חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 334 | 9.3.2021 | כ"ה באדר ה׳תשפ״א

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

שני, 08 מרס 2021 19:24

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום לכולם ולכולן.

כשהתחלתי לכתוב הפתיח כתבתי שהמשק נפתח ואנחנו עדיין עם מגבלות יציאה מחוץ למכינה, בעיקר לינה בשטח, למרות שכמעט 100 אחוז מהחניכים והצוותים מחוסנים. בד בבד טרם משרד החינוך טרם הסדיר חובותיו הפתוחים למכינות רבות, והדיון שלנו עם משרד הביטחון על חובת היועצות ושקיפות בנשואי תקני דח"שים ומכינות חדשות בעיצומו.

העיכוב בהוצאת העדכון איפשר לי לשנות הפתיח ולבשר שיש לנו התקדמות טובה בנשואים האלו : משרד הבריאות הודיע שיאפשר למכינות תו ירוק לנווט ואנחנו מחכים להודעה רשמית ושינוי תקנות ובמיוחד לאפשרות להתחיל לתאם טיולים בחדמ"צ. חשבות מינהל חברה ונוער התחייבו בפני כי כל החובות עולים לאישור ועדת הקצבות ע חסר רק "אישור" קטן של משרד הביטחון, מה שנותן הערכה שלפני פסח נקבל את ההשלמה. ולבסוף, הפגישות המיועדות לנו עם אנשי האגף הביטחוני חברתי אמורות להביא להסכמות על נוהל כתוב מסודר שיעגן את חובת ההיוועצות בנו ושמיעת עמדתנו בעת עריכת החשיבה וההיערכות של משרדי הממשלה לאופן חלוקת דחשים ולמדיניות אישור המכינות.

אין לי ספק  ביחס למשרד הבריאות שהקמפיין והלחץ הציבורי המסיבי שהפעלנו בשבועיים האחרונים, הנאום הישיר של אייל אלדר מול ביבי, והסיוע המסיבי מאד של השר הגנבי ואנשי משרד ההתיישבות, כמו גם ההיערכות והודעות שלנו על קמפיין ציבורי "ברחוב" הם חלק ממה שמביא אותנו לעמדה טובה יותר עכשיו, ואני מקווה מאד וגם מאמין שבעדכון הבא נוכל לציין את החזרה הכמעט מלאה לשגרת סיורים טיולים ופעילות.

יחד עם זאת אני רוצה לשתף כמי ששנים רבות עוסק בקשר עם משרדי הממשלה ובטיפול שוטף בנושאים שונים הקשורים למכינות שמדובר בריכוז  לא סביר של התנהלויות חסרות הצדקה מצד חלק ממשרדי הממשלה ך. אני יכול רק לשער שהסיבה העיקרית לכך היא ה"מיני כאוס" ששורר במערכת המדינתית עקב חוסר היציבות הפוליטי.

צריך אם כן נשימה ארוכה וסבלנות, ובעיקר צריך להמשיך ולחנך לכך שאנשים טובים מוכשרים והגונים ייכנסו לשירות הציבורי מתוך תפיסה עמוקה של השקפת עולם ומחויבות לציבור כולו וכשליחי ציבור. 

ועוד מחשבה בנושא מחאה:

בחיים האישיים שלי אני מפגין מגיל 14 כמעט בכל הזדמנות למען מטרות שונות. אני מרגיש שזו תרומה למעורבות אזרחית נטו ושגם אם פעמים רבות מדובר בסופו של יום  בהפגנות קטנות ולא מסוקרות או לא נחשבות, לאנשים שעוברים ורואים אנשים כמונו עומדים ומוחים  זה עושה משהו. ובכלל החיים זה לא מתימטיקה ומי יודע מה משפיע על מה? במשך השנים האלו התרגלתי שיש מי שתמיד יסביר למה זה טיפשי לצאת להפגנה. לכל הפגנה. ברבות השנים הפסקתי להתווכח כי המבקרים צודקים. זה טיפשי. אבל מה החלופה? לכתוב פוסט? להתמרמר ולקטר? לעצום עיניים? לחכות שתבוא "הסיבה האמתית" לצאת לרחוב למאבק? מעורבות ומאבק אזרחי זה תפיסה וחינוך עצמי. זה קשה זה לא תמיד מספק אבל זה לנקוט עמדה. להיות אדם שלא ניתן לסתום את פיו. זכות הצעקה שמוביל אייל אלדר השבוע היא דוגמה מצוינת. אפשר לא להצטרף וליהנות בלי לנקוף אצבע ממאבקיהם של אחרים, אפשר לחשוב שזה פינוק או שגוי להפגין על זה ולא על משהו אחר, ואני מציע אפשרות אחרת: לחבוש כובע, למחוא כפיים למוחים... ולהצטרף. כי המחאה האזרחית על מצוקת אמת של יחידים וקבוצות הם התקווה התמידית והמחסום בפני עריצות בינוניות וייאוש.

עניין נוסף:

ב21, 22 באפריל- נתכנס לכנס "נס הרים" אחרי ההפסקה של שנה בגלל הקורונה. הכנס ייערך באזור ים המלח, כשהיום הראשון תכנים בוערים במועצה ואורחים בעלי שם, וביום השני נסייר בנחל צפית ונערוך טקס של כולנו ביום השנה השלישי לאסון מכינת בני ציון בנחל. הטקס עצמו יצולם ויועבר במכינות ביום ראשון.  (זו התכנית הועד צריך לדון ולאשר המתווה בשבוע הקרוב).

ואם באסון מדובר אז כפי שציינתי בעדכון הקודם ההחלטה הצודקת החשובה והמאוחרת מדי להקמת ועדת בדיקה עם סמכויות של ועדת חקירה תוכל להשלים את הנדבך הנוסף של מהלכי העומק שביצענו מאז האסון בעולם המכינות בעניין הבטיחות: התמקצעות ותרבות. בעיקר אני מקווה שהועדה תיתן סמכויות סטטוטוריות של הסמכה והכשרה למועצה, וכמובן משאבים למימוש האחריות שבפועל לקחנו על תרבות הבטיחות וארגונה במכינות מאז האסון.

קריאה מהנה ומועילה

עדכוני תקנות וחזרה לשגרה במכינות

להורדת ההנחיות למכינות לקראת החזרה לשגרה pdfלחצו

להורדת קובץ התקנות pdfלחצו

מפגש #4 - הכשרת מדריכים תשפ"א - 24/03/21- הרשמה ותזכורת 

מפגש הרביעי לשנה הנוכחית יתקיים ביום רביעי 24/03/21 בין השעות 9:00-16:00. המפגש מתוכנן להתקיים במתקן קק"ל בנס הרים, ויכלול טיול קצר בנוסף למפגש הלימוד.

הביאו אתכם נעליים נוחות להליכה, כובע ומים לטיול.

להרשמה ואישור הגעה למפגש השלישי שלחו את קישור ההרשמה לכל צוות המדריכים להרשמה אישית של כל אחד/ת:

https://ttg-crman.formtitan.com/origin/regactivity?fld24=a071v00000yKt1E#/

לשאלות ומידע נוסף במייל ובטלפון -

עודד - [email protected] | 052-6614170

יום ירושלים במכינות

לכל ראשי המכינות, 

השנה הוחלט להעצים את יום ירושלים לחגיגות שימשכו כשבוע בין התאריכים 6 -13 במאי 2021. 

אנו, הרשות לפיתוח ירושלים, מעוניינים לתת התייחסות שיום ירושלים הינו כלל ארצי וחוצה מגזרים .

כחלק ממכלול פעילויות ואירועים שהרשות לפיתוח ירושלים מקדמת ומתכוונת לקיים במהלך השבוע אנו מעוניינים להזמין את חניכי המכינות הקדם צבאיות והחניכים הבוגרים של תנועות הנוער לסיור בירושלים. המכינות יקבלו מאיתנו ועל חשבוננו, אוטובוסים והדרכה למשך של עד 4 שעות  וכל זאת על פי תנאי התו הסגול נכון לזמן הפעילות, המכינות יוכלו לבחור תאריך, שעה, נושא סיור, ומסלול הסיור על פי מפרט מסלולים ונושאים. 

חשוב לציין שבמהלך השבוע חלק גדול ממוסדות התרבות והאטרקציות  יהיו זמינים לביקורים עד השעה 23:00 בעלות מסובסדת של 15 ש"ח וכן יתקיימו אירועים מגוונים כך שמכינה שתרצה להרחיב פעילות מעבר לסיור, תוכל להנות משפע רב של אפשרויות כל הדבר הזה מאורגן ע"י הרשות לפיתוח ירושלים.

ע"מ להיערך לענין ולדעת אי וכמה משאבים להקצות למכינות אנו צריכים שכל מכינה שנראה לה שתתחבר לשבוע הזה באופן כזה או אחר תירשם פה בקישורבעיקר צריך לדעת כמויות בשביל ההסעים.

בהמשך כשיהיו יותר פרטים נפרסם רישום מסודר כולל סיורים ואפשרויות נוספות.

צריך לומר שעל פי הרישום הראשוני יוקצו לנו כמות האוטובוסים והמשאבים לכן אנא הזדרזו להירשם.

הרשמה למפגש T'שמע - צוותי מכינות

בזמן האחרון אנחנו נפגשים עם פער גדול בצורת השיח וההיכרות לעומק שקיימת בין ראשי המכינות ששותפים למפגשים כאלו ואחרים עם בעלי הפלוגתא שלהם בעולם המכינות לבין צוות הביניים במכינות- רמי"ם, ראשי שלוחות מנהלים חינוכיים וכ'ו.

לצערנו מכיוון שכמעט ולא קיים מפגש בדרג הזה יש תחושה של ניכור, חוסר הבנה מה אנו עושים ביחד ושיח בדרך כלל סטיגמטי ומתלהם. אנחנו מנסים לייצר מפגש נקודתי בפלטפורמה דיגיטלית מאד מוצלחת שהתנסנו בה.

אנחנו מעונינים לקיים את המפגש ביום שלישי הבא ה 16/3 בשעה 20:30 בערב.

על מנת שהמפגש יקרה אנחנו צריכים שתרתמו לענין בין 3-5 אנשי צוות רלוונטים.

לדעתי זו הזדמנות חשובה לקדם מפגש במאמץ קטן יחסית.

מצרף לינק לרישום שבו כל אחד צריך להירשם הרישום נועד על מנת לדייק את החלוקה לחדרים. אנא העביר אותו לאנשים הרלוונטים.

הקישור -  https://forms.gle/V5d3UJUKDGvZ5DYZ6

תודה רבה

כנס "חוזרים להדרכה" נערך לבוגרי מכינות

ביום שישי האחרון נערך כנס "חוזרים להדרכה" בפעם השלישית, הפעם במתכונת וירטואלית בעקבות הקורונה. 250 מתעניינות ומתעניינים השתתפו בכנס – שקרא לבוגרי המכינות לחזור הביתה ולתת את חלקם בהדרכה ובחינוך המכינאים הבאים!

לכתבה המלאה באתר מועצת המכינות לחצו

WhatsApp Image 2021 03 05 at 10.24.47

עדכון מהשטח

חברים יקרים!

בשעה טובה חזרנו לפעילות השטח ולהתנדבויות. לצערנו הגדול עדיין תחת מגבלות רבות אך אנו מקווים שזו רק סנונית ראשונה ושנוכל בקרוב לצאת לשטח בצורה מלאה.

אנו מקווים כי קצב ההתחסנות הגדול של חניכי המכינות וצוותי המכינות יעזור לנו להעביר מתווה של "מכינה ירוקה" שיאפשר חזרה כמעט מלאה לשגרת פעילות החוץ כולל לינה.

לצערנו סוגיית הלינה לא נפתרה עדיין. מכינות מתבקשות לא להגיש טיולים הכוללים לינה. מכינות שהגישו טיולים הכוללים לינה – נא לבטל את הטיולים, זה סתם עולה למשרד ההתיישבות כסף ואין אפשרות לאשר אותם כרגע.

קצת סדר בנושא תאום הטיולים בזמן הקורונה:

1. אין אפשרות לאשר בשלב זה  פעילות  התנדבות עם טיולים. לא באותו היום ולא בימים עוקבים.  (אין אפשרות להגיש יום התנדבות + לינה, ואז יום טיול. / לינה, חצי יום התנדבות ואז טיול) התנדבויות לחוד וטיולים לחוד.

2. התנדבויות אינן דורשות תאום טיולים למעט התנדבויות ביו"ש או ניקוי מסלולים.

3. אין אפשרות לצאת לפעילות חוץ, לשחרר את החניכים הביתה ולמחרת לצאת שוב לפעילות חוץ.

ישנם 3 אופציות שיאושרו:

  • פעילות חוץ שיוצאת מהמכינה ובסוף היום חוזרים למכינה (חשוב לציין בבקשת האישור יציאה מהמכינה וחזרה למכינה – לציין את הישוב בו נמצאת המכינה)
  • פעילות חוץ שיוצאת מהמכינה ובסוף היום יוצאים הביתה (חשוב לציין את הישוב בו מסתיימת הפעילות ולציין בהערות פיזור הביתה – לדג': תחנה מרכזית ירושלים – יציאה הביתה)
  • פעילות חוץ שהחניכים מגיעים מהבית ובסוף היום חוזרים למכינה. (חשוב לציין בהערות בבקשת האישור – הגעה עצמאית מהבית וחזרה למכינה- לציין את הישוב בו נמצאת המכינה )

4. חובה לציין את ישוב המוצא ואת ישוב בו תסתיים פעילות החוץ.

5. מכינות עם מספר שלוחות – חובה לציין את כתובת השלוחה בהערות בסוף הבקשה.

שלוחה אחת לא יכולה לישון בשלוחה שניה.

6. ניווט לילי מאושר עד השעה 24:00 בלילה בלבד. (אסור טיול שעובר מיום ליום)

כולנו תקווה שעד שהעדכון יצא לאור, יתקנו את העיוות הקיים בתקנות  ונוכל שוב לצאת וללון בשטח...

טופס דיווח אירוע חריג במכינה:

תודה למכינות שכבר העבירו דיווחים דרך הטופס – זה עוזר לנו לפתח ולקדם כלים לקידום הבטיחות.

חלק משמעותי מתהליך הלמידה שלנו, הוא שיתוף בתקלות ותחקירים בין המכינות. דבר המאפשר תהליך לימודי אשר מחבר את העשייה בשטח והוא קרוב ורלוונטי.

הטופס לא אמור להחליף דיווח פנים מכינתי ולא אמור להחליף תחקיר במידת הצורך אלא רק לתת לנו אינדקציה בזמן אמת על אירועים חריגים.

הטופס הינו קצר ואמורים למלא אותו מיד בתום האירוע.

הטופס המלא ישלח אוטומטית למייל של מי שמילא אותו ובנוסף יש אפשרות להזין מייל נוסף (ראש מכינה או פונקציה אחרת) שאליו הטופס ישלח.

קישור לטופס.

חשוב לנו שהוא יהיה נגיש אז שמנו אותו בכמה מקומות בולטים:

בתיאור הקבוצה של רכזי הטיולים

צילום מסך 2021 02 28 190836

קישור באתר של מועצת המכינות:

https://mechinot.org.il/info/content/safe/event-1890

בנוסף אפשר להטמיע את הברקוד הזה בתיק הטיול וסריקה שלו גם תוביל אל הטופס

code

עדכונים מחדר מצב:

פעילות צבאית באיזור מכתש רמון 7-10 למרץ - בשל פעילות צבאית באיזור מכתש רמון, ייחסמו למטיילים:

  1. כל השטח במכתש רמון שמשביל ישראל מערבה, בימים:

7.3.21 בין 06:00-10:00

8.3.21 בין 13:30-16:30

  1. מקטעים מכביש 40, מצומת גוונים (דרום המכתש) ועד צומת ציחור, בימים:

7.3.21 למשך שעתיים בין 06:00-10:00

8.3.21  בין 08:00-11:00

8.3.21 למשך שעתיים בין 13:30-16:30

10.3.21 בין 06:00-09:00

נחל ציפורי - בעקבות זיהום לכל אורך נחל ציפורי, אין לבוא במגע עם המים.

עדכון - שריפה בין דבוריה לנוף הגליל - לאחר תיקון כלל מפגעי השריפה, נתפחו למטיילים כלל האתרים שהיו סגורים באיזור יער נוף הגליל

שביל 2217 נחל כזיב - לאחר תיקון המפגע הבטיחותי, ניתן לשוב ולטייל בשביל 2217 ירוק בחלק שבין עין טמיר לשביל 2220.

פרס באר ה- 4: קול קורא לבוגרי מכינות קדם צבאיות למשלוח יצירות לפרסום

בארי צימרמן ז״ל היה משורר, הוגה ומחנך, שעיקר כתיבתו הייתה בליבת הנושאים המעסיקים את עולם החינוך של המכינות הקדם צבאיות: לימוד, חשיבה וגיבוש הזהות הישראלית-יהודית-ציונית, תוך התייחסות מחודשת למורשת ישראל ולמקורות היהודיים והציוניים.

במלאת ארבע שנים לפטירתו של בארי, מורנו, חברנו ויקירנו, נקיים בפעם השלישית את באר – במת הכתיבה והיצירה הראשונה של עולם המכינות, המיועדת לבוגרים, חניכים וצוותים בעבר ובהווה.

אנו מזמינים אתכם להגיש לנו:

שירה – עברית מנוקדת על כל גווניה.

פרוזה קצרה – בסוגיה חברתית וישראלית.

פתיחת התחרות ב21/2/21, ט׳ באדר תשפ״א

הגשת החיבורים עד ה29/4/21, י״ז באייר תשפ״א

ההכרזה על החיבורים הנבחרים ב30/5/21, יט׳ בסיון תשפ״א.

את החיבורים יש להגיש באמצעות טופס שליחת חיבור אשר נמצא באתר מועצת המכינות  בהמשך השבוע. 

משפחתו של בארי תעניק למחבר אחד בכל סוגה שבוע של כתיבה והשראה באי היווני סמוטראקי, המקום בו כתב בארי את ספר שיריו האחרון ״שירי סמוטראקי״.

טקס ההכרזה על הזוכים וחלוקת הפרסים יתקיים ב15/6/21, ה׳ בתמוז תשפ״א.

להורדת הפלייאר jpgלחצו

 2בימת בארי 4 1

העסקת חניכי מכינות - רשת מלונות פתאל אילת

מלונות ישרוטל כבר מגייסים עובדים לפסח, וישמחו לקלוט לעבודה בפסח, וגם הלאה. מכינות שמחפשות פרקי עבודה מרוכזים במרץ-אפריל צרו קשר בהקדם עם אתי: 050-998-6311

להורדת הפניה ממשרד התיירות למכינות לעבודה בפסח pdfלחצו. 

להורדת הפלייאר jpgלחצו

Recruitement Passover Eilat 2021 page 001

הצעות למכינות

לוח שנה - פעילות מועצת המכינות תשפ"א

לצפייה בלוח השנה המלא כולל ימי עיון והכשרות לחץ/י כאן.

להצטרפות ליומן הדיגיטלי (גוגל קלנדר) שלחו מייל אל יוליה.

שטח פרטי

למה אני גאה במכינות? / מנכ"ל מועצת המכינות, דני זמיר

למה אני גאה במכינות?

בוקר קר בכפר גלעדי. מזכרוני משנת השירות בחורף שמונים/שמונים ואחת כפר גלעדי היה המקום הכי קר, הכי שיכור, והשני הכי שמח, בגליל.

אבל בדרך לשיחה על חלוציות וחלוצים למכינת רבין חיפה בבית הראשונים, עומד במרכז הדשא במלוא קומתו החסונה סרן צ' בוגר מחזור טז של מכינת רבין - מכינה קד"צ להכשרת מנהיגות חברתית ומחזור ה של החלוץ - התנועה הבוגרת שגר עם חבריו כשהוא יוצא לסופש בקהילה משותפת בירושלים הבירה.

צ' הוא עכשיו מ"פ מבצעית בשריון. דרגות סרן על כתפיו הרחבות מאד, והוא מפקד כל הגזרה בעמק ובהר כולל כפר גלעדי שבה נולד אביו, המושב הסמוך שבו הוריו מתגוררים היום, קרית שמונה שבמדיה שיחק כדורגל כנער, ואיילת השחר האחות הבוגרת של כפר גלעדי שהיא מקור הכל.

הכי להגן על הבית שאפשר.

עם חיוך. עם משמעות. עם שקט פנימי כובש.

ובסוף השיחה כשאני יוצא, אני מקבל "push" שאומר - מאות קצינים וקצינות עמדו בשבוע שחלף בבהד 1 במסדר סיום. רבע מהם בוגרי המכינות.

היה גשם דק מן הדק ורציתי להרגיש קצת מודאג מצבה של הארץ וממצבו של האדם, אבל הייתי בעיקר גאה.

אז לחצתי על ה"פלייליסט" האהוב עלי פתחתי את החלונות ושרתי בגרון ניחר כל הדרך דרומה ( טוב לא ממש דרומה, רק עד אוהד הרופא שיניים בצומת כח) את השיר הרוסי ההוא שהיום מילותיו לא היו עוברות:

לֹא הָרוּחַ הוּא אֲשֶׁר יָצָא לוֹ

לְשׁוֹטֵט בָּעֲרָבָה –

עֲנַן אָבָק נִשָּׂא בַּדֶּרֶךְ

חֵיל פָּרָשִים מֵיטַב הַחֲטִיבָה.

לֹא נְהַסֵּסָה לָצֵאת בִּזְרוֹעַ

כָּל מִי שֶׁבָּנוּ יְנַסֶּה לִפְגֹּעַ –

נֶשֶׁק בַּיָּדַיִם, לֹא נִטְבַּע בַּמַּיִם;

לֹא נִירָא מִבּוֹא בָּאֵשׁ.

שָׂשִׂים לַקְּרָב וְאַמִּיצִים סוּסֵינוּ

כּוֹסְסוּ כְּבָר הַמְּתָגִים

הַכּוֹת אוֹיֵב תָּמִיד יָדַעְנוּ

וְעוֹד נָכוֹנוּ מַעֲשִׂים רַבִּים.

לפוסט לחצו. 

נתון מטריד: רק אחת משלוש תתקבל למכינה חילונית / ערוץ 7

נתוני מועצת המכינות חושפים מספרים מדאיגים ביחס לסיכויי נשים להתקבל למכינה קדם צבאית. מתוך 3,431 מועמדות התקבלו בפועל רק 1,095

למרות ההצלחה הרבה של המכינות, מסתבר כי הסיכוי של בוגרת י"ב המבקשת להתקבל למכינה כללית (חילונית או מעורבת) עומד על 32% בלבד. שאר המעומדות נאלצת להתגייס במידי ללא הכנה מספקת לשירות מאתגר.

הנתונים מראים כי בשנת תשפ"א התעניינו בקבלה למכינות 3431 נשים (57% מהמתעניינים) מהם התקבלו רק 1095 נשים (55% מהמתקבלים).

עוד עולה כי ב- 5 השנים האחרונות הביקוש למכינות עלה ב- 150% ורק השנה עלה הביקוש בעוד 20% .

המספרים הנמוכים נובעים ממחסור בתקנים בדחיית שירות שצה"ל ומשרד הבטחון מאפשרים גידול שנתי זניח של כ- 4% בכל שנה למרות הרצון של המכינות לקבל מספרים משמעותיים יותר.

"לשלבי המיון הסופיים של 'המכינה הירושלמית', מבית 'טנא ירושלמי' הגיעו למעלה מ- 300 מעומדות ומעומדים מתוכם נאלצנו לבחור 60 ולהותיר בחוץ רבות וטובות מסיבה אחת פשוטה: מחסר בתקני דח"ש", מציינת יעל ברמן דומב, ראש המכינה.

לדבריה, מדובר בנתונים מדאיגים שחייבים לפעול ולשנות אותם באופן מיידי "מדינת ישראל מפספסת הזדמנות היסטורית לשינוי ולפיתוח מנהיגות נשית בצה"ל, שנת המכינה הינה שנה משמעותית ומעצבת המכינה את הנשים הצעירות לשירות משמעותי"

לכתבה לחצו.

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.