חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 341 | 16.05.2021 | ה' סיוון ה׳תשפ״א

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

חמישי, 06 מאי 2021 09:41

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

 

שלום לכולם ולכולן,

חג מתן תורה וביכורים מגיע אלינו בעיתוי לא קל השנה: מלחמה שנפתחה במטח טילים שירה החמאס על ירושלים ביום ירושלים. המטח הגיע  לאחר רצף תקריות שהחלה במאבק אזרחי שגלש לאלימות הדדית בשכונת שייח ג'ראח, התפרעויות אלימות קשות של ערבים בהר הבית במסגדים שכללה גם הפעלת כח משטרתי צבאי במסגדים עצמם, ומתיחות רבה סביב מצעד הדגלים שבוטל לבסוף.

ההמשך שכולנו חווינו כלל מצד אחד, התקפה רבתי מהאוויר של צה"ל, ומנגד שיתוק המדינה מנתניה דרומה, כולל נתב"ג, במטחי טילים שגרמו גם פגיעות בנפש שהוביל החמאס.

הקושי הגדול יותר שהתעורר, הן מהומות ותקיפות אזרחים בכל הארץ בעיקר בשכונות מעורבות ובאזורים מעורבים שבהם ערביי ישראל קמו על שכניהם, הפגינו תקפו שרפו וניסו לפגוע בנפש. בחלק מהמקומות קיצונים יהודים הגיבו באופן ברוטלי גם כן.

בעולם המכינות ההשפעה מאד מסיבית, בעיקר באזורים המעורבים:

מכינת מעוז בלב שכונת רמת אשכול (שכונה מעורבת) בלוד שבנתה מפעל חיים בשותפות עם השכנים הערבים שגרים עם החניכים והצוות באותם בניינים, ומפעילים מפעלים קהילתיים נרחבים ומשותפים, ספגה התקפה שבסופה העלו הפורעים חלק ממבני המכינה באש. השבר גדול במיוחד לאור העובדה שהפורעים הם בני המקום, לא "ארחי פרחי" שמחוץ לשכונה, חלקם שותפים וחניכים במסגרות הפעילות השונות.

רוב חניכי המכינה פונו במועד, ואת מקומם יחד עם הצוות תפסו מתנדבים בוגרים מכל הארץ, חלק מרכזי בהם אורגן בסיוע "השומר החדש".

בעזרת סיוע בחומרים ואני מקצוע של חברות ואזרחים, שופצה נבנתה סוידה והושמשה המכינה מחדש בתוך 48 שעות! אמנם עדיין אין חשמל (הרשת למכינה הופלה, הכל מופעל כרגע בעזרת הגנרטור שסיפקה JNF-UK , כחלק מעגלת החירום, למכינה. הנה כי כן הפעלה ראשונה "על רטוב של עגלת החירום במסגרת הפרוייקט, שאפו לראייה המקדימה של JNF-UK !)

בינתיים כח ההתנדבות הבוגר משפץ בבקרים, מסייע בלילות בשמירה על בתי היהודים בשכונה שרובם ננטשו.(זמנית, נקווה) ועל המכינה שספגה גם בקבוקי תבערה ואש חיה.

המועצה תקיים ביום חמישי הקרוב את ישיבת הועד המנהל במכינה  ובנוסף אנו כבר פועלים לסייע למכינה בהשלמת משאבים שיבטיחו פיתוחה ופתיחת מחזור חדש חזק וגדול בא אלול.

בעכו, פונו במועד רוב תלמידי המכינה לישיבת ההסדר.  גם כאן מגורי הצוות מעורבים בבלוקים עם משפחות ערביות והמצב מסובך. בליל יום רביעי  עבור עלינו שעות של חרדה כשתלמיד המכינה שהלך להתקלח במגורים נלכד מוקף בהמון הערבי שם שעות רבות עד חילוצו לפנות בוקר ע"י כח יס"מ.

ביפו, פונתה המכינה  בהיעדר מיגון עוד לפני המהומות האזרחיות.

רוב המכינות בעוטף גם הן פונו בהיעדר מיגון מספק או צורך חיוני.

המועצה העבירה הנחיות, המצורפות כאן, ופתחה חמ"ל העומד בקשר ישיר עם משרדי הבריאות והרווחה ועם פיקוד העורף ומפעילה מטלות ומשימות כשהראשונה שהתגייסה היתה מכינת לכיש וכרגע הצטרפו והתנדבו למשימות הנדרשות חמש מכינות נוספות. מכינות אחרות קלטו "פליטי" עוטף ודרום אליהן.

כל שאר הדברים, ימתינו בינתיים.  כרגע נשמור על עצמנו ועל חיי החניכים, נסייע לנזקקים לסיוע לפי הנחיות בקשות והוראות המדינה. מעת שיחזור השקט, נשקם נבנה ונרחיב את שנהרס ונחבל. כי זו דרכנו: בשעה שהאויב עסוק בחבלה הרס וזדון, אנו נבנה נרחיב נחנך ונעסוק בקידום הטוב.

לדעתי ומנסיוני חשוב בימים אלו, לשוחח עם החניכים ולעמול על עקרונות החינוך המוסרי ציוני, השומר תמיד על דלת פתוחה ויד מושטת למי מבין ערביי ישראל (שהם הרוב) שממשיכים לרצות בחברה משותפת במדינת ישראל היהודית-דמוקרטית, גם אם קולם אינו נשמע מחמת פחד אן כל סיבה אחרת.

לפני סיום,

חג שבועות שנחגוג היום, הוא חג שכילד בקיבוץ הדגש בו הושם על הצד החקלאי בו. בבגרותי הגעתי לכלל הבנה כי יש בו גם היבט לאומי בסיסי שהחמצנו אותו. משטר החובה. מעמד מתן תורה הוא מאורע מכונן של הטלת וקבלת חובה על ידי העם, שלפי המסורת אנו חוגגים במועד זה. מעבר לשאלות העובדתיות עצם הרעיון המטאפורי רוחני של קבלת חובה ומחויבות לרעיונות שאנו מחויבים אליהם מתוך בחירה שלנו, נולד ביום הזה עיצב אותנו כעם והשפיע על התרבות המערבית כולה.

שיהיה חג שמח, תיקו מוצלח למתקנים, ובשורות טובות לכולנו. 

קריאה מהנה ומועילה!   

המלצות והנחיות למכינות – מבצע "שומר החומה" – יום ד' 12/05/21

להורדת המלצות והנחיות למכינות – מבצע "שומר החומה" – יום ד' 12/05/21 pdfלחצו.

מדיניות ההתגוננות לאוכלוסייה

להורדת מדיניות ההתגוננות לאוכלוסייה pdfלחצו

דרוש רכז/ת תוכנה למועצת המכינות

WhatsApp Image 2021 05 04 at 13.57.03

הצעות למכינות

לוח הצעות למשרות במכינות הקדם צבאיות 

שלום לכולם, בשל מספר רב של פניות הן מהמכינות הן ממחפשי עבודה במכינות אנו פותחים מדור חדש באתר מועצת המכינות בו יהיה ניתן לפרסם את המשרות הפתוחות במכינות.

מוזמנים לשלוח למייל [email protected] פליאר של המשרה/פרטים על מנת להופיע במדור.

למדור משרות הפתוחות לחצו

לו"ז עד סוף שנה

לו"ז אירועים קדימה:

3/06 - אסיפה כללית ויום פרויקטים

לו"ז קיץ והכשרות:

שימו לב ושריינו את התאריכים:

7/07 - יום חפיפה והיכרות לראשי מכינות/ שלוחות חדשים

8/07 - יום בטיחות לראשי המכינות

11-12,13/07 - ימי הכשרה מרוכזים לפרויקטים והתנהגויות סיכוניות

הרשמה להכשרות בטיחות תפתח בהמשך, נשלח עדכונים.

ללוח שנה המלא לחצו.

ירושלים של זהב, עשייה של זהב: חניכי "הירושלמית" בעשייה למען העיר

מיוחד: לרגל יום חגה של בירת ישראל, שנערך השנה בסימן 54 שנים לאיחוד העיר, פנינו אל המכינה "הירושלמית" על שתי שלוחותיה – כדי לבחון את הקשר המיוחד של חניכי המכינה לירושלים ולשמוע על תרומתם הענפה לקהילה, לשכונה, ולעיר הקודש

לכתבה המלאה לחצו.

הגבעה הצרפתית 4

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.