חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 339 | 27.04.2021 | טו' אייר ה׳תשפ״א

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

שישי, 23 אפריל 2021 11:51

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום לכולם,

ליוויתי מרחוק את הכנס במצדה שכל כך הרבה ציפינו לו. הוירוס האכזרי שהפיל אותי לכמה ימים, ועידן הפוסט קורונה המרתק כל מי שיש לו חום לביתו מנע ממני לקחת חלק לצערי הרב מאד.

המשובים מהכנס היו מעולים הן לעניין התכנים , מסע הזיכרון וטקס הזיכרון והן לעניין הארגון. כיף גדול שחוזרים לשגרה ושהצלחנו להתאסף להתכנס וגם לציין את יום השנה בצורה מכבדת ומעמיקה בהשתתפות שר ההתיישבות ו2 מהמשפחות.

במסגרת הכנס נערכה אסיפה קצרה שבה אושרה בהצבעה חשאית  הצעות הועד (בעניין הארכת הקדנציה שלי בשנה נוספת והחלפה בסיומה על ידי אבישי ברמן),  ברוב של מעל 94% . בסך הכל תוצאה מרשימה המפגינה תמיכה גורפת בעמדת הוועד ואמון בהצעותיו.

במטה אנחנו נכנסים במקביל לפיניש החובקים של המכינות, למסלול ההישרדות מול המהמורות הפוליטיות הבלתי מסתיימות  המקשות על כולנו. אז נאחל לעצמנו שבמהרה תיכון ממשלה בישראל ושתהיה לכולנו המשך עבודה טובה ומשמעותית...
קריאה מועילה ומהנה!

יום השנה ה-3 לאסון מכינת בני ציון בנחל צפית

שלוש שנים בדיוק עברו מאז אותו יום בו הזדעזעה המדינה, ועולם המכינות בפרט, מהאסון הנורא של השיטפון בנחל צפית – בו נספו תשע נערות ונער. אין מילים ומעשים שיכסו על הכאב והאובדן וישיבו את החיים שתמו לחינם.

לציון יום השנה השלישי לאסון מכינת בני-ציון, נערך טקס ביום חמישי האחרון בנחל צפית, בהשתתפות נציגי המכינות הקדם-צבאיות ונציגי משפחות הנערים. בין הנוכחים בו היו שר ההתיישבות, צחי הנגבי ומנכ"ל משרד ההתיישבות לשעבר, מר אבי נעים.

הטקס צולם ושודר ביום ראשון, 25/04 בשעה 20:00 בשידור חי באתר מועצת המכינות והוקרן לאלפי חניכות וחניכי המכינות ברחבי הארץ. כולם צפו בו יחד במקביל – כדי לזכור, ללמוד ולוודא שלקחי האסון יוטמעו ויחלחלו גם אל דור המנהיגים הבא.

לקראת הטקס, צעדו יחד בקבוצות ראשי ומנהלי המכינות הקדם-צבאיות את המסלול של נחל צפית. "היום הלכנו שוב בנחל. שנה שנייה, יחד עם שרית ואיציק הוריה של אלה אור ז"ל ועם אריק, אבא של שני שמיר ז"ל. פסענו בעקבות הטיול שנסתיים באסון גדול. הקשבנו ונדמנו", אמר מנכ"ל מועצת המכינות הקדם-צבאיות, דני זמיר.

"מכאן, מנחל צפית, אנו מתחייבים ומחויבים להמשיך ולחתור ללימוד, הסדרה ובעיקר לתיקון עצמי ומוסדי, כדי שנמשיך לטייל בארץ הטובה שלנו, אך ללא סיכון חיי אדם", אמר יניב מזומן, ראש מכינת מיתרים לכיש ויו"ר משותף של מועצת המכינות, במהלך הטקס.

עוד מדבריו של דני זמיר: "אנו מבקשים לפעול כך שלקחי האסון יוטמעו ויהוו חלק מהיום יום של המכינות כולן, תחת המחויבות למערכת חינוכית רלבנטית תוססת ופעילה שחלק ממקצב פעילותה הוא מחויבותה לקדושת ושמירת החיים".

מדבריו של שר ההתיישבות צחי הנגבי: "במהלך הטיול, אמר לי ראש מכינת רבין שהוא עשה מסעות רבים בחייו עם משקלים על הגב, אבל כאן, הוא מרגיש שיש עליו 1,000 טון. כי זה לא סתם מאמץ מאתגר ופיזי, זה משהו עצום שיושב לכולנו על הלב".

"הנחל לא יכול לעזוב אותנו בתחומי האחריות שאנחנו נושאים בהם. הנחל הזה מלמד אותנו דרך שיטפון עצום של עולמות ערכיים שהוא מסמל, שהאסון מסמל. והראשון בהם הוא קדושת חיי אדם. יהי זכרם של הבנות והבן ברוך".

יהי זכרם של הנספים באסון הנורא נצור בליבנו ותזכורת מתמידה למחויבות של כולנו.

לצפייה בטקס לחצו.

WhatsApp Image 2021 04 23 at 13.35.42 copy

כנס ראשי ומנהלי המכינות- מצדה

השנה בחרנו לרדת למדבר ולנדוד עד לאנ"א מצדה לקיום הכנס השנתי שלנו.

במרכז הכנס השנה עמדו הסוגיות החינוכיות עמם אנו מתמודדים במכינות.

פתחנו את היום הראשון בהרצאה של ד"ר תמיר לאון שעסק במאפייני הדור.

משם צללנו לקבוצות דיון בהובלת ראשי מכינות שעסקו בסוגיות חינוכיות שונות ומגוונות ולאחר מכן פתחנו לדיון במליאה.

לאחר מכן התכנסנו לשיחה פתוחה עם השר צחי הנגבי שר ההתישבות האחראי על המכינות הקדם צבאיות יחד עם מנכ"ל משרדו יוסי דרזנין ושאר צוות המשרד, היה שיח פתוח מקשיב ומלמד.

לאחר ארוחת ערב טובה ( הפעם לא על האש ארגנטינאי כמיטב המסורת) התכנסנו לארוע מרגש שנדחה בשנה וחצי בשל הקורונה פרידה מחברנו ומי שהוביל את מועצת המכינות בתחילת דרכה יוס אלדר , היה מרגש מאד.

סיימנו את הערב בהרצאה מרתקת של הרב חיים נבון על ספרו החדש "מדינה קטנה לעם גדול" שעוסק בסוגיות דת ומדינה, היה מעשיר ומלמד.

הסיבה שהשנה ירדנו למצדה היא הרצון לקיים ביום השני של הכנס סיור בנחל צפית ביום השנה לאסון מכינת בני ציון בנחל צפית ולקיים טקס בנחל.

השכמנו קום ויצאנו לסיור עוצמתי, מטלטל ומלמד בנחלי תמר-צפית יחד עם איציק ושרית אור ,אריק שמיר, השר צחי הנגבי והצוות של משרד ההתישבות ובהובלת לביא זמיר שמוליק שאול אבישי ברמן ומאיר ליפשיץ.

זה היה סיור שכל מי שהשתתף בו יצא ממנו אחרת משנכנס, המפגש החי עם האסון הזה לא נותן מנוח ומכריח אותנו להיות טובים יותר, צנועים יותר...

בסוף הסיור קיימנו טקס מיוחד בפיתחת הנחל כ 60 ראשי ומנהלי מכינות יחד עם איציק ושרית אור והשר צחי הנגבי וצוותו, הטקס היה מרגש ונוגע וזכינו שילוו את הטקס בניגון נוגע ירון יצחק מלח הארץ וחברו טיבי שכבר הופכים לאט לאט לזמרי הבית שלנו.

סיימנו את היומיים ביציאה מהנחל בטיולית עייפים מאד אך עם תחושה חזקה והרבה חומר למחשבה.

נתראה בשנה הבאה

all

החלטות הועד

לכל ראשי המכינות שלום,

בכנס מצדה שייערך בימים רביעי וחמישי השבוע, נקיים גם אסיפה לעדכון ולהחלטות בנושא תפקיד מנכ"ל המועצה.

1. כזכור- בספטמבר 2020 קיבל הועד החלטה על החלפתו של דני כמנכ"ל בקיץ 2021. ההחלטה נבעה מתוך הערכה גדולה לדני ומאידך מן החשיבות לקיים תחלופה בתפקיד המנכ"ל (דני מסיים בקיץ כמעט 2.5 קדנציות בתפקיד).

2. מיד לאחר החלטה זו מונתה ועדת איתור על מנת שתחפש ותמליץ על דמות מתאימה להחלפתו של דני. הועדה נפגשה מספר פעמים, פנתה לדמויות רלוונטיות ואף פירסמה קול קורא לראשי המכינות המציע לכולם\ן להגיש מועמדות לתפקיד.

3. לאחר בחינת האפשרויות ושיח מול הדמויות הרלוונטיות התגבשה ההצעה הבאה,אותה נביא להצבעה באסיפה הקרובה:

א. הקדנציה של דני כמנכ"ל תוארך בשנה ותסתיים ביום 31.8.22.

ב. אבישי ברמן, מנכ"ל עמותת בין השיטין בערבה (וראש מכינת ערבה ב-12 השנים האחרונות), אשר הגיש את מועמדותו לתפקיד, יחליף את דני וייכנס לחפיפה במשרה מלאה לכל המאוחר ביום 1.8.22.

ג. במהלך שנת תשפ"ב ייערכו ימי חפיפה חד יומיים לצורך הכרות של אבישי את המערכות ושותפי המועצה השונים.

ד. דני ימשיך לסייע לאבישי גם עם תום תפקידו כמנכ"ל, לפי הצרכים, שיוגדרו ויובאו לאישור הועד ע"י אבישי לקראת כניסתו לתפקיד מנכ"ל.

חברי הועד סבורים שמדובר בהצעה שבנוסף להיותה מוסכמת ורצויה על כל המעורבים יש לה יתרון גדול בכך שהיא נותנת מענה למירב הצרכים והאילוצים הארגוניים והאישיים, וגם מאפשרת היערכות מספקת לחילופים (ובתקווה שעד אליהם האובך הפוליטי השורר כיום יתפזר, ועדת החקירה תגיש המלצותיה, ומצב המכינות והמועצה יהיה בהיר יותר....) .

אנו רואים באבישי, דמות מתאימה וראויה ביותר להחליף את דני בעוד כשנה ולטובת אלו הפחות מכירים אותו אנו מצרפים pdfקובץ ובו קורות חיים מקוצרים.

נתראה במצדה,

יניב מזומן ויצחק ניסים- יו"רים משותפים של הועד

בשם הועד כולו

פורוטקול ישיבות הועד

להורדת פורוטקול ישיבת הוועד - 12.4.21 (ל בניסן תשפ"א) pdfלחצו

להורדת פורוטקול ישיבת הוועד - 18.3.21 (ה בניסן תשפ"א) pdfלחצו.  

פיילוט פרוייקט עגלות החירום של המכינות וה JNF יצא לדרך!

11 מכינות קיבלו עגלות נגררות מלאות בציוד רב ערך על מנת להיות לכח סיןע לרשויות המקומיות בארוע של אסון לאומי- מלחמה/ רעידות אדמה וכו.

הפרוייקט התבשל בשנתיים האחרונות וההוצאה שלו אל הפועל התעכבה בשל הקורונה.

הרציונאל של הפרוייקט הוא שהמכינות יהוו כח חירום זמין ואיכותי, מתורגל ומצוות כבר מראש לרשויות מקומיות ועם משימות ייעודיות ועם ציוד מתאים לבצע את מה שנדרש.

החניכים יעברו אחת לשנה יום השתלמות יחד עם הרשות וכך יהיו מוכנים לפעול בכל ארוע חירום כאשר זה יגיע.

אנו שאיפה כי בעתיד הפרוייקט יתרחב לכל המכינות והמכינות יהוו חוד החלוץ של הסיוע בעת חירום.

WhatsApp Image 2021 04 25 at 21.58.15

יום ירושלים במכינות

לכל ראשי המכינות, 

השנה הוחלט להעצים את יום ירושלים לחגיגות שימשכו כשבוע בין התאריכים 6 -13 במאי 2021. 

אנו, הרשות לפיתוח ירושלים, מעוניינים לתת התייחסות שיום ירושלים הינו כלל ארצי וחוצה מגזרים .

כחלק ממכלול פעילויות ואירועים שהרשות לפיתוח ירושלים מקדמת ומתכוונת לקיים במהלך השבוע אנו מעוניינים להזמין את חניכי המכינות הקדם צבאיות והחניכים הבוגרים של תנועות הנוער לסיור בירושלים. המכינות יקבלו מאיתנו ועל חשבוננו, אוטובוסים והדרכה למשך של עד 4 שעות  וכל זאת על פי תנאי התו הסגול נכון לזמן הפעילות, המכינות יוכלו לבחור תאריך, שעה, נושא סיור, ומסלול הסיור על פי מפרט מסלולים ונושאים. 

חשוב לציין שבמהלך השבוע חלק גדול ממוסדות התרבות והאטרקציות  יהיו זמינים לביקורים עד השעה 23:00 בעלות מסובסדת של 15 ש"ח וכן יתקיימו אירועים מגוונים כך שמכינה שתרצה להרחיב פעילות מעבר לסיור, תוכל להנות משפע רב של אפשרויות כל הדבר הזה מאורגן ע"י הרשות לפיתוח ירושלים.

ע"מ להיערך לענין ולדעת אי וכמה משאבים להקצות למכינות אנו צריכים שכל מכינה שנראה לה שתתחבר לשבוע הזה באופן כזה או אחר תירשם פה בקישורבעיקר צריך לדעת כמויות בשביל ההסעים.

בהמשך כשיהיו יותר פרטים נפרסם רישום מסודר כולל סיורים ואפשרויות נוספות.

צריך לומר שעל פי הרישום הראשוני יוקצו לנו כמות האוטובוסים והמשאבים לכן אנא הזדרזו להירשם.

פרס באר ה- 4: ימים אחרונים להגשת חיבורים!

בארי צימרמן ז״ל היה משורר, הוגה ומחנך, שעיקר כתיבתו הייתה בליבת הנושאים המעסיקים את עולם החינוך של המכינות הקדם צבאיות: לימוד, חשיבה וגיבוש הזהות הישראלית-יהודית-ציונית, תוך התייחסות מחודשת למורשת ישראל ולמקורות היהודיים והציוניים.

במלאת ארבע שנים לפטירתו של בארי, מורנו, חברנו ויקירנו, נקיים בפעם השלישית את באר – במת הכתיבה והיצירה הראשונה של עולם המכינות, המיועדת לבוגרים, חניכים וצוותים בעבר ובהווה.

אנו מזמינים אתכם להגיש לנו:

שירה – עברית מנוקדת על כל גווניה.

פרוזה קצרה – בסוגיה חברתית וישראלית.

הגשת החיבורים עד ה29/4/21, י״ז באייר תשפ״א

ההכרזה על החיבורים הנבחרים ב30/5/21, יט׳ בסיון תשפ״א.

את החיבורים יש להגיש באמצעות טופס שליחת חיבור אשר נמצא באתר מועצת המכינות  בהמשך השבוע. 

משפחתו של בארי תעניק למחבר אחד בכל סוגה שבוע של כתיבה והשראה באי היווני סמוטראקי, המקום בו כתב בארי את ספר שיריו האחרון ״שירי סמוטראקי״.

טקס ההכרזה על הזוכים וחלוקת הפרסים יתקיים ב15/6/21, ה׳ בתמוז תשפ״א.

להורדת הפלייאר jpgלחצו

הצעות למכינות

לוח הצעות למשרות במכינות הקדם צבאיות 

שלום לכולם, בשל מספר רב של פניות הן מהמכינות הן ממחפשי עבודה במכינות אנו פותחים מדור חדש באתר מועצת המכינות בו יהיה ניתן לפרסם את המשרות הפתוחות במכינות.

מוזמנים לשלוח למייל [email protected] פליאר של המשרה/פרטים על מנת להופיע במדור.

למדור משרות הפתוחות לחצו

לו"ז עד סוף שנה

לו"ז אירועים קדימה:

29/04 - מפגש סיכום תשפ"א - גיוס משותף

3/06 - אסיפה כללית ויום פרויקטים

לו"ז קיץ והכשרות:

שימו לב ושריינו את התאריכים:

7/07 - יום חפיפה והיכרות לראשי מכינות/ שלוחות חדשים

8/07 - יום בטיחות לראשי המכינות

11-12,13/07 - ימי הכשרה מרוכזים לפרויקטים והתנהגויות סיכוניות

הרשמה להכשרות בטיחות תפתח בהמשך, נשלח עדכונים.

לוז יוליאוגוסט21

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.