חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 166 | 13.08.2017 | כ' באב ה'תשע"ז

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות.

ראשון, 13 אוגוסט 2017 00:27

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום רב ושבוע טוב.
ממשיכים להתארגן לקראת השנה הנכנסת כפי שתראו כאן.
נשמח לשתף בפעילויות של מכינות שנעשו ביולי אוגוסט (כולל קייטנות, מפעלי חסד, הכשרות משותפות ועוד).
שבוע טוב ולהת'!

מה בגיליון?

תאריכון

קורס מע"רים לחניכי המכינות הקד"צ הכלליות מחזור תשע"ח 20-23/8/27

שלום לכולם חזרה על הפרטים:
הקורס למגישי עזרה ראשונה (מע"רים) יתקיים בתאריכים 20 עד 23 לאוגוסט 2017.
הקורס יתקיים במכינת עין פרת באחריות רותי כהן וימומן ע"י מועצת המכינות.
הקורס יתחיל ביום ראשון 20.8.17  בשעה 12:00 ויסתיים ביום רביעי 23.8.17 בשעות אחה"צ.(סה"כ 44 שעות).

הגעה לעין פרת באוטובוס קו 215 היוצא מבניני האומה בירושלים.
לינה וארוחות באחריות מכינת עין פרת .
מימון הארוחות על המכינות המשתתפות(דרישת תשלום תוגש לכל מכינה בסוף ההשתלמות).

סה"כ משתתפים כרגע 42 חניכים מ12 מכינות קד"צ.
מרכז את כל הפרטים ואיש הקשר מהמועצה: יוס.
מרכזת מטעם עין פרת את כל הפרטים: רותי כהן.
בהצלחה לכולם!

מפגש מכינות פרויקט "יחד" (חו"ל) סיכום תשע"ז ולקראת תשע"ח

ביום רביעי נפגשנו בירושלים רוב המכינות שבהן ישנן תלמידי חו"ל והחברות בפרוייקט "יחד" של המועצה על מנת לסכם את תשע"ז ואת תשע"ח.
סיכום ברמת המצגת יצורף לעדכון הבא.
עיקרי הסיכום: בתשע"ז מהלך הגיוס כלל חבירה לצופים והתרחבות בקרב קהילת הישראלים בצפון אמריקה הביאו להגדלת כמות המשתתפים מ-19 ל-52, כשהצפי שלנו שבתשע"ט ייקחו לפחות 75 "חו"לניקים" חלק במכינות.
נושאים עיקרים שנדונו:

  1.  קושי בגיוס בני ישראלים חילוניים (האוכלוסייה המרכזית שבגידול) למכינות המעורבות.
  2. היציאה מ"מסע" דורשת מצד אחד הקפדה על הפרמטרים שנקבעו למשתתפי יחד, שנית גביית התשלומים באופן עצמאי מהשלב שלאחר ההרשמה.
  3. היעדר מעמד ישראלים למשתתפים המונע מהם "רב קו" ויוצר אפלייה שלהם לעומת חבריהם במכינה.
  4. הצורך לעודד בנות דתיות מחו"ל לפרוייקט.
  5. נושאים ופרטים נוספים ברמת התפעול.

יישר כח גדול מאד לסתו על עבודתה המעולה והמצוינת ב\ריכוז הפרוייקט!

הגיוס המשותף במכינות הכלליות - עדכונים

אנו ממשיכים לבחון הפרטים לצורך המעבר לשיטת הגיוס החדשה.
אנא רישמו והתייצבו לפי הפירוט שלהלן:
יום רביעי הקרוב, 16.8.17 בבית אביחי משעה 13:00 עד שעה 15:00 (ביחד עם פרופסור נעם ניסן) -  מיועד לצוות ההיגוי אבל פתוח לכל מי עוד שרוצה להצטרף להמשך הבנת מסגרת הזמנים וסוגיות נוספות הקשורות בפרויקט וגיבוש המלצות מסכמות.

יום רביעי 13.9.17 "חדר הלוחם היהודי" בבניין המרכזי במשטרת לטרון  משעה 10:00 עד שעה 13:00.
פגישת סיכום הדרכה וכניסה לגיוס המשותף במתכונת החדשה בהשתתפות ראשי מכינות ו/או אנשי צוות רכזי הגיוס הרלוונטיים.

חשוב להדגיש: נצטרך הרבה שיתוף פעולה, עצבים חזקים ואורך רוח בהטמעת השיטה החדשה אבל כמו בתחילת הדרך בגיוס המשותף אנחנו מאמינים שזה מאסט. השתתפות מיריבת בישיבה ב-13.9 היא תנאי חשוב להצלחה. בכוונתנו להשקיע בקמפיין שיובהר ויועבר לכלל המלש"שים, וגם משרד החינוך והביטחון יהיו שותפים למהלך אז אנא קחו חלק!

ועוד כמה פרטים נוספים...

מטרת המערכת החדשה הינה לווסת את כמות הנרשמים הגדולה בצורה ממוחשבת, תוך הקפדה על בקשותיהם וצרכיהם הן של המכינות והן של המועמדים. המערכת פועלת כך שעד לתאריך יעד אותו אנו צריכים לקבוע המכינות והמועמדים מגישים את העדפותיהם, והמערכת מחזירה את התשובות הסופיות על השיבוצים עד שבוע לאחר אותו התאריך.
כחלק מהמעבר למערכת המיון בשנה הקרובה, להלן תאריכים אופציונאליים לסיום תהליכי המיון:
31.12 - סגירת ההרשמה למכינות דרך מערכת המיון. 
7.1 - סיום השיבוצים.
15.1 - הודעות אחרונות למועמדים וסגירת המחזור הבא.
22.1 - תחילת גביית דמי הרשמה.

נשמח לשמוע את דעתכם בנוגע לתאריכים הנ"ל בישיבה שתערך ב-13.9, נתראה!

עדכון בתי המדרש

בית מדרש ראשי המכינות- דיברנו עם הרב יהושע צוקרמן ועם מוקי צור על הובלת בית המדרש הם בכיוון חיובי ובימים הקרובים נסגור סופית ונעדכן בשאר הפרטים.

מפגשי מנהלים חינוכיים מפגשי ר"מים

המנהלים החינוכיים: באחריות ובתפעול המועצה תתקיימנה עד 5 פגישות שיעסקו בכשרה מקצועית, שיתוף עמיתים והרצאה מרכזית. מבנה גם כן יימסרו פרטים תוך שבועיים.
ר"מים: מבנה דומה, יתקיימו עד 3 פגישות.

מפגשי מנהלים אדמיניסטרטיבים (משותפים כלליות ותורניות):

ייערכו עד 3 מפגשים, מרכז אסף.

מיזמים לתמיכת מועצה כולל מיזמי בוגרים

לאור פניות רבות נבקש להבהיר- הועד ידון ויקבע בישיבתו הראשונה (בספטמבר) את הפרמטרים לתמיכה ואת הרכב הועדה הציבורית ויקבע את לוחות המזנים להגשת פניות.

מכתב פרידה לרכזי הבוגרים - תמר זעירא

רכזות ורכזים יקרים,
הגיע חודש אוגוסט והשנה נגמרת. את חלקכם הספקתי לראות במפגש ב-23.7 ואחרים מכם כבר נדדו לחופשות הקיץ, למבחנים, לתפקיד חדש, ואף לארצות הים הרחוקות.
אנחנו מנצלים ימים נדירים של הפוגת אוגוסט לחשוב על השנה שחלפה ועל זאת שתיפתח אוטוטו.
בשנה הזאת עשינו הרבה ניסוי וטעייה.

לחצנו עד הסוף על דוושת הגז עם "בשותף" רק כדי לגלות שהוא צמח דווקא במקומות שלא לחצנו אלא ליווינו מהצד (או לפחות לא הפרענו).
הלכנו עם החברים הירושלמיים ובראשם ניצן ושיר לסמינר אזרחות חדש קהילתי ומוצלח. ניסינו לשחזר את ההצלחה בחיפה וזה לא המריא ואז אחרי שכבר ויתרנו דן והחבר'ה מהחלוץ הובילו סמינר אינטימי ומרוכז, וככה גילינו שאפשר לעשות אחלה סמינר ב-24 שעות. לקחנו את ההצלחה לסמינר אזרחות באר שבע וגילינו שיש חיים גם במקומות שאין בהם מכינה, או יותר נכון יש אקטיביזם בועט ומשנה מציאות של בוגרי ובוגרות מכינות גם בבירת הנגב (וכן-אפשר לעשות סמינר משמעותי עם חבר'ה מ-15 מכינות ב-24 שעות).  
עברנו לצעירים במרכז וגילינו אי של חניה במרכז ירושלים... ולידו בניין עם שותפים אמיתיים לדרך, אלדד ניצן ובן וגם עמרי ואורלי שהכרנו במהלך השנה, ומאז הוייז כבר יודע לשנן את הכתובת והרגליים מכירות את הדרך לעשייה משמעותית בירושלים.

נענינו לאתגר של בן מבלומברג למיפוי בוגרים, עצרנו בדרך כדי לבחון שותפות במחקר עם קרן אביחי והחלטנו לעשות גם וגם – בלומברג השנה, אביחי בשנה הבאה. ניסחנו שאלון ובדקנו ושינינו ובדקנו ושינינו שוב ויצאנו לדרך והגענו ל-4600 משיבים, מ-25 מכינות כלליות (!) ועוד 15 תורניות. 
הכרזנו על יציאה לדרך של פרויקט התיישבות, הכרנו את שי ואז את טלי ואת עמותת החמ"ל (לא החדר מלחמה. החלוץ משימות לאומיות), שכבר רצה קדימה ועוד תשמעו ממנה הרבה.
הכרזנו על כנס בוגרים גדול שהפך לכנס מכינות ענק ולתהודה למועצה לקק"ל ולחמ"ל עם הנשיא, הרמטכ"ל, יו"ר קק"ל ועוד מכובדים, שהמכובדים ביותר ביניהם היו הבוגרים שדיברו בפאנל ובסרט. חילקנו לראשונה פרס בוגרים לעשייה חברתית וכך נזכרנו שוב כמה בוגרים מדהימים יש ושמחנו בניר יששכר (דור לדור), אור דוארי (אמת מארץ תצמח) ותומר דרור ועפרי רביב (ציוני דרך) שזכו בפרס.

נפגשנו ל-2 הכשרות ועוד 9 מפגשי פורום, שבין החלפת טיפים, רקימת יוזמות (כמו טופס התעניינות בהצעות עבודה ולימודים), פריקת תסכולים, דיונים סוערים, דיונים על בשותף, שאלות על החיים, לימוד משותף עם רכזי המכינות התורניות, פיצה וסלט, לאט לאט הופך לקבוצת חשיבה ומנהיגות בפני עצמו. נפגשנו גם אחד על אחד עם רובכם יחד עם ראשי המכינות, חשבנו וחלמנו קדימה על בוגרים, מכינה ומה שביניהם.

חילקנו כסף (ועוד נחלק. פרטים בדף הפרויקט).  
נפגשנו גם ל-4 ועדות היגוי עם ראשי מכינות נציגי הרכזים וקרן גנדיר, שבהן הסתכלנו על כל התהליכים ממעוף הציפור והתחלנו בזהירות לנוע לכיוונים חדשים. ובין לבין מאחורי הקלעים עשרות ישיבות מטה, גיוס משאבים, פגישות היכרות מבטיחות והרבה מחשבות על איך אפשר לעשות טוב יותר ומדויק יותר את הדבר הזה שנקרא "פרויקט הבוגרים".

עברנו הרבה השנה - עשינו, טעינו, למדנו, ניסינו ונמשיך לנסות יחד גם בשנה הבאה.

איך נגמרה השנה במכינה? איך אתם מדמיינים את השותפות של פרויקט הבוגרים בשנה הקרובה? מה אתם חולמים לגבי הפורום ובכלל? כדי שנוכל לשפר את החשיבה וההיערכות אנחנו מבקשים לשמוע את סיכום השנה שלכם (שהוא גם תנאי לקבלת הכסף על מחצית שניה תשע"ז): https://goo.gl/forms/JB6vEJx8tNatK6oG3

אנחנו נשוב וניפגש ביום שלישי ה-12 בספטמבר בירושלים בפורום הרכזים הראשון (פירוט שאר  המפגשים בסוף המייל), וניפגש גם בביקורי המטה אצלכם במכינות (שאלו את ראש המכינה מתי).
ובינתיים – אנחנו במטה ניקח נשימה עמוקה, נתכונן וניערך, ונודה על הזכות לקחת חלק בניסיון הפיצוח של האגוז הקשה הזה - "בוגרי ובוגרות המכינות". על הזכות לשאול מה ההבטחה הגלומה בהם- כל אחת ואחד לעצמו, וגם כבוגרי המכינה. ובעיקר - מה ההבטחה הגלומה ביחד הזה, החידתי מכולם, של כלל בוגרי המכינות. על הזכות לשאול את השאלה מה הקשר בין הפעולות שאנחנו עושים לשינוי פני החברה הישראלית בסוף הדרך. ועל מפגשים אנושיים נוגעים וממלאי מצברים שנקרים על הדרך הזאת.  
ובמיוחד זו הזדמנות להודות שזכינו, זכיתי, לשותפים נהדרים כמוכם למסע הזה. מעבר לראשי המכינות, הועד, שותפי המימון וצוות המטה (ואסף שור אחד שאין כמוהו) שתמיד נמצאים ונוכחים, מגיעה תודה מיוחדת וגדולה מאוד לכם הרכזות והרכזים. אתם שעושים תפקיד חשוב כל כך שרובו מאחורי הקלעים, בדרך כלל בתת משאבים, ובלי נאומי התודה בטקס סיום השנה. שנמצאים בקו העדין שבין קשר לנתק, בין סימן קריאה לסימן שאלה, בין פוטנציאל להתממשותו, הקו הלא גמור עדיין שמרחיב את גבולות המכינה ממוסד חינוכי למוסד למנהיגות.

לכולכן וכולכם – תודה גדולה.
נוחו, תאספו כוחות ונתראה עם החצב הראשון.
ד"ש וקיץ נעים
תמר זעירא

תוכנית הכשרה למנהיגות יהודית-חילונית

WhatsApp Image 2017 08 12 at 22.00.00 1

מחפשים מאבטחים? "בטוח יחד" קופארטיב אבטחת טיולים

אולי אפילו תזכו לפגוש איזה בוגר או שניים...
להורדה לחץ >>

הזמנה לסיור - "עיר עמים" ירושלים בזווית שלא הכרתם

עמותת עיר עמים מזמינה אתכם להכיר את ירושלים מזווית שלא הכרתם, באמצעות תכנית חינוכית שתותאם במיוחד עבורכם, הכוללת סיור במזרח העיר.

להורדה לחץ>>>

הצעה להרצאה: מה אומר לנו המשפט העברי בישראל 2017?

להורדה לחץ >>

שבוע טוב!

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.