצלחה רבה!

מכתב פרידה - הרב מוישי נפרד מועד המועצה

שבוע טוב, דני