חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 335 | 15.3.2021 | ב' ניסן ה׳תשפ״א

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

שישי, 12 מרס 2021 00:45

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום לכולן ולכולם.

תקנות חדשות

תקנות חדשות המאפשרות יציאה הכוללת לינה בשטח יפורסמו לפי ההתחייבות במהלך יום שלישי 16.3.21 וישחררו אותנו אחרי חודשים רבים לעבודה חינוכית, סדרות וטיולים גם מחוץ למכינות.

התאמת הקפסולות, האבחנה בין מכינות "תו ירוק" לכאלו שלא, וההתמודדות עם סרבני חיסונים המסכנים את ציבור החניכים והצוות, ימשיך לעמוד על סדר יומנו בשבועות הקרובים, המתאפיינים ביציאה של חניכי המכינות התורניות לחופשת פסח ארוכה, ושל חניכי המכינות הכלליות לחופשה קצרה.

הכשרות הקיץ- נא לשלב ביומנים!

בתחילת השבוע הקרוב נפרסם את כל לוח ההכשרות, ההסמכות וימי העיון האמורים להיות בקיץ רובם במרוכז בשבוע השני של יולי בואכה ט' באב: הסמכות בנושאי בטיחות במכינות ובשטח ובנושא גיוס משותף (כולן הכשרות והסמכות חובה),  התמודדויות עם נושאים חינוכיים (משמעת, מיגדר, אלכוהול, סמים, הטרדות מיניות, אובדנות), ועוד. עקב המצב הפוליטי עוד אין אבא ממשלתי מקצועי ומימון להכשרות. אנו עובדים בנושא הזה חזק מדי יום ונקווה שלא תהיינה צרות שתאלצנה אותנו לנקוט בצעדים חריגים, אבל הכשרות והסמכות יתקיימו.

כנס נס הרים הרביעי- עובר לים המלח

כנס נס הרים הרביעי, יועתק השנה לאכסניית אנ"א במצדה ב21, 22 באפריל. שם נעסוק לעומק בנושאי גבולות הזהות הפוליטית והמעורבות של ראשי מכינות, סוגיות חינוכיות המאתגרות את כולנו אל מול התהליכים הנפשיים העוברים על הנוער בכלל ובפרט הנוער העתיד להגיע אלינו לאחר שנת קורונה עם השלכותיה הרבות, מי רשאי לבוא להרצות במכינות ומי מוטב שלא יבוא, אתיקה של ראשי מכינות (לאור לקחי העדויות במשפטם של יובל ואביב). למחרת נסייר כל ראשי המכינות בנחל צפית בסיור לימודי, ובסיום הסיור נערוך טקס קצר בהשתתפות כל ראשי המכינות. הטקס יצולם ויועבר במקביל לכל המכינות ביום ראשון 25.4.21 בשעה 20.00 בערב.

לזכור וללמוד- אסור שעוד פעם יעמדו חניכים בסכנת חיים!

צירפנו כאן דיווח של עדותה של נעם דור שהיתה מדריכה במכינת בני ציון. נועם היא בוגרת המכינה ובתו של סגן מפקד צוות חילוץ ערבה.. זוהי עדות קשה מטלטלת ומאד מזעזעת. למרות שאינני שופט, אין לי סיבה שלא להאמין לדברים שהיא אומרת (בפרט שמאחר ואינה מואשמת בדבר אין לה סיבה למלט את עצמה מהרשעה על ידי סיפורי בדיות).

בעיניי זוהי עדות שחובת כל אחד מאיתנו לקרוא וללמוד היטב. בעיקר  כיצד אין לנהוג.

משפט פלילי מסוג כזה מעלה מן הסתם מהאוב כל העת, ליקויים וכשלים. לטעמי צריך להישיר מבט אל הדברים, לא להדחיק ולהתכחש בדברי "אצלי לא יכול היה לקרות" , אלא יש לעניות דעתי ללמוד היטב את הנאמר כדי שיבדוק כל אחד את עצמו ומכינתו, היכן יש לתקן לשנות להיטיב, היכן נקודת העיוורון בהרגליו והתייחסותו לצוות, להורים, להערכת הסיכונים, ליציאה מחשיבה קבוצתית עדרית , לנקודות התורפה.

דיברתי עם אחדים מההורים השכולים לאחר עדותה של נועם והדמעות היו משני הצדדים. דמעות על מות אנשים צעירים שהעדות והמשפט חושפים בינתיים את האופן האיום בו לכאורה הובלו אל מותם.

אין נחמה ואין ניחומים גם כחלוף 3 שנים. והדברים רק מחזקים את השבועה שלה התחייבנו כולנו בימים שאחרי האסון- לעולם לא עוד התנהלות במכינה שתייצר סיכוי לאסון כזה. ולצערי, גם אם אנחנו מוצאים עצמינו כמועצה לבד בזירת הבטיחות לא פעם, אסור להרפות. חייבים להמשיך ללמוד בטיחות, לנשום בטיחות, להטמיע אצל החניכים והחניכות. אין מי שיעשה זאת במקומנו.

וברגע האמת, מבלי לדון מי שאיני במקומו,  אני מאחל לעצמי ולכל אחד מראשי המכינות הקורא מילים אלה לדעת להתייצב מול מעשינו ולקבל אחריות עליהם. כפי שידענו להתהדר בטוב, לדעת לשלם את המחיר האישי על הרע.

קריאה מועילה ומשמעותית לכולנו.

מפגש #4 - הכשרת מדריכים תשפ"א - 24/03/21- הרשמה ותזכורת 

מפגש הרביעי לשנה הנוכחית יתקיים ביום רביעי 24/03/21 בין השעות 9:00-16:00. המפגש מתוכנן להתקיים במתקן קק"ל בנס הרים, ויכלול טיול קצר בנוסף למפגש הלימוד.

הביאו אתכם נעליים נוחות להליכה, כובע ומים לטיול.

להרשמה ואישור הגעה למפגש השלישי שלחו את קישור ההרשמה לכל צוות המדריכים להרשמה אישית של כל אחד/ת:

https://ttg-crman.formtitan.com/origin/regactivity?fld24=a071v00000yKt1E#/

לשאלות ומידע נוסף במייל ובטלפון -

עודד - [email protected] | 052-6614170

ערב לימוד לקראת פסח

״30 יום ערב החג שואלים ודורשים בהלכות החג״.

אז 30 יום קודם החג כבר חלפו, אבל העקרון ברור.

להגיע לליל הסדר ״טאבולה ראסה״ מבלי לעשות הכנה קצרה, זה לא אותו דבר כמו ליל סדר עם הכנה.

סדרנו לכם הזדמנות נהדרת לעשות הכנה מינימלית ואיכותית לקראת החג.

ערב לימוד לקראת החג עם ארבעה רבנים מדהימים.

שני מעגלי לימוד , הפסקה ולאחר מכן עוד שני מעגלי לימוד, אווירה טובה, רגועה, ועמוקה לקראת חג החירות.

מספר המקומות מוגבל מאוד, להרשמה לחצו

נתראה במחלבות מרקוביץ (נחלים), במוצאי שבת (20.3) בשעה 20:30.

jpegלהורדת הפלאייר לחצו

WhatsApp Image 2021 03 15 at 21.48.45

יום ירושלים במכינות

לכל ראשי המכינות, 

השנה הוחלט להעצים את יום ירושלים לחגיגות שימשכו כשבוע בין התאריכים 6 -13 במאי 2021. 

אנו, הרשות לפיתוח ירושלים, מעוניינים לתת התייחסות שיום ירושלים הינו כלל ארצי וחוצה מגזרים .

כחלק ממכלול פעילויות ואירועים שהרשות לפיתוח ירושלים מקדמת ומתכוונת לקיים במהלך השבוע אנו מעוניינים להזמין את חניכי המכינות הקדם צבאיות והחניכים הבוגרים של תנועות הנוער לסיור בירושלים. המכינות יקבלו מאיתנו ועל חשבוננו, אוטובוסים והדרכה למשך של עד 4 שעות  וכל זאת על פי תנאי התו הסגול נכון לזמן הפעילות, המכינות יוכלו לבחור תאריך, שעה, נושא סיור, ומסלול הסיור על פי מפרט מסלולים ונושאים. 

חשוב לציין שבמהלך השבוע חלק גדול ממוסדות התרבות והאטרקציות  יהיו זמינים לביקורים עד השעה 23:00 בעלות מסובסדת של 15 ש"ח וכן יתקיימו אירועים מגוונים כך שמכינה שתרצה להרחיב פעילות מעבר לסיור, תוכל להנות משפע רב של אפשרויות כל הדבר הזה מאורגן ע"י הרשות לפיתוח ירושלים.

ע"מ להיערך לענין ולדעת אי וכמה משאבים להקצות למכינות אנו צריכים שכל מכינה שנראה לה שתתחבר לשבוע הזה באופן כזה או אחר תירשם פה בקישורבעיקר צריך לדעת כמויות בשביל ההסעים.

בהמשך כשיהיו יותר פרטים נפרסם רישום מסודר כולל סיורים ואפשרויות נוספות.

צריך לומר שעל פי הרישום הראשוני יוקצו לנו כמות האוטובוסים והמשאבים לכן אנא הזדרזו להירשם.

הרשמה למפגש T'שמע - צוותי מכינות

בזמן האחרון אנחנו נפגשים עם פער גדול בצורת השיח וההיכרות לעומק שקיימת בין ראשי המכינות ששותפים למפגשים כאלו ואחרים עם בעלי הפלוגתא שלהם בעולם המכינות לבין צוות הביניים במכינות- רמי"ם, ראשי שלוחות מנהלים חינוכיים וכ'ו.

לצערנו מכיוון שכמעט ולא קיים מפגש בדרג הזה יש תחושה של ניכור, חוסר הבנה מה אנו עושים ביחד ושיח בדרך כלל סטיגמטי ומתלהם. אנחנו מנסים לייצר מפגש נקודתי בפלטפורמה דיגיטלית מאד מוצלחת שהתנסנו בה.

אנחנו מעונינים לקיים את המפגש ביום שלישי הבא ה 16/3 בשעה 20:30 בערב.

על מנת שהמפגש יקרה אנחנו צריכים שתרתמו לענין בין 3-5 אנשי צוות רלוונטים.

לדעתי זו הזדמנות חשובה לקדם מפגש במאמץ קטן יחסית.

מצרף לינק לרישום שבו כל אחד צריך להירשם הרישום נועד על מנת לדייק את החלוקה לחדרים. אנא העביר אותו לאנשים הרלוונטים.

הקישור -  https://forms.gle/V5d3UJUKDGvZ5DYZ6

תודה רבה

עדכון מהשטח

חברים יקרים!

בשעה טובה חזרנו לפעילות השטח ולהתנדבויות. לצערנו הגדול עדיין תחת מגבלות רבות אך אנו מקווים שזו רק סנונית ראשונה ושנוכל בקרוב לצאת לשטח בצורה מלאה.

אנו מקווים כי קצב ההתחסנות הגדול של חניכי המכינות וצוותי המכינות יעזור לנו להעביר מתווה של "מכינה ירוקה" שיאפשר חזרה כמעט מלאה לשגרת פעילות החוץ כולל לינה.

לצערנו סוגיית הלינה לא נפתרה עדיין. מכינות מתבקשות לא להגיש טיולים הכוללים לינה. מכינות שהגישו טיולים הכוללים לינה – נא לבטל את הטיולים, זה סתם עולה למשרד ההתיישבות כסף ואין אפשרות לאשר אותם כרגע.

קצת סדר בנושא תאום הטיולים בזמן הקורונה:

1. אין אפשרות לאשר בשלב זה  פעילות  התנדבות עם טיולים. לא באותו היום ולא בימים עוקבים.  (אין אפשרות להגיש יום התנדבות + לינה, ואז יום טיול. / לינה, חצי יום התנדבות ואז טיול) התנדבויות לחוד וטיולים לחוד.

2. התנדבויות אינן דורשות תאום טיולים למעט התנדבויות ביו"ש או ניקוי מסלולים.

3. אין אפשרות לצאת לפעילות חוץ, לשחרר את החניכים הביתה ולמחרת לצאת שוב לפעילות חוץ.

ישנם 3 אופציות שיאושרו:

  • פעילות חוץ שיוצאת מהמכינה ובסוף היום חוזרים למכינה (חשוב לציין בבקשת האישור יציאה מהמכינה וחזרה למכינה – לציין את הישוב בו נמצאת המכינה)
  • פעילות חוץ שיוצאת מהמכינה ובסוף היום יוצאים הביתה (חשוב לציין את הישוב בו מסתיימת הפעילות ולציין בהערות פיזור הביתה – לדג': תחנה מרכזית ירושלים – יציאה הביתה)
  • פעילות חוץ שהחניכים מגיעים מהבית ובסוף היום חוזרים למכינה. (חשוב לציין בהערות בבקשת האישור – הגעה עצמאית מהבית וחזרה למכינה- לציין את הישוב בו נמצאת המכינה )

4. חובה לציין את ישוב המוצא ואת ישוב בו תסתיים פעילות החוץ.

5. מכינות עם מספר שלוחות – חובה לציין את כתובת השלוחה בהערות בסוף הבקשה.

שלוחה אחת לא יכולה לישון בשלוחה שניה.

6. ניווט לילי מאושר עד השעה 24:00 בלילה בלבד. (אסור טיול שעובר מיום ליום)

כולנו תקווה שעד שהעדכון יצא לאור, יתקנו את העיוות הקיים בתקנות  ונוכל שוב לצאת וללון בשטח...

טופס דיווח אירוע חריג במכינה:

תודה למכינות שכבר העבירו דיווחים דרך הטופס – זה עוזר לנו לפתח ולקדם כלים לקידום הבטיחות.

חלק משמעותי מתהליך הלמידה שלנו, הוא שיתוף בתקלות ותחקירים בין המכינות. דבר המאפשר תהליך לימודי אשר מחבר את העשייה בשטח והוא קרוב ורלוונטי.

הטופס לא אמור להחליף דיווח פנים מכינתי ולא אמור להחליף תחקיר במידת הצורך אלא רק לתת לנו אינדקציה בזמן אמת על אירועים חריגים.

הטופס הינו קצר ואמורים למלא אותו מיד בתום האירוע.

הטופס המלא ישלח אוטומטית למייל של מי שמילא אותו ובנוסף יש אפשרות להזין מייל נוסף (ראש מכינה או פונקציה אחרת) שאליו הטופס ישלח.

קישור לטופס.

חשוב לנו שהוא יהיה נגיש אז שמנו אותו בכמה מקומות בולטים:

בתיאור הקבוצה של רכזי הטיולים

צילום מסך 2021 02 28 190836

קישור באתר של מועצת המכינות:

https://mechinot.org.il/info/content/safe/event-1890

בנוסף אפשר להטמיע את הברקוד הזה בתיק הטיול וסריקה שלו גם תוביל אל הטופס

code

עדכונים מחדר מצב:

נחל ציפורי - בעקבות זיהום לכל אורך נחל ציפורי, אין לבוא במגע עם המים.

עדכון - שריפה בין דבוריה לנוף הגליל - לאחר תיקון כלל מפגעי השריפה, נתפחו למטיילים כלל האתרים שהיו סגורים באיזור יער נוף הגליל

שביל 2217 נחל כזיב - לאחר תיקון המפגע הבטיחותי, ניתן לשוב ולטייל בשביל 2217 ירוק בחלק שבין עין טמיר לשביל 2220.

פרס באר ה- 4: קול קורא לבוגרי מכינות קדם צבאיות למשלוח יצירות לפרסום

בארי צימרמן ז״ל היה משורר, הוגה ומחנך, שעיקר כתיבתו הייתה בליבת הנושאים המעסיקים את עולם החינוך של המכינות הקדם צבאיות: לימוד, חשיבה וגיבוש הזהות הישראלית-יהודית-ציונית, תוך התייחסות מחודשת למורשת ישראל ולמקורות היהודיים והציוניים.

במלאת ארבע שנים לפטירתו של בארי, מורנו, חברנו ויקירנו, נקיים בפעם השלישית את באר – במת הכתיבה והיצירה הראשונה של עולם המכינות, המיועדת לבוגרים, חניכים וצוותים בעבר ובהווה.

אנו מזמינים אתכם להגיש לנו:

שירה – עברית מנוקדת על כל גווניה.

פרוזה קצרה – בסוגיה חברתית וישראלית.

פתיחת התחרות ב21/2/21, ט׳ באדר תשפ״א

הגשת החיבורים עד ה29/4/21, י״ז באייר תשפ״א

ההכרזה על החיבורים הנבחרים ב30/5/21, יט׳ בסיון תשפ״א.

את החיבורים יש להגיש באמצעות טופס שליחת חיבור אשר נמצא באתר מועצת המכינות  בהמשך השבוע. 

משפחתו של בארי תעניק למחבר אחד בכל סוגה שבוע של כתיבה והשראה באי היווני סמוטראקי, המקום בו כתב בארי את ספר שיריו האחרון ״שירי סמוטראקי״.

טקס ההכרזה על הזוכים וחלוקת הפרסים יתקיים ב15/6/21, ה׳ בתמוז תשפ״א.

להורדת הפלייאר jpgלחצו

 2בימת בארי 4 1

העסקת חניכי מכינות - רשת מלונות פתאל אילת

מלונות ישרוטל כבר מגייסים עובדים לפסח, וישמחו לקלוט לעבודה בפסח, וגם הלאה. מכינות שמחפשות פרקי עבודה מרוכזים במרץ-אפריל צרו קשר בהקדם עם אתי: 050-998-6311

להורדת הפניה ממשרד התיירות למכינות לעבודה בפסח pdfלחצו. 

להורדת הפלייאר jpgלחצו

Recruitement Passover Eilat 2021 page 001

הצעות למכינות

לוח שנה - פעילות מועצת המכינות תשפ"א

לצפייה בלוח השנה המלא כולל ימי עיון והכשרות לחץ/י כאן.

להצטרפות ליומן הדיגיטלי (גוגל קלנדר) שלחו מייל אל יוליה.

עדות של נועם דור, מדריכה במכינת בני ציון בזמן אסון צפית / ידיעות אחרונות

בימים שלפני אסון נחל צפית ניסתה נועם דור לשכנע את מנהל המכינה יובל כאהן והמדריך אביב ברדיצ'ב - שנאשמים בהמתה בקלות דעת של 10 חניכים - לא להוציא את הטיול. "אמרו לי אל תהיי היסטרית, שחררי", העידה בבית המשפט. לחניכה שגם הביעה חשש ענה כאהן: "מקסימום תירטבי". לאחר האירוע המליץ שתצטייד בעורך דין: "לנו כבר יש עורכי דין טובים"

נועם דור, שהייתה מדריכה במכינת בני ציון, סיפרה הבוקר (שני) בבית המשפט איך העלתה את החשש משיטפונות בדיונים שלפני היציאה לטיול בנחל צפית - שבמהלכו מצאו את מותם 10 חניכות וחניכי המכינה - ואיך הממונים עליה התעלמו מהסכנה. "ממש צחקו עליי. אמרו לי שאין מה לדאוג", העידה.

דור (27), בעצמה בוגרת המכינה שריכזה את תחום גיוס המועמדים, העידה בעדות ראשית בבית המשפט המחוזי בבאר שבע - במסגרת התיק שבו מואשמים מי שהיה מנהל מכינת בני ציון, יובל כאהן, והמדריך אביב ברדיצ'ב, בהמתה בקלות דעת של עשרת החניכים. הייתה זו הפעם הראשונה שבה היא דיברה בפומבי על יום האסון.

ביום האסון הייתה דור בת 24, קצינה משוחררת שחזרה להדריך במכינה שבה התחנכה. "זה היה המחזור השני שהדרכתי", הסבירה. "בשנה שבה התרחש האסון היינו שלושה מדריכים. אביב היה המנהל שלנו ויובל ראש המכינה, הוא בעצם היה אחראי על כל התוכניות".

דור, כיום סטודנטית לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב ועובדת במחלקת הרווחה בעיר, הגיעה לדיון בליווי התובע בתיק, עו"ד ואדים סיגל, כשהיא נרגשת ומפוחדת. כשנקבה בשמות החניכים שנהרגו באסון, הקול שלה רעד ודמעות היו בעיניה. "אחרי שמגייסים מחזור, יש דברים שהמחזור עובר יחד כדי לגבש אותם. טיול גיבוש זה אחד הדברים האלה. הייתה אמורה להיות שבת מחזור... שלא הייתה", סיפרה.

לדברי דור, במשך שנים היה נהוג במכינה שטיול הגיבוש מתקיים בנחל צאלים - וגם הפעם הם נערכו לכך. היא סיפרה כי כמה שבועות לפני מועד הטיול יצאו מספר חניכים לטיול הכנה "כדי שיוכלו להוביל בשטח את החניכים" - ובהמשך שחזרה את השבוע שקדם לאסון עצמו, במהלך הטיול שהתקיים בסופו של דבר במסלול אחר, בנחל צפית.

"ביום ראשון לשבוע של הטיול (22 באפריל, א"ק) התחלתי להתעסק ביציאה לטיול בנחל צאלים", העידה דור. "בשעה 10:40 בבוקר שלחתי בקבוצת וואטסאפ תחזית של צאלים לקראת הטיול, ולפיה יש חשש לסופות רעמים, ואני שואלת אם לחפש מסלול חלופי או להמשיך ככה ולדחות במקרה הכי גרוע.

"הטיול הזה אמור להיות באחריותי", הוסיפה. "אני מתחילה לעשות בדיקות ומבינה שמזג האוויר לא ממש מאפשר לעשות את הטיול". דור ציינה כי היא לא הייתה אחראית על תחום הטיולים במכינה. "אני לא ממש מבינה בטיולים, זה עקב אכילס. נחשבתי לחניכה בכיינית. הפחדנית", סיפרה.

להמשך הכתבה לחצו

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.