חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 332 | 22/2/2021 |ט' אדר התש"פ

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

ראשון, 21 פברואר 2021 09:30

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

 שבוע טוב לכולם.

 • המתנו עם העדכון של שבוע שעבר בתקווה שנוכל להיות בעדכון הזה במקום טוב ונוח יותר של פתיחה, ולשמחתנו אכן כך הדבר. אז בשלב הראשון חזרנו למסלול פתוח שאומר עדיין קפסולות של 18, אבל יציאה וכניסה ללא הגבלה מה שמאפשר חזרה להתנדבויות ולסיורים, סדרות, טיולים, מבוססים על חד יומי  וחזרה ללינה במכינה.
  לאחר פורים אני מקווה שנקבל אישור גם ללינות השטח ונוכל כמעט לחזור למודל שגרתי.

 • חלק מהנכונות ללכת לקראתנו נובעת מהנתונים הגבוהים שהצגנו של מתחסנים ומחלימים בעולם המכינות. מסקר של 80% מחניכי המכינות והצוותים, עולה כי נכון לערב שבת ו' באדר תשפ"א 19.2.21- 99% מהצוותים במכינות מחוסנים או מחלימים, ו92% מהחניכים והחניכות גם הם מחוסנים או מחלימים.

 • אני מזכיר שלפי המלצת הוועד אין לאפשר לצוות או חניכים שלא השלימו תהליכי חיסון ושאינם מחלימים, כולל מורים הורים ואורחים, להיכנס למכינות. זה לא רק כי אנחנו מגויסים להובלת המאבק במגיפה. זה גם עניין פרקטי בריאותי פשוט.
  הסיכון של מחוסן להידבק מחולה פעיל, במיוחד במוטציה הבריטית או הדרום אפריקאית, עומד על 5% לפי ההערכות המחמירות. כלומר מבחינה סטטיסטית אדם לא מחוסן מקורונה שנכנס למכינה, אם 100 אחזו סיכוי שנדבק בחוץ, עשוי להדביק בממוצע 2 עד 3 אנשים לפחות על כל 50 אנשים מחוסנים, 5 על כל 100 וכן הלאה. בהנחה סבירה שיש 50 אחוז סיכוי שנדבק,  עדיין הסיכוי שידביק הוא פי 10 מאדם מחוסן שנכנס למכינה.

  למי שאוהב להשתעשע בחישובי סטטיסטיקה, הסיכוי שלא מחוסן יידבק משהות סתמית בחוץ וידביק במכינה הוא  לכל היותר  5% מ 5% שזה 0.25%. כלומר על כל 400 מחוסנים סיכוי של חניך 1 שיחלה.
  לאור התפשטות המחלה בקרב צעירים וילדים, עליית התחלואה הקשה והקטלנית בקרב צעירים ובקרב נשים בהריון, האחריות הבריאותית הפשוטה שלנו (בנוסף לאחריות הציבורית והלאומית) מחייבת להקפיד על מימוש ההחלטה - בוודאי במפגשים של מועצת המכינות: לחלק גדול מאיתנו, כולל אני, קשר ישיר ויומיומי עם אוכלוסיות מועדות לסיכון כולל נשים בהריון, וילדים ויש עלינו אחריות מוגברת של זהירות.

 • גיוס המונים יסתיים מחר. סיכום מלא שלו נביא בשבוע הבא. מהצד האחד הצלחה מסחררת: 15 מכינות נוטלות באירוע תקדימי חלק והסכום שהערכנו וקיווינו בחלומות היותר טובים לגייס- 4 מיליון שקל - נחצה כבר עכשיו כלפי מעלה בלפחות 25% נכון לדקות אלו ויעילות הפעולה המשותפת מזילה את ההוצאות ממה שתוכנן תחילה. יישר כח גדול למכינות שגייסו לעצמן וגם זיכו את הרבים בזכות הפעולה המשותפת באמצעות המועצה ולא נשי המטה שטרחו רבות על ההפקה

 • משאל על מעורבות פוליטית שערכנו בין ראשי המכינות מתפרסם כאן ב "שטח פרטי" ומגלה גישה די תואמת. האמת שתקופת ה -"לקראת בחירות" שאנו נמצאים בה בפעם הרביעית תוך שנתיים (ושכרגע יש ספק אם לא נצטרך סיבוב חמישי נוסף) מביאה לשיאים חדשים את נשף המסיכות של הפוליטיקאים והמפלגות ומקשה מאד על חיזוק האמון של תלמידי המכינות ואזרחי ישראל במערכת הפוליטית והמפלגתית. מעניין דווקא מפלגות שמעזות ומציעות מצעים ותכנים גורמים לי לדופק מואץ, נדמה שנשתכחה ממנהיגינו כולם המחויבות הבסיסית לחזון הציוני המהותי:
  בית לאומי-ריבוני- עצמאי- וראוי- לעם היהודי - בארץ ישראל, כשמכל המחלוקות, נראה לי הכי מעניין וחשוב ללמוד עם החניכים והחניכות שלנו את שאלת "הראוי". מה דמות החברה הכלכלה המשטר והמדינה שאנו רואים כ"ראוי". איך בונים ראוי בעידן המודרני של המאה ה21? מה מציעות המפלגות השונות בעניין זה (תקוה חדשה, ימינה, יש עתיד, ישראל ביתינו, העבודה, מרץ, כח"ל, המשותפת פירסמו תכניות ומצעים במהלך השנה האחרונה. לליכוד אין מצע כבר כעשור).

 • ולבסוף, שיבוצי הגיוס המשותף של המכינות הכלליות תמו ומכים אותנו השנה בעצמה מיוחדת בעוול הנוראה שהיעדר התקנים גורם. בועד יידון השבוע המהלך של פתיחה לשיח ציבורי שיביא לשינוי המציאות הזו. כל עוד הצבא טוען בתוקף שאין באפשרותו להגדיל כמות הדח"שים  (לטענתו ב2023 הדברים ישתנו מהקצה אל הקצה, מנסיוני- אל תבנו על זה) היכולת שלנו כמועצה לפעול מוגבלת. אך האם באמת לא ניתן לשחרר עכשיו עוד 500 דח"שים? אני מטיל ספק רב בכך, וד"ל.

המשך קריאה מועילה ומהנה,
דני

עדכוני תקנות וחזרה לשגרה במכינות

להורדת ההנחיות למכינות לקראת החזרה לשגרה pdfלחצו

להורדת קובץ התקנות pdfלחצו

הצלחנו לחבר: קמפיין גיוס ההמונים של המכינות לקראת סיום מוצלח!

במשך השבוע האחרון קבוצות הוואטאספ געשו, הפרסומים והשיתופים ברשתות החברתיות העידו: קורה כאן משהו גדול. 14 מכינות קדם צבאיות חברו לראשונה בקמפיין גיוס המונים על מנת לקדם פרויקטים חינוכיים, ערכיים וחברתיים. סכום מדהים של מעל ל-4,500,000₪ גויס. אז איך מסכמים?

לכתבה המלאה באתר המועצה לחצו

WhatsApp Image 2021 02 15 at 09.35.18חניכות מכינת באר אורה

פורסמו תוצאות השיבוץ הסופי של המכינות לתשפ"ב

בתחילת השבוע פורסמו תוצאות השיבוץ הסופי  ומועמדים רבים התבשרו על כך שלא נמצא להם מקום במכינה לשנה הבאה. כדי לתווך בין מועמדים למכינות שנותרו בלי שיבוץ לבין המכינות שנותרו להם מקומות פנויים מועצת המכינות תקיים שני אירועי חשיפה מקוונים.

מועדי האירועים:  24.2 בין השעות 16:00-19:00 (ימי רביעי אחה"צ) השתתפות ביריד עבור מכינות שאינן כלולות בגיוס המשותף של מועצת המכינות כרוכה בהשתתפות כספית של 200 ש"ח (לטובת הוצאות גרפיקה). 

מכינות המעוניינות להשתתף מתבקשות:

1. למלא פרטים בטופס המקוון בקישור הבא

2. להצטרף לקבוצת הווטסאפ לחצו

איך היריד הולך להתנהל?

כל מכינה תשלח לפני היריד קישור לשיחת זום אישית עם נציגיה, הקישור יוטמע בדף נחיתה שיהיה זמין למועמדים, הם יוכלו לסייר בין שיחות הזום של המכינות השונות ולשוחח עם נציגי המכינות.

דוגמה בסרטון הבא

לשאלות/בקשות נוספות צרו קשר עם רוני: 054-5234287

כנס 'חוזרים להדרכה' במכינות - פרטי המכינה למתעניינים בתפקידים – 5.03.2021 

שלום לראשי ומנהלי המכינות,

ניפגש ביום ו', 5.03.2020, כ"א באדר תש"פ, נקיים זו השנה השלישית כנס חשיפה לתפקידי הדרכה במכינות.

מטרת הכנס לחבר בין קרוב ל-150 מתעניינים בתפקידי הדרכה במכינות שנרשמו באמצעות קמפיין 'חוזרים להדרכה', אליכם, ראשי המכינות, במטרה להשתלב בתפקידים חינוכיים בעולם המכינות הקד"צ.

בשנתיים האחרונות השתתפו בכנס מעל 250 בוגרי ובוגרות מכינות, מתוכם 50 השתלבו בתפקידי הדרכה וניהול במכינות רבות (אדרת, באר אורה, בארי, בית ישראל, גל, גליל עליון, העמ"ק, חביבה רייק, מגדלור, מיצר, מיתרים לכיש, מלח הארץ, נחשון, רבין, עין פרת, עמיחי, ערבה, צהלי, רוח נכון, תבור).

הכנס יתקיים בזום בין השעות 9:30-12:00, ויכלול זמן נרחב לשולחנות עגולים ומפגש עם המתעניינים שיתקיימו בממשק מקוון ייעודי לכנסים וירידים מקוונים.

נוכחותכם בכנס חשובה.

כחלק מההכנה לכנס, אנו מציעים לכם למלא את פרטי המכינה בטופס הבא, אותם נאגד לחוברת על המכינות והתפקידים השונים במכינות, שתחולק למשתתפים בכנס. ניתן לשלוח פרטים לחוברת המידע עד יום ה', 18.2.2021.

צוותים וראשי מכינות המעוניינים להשתתף בשולחנות העגולים עם המתעניינים בתפקידי הדרכה במכינות מוזמנים ליצור קשר עם גלעד זילברשטיין בטלפון 052-3919133 או אימייל [email protected] .

פרס באר ה- 4: קול קורא לבוגרי מכינות קדם צבאיות למשלוח יצירות לפרסום

בארי צימרמן ז״ל היה משורר, הוגה ומחנך, שעיקר כתיבתו הייתה בליבת הנושאים המעסיקים את עולם החינוך של המכינות הקדם צבאיות: לימוד, חשיבה וגיבוש הזהות הישראלית-יהודית-ציונית, תוך התייחסות מחודשת למורשת ישראל ולמקורות היהודיים והציוניים.

במלאת ארבע שנים לפטירתו של בארי, מורנו, חברנו ויקירנו, נקיים בפעם השלישית את באר – במת הכתיבה והיצירה הראשונה של עולם המכינות, המיועדת לבוגרים, חניכים וצוותים בעבר ובהווה.

אנו מזמינים אתכם להגיש לנו:

שירה – עברית מנוקדת על כל גווניה.

פרוזה קצרה – בסוגיה חברתית וישראלית.

פתיחת התחרות ב21/2/21, ט׳ באדר תשפ״א

הגשת החיבורים עד ה29/4/21, י״ז באייר תשפ״א

ההכרזה על החיבורים הנבחרים ב30/5/21, יט׳ בסיון תשפ״א.

את החיבורים יש להגיש באמצעות טופס שליחת חיבור אשר נמצא באתר מועצת המכינות  בהמשך השבוע. 

משפחתו של בארי תעניק למחבר אחד בכל סוגה שבוע של כתיבה והשראה באי היווני סמוטראקי, המקום בו כתב בארי את ספר שיריו האחרון ״שירי סמוטראקי״.

טקס ההכרזה על הזוכים וחלוקת הפרסים יתקיים ב15/6/21, ה׳ בתמוז תשפ״א.

להורדת הפלייאר jpgלחצו

 2בימת בארי 4 1

הזמנה למפגש בנושא תעסוקה והתיישבות בגליל

בארצנו ומועצת המכינות שמחים להזמינכם למפגש בנושא תעסוקה והתיישבות בגליל. 

המפגש יחולק ל-2 חלקים:

חלק ראשון - תעסוקה וחדשנות בגליל - בו נדון בחסם מספר אחד למעבר צעירים לפריפריה בכלל, ולגליל בתוך זה. נכיר מספר אתגרים והזדמנויות שיש לגליל להציע.

 חלק שני - קהילות והתיישבות בגליל - בו נפגוש נציגים מישובים, קהילות, יוזמות וצורות התיישבות מגוונות ונדון באתגרים האישיים והלאומיים בהתיישבות במרחב הצפון.המפגש מתקיים במסגרת תכנית "בקו האופק - חינוך להתיישבות" בהובלת בארצנו, מועצת המכינות וחטיבת החינוך של הקק"ל, ופתוח להשתתפות לכל ראשי המכינות, השלוחות ורכזי הבוגרים.

אנחנו בסגירות אחרונות של תכנית המפגש ובקרוב נשלח לו"ז מפורט.

רשמו לכם כבר את הפרטים - המפגש יערך באופן מקוון, בזום ביום שני ה-1.3 בין השעות 9:30-12:30

להרשמה למפגש לחצו.

 לינק לזום

1 1

זיכרון בסלון

גם השנה אנחנו מזמינים את כל השותפים והשותפות במכינות הקדם צבאיות לקיים אצלם מפגש של זיכרון בסלון לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

נשמח להציע לרכזים ולמדריכים להצטרף השנה למפגש הכנה לקראת ערב זיכרון בסלון.

המפגש נועד לתת כלים, המלצות וטיפים למפגשים מוצלחים בעלי ערך וכן ליווי וסיוע למי שצריך בכך.

 מצרפת לינק להרשמה למפגש.

לפרטים ומידע: זהר גרשוני - רכזת ארגונים זיכרון בסלון 054-9747516

זיכרון בסלון לעמותות וארגונים חברתיים page 001

פניה למכינות - ועידת ישראל ללכידות חברתית

רצ"ב מסמך בנושא הפאנלים הסגורים כרגע. אליהם יתווסף פאנל אחה"צ בנושא יהדות התפוצות כדי להתאים עצמנו לזמן ארה"ב ולאפשר לפעילים ולאנשי הארגון להצטרף לזום.  

תלמידי מכינות מוזמנים לקחת חלק ביום דיונים זה - 9 במרץ.

לפרטים נוספים ניתן ליצור עם רחל בטלפון: 02-5667741 (שלוחה 22)

להורדת המסמך docxלחצו

העסקת חניכי מכינות - רשת מלונות פתאל אילת

במסגרת חזרה לשגרה ופתיחה צפויה של מלונות החברה באילת ובים המלח נשמח לעזרתך בהפצת הפלייר לראשי המכינות.

אנו מידי שנה מעסיקים מכינות בבתי המלון של הרשת ובהצלחה רבה.

נשמח גם השנה להעסיק חניכי מכינות במלונות אילת . העבודה כוללת דיור חינם \ החזר נסיעות\ שכר עבודה בהתאם להסכם הקיבוצי הענפי\ 3 ארוחות ביום וכן הלאה.

להורדת הפלייאר jpgלחצו

Recruitement Passover Eilat 2021 page 001

הצעות למכינות

לוח שנה - פעילות מועצת המכינות תש"פ-תשפ"א

לצפייה בלוח השנה המלא כולל ימי עיון והכשרות לחץ/י כאן.

להצטרפות ליומן הדיגיטלי (גוגל קלנדר) שלחו מייל אל יוליה.

שטח פרטי

משאל ראשי מכינות

1. מה עמדתך ביחס לפעילות פוליטית מפלגתית / הזדהות מפלגתית של ראשי מכינות וצוותי מכינות?

הרב אלי סדן, ראש מוסדות בני דוד:

אי אפשר למנוע הממכינות להביא לפניהם אנשים פוליטיים אי אפשר למנוע מראשי מכינות להביע את דעתם הפוליטית. זה חלק מהדמוקרטיה הישראלית.

שמעון (שמקו) אל עמי, ראש מכינת תלם:

בעד כמובן. המכינות הם גופים אידיאולוגים המחנכים למעורבות אידיאולוגית ופוליטית. נאה דורש ונאה מקיים.

ירון יצחק ראש מכינת מלח הארץ:

פעילות פוליטית והזדהות מפלגתית של ראשי וצוותי מכינות היא בעיני לגיטימית ואף ראויה. היא מעידה על אג'נדה חינוכית ברורה וחוש אחריות מפותח הפועל לקדם את אותה האג'נדה. כמו כן יש בכך מודל לחניכים על אכפתיות ואחריות חברתית. עם זאת, החיסרון של החצנת העמדות הפוליטיות ובעיקר של פעילות פוליטית של המכינה הוא שלמכינה יגיעו מלכתחילה רק חניכים וחניכות שחיים בשלום עם העמדה הפוליטית הזו וכאלו שיכולים לקחת חלק בפעילות הפוליטית המדוברת. זה יוצר למכינה מוגבלות משעשעת. אם אני רוצה לקדם את ערכי מפלגת העבודה, הדבר הכי פחות משמעותי שאני יכול לעשות זה לאסוף את נוער מפלגת העבודה ולהרביץ בו תורה. הם גם כך תואמים את עמדותיי, ולא אצור שום שינוי משמעותי במציאות החברתית - פוליטית. אם אני רוצה לקדם בחברה את ערכי מפלגת העבודה, הדבר הכי משמעותי שאני יכול לעשות זה לאסוף נוער שאינו חשוף לערכים אלו (מסיבות שונות ומשונות) ולחשוף אותו לאותה שפה ולאותם ערכים. 

בעז שחר ראש מכינת נגב- חולית:

 אני חשוב שזה חלק מהותי בעשייתנו החינוכית, מהווה דוגמה אישית למכיניסטים בתחום המעורבות החברתית.

בן ראש המכינה הירושלמית: 

המכינות מחנכות את בוגריהן לאזרחות פעילה ואקטיבית. חלק גדול מעשייה חברתית, אם לא כל עשייה כזו, כרוכה בפוליטיקה. מעורבות פוליטית של צוותי מכינות ולפעמים גם חניכי המכינות עצמם, מהווה, בעיני, הגשמה ודוגמא חיה של הערכים המונחלים במכינות. הדבר מבורך, ובשום אופן לא פסול. אנו עוסקים בחינוך ערכי ומכך גם פוליטי, יהיה זה אבסורד אם כן, אם נמנע מעצמינו ומצוותינו להיות מעורבים פוליטית. יחד עם זאת, בעיני יש להפריד בין המעורבות הפוליטית של הצוות לבין הפיכת המכינה לגוף תעמולה. הצגת עמדות הצוות ועשייתם הפוליטית צריכה להיות שקופה כחלק מיצירת דיון אידיאלוגי, כהצבת מודל, וכבסיס לשיח פוליטי פתוח ורב דעות. אבל הפעילות במכינה איננה הפעילות הפוליטית. לא ראוי בעיני שהמכינה תהיה סניף של מפלגה או מנגנון הפצה של מסריה. המכינה היא גוף חינוכי ומתוך כך מטרתה נוגעת לחניכיה ודבר זה עומד בסתירה לאפשרות היותה בשירות מוסד או אישיות פוליטית.

ליעד סולנקו ראש מכינת מיצר:

תפיסת החינוך במכינה מכוונת לטיפוח האוטונומיה האינטלקטואלית והמוסרית של החניך ועל פיה התכנים הפוליטיים משמשים את החינוך כאמצעים לטיפוח כישוריו/ה של החניך להגיע בכוחות עצמו לעמדה בשאלות פוליטיות, המטרידות אותו בהווה וכאלה שהוא עשוי להיתקל בהן בעתיד. עם זאת, יש להישמר ממצב שבו התכנים הפוליטיים משמשים את המחנכים כדי להקנות עמדה פוליטית המקובלת עליהם לחניכיהם (אינדוקטרינציה ע"ח חינוך). ובקצרה - ע"פ הבחנתו של חוקר החינוך פרופ' צבי לם - חינוך פוליטי כן (ובכלל זה הזדהות רעיונית ומפלגתית תוך עידוד הביקורת והויכוח).

2. מה הן לדעתך מגבלות חופש הביטוי וההזדהות הראויים לראשי מכינות?

הרב אלי סדן, ראש מוסדות בני דוד

באמנת נס הרים ןתבקנון המועצה, הסכמנו שהמועצה היא מועצת המכינות הציוניות. לכן אין לדעתי שום אפשרות שראש מכינה יביע עמדה שנותנת גיבוי או תמיכה למפלגה אנטי ציונית. הרשימה המשותפת של ערביי ישראל, וודאי בל"ד, היא אנטי ציונית ומטרותיה מנוגדות למגילת העצמאות. לכן כל מי שמצהיר על הזדהותו איתה פוגע לדעתי בהסכמה שבין המכינות שמצאה ביטויה בתקנון המועצה ובאמנת נס הרים.

שמעון (שמקו) אל עמי, ראש מכינת תלם:

 א. הקפדה על שפה ראויה וניהול דיון מכבד.

 ב. לא ליצור זיהוי מוחלט בין התפקיד\ מכינה לעמדה אותה הוא מבטא

ירון יצחק ראש מכינת מלח הארץ:

מגבלות חופש הביטוי הראויים לראשי מכינות הן אותן מגבלות הראויות שיחולו על כלל אזרחי המדינה. ראש מכינה יכול לבחור להנמיך, להקטין, לבזות, לשקר ולסלף... זכותו. זה בעיקר מעיד עליו ועל המכינה. לא על שום דבר אחר. 

בעז שחר ראש מכינת נגב- חולית:

לדעתי על ראשי מכינות לצאת בגלוי נגד הסתה לאלימות או גזענות, ולא לשתף פעולה עם מפלגות השוללות את קיומה של ישראל כמדינה דמוקרטית ויהודית.

בן ראש המכינה הירושלמית:

בעיני הגבול לעשייה הפוליטית עובר כאשר ראש המכינה או מי מצוותה נושא בתפקיד פוליטי מטעם מפלגה.. בין אם זה ברמה המקומית או הארצית, כאשר  אתה הופך להיות נבחר ציבור או נושא בתפקיד במפלגה, זה הופך אותך מאיש חינוך לאיש בשירות קהל בוחרים, אג'נדה ו/או מוסד פוליטי . בשלב זה, אתה כבר לא יכול, גם מאוד תנסה, לעסוק במלאכת החינוך, ששואפת לראות בנפשם של חניכיך כתכלית בפני עצמה, ולא ככלי למימוש המטרה הפוליטית.

ליעד סולנקו ראש מכינת מיצר:

לדעתי כל עודאין  בביטוי הוצאת דיבה, סילוף האמת, קריאה לאלימות ועידוד מעבר על חוקי המדינה, ראוי לאנשי חינוך בכלל להביע את דעתם בנושאים השונים ובעיקר כאשר הם אקטואלים.

3האם יש גופים שאין לאפשר להם להופיע במכינות ומה הכלל שלפיו יש לנהוג בעניין זה?

שמעון (שמקו) אל עמי, ראש מכינת תלם:

א. ככלל מנעד מאוד רחב של חשיפה.

ב. להימנע מכללים גורפים וחרמות עונתיות- כל מכינה סוברנית להחליט לעצמה.

 ג. אני נמנע מגופים גזעניים\ מטיפים לאלימות ולדוברים הבאים לשכנע לא להתגייס לצה"ל.

ירון יצחק ראש מכינת מלח הארץ:

כל עוד הארגון חוקי, יש לאפשר לו להופיע במכינה (אם יש אינטרס ועניין). אם הייתי צריך להמציא כלל לבחינת העניין אז הוא היה כזה: "אם אח שלך היה חבר בארגון - היית עדיין יושב לאכול איתו ארוחת ערב"? אם התשובה היא לא - אל תזמין את נציגי הארגון למכינה

בעז שחר ראש מכינת נגב- חולית:

כל גוף שפועל נגד החוק, מפיץ תיאוריות קונספירציה או מסית לאלימות מכל סוג שהוא, או קורא לסרבנות מכל סוג.

בן ראש המכינה הירושלמית:

 גבולות השיח במכינה צריכים בעיני להיות רחבים ככל האפשר. תפקידה של המכינה, לראות עיני, היא לפתוח, לבחון, להפגיש, לאתגר עמדות דוגמטיות וסטריאוטיפים. כל זאת תוך הצגה ושיחה גם עמדות הצוות כחלק מהמערך הזה, וחתירה לגיבוש רציונאלי ומודע של עמדה וזהות ברורה בקרב החניכים. יחד עם זאת לא הכל על השולחן. עבורי ישנם מספר עניינים שמהווים סעיף פוסל ולא אאפשר לתת להם במה במכינה:

א. עמדות המעודדות ומטיפות לגזענות, הדרה, אלימות, ושלילת זכויות אדם בסיסיות כלפי אוכלוסויות מסויימות.

ב. דוברים שידועים בשימוש תכוף ותדיר בשפה בוטה, פוגענית ומזלזלת במכוון, ותוך הלהטת יצרים אלימה.

ג. עמדות ודוברים שמקדמים שיח אנטי רציונאלי, מדעי ותבוני; שמוכרים תיאוריות קשר; או עוסקים בדמגוגיה חסרת ביקורתיות ועדויות.

ליעד סולנקו ראש מכינת מיצר:

כמו בסעיף הקודם ומתוך הנחה כי מגוון הדעות חשוב וגם אם הן נחשבות מפליגות לכת. שוב, כל עוד אין בבמה הניתנת לארגון משום הוצאת דיבה, סילוף האמת, תיאוריות קונספירציה משוללות יסוד, קריאה לאלימות ועידוד מעבר על חוקי המדינה. 

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.