חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 338 | 14.04.2021 | ב' אייר ה׳תשפ״א

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

שלישי, 13 אפריל 2021 11:34

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבוע טוב לכולן ולכולם,

בהתרגשות רבה אנו מצפים לכנס שנתי לאחר היעדר כמעט מוחלט של מפגשים פרונטליים מאז מרץ 20 עם פרוץ הקורונה מה שבעצם אומר שלמעלה משנתיים חלפו מאז הכנס הדו יומי האחרון שלנו בנס הרים.

הכנס הנוכחי התעצב בהתאם ולפי תגובות ובקשות ראשי המכינות ויחלק את הזמן בין עיסוק בסוגיות של חינוך וחברה לבין סיור לימודי בנחל צפית וקיום טקס זיכרון ליום השנה לאסון מכינת בני ציון בנחל.

פרטי הכנס כאן ואנחנו מקווים שיהיה מלמד ומאלף ובעיקר שמחים על ההזדמנות למפגש.

אדגיש כי חלק הלימוד עמיתים, שהוא (מניסיון העבר) מאד חשוב ומלמד- תלוי בהשתתפות התנדבות והובלה של ראשי מכינות ושלוחות, אז אנא התכוננו והיו שותפים…

 חודש אייר שהחל הביא עלינו את ימי הזיכרון והעצמאות המסיימים את פרק עשרת ימי השואה והתקומה. שמתי לב, שבשונה ממה שמתחולל במגזרים רבים, הדי.אן.איי. התרבותי של עולם המכינות החותר לראיית הטוב, ציין את הנושאים היותר מרוממים בתקופה הזו: מצטיינים, פרויקטים של סיוע וזכרון, ועוד. יש בזה משהו מנחם ומעודד לאור התרחבות הקיטוב והשיסוע שחילחל גם לטקסים הממלכתיים שבעבר היו מעל לכל מחלוקת וגם לקח מסוים עבורנו על חשיבות העיסוק במשימה וביצירה המשותפת ולא בעיסוק מתמיד אחרי חיפוש הגדרה עצמית ייחודית בעזרת על ידי הבדלה ופירוד.

בכנס הקרוב נדון גם בהצעת הוועד בעניין סיום תפקידי כמנכ"ל הצפוי לפי ההחלטה ל 31.8.22. (הצעת החלטה מצורפת לעדכון זה).

כפי שמוזכר בהצעה, היא מוגשת לאחר מספר ישיבות שערך הועד שבו סוכם כי הועד יבקש הסכמת האסיפה להארכת תפקידי כמנכ"ל בשנה נוספת עד 31.8.22 ובחירת אבישי ברמן מייסד וראש מכינת ערבה (שהיה גם היחיד שהציע עצמו לתפקיד) כמנכ"ל הבא.

בעיני ההצעה הזו טובה, ותאפשר אני מקווה להעביר לידי אבישי מועצה "לאחר" הסערה - כלומר כשהקרקע הפוליטית-רגולטורית-פילנטרופית מיוצבת הרבה יותר מאשר כיום.. באופן אישי,  מחויבויות ותכניות אחרות שמחייבות אותי לסיים במועד המוצע לאחר 8 שנות מנכ"לות מסתנכרנות יפה גם עם הצורך בקציבת קדנציות בארגון כמו שלנו. אני משוכנע שאבישי מתאים לתפקיד ויעשה אותו מצוין, וכמובן שאני רואה עצמי מחויב לסייע לאבישי ולועד ככל שיידרש ובמסגרת זו גם אמשיך לקדם ולסייע לאבישי ולועד בקידום נושאים ספציפיים שאני עוסק בהן שנים רבות (בעיקר בתחומי הבינוי וההתיישבות, משאבים ממשלתיים, רגולציה וכדו'). אני חושב שגם בהצעה הזו מתבטאת היכולת שלנו להשכיל להעדיף ולקדם הסכמות שרואות את טובת המפעל לפני הכל, ומשקפים נאמנה את מי שאנחנו.

קריאה מועילה ומהנה ולהתראות בכנס!

כנס ראשי ומנהלי מכינות השנתי במצדה - ימים ד'-ה' 21-22/4

 

שלום לכולם,

נפגש ביום ד' הקרוב 21/4 לכנס השנתי. הכנס יתקיים באנ"א מצדה, חניה במתחם האכסניה.

לו"ז הכנס מצורף, הגעה החל מהשעה 9:00 (לארוחת בוקר למעוניינים).

*שימו לב- הכניסה לכנס בהתאם לנהלי התו הירוק - כל המשתתפים מתבקשים  לשלוח אל יוליה לווטסאפ או למייל תעודת מתחסן/ת / מחלימ/ה עד יום שלישי*

קישור ל-waze להגעה: לחץ/י כאן

ביום חמישי נעשה מסלול מודרך בנחל צפית בקבוצות, שיסתיים בטקס לציון יום השנה ה-3 לאסון מכינת בני ציון בנחל צפית.

*ציוד חובה:* כובע, נעליים נוחות להליכה, לפחות 4.5 ליטר מים, קרם הגנה ובגדים המגנים מהשמש. בנוסף הביאו אתכם חולצה לבנה לטקס.

 

WhatsApp Image 2021 04 12 at 15.51.32

החלטות הועד

לכל ראשי המכינות שלום,

בכנס מצדה שייערך בימים רביעי וחמישי השבוע, נקיים גם אסיפה לעדכון ולהחלטות בנושא תפקיד מנכ"ל המועצה.

1. כזכור- בספטמבר 2020 קיבל הועד החלטה על החלפתו של דני כמנכ"ל בקיץ 2021. ההחלטה נבעה מתוך הערכה גדולה לדני ומאידך מן החשיבות לקיים תחלופה בתפקיד המנכ"ל (דני מסיים בקיץ כמעט 2.5 קדנציות בתפקיד).

2. מיד לאחר החלטה זו מונתה ועדת איתור על מנת שתחפש ותמליץ על דמות מתאימה להחלפתו של דני. הועדה נפגשה מספר פעמים, פנתה לדמויות רלוונטיות ואף פירסמה קול קורא לראשי המכינות המציע לכולם\ן להגיש מועמדות לתפקיד.

3. לאחר בחינת האפשרויות ושיח מול הדמויות הרלוונטיות התגבשה ההצעה הבאה,אותה נביא להצבעה באסיפה הקרובה:

א. הקדנציה של דני כמנכ"ל תוארך בשנה ותסתיים ביום 31.8.22.

ב. אבישי ברמן, מנכ"ל עמותת בין השיטין בערבה (וראש מכינת ערבה ב-12 השנים האחרונות), אשר הגיש את מועמדותו לתפקיד, יחליף את דני וייכנס לחפיפה במשרה מלאה לכל המאוחר ביום 1.8.22.

ג. במהלך שנת תשפ"ב ייערכו ימי חפיפה חד יומיים לצורך הכרות של אבישי את המערכות ושותפי המועצה השונים.

ד. דני ימשיך לסייע לאבישי גם עם תום תפקידו כמנכ"ל, לפי הצרכים, שיוגדרו ויובאו לאישור הועד ע"י אבישי לקראת כניסתו לתפקיד מנכ"ל.

חברי הועד סבורים שמדובר בהצעה שבנוסף להיותה מוסכמת ורצויה על כל המעורבים יש לה יתרון גדול בכך שהיא נותנת מענה למירב הצרכים והאילוצים הארגוניים והאישיים, וגם מאפשרת היערכות מספקת לחילופים (ובתקווה שעד אליהם האובך הפוליטי השורר כיום יתפזר, ועדת החקירה תגיש המלצותיה, ומצב המכינות והמועצה יהיה בהיר יותר....) .

אנו רואים באבישי, דמות מתאימה וראויה ביותר להחליף את דני בעוד כשנה ולטובת אלו הפחות מכירים אותו אנו מצרפים pdfקובץ ובו קורות חיים מקוצרים.

נתראה במצדה,

יניב מזומן ויצחק ניסים- יו"רים משותפים של הועד

בשם הועד כולו

ציון יום השנה ה-3 לאסון מכינת בני ציון בנחל צפית

ביום ה' 22/4/21 (י' באייר תשפ"א) יתקיים הטקס השנתי בנחל צפית בהשתתפות ראשי המכינות, המשפחות ושר ההתיישבות.

הטקס יצולם וישודר לכל המכינות ביום א' 25/4/21 (י"ג באייר תשפ"א) בשעה 20:00 ישודר באופן מקוון בערוץ היוטיוב של מועצת המכינות לחניכים ולצוותים.

אנו מבקשים מכל מכינה לפנות זמן בלו"ז ולהקדיש את הזמן לציון האירוע עם כל חניכי המכינה במקביל.בנוסף, מומלץ לשלב משבצת פנימית של שיח ולימוד עם החניכים.

pdfמצורף מערך מוצע, במידה ותרצו להפיץ למכינות תכנים / מערכי שיעור נוספים שקיימים אצלכם שלחו אל המטה.

ניתן לשלב במסגרת זו גם "סיור" בחדר הזיכרון הוירטואלי - הנמצא בקישור הבא.

לוח הצעות למשרות במכינות הקדם צבאיות 

שלום לכולם, בשל מספר רב של פניות הן מהמכינות הן ממחפשי עבודה במכינות אנו פותחים מדור חדש באתר מועצת המכינות בו יהיה ניתן לפרסם את המשרות הפתוחות במכינות.

מוזמנים לשלוח למייל [email protected] פליאר של המשרה/פרטים על מנת להופיע במדור.

למדור משרות הפתוחות לחצו

לו"ז עד סוף שנה

לו"ז אירועים קדימה:

21-22/04 - כנס ראשי המכינות - מצדה

25/04 - יום השנה לאסון מכינת בני ציון בנחל צפית - במכינות (כולל טקס משודר)

29/04 - מפגש סיכום תשפ"א - גיוס משותף

3/06 - אסיפה כללית ויום פרויקטים

לו"ז קיץ והכשרות:

שימו לב ושריינו את התאריכים:

7/07 - יום חפיפה והיכרות לראשי מכינות/ שלוחות חדשים

8/07 - יום בטיחות לראשי המכינות

11-12,13/07 - ימי הכשרה מרוכזים לפרויקטים והתנהגויות סיכוניות

הרשמה להכשרות בטיחות תפתח בהמשך, נשלח עדכונים.

לוז יוליאוגוסט21

שבת המודעות לשכול האזרחי בישראל

אי"ה, גם השנה נציין את שבת אחרי מות קדושים, כשבת המודעות לשכול האזרחי.

נבקש להעלות את המודעות של הקהילה כולה, לכאב המלווה משפחות אשר יקיריהן נפטרו בעקבות מחלה, תאונה, או בכל דרך אחרת. כל זאת מתוך כוונה להוסיף שמחה ונחמה.

"וידום אהרון" - שני בניו של אהרון הכהן מתים ברגע, טרגדיה אנושית מטלטלת. "וכל בני ישראל יבכו את השריפה ששרף ד'" - זוהי הערבות ההדדית של עם ישראל.

בתקופתנו, בכל שנה נפטרים בישראל כ- 800 ילדים (מלידה עד 18) ממחלה או אירוע טרגי. שנת הקורונה הנכיחה את המציאות של פטירה ממחלה, ואת הצורך בתמיכה אישית וקהילתית.

בשבת זו נאמר למשפחות שיקיריהם נפטרו "אתם לא לבד בסיפור הזה". נעסוק בתוכן הקשור לשכול האזרחי, בבניית הקהילה שמתגייסת ומעצימה את המשפחות השכולות הזקוקות לה. שבת של ערבות הדדית, העצמה ושותפות.

אנו מבקשים לקבל מכם את כתובת המייל שלכם,

או מלאו את הטופס המצו"ב ונשמח להעביר לכם דפי מקורות ולימוד לפעילות השבת.

WhatsApp Image 2021 03 21 at 16.19.58

מפגש #4 - הכשרת מדריכים תשפ"א - 19/04/21- הרשמה ותזכורת 

בהמשך למפגשים הראשונים והמוצלח של הכשרת המדריכים, המפגש השלישי לשנה הנוכחית יתקיים ביום שני 19/04/21 בין השעות 9:00-16:00. המפגש מתוכנן להתקיים במתקן קק"ל בנס הרים, ויכלול טיול קצר בנוסף למפגש הלימוד.

הביאו אתכם נעליים נוחות להליכה, כובע ומים לטיול.

**שימו לב לשינוי במועד המפגש**

להרשמה ואישור הגעה למפגש הרביעי שלחו את קישור ההרשמה לכל צוות המדריכים להרשמה אישית של כל אחד/ת:

https://ttg-crman.formtitan.com/origin/regactivity?fld24=a071v00000yKt1E#/

לשאלות ומידע נוסף במייל ובטלפון - עודד - [email protected] | 052-6614170

סיור במצפה רמון לרכז הבוגרים 

בארצנו ומועצת המכינות שמחים להזמינכם לסיור פיזי במצפה רמון.

במהלך הסיור נכיר את מצפה רמון מזווית ההתיישבות בתחומי יזמות, קהילה ותעסוקה. נצלול להיסטוריה שלה, נכיר את השכונות החדשות, את החיבור של המקומיים והצעירים לעיר ואת העשייה החברתית בה.

המפגש מתקיים במסגרת תכנית "בקו האופק - חינוך להתיישבות" בהובלת בארצנו, מועצת המכינות וחטיבת החינוך של הקק"ל, ופתוח להשתתפות לכל ראשי המכינות, השלוחות ורכזי הבוגרים.

אנחנו בסגירות אחרונות של תכנית המפגש ובקרוב נשלח לו"ז מפורט.

רשמו לכם כבר את הפרטים - הסיור יערך באופן פיזי ביום שלישי ה-27.4 בין השעות 8:00-16:00. הסעות יצאו מרכבת ראש העין ורכבת באר שבע מרכז (יש להירשם מראש).

נזכיר כי עבור המכינות שמשתתפות בתכנית "חינוך להתיישבות" בתשפ"א 

- השתתפות בסיור מהווה תנאי לקבלת המימון במסגרת התכנית.

 להרשמה לסיור ולהסעות לחצו.

WhatsApp Image 2021 04 06 at 10.26.13

יום ירושלים במכינות

לכל ראשי המכינות, 

השנה הוחלט להעצים את יום ירושלים לחגיגות שימשכו כשבוע בין התאריכים 6 -13 במאי 2021. 

אנו, הרשות לפיתוח ירושלים, מעוניינים לתת התייחסות שיום ירושלים הינו כלל ארצי וחוצה מגזרים .

כחלק ממכלול פעילויות ואירועים שהרשות לפיתוח ירושלים מקדמת ומתכוונת לקיים במהלך השבוע אנו מעוניינים להזמין את חניכי המכינות הקדם צבאיות והחניכים הבוגרים של תנועות הנוער לסיור בירושלים. המכינות יקבלו מאיתנו ועל חשבוננו, אוטובוסים והדרכה למשך של עד 4 שעות  וכל זאת על פי תנאי התו הסגול נכון לזמן הפעילות, המכינות יוכלו לבחור תאריך, שעה, נושא סיור, ומסלול הסיור על פי מפרט מסלולים ונושאים. 

חשוב לציין שבמהלך השבוע חלק גדול ממוסדות התרבות והאטרקציות  יהיו זמינים לביקורים עד השעה 23:00 בעלות מסובסדת של 15 ש"ח וכן יתקיימו אירועים מגוונים כך שמכינה שתרצה להרחיב פעילות מעבר לסיור, תוכל להנות משפע רב של אפשרויות כל הדבר הזה מאורגן ע"י הרשות לפיתוח ירושלים.

ע"מ להיערך לענין ולדעת אי וכמה משאבים להקצות למכינות אנו צריכים שכל מכינה שנראה לה שתתחבר לשבוע הזה באופן כזה או אחר תירשם פה בקישורבעיקר צריך לדעת כמויות בשביל ההסעים.

בהמשך כשיהיו יותר פרטים נפרסם רישום מסודר כולל סיורים ואפשרויות נוספות.

צריך לומר שעל פי הרישום הראשוני יוקצו לנו כמות האוטובוסים והמשאבים לכן אנא הזדרזו להירשם.

פרס באר ה- 4: קול קורא לבוגרי מכינות קדם צבאיות למשלוח יצירות לפרסום - שבועיים לסיום הגשת היצירות!

בארי צימרמן ז״ל היה משורר, הוגה ומחנך, שעיקר כתיבתו הייתה בליבת הנושאים המעסיקים את עולם החינוך של המכינות הקדם צבאיות: לימוד, חשיבה וגיבוש הזהות הישראלית-יהודית-ציונית, תוך התייחסות מחודשת למורשת ישראל ולמקורות היהודיים והציוניים.

במלאת ארבע שנים לפטירתו של בארי, מורנו, חברנו ויקירנו, נקיים בפעם השלישית את באר – במת הכתיבה והיצירה הראשונה של עולם המכינות, המיועדת לבוגרים, חניכים וצוותים בעבר ובהווה.

אנו מזמינים אתכם להגיש לנו:

שירה – עברית מנוקדת על כל גווניה.

פרוזה קצרה – בסוגיה חברתית וישראלית.

פתיחת התחרות ב21/2/21, ט׳ באדר תשפ״א

הגשת החיבורים עד ה29/4/21, י״ז באייר תשפ״א

ההכרזה על החיבורים הנבחרים ב30/5/21, יט׳ בסיון תשפ״א.

את החיבורים יש להגיש באמצעות טופס שליחת חיבור אשר נמצא באתר מועצת המכינות  בהמשך השבוע. 

משפחתו של בארי תעניק למחבר אחד בכל סוגה שבוע של כתיבה והשראה באי היווני סמוטראקי, המקום בו כתב בארי את ספר שיריו האחרון ״שירי סמוטראקי״.

טקס ההכרזה על הזוכים וחלוקת הפרסים יתקיים ב15/6/21, ה׳ בתמוז תשפ״א.

להורדת הפלייאר jpgלחצו

 2בימת בארי 4 1

הצעות למכינות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.