חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 328 | 19/01/2021 | ו' שבט התש"פ

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

שני, 18 ינואר 2021 14:36

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבוע טוב לכולם.

דחינו את העדכון השבוע בתקווה להיות אנשי בשורות לקראת הארכת הסגר, אבל נכון לבוקרו של יום רביעי נראה שלא נצליח לשנות את התקנות לגבינו, קרי המשך עבודה לימודית חינוכית ברצף כקפסולה סגורה בלבד במבני המכינה, ללא יכולת להתנדב.

אין הגיון בהחלטה זו, החלטה ששבעה שרי ממשלה ניסו לסייע לשר ההתיישבות לשנותה מול התבצרותו של שר הבריאות, אך ככל הנראה ללא הועיל והיא תישאר על כנה. 

מתוך הערכה שבית משפט היה מסייע לנו לשנות ההחלטה שקלנו גם את ההסתייעות בו, בנוסף לקמפיין הנרחב שאנו מחדשים, כשהשיקול המרכזי בהחלטה הוא ההשקעה מול התועלת, לאורך המשך הקצר של הסגר.

המסקנה העיקרית היא שיש הכרח לבצע תיקון חקיקה שיעגן את מעמדנו כגוף לאומי הפועל בשעת חירום וכך למנוע פארסה כמו זאת הנוכחית.

ובמעבר חד: בעדכון הצעה מיוחדת במינה: אוניברסיטת תל אביב מציעה את מיטב מרציה להגעה לסדרת הרצאות או הרצאה בודדת במכינה.  גם אם אתם מרצים טובים בתחום או יש מרצים טובים בתחום במכינה אני מציע לנצל ההזדמנות ולהסתייע בפקולטה מובילה וחשובה שלשמחתנו התגייסה מתוך תחושת שליחות ורצון לחבב את עולם התוכן היהודי על תלמידינו. מטבע הדברים יש להניח שהסגנון וההרצאות מתאימות יותר למכינות הכלליות, אך כמובן שההצעה פתוחה לכל.

שימו לב גם להצעת לשכת עורכי הדין, גם כאן פתח לשיתוף פעולה פורה ומרתק שמביא לחניכים מפגש בלתי אמצעי עם עולמות יסודיים בעולמנו. 

בעדכון הבא או זה שאחריו נשתף כאן מקבץ התייחסויות לשאלות הבאות (ואנא כיתבו, קצר ומדויק):

1. מה עמדתך ביחס לפעילות פוליטית מפלגתית / הזדהות מפלגתית של ראשי מכינות וצוותי מכינות? 

2. מה הן לדעתך מגבלות חופש הביטוי וההזדהות הראויים לראשי מכינות?

3. האם יש גופים שאין לאפשר להם להופיע במכינות ומה הכלל שלפיו יש לנהוג בעניין זה?

קריאה מהנה ומועילה!

סדרת הרצאות של מרצי ביה״ס למדעי היהדות בנושא ״מה זה מדעי היהדות?״ 

בית הספר למדעי היהדות-ארכיאולוגיה באוניברסיטת תל-אביב מבקש לפרוץ לקהלים חדשים וליצור דינמיקה חדשה בין המחקר האקדמי לחברה הישראלית. המכינות הן כיום ה-מקום שאליו פונים חבר׳ה צעירים המבקשים להרחיב אופקים ולהיחשף לעולמות חדשים. כדי להיות שותפים בדינמיקה הזאת בית-הספר מעוניין להציע סדרה של שש הרצאות בנושאי הלימוד המגוונים שלו, שבה מורה מכל חוג (ארכיאולוגיה, היסטוריה של עם ישראל, מקרא, לשון עברית, תלמוד-מחשבת ישראל) י/תעביר הרצאה אחת.  מטרת המפגשים היא לחשוף איך לומדים יהדות באוניברסיטה ולעורר דיון הן על אופי התכנים הנחקרים ונלמדים, הן על אופן הלימוד האקדמי (מדעי, היסטורי, טקסטואלי/חומרי, ביקורתי) לעומת אופני לימודים אחרים (ישיבתיים, תיאוריים, חוויתיים).

לפרטים נוספים pdfלחצו. 

עדכון ודגשים למכינות לקראת סגר ינואר

לכל ראשי ומנהלי המכינות שלום,

  1. החלטת הממשלה כפי שפורסמה אמש היא כי החל מיום ו' 8/01/21 (כ"ד בטבת), דקה לאחר חצות, ועד יום ה' 21/01/21 (ח' בשבט) יוחמרו הגבלות הסגר הנוכחי. תקופת המגבלות עשויה להתארך, תלוי החלטת ממשלה.
  2. פעילות המכינות בתקופה זו מאושרת במסלול סגור בלבד, ללא אפשרות לקלוט חזרה במכינה תלמיד שיצא ממנה (או נמצא בבית בזמן תחילת הסגר). על כל מכינה להיערך לאפשרות שהסגר יתארך עד 30 יום. המשמעות: אם המכינה תפוזר לפי החלטתכם לפני או במהלך תקופת הסגר לא ניתן יהיה להתכנס עד תום הסגר. משרד ההתיישבות פונה בזמן הקרוב להסדיר החרגה מהנוהל (מכינות שהיו בבידוד, שסגרו זמן מושך, מותנה אישור על בדיקות שליליות לכלל החניכים- ואם יהיה שינוי כמובן שנעדכן מיידית).
  3. במהלך תקופת ההגבלות, אם יצא תלמיד משטח המכינה אל מקום מגורים אחר, הוא/היא לא יוכלו לחזור אל המכינה עד סוף תקופת המגבלות.
  4. תנועת אנשי צוות ועובדים חיוניים למכינה מותרת. כרגע אין צורך באישורים אלא די באמירה לשוטר על מטרת הנסיעה. במידה וידרשו אישורים נעדכן בהמשך.
  5. בשונה מהסגר של השבועיים האחרונים ככל הנראה ההנחיות האכיפה למשטרה יוחמרו לכל מי שתנועת אינה מותרת.
  6. יציאת תלמידים והצטיידות: לאור מאפייני ההתפרצות הנוכחית כל יציאה של תלמידים הביתה מהווה צפי כמעט ודאי לתחלואה במכינה, מאחר והיקף התחלואה וההתפרצות כיום הינו הגבוה ביותר מאז פרוץ הקורונה בישראל. מסיבה זו אנא הימנעו ומינעו יציאת תלמידי המכינה, על אף הקושי. במידת הצורך ניתן לבקש מהורי תלמידים להביא ציוד עד שעת תחילת הסגר ולהעבירו בזהירות רבה, בשטח פתוח ובפיקוח של המכינה על כך שלא מתקיים מגע פיזי, ותוך חיטוי חפצים. תלמיד שאין באפשרותו להישאר - יצא לביתו לפני תחילת הסגר ולא ישוב למכינה עד תום הסגר, וגם אחריה דרשו בדיקה כתנאי לחזרה.
  7. התנדבות – בשלב זה לא מותרת יציאה להתנדבות. פנינו בנושא למשרד הבריאות ומשרד ההתיישבות המסייעים לנו בנושא. אם וכאשר יפורסמו הנחיות בנוגע לאפשרות לקיים פעילות התנדבות, נעדכן כאשר יבוארו הפרטים בצורה מלאה.
  8. פעילויות שטח וחוץ - אין יציאה לפעילויות מחוץ למתחם המכינה בתקופת הסגר. ניתן לצאת לאימון גופני במסגרת מגבלות התנועה הכלליות.
  9. מיון מועמדים / שבו"שיםכניסה של מי שאינו חניך או צוות למכינה אסורה ולפיכך לא ניתן לארח או לראיין במכינה מועמדים בשלב זה.

pdfלהורדת העדכון המלא לחצו.

מפגש #3 - הכשרת מדריכים תשפ"א - 10/02/21- הרשמה ותזכורת 

בהמשך למפגשים הראשונים והמוצלח של הכשרת המדריכים, המפגש השלישי לשנה הנוכחית יתקיים ביום רביעי 10/02/21 בין השעות 9:00-16:00. המפגש מתוכנן להתקיים ברבדים, בשטח פתוח ובהתאם לנהלי הקורונה.

להרשמה ואישור הגעה למפגש השלישי שלחו את קישור ההרשמה לכל צוות המדריכים להרשמה אישית של כל אחד/ת:

https://ttg-crman.formtitan.com/origin/regactivity?fld24=a071v00000taDPz#/

 המפגש יכלול היכרות וחשיפה לתכניות הצוערים של 'עתודות לישראל' ומפגש עם משרתי ציבור ובוגרי מכינות, שיח חינוכי על תפקיד המדריך בהובלת עודד ופעילות חוץ אתגרית ומותאמת.

 לשאלות ומידע נוסף במייל ובטלפון -

עודד - [email protected] | 052-6614170

החטיבה החברתית של לשכת עורכי הדין מציעה בהתנדבות הרצאות / דיונים עם חניכי המכינות 

החטיבה החברתית של לשכת עורכי הדין מציעה בהתנדבות הרצאות / דיונים עם חניכי המכינות השונות. ההרצאות בנושאים שונים כגון: המשטר הדמורטי בישראל ( חסרונות ויתרונות), התפתחות זכויות הפרט בישראל, ומה ניתן לעשות לקידומן, יחסי דת ומדינה בישראל, נישואין וגירושין בישראל ( דתיים ואזרחיים), מבוא לדין הצבאי ( יתכן ומעניין את המתגייסים), כיצד מקימים עסק בישראל ומהם ההיבטים המשפטיים, זכויות עובדים, גישורים ובוראויות, מבוא לדיני הוצאה לפועל וכו׳.

מעבר לכך - יתכן ועו״ד מסוימים יהיו בעלי ידע ויכולות הרצאה בתחומים שאינם משפטיים. כמובן  שנשמח לשמוע מהמכינות- צרכים, דרישות ורעיונות בקשר לנושאי ההרצאות.

בשלב הסגר- ההרצאות תתאפשרנה בזום, אך משיוסרו המגבלות- המרצים יוכלו גם להגיע למכינות עצמן.

לפרטים צרו קשר עם עו״ד יורם קדרון , טל/ ווטסאפ: 052-3222392

"סיפור המנהרות" - הרצאות מפי ליאני אילן סא"ל בהנדסה קרבית

אני, ליאני אילן, השתחררתי לאחרונה לאחר 28 שנות שירות בחיל ההנדסה הקרבית, בדרגת סא"ל.

בתפקידי האחרון, שימשתי כמוקד הידע (המומחה) של צה"ל בתחום התת-קרקע, כולנו יודעים כי אתגר התת-קרקע ילווה את צה"ל כמעט בכל חזית לחימה בהווה ובעתיד.

עמדה בפני הזכות, להעביר פעמיים שיעור לחניכי המכינות הקדם צבאיות בהם למדו בני, מכינת יתיר ומכינת שחר במבוא דותן.

בהרצאותי, מלבד "סיפור המנהרות", סקרתי חלק מהדילמות שעברו עלי באופן אישי במהלך המסלול הצבאי, לדוגמא - על ההחלטה להיות קצין בתקופה בה לא היה מסלול מאפשר במסגרת ישיבות ההסדר, שילוב חיי נישואים לצד תפקידים מבצעיים ועוד, וסיימתי את הרצאותי עם מספר נקודות למחשבה על מהו שרות משמעותי (בעיני האישיות כמפקד וכקצין מקצועי).

ב-2 ההרצאות יצאתי בתחושה מדהימה, מצד אחד ראיתי את את הצימאון בעיני החניכים מצד שני, סיפוק אישי שתרמתי עוד קצת מעצמי לדור הלוחמים הבא.

מוזמנים ליצור קשר - 052-9255359

הצעה למכינות ממכון למורשת בן גוריון בנגב

 להורדת הסבר אודות פעילות המכון pdfלחצו

להורדת פלאייר "החזון והמעשה" pdfלחצו

עדכון תאריכי ימי עיון לצוותים - פרויקט 'משפיעים מבפנים' עתודות לישראל תשפ"א 

יום העיון שתוכנן ל-14/01 לא יתקיים, וידחה בחודש.

תאריכי ימי העיון עד סוף השנה יהיו:

מפגש #2 לצוותים - יום ב' 15/02 (בין 9:00-12:30) - כרגע בזום

מפגש #3 לצוותים - יום ה' 29/04 (ללא שינוי)

הצעות למכינות

לוח שנה - פעילות מועצת המכינות תש"פ-תשפ"א

לצפייה בלוח השנה המלא כולל ימי עיון והכשרות לחץ/י כאן.

להצטרפות ליומן הדיגיטלי (גוגל קלנדר) שלחו מייל אל יוליה.

'המזמזמת' - הפקת אירועי זום ומפגשים אונליין - מיזם של רוני עצמון בוגרת מכינת מיצר

שמי רוני עצמון בוגרת מכינת מיצר, והיום אני "המזמזמת".

 במקור מגיעה מהתחום החברתי, בימי הקורונה הקמתי עסק של הפקת אירועי זום ומפגשים וירטואלים, זאת לאחר התנסות ארוכה עם הזום והיכרות מעמיקה עם הפלטפורמה הזו על כל היבטיה. המטרה שלי היא לייצר חיבורים וחוויה של ביחד דרך פלטפורמת הזום, לייצר חוויית שייכות על אף המרחק. 

 מיונים וירטואלים על הפרק? ניהול שגרת פעילות? אירועים מיוחדים? 

 אני מציעה שירותים של תמיכה טכנית, הפקת מפגשים מא' עד ת', מתודיקה דרך הזום, ייעוץ והדרכה ליצירת זום אטרקטיבי ונעים יותר עבור המנחה ועבור המשתתפים בשיחה, זאת במסגרת עברי כמדריכה ומנחת מתודיקה. 

 בין לקוחותי - עמותת פורום מיכל סלה, עמותת חינוך לפסגות, חברת התרופות רפא, המגזין 'דורות', החברה להגנת הטבע ועוד... 

 מצורף כאן "תפריט" המוצרים שלי, אשמח להכיר ולהתאים את החליפה לצרכים שלכם.

בברכה,

רוני עצמון -'המזמזמת' - הפקת אירועי זום ומפגשים אונליין

טלפון - 0502342201

מייל - [email protected] 

קישור לדף הפייסבוק - https://did.li/axy5q

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.