חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 329 | 25/01/2021 | יב' שבט התש"פ

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

אוטוטו טו' בשבט חג לאילנות ולפריחה ואנחנו צופים באילנות דרך החלון של הסגר.

ימים שמחד כל עם ישראל מצונף איש בביתו ומאידך אנחנו בעולם המכינות מנסים יחד עם המציאות המורכבת להמשיך בתהליך החינוכי במכינות.

במקביל יצאנו לקמפיין גיוס המונים של 15 מכינות!!! יחד עם המועצה ואנחנו מקווים שזה יאפשר למכינות הכנסה נאה ויכולת להמשיך לקדם פרויקטים חשובים.

במטה, הרבה עבודה , מתסכלת, אל מול הגורמים המדינתיים במטרה לייצר תקנות שיאפשרו למכינות להמשיך לפעול ולמצות את התהליכים החינוכיים בצורה מיטבית.

הקצאות הדח"שים לשנה הבאה התקבלו השבוע מאפשרות לנו לבצע את תהליך השיבוץ בתוכנת הגיוס של המכינות. המון המון אנשים טובים אין להם מקום בגלל מיעוט התקנים, מתסכל וידנו קצרה.

בד בבד, ההעברה של האחריות עלינו ממשרד החינוך למשרד ההתיישבות יצרה הרבה הזדמנויות אבל גם הרבה כאב ראש בגלל "התפר". אז אנחנו מרכזים את הטיפול בחובות הכספיים, בתקנות התקועות בדרך כולל תקנות המעבר ל"מוקד טבע", ומקווים שנצליח בשנה המוזרה הזאת לייצר בסוף עגון בטוח שגם יאפשר לנו לסייע במימון המלגות, היקפי פעילות הבטיחות הגבוה בינוי ועוד ועוד, ובינתיים? מתאזרים בסבלנות. ברמה הלאומית מערכת בחירות ושסעים שהולכים ומעמיקים בחברה הישראלית, רחובות סוערים ומלאים בשנאת חינם...

אנו מצפים מעצמנו להמשיך להעמיק ולברר בתוכנו את היחד ואת המחלוקות ע"י שיח מקשיב ומכבד. מי יתן שנצליח לרפא ולו במעט את הפצעים הפתוחים של מדינתנו היקרה.

חג טו' בשבט שמח

רק טוב ואור

אסף ודני

שוב תלונות של מרצים 

למרות החלטות והמלצות הועד, חניכים וחניכות ממשיכים לפנות למרצים שזה מקצועם ולבקשם להתנדב במכינות. הדבר הזה גם לא ראוי וגם גורר ביקורת מוצדקת. אנחנו מפרסמים שוב את המלצת הועד ומבקשים להקפיד עליה ולהנחות גם את המדריכים הר"מחים והצוות הניהולי שחונך את החניכים.

זו הההחלטה:

הודעת ועד הנהלת מועצת המכינות בעניין מרצים אורחים:

ביום 12.11.20 החליט הועד להמליץ לכל המכינות על התנהלות דומה ביחס למרצים אורחים  (שאינם מהצוות הקבוע של  המכינה )  כדלקמן:

  1. תיאום ההרצאה רצוי שייעשה ע"י איש צוות, או במעורבות חונכת של איש צוות, בפרט כשמדובר בהסדרת  התשלום כמפורט להלן בסעיפים 4, 5. יש להימנע ככל האפשר מביטולים/שינויים סמוך למועד ההרצאה, וכשאין מנוס משינוי כזה, ראוי כי הדבר יבוצע בשיחה אישית של איש צוות עם המרצה, שתכלול התנצלות והבהרת האילוץ שמחייב את השינוי.  זאת, גם כאשר ההרצאה ניתנת בהתנדבות!
  2. יש להקפיד על הכנת החניכים לקראת ההרצאה והמפגש עם המרצה, התנהגות מכבדת ומנומסת במהלך ההרצאה ועל אירוח ראוי. (הנחיות אלו מחייבות כלפי כל אדם עמו אנו נפגשים, אך קל וחומר עם מרצים שבאים לפגישה אחת).
  3. ראוי לתת תעודת תודה ושי צנוע לכל מרצה, ולבקש ממנו משוב על התרשמותו מהמכינה ועל אופן ההתייחסות אליו.
  4. מרצים המתנדבים להרצות ללא שכר, יש להציע להם מראש כבר בעת תיאום ההרצאה, תשלום הוצאות נסיעה להרצאה לפי 1.5 ₪ לק"מ, או החזר מלא של עלות נסיעות בתחבורה ציבורית אם כך מגיע המרצה.
  5. מומלץ לקבוע מחיר סטנדרטי למרצה המבקש שכר, שלא יעלה על סך של 250 ₪ לשעת הרצאה אקדמאית (על פי שכר מרצים בכירים בנציבות שירות המדינה בעלי תואר שני ומעלה). סכום זה הינו תשלום כולל, למעט הוצאות נסיעה.

עדכונים סגר 3, יציאות וחזרה למכינה ועוד- 12.1.21

לכל ראשי ומנהלי המכינות שלום,

לאחר דיון עם היועץ המשפטי שלנו ובחינת התקנות אנו מבקשים לעדכן כי להבנתנו יש לנהוג כך:

1. מכינות ששהו במכינה משך 30 ימים ברציפות לפחות, רשאיות לצאת כקפסולה שלמה מחוץ למכינה, ולשוב אליה כאותה הקפסולה ובלבד שכל החניכים ואנשי הצוות ביצעו בדיקות קורונה וקיבלו תשובה שלילית ב-72 שעות שקדמו לחזרה למכינה.

2. מכינות ששהו טרם הסגר (כלומר לפני חצות הלילה שבין 7 ל 8 בינואר) בבידוד או בבית מכל סיבה, יכולות לחזור למכינה כקפסולה סגורה למשך 30 ימים, לאחר שכל החניכים ביצעו בדיקות קורונה וקיבלו תשובה שלילית ב-72 השעות שקדמו לחזרה למכינה.

3. חניך מכינה שיצא מהמכינה שלא במסגרת הקפסולה שלו – מכל סיבה- יכול לחזור רק לאחר 14 ימי בידוד בבית או במכינה אם שי בה תנאים לבידוד, טרם חזרתו לקפסולה. חזרת חניך תותנה בכל מקרה בבדיקת קורונה עד 72 שעות טרם חזרתו.

4. אנחנו בעיצומו של מאבק לאישור התנדבויות למכינות השנתיות. קשה להעריך אם נצליח בכך כבר לשבוע זה כנראה שנשקול העצמת הקמפיין והלחץ על שר הבריאות , נעדכן ברגע שיהיו הוראות חדשות.

גיוס המונים!!!

בשעה טובה יצאנו לדרך 15 מכינות מלאות מוטיבציה לקמפיין גיוס המונים יחיד במינו של המכינות בשיתוף המועצה.

הקמפיין יתקיים בשבוע של ה 14-19/2.

המכינות בליווי מקצועי של אסטרטגים ופרוייקטור מסתערים על המשימות הרבות ומעבר לגיוס הכספים המרשים שאנו מקווים שכל מכינה תצליח לקיים נוצרים תהליכים מענינים ומשמעותיים עם הבוגרים והתלמידים שנרתמים יחד עם המכינה למשימה.


WhatsApp Image 2021 01 26 at 14.24.25מכינת יונתן בישיבת עבודה ראשונה

מפגש #3 - הכשרת מדריכים תשפ"א - 10/02/21- הרשמה ותזכורת 

בהמשך למפגשים הראשונים והמוצלח של הכשרת המדריכים, המפגש השלישי לשנה הנוכחית יתקיים ביום רביעי 10/02/21 בין השעות 9:00-16:00. המפגש מתוכנן להתקיים ברבדים, בשטח פתוח ובהתאם לנהלי הקורונה.

להרשמה ואישור הגעה למפגש השלישי שלחו את קישור ההרשמה לכל צוות המדריכים להרשמה אישית של כל אחד/ת:

https://ttg-crman.formtitan.com/origin/regactivity?fld24=a071v00000taDPz#/

 המפגש יכלול היכרות וחשיפה לתכניות הצוערים של 'עתודות לישראל' ומפגש עם משרתי ציבור ובוגרי מכינות, שיח חינוכי על תפקיד המדריך בהובלת עודד ופעילות חוץ אתגרית ומותאמת.

 לשאלות ומידע נוסף במייל ובטלפון -

עודד - oded.mechina@gmail.com | 052-6614170

בארצנו מסכמת את שנת 2020

את שנת 2020 פתחנו עם הרבה אופטימיות בתנועת בארצנו.

השנה התחילה עם סיור "בקו האופק" של מנהלי וראשי מכינות בנגב ובגליל בירוחם וברמת הנגב והבטחנו עוד סיור דומה בגליל בהמשך... ובכן, זה כבר לא קרה ..

הספקנו גם לעשות סופ"ש של קליטה וטיולים בערבה שהיה ממש מוצלח עם עשרות משפחות שהגיעו להתעניין ולטייל ומפגש של סטודנטים מבאר שבע עם ראש העיר באר שבע מר רוביק דנילוביץ בהובלת מלגאי אפק ועוד כמה דברים נחמדים ואז פתאום, ברקס!

העולם עצר מלכת ואיש לא ידע לאן ממשיכים מכאן.

אבל כבר באותם ימים זיהינו את הפוטנציאל האדיר של התקופה הזאת להתישבות בנגב ובגליל והתחלנו להערך לשינוים בצורת העבודה.

הרמנו האקתון וירטואלי מדהים עם עשרות יזמויות ופרויקטים בערי הנגב והגליל, יזמנו מפגשי קליטה מקוונים בזום לאורך תקופת הקיץ, גייסנו מאות מתעניינים לתוכניות עמלי בחקלאות ולתוכניות חריש ודרך הנגב בחינוך וכמובן המשכנו כל הזמן, ביחד עם השותפים שלנו, ללוות את אלפי המתעניינים ומאות המשפחות שעברו לנגב ולגליל בשנה האחרונה.  

אבל למרות כל הטוב, מבחינתנו, אפשר להמשיך הלאה ולחזור לחיים בלי קורונה. יאללה מיצינו בואו נמשיך.

אנו מאחלים לכולנו שב2021 ניקח את כל מה שלמדנו מהשנה המורכבת הזאת וניישם בפועל לבנית התישבות גדולה ואיכותית בנגב ובגליל.

WhatsApp Image 2021 01 11 at 10.24.25

סדרת מפגשים בנושא זוגיות יהודית במכינות קדם צבאיות

הזדמנות למכינות המעונינות.
צוהר מוכנים ללא עלות בזכות תורם להגיע למכינות ולהעביר את התוכנית ללא עלות!
נושא מאד מענין ורלוונטי שמועבר ברמה גבוהה.
לפרטים הרב אהרון -  052-350-0523

הצעה לקורס מכינות מעורבות סילבוס page 001

לפרטים והורדה pdfלחצו

סדרת הרצאות של מרצי ביה״ס למדעי היהדות בנושא ״מה זה מדעי היהדות?״ 

בית הספר למדעי היהדות-ארכיאולוגיה באוניברסיטת תל-אביב מבקש לפרוץ לקהלים חדשים וליצור דינמיקה חדשה בין המחקר האקדמי לחברה הישראלית. המכינות הן כיום ה-מקום שאליו פונים חבר׳ה צעירים המבקשים להרחיב אופקים ולהיחשף לעולמות חדשים. כדי להיות שותפים בדינמיקה הזאת בית-הספר מעוניין להציע סדרה של שש הרצאות בנושאי הלימוד המגוונים שלו, שבה מורה מכל חוג (ארכיאולוגיה, היסטוריה של עם ישראל, מקרא, לשון עברית, תלמוד-מחשבת ישראל) י/תעביר הרצאה אחת.  מטרת המפגשים היא לחשוף איך לומדים יהדות באוניברסיטה ולעורר דיון הן על אופי התכנים הנחקרים ונלמדים, הן על אופן הלימוד האקדמי (מדעי, היסטורי, טקסטואלי/חומרי, ביקורתי) לעומת אופני לימודים אחרים (ישיבתיים, תיאוריים, חוויתיים).

לפרטים נוספים pdfלחצו. 

החטיבה החברתית של לשכת עורכי הדין מציעה בהתנדבות הרצאות / דיונים עם חניכי המכינות 

החטיבה החברתית של לשכת עורכי הדין מציעה בהתנדבות הרצאות / דיונים עם חניכי המכינות השונות. ההרצאות בנושאים שונים כגון: המשטר הדמורטי בישראל ( חסרונות ויתרונות), התפתחות זכויות הפרט בישראל, ומה ניתן לעשות לקידומן, יחסי דת ומדינה בישראל, נישואין וגירושין בישראל ( דתיים ואזרחיים), מבוא לדין הצבאי ( יתכן ומעניין את המתגייסים), כיצד מקימים עסק בישראל ומהם ההיבטים המשפטיים, זכויות עובדים, גישורים ובוראויות, מבוא לדיני הוצאה לפועל וכו׳.

מעבר לכך - יתכן ועו״ד מסוימים יהיו בעלי ידע ויכולות הרצאה בתחומים שאינם משפטיים. כמובן  שנשמח לשמוע מהמכינות- צרכים, דרישות ורעיונות בקשר לנושאי ההרצאות.

בשלב הסגר- ההרצאות תתאפשרנה בזום, אך משיוסרו המגבלות- המרצים יוכלו גם להגיע למכינות עצמן.

לפרטים צרו קשר עם עו״ד יורם קדרון , טל/ ווטסאפ: 052-3222392

הצעה למכינות ממכון למורשת בן גוריון בנגב

 להורדת הסבר אודות פעילות המכון pdfלחצו

להורדת פלאייר "החזון והמעשה" pdfלחצו

הצעות למכינות

לוח שנה - פעילות מועצת המכינות תש"פ-תשפ"א

לצפייה בלוח השנה המלא כולל ימי עיון והכשרות לחץ/י כאן.

להצטרפות ליומן הדיגיטלי (גוגל קלנדר) שלחו מייל אל יוליה.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.