חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 327 | 11/01/2021|כז' טבת התש"פ

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום לכולן ולכולם,

שבוע ראשון של סגר שלישי מוצא אותנו במקום מתסכל. שיקולים הנראים כלא ענייניים מונעים מהמכינות שהמשיכו לפעול במתווה המותר (קפסולה סגורה) לסייע לבתי החולים (בשמרטפיות), לשירותי הרווחה ולחקלאים שמציפים אותנו בפניות. שיא האבסורד הגיע כשמשרד הבריאות באגף אחד פונה אלינו לסיוע ואז מחלקה אחרת שלו אוסרת.

לא פחות מתסכל ומוזר, מכינות שסיימו תקופת בידוד בבתים, או שיצאו לסופש אחרי תקופה ארוכה במכינה, מנועות נכון להיום לחזור למכינה לפעול כקפסולה סגורה.

צריך לדעת ש"תרומה" מכרעת למצב המוזר הזה תרמה העובדה שהתקנות נוסחו ללא שמשרד ההתיישבות ראה הטיוטה של התקנות ויכול היה להעיר עליה, קל וחומר שאנחנו לא שותפנו בהערות בעת הכנתן.

מאז יום חמישי אנחנו מנהלים דיון וויכוח עקבי עם משרד הבריאות והדרגים הפוליטיים, כתף לכתף עם משרד ההתיישבות, במטרה לפתוח את ההתנדבויות ולאפשר חזרה של המכינות שנמצאות בבית. אני מאמין שנצליח בסיומו של יום אבל השאלה למה מלכתחילה להגיע למצב "עקום" כזה אינה מניחה לי. 

אני יודע ומכיר שבמשרדי הממשלה, במיוחד בזירות שנאבקות במגיפה, יש אנשים רציניים שחושבים ומבינים עניין. למה הם נותנים ידם למהלך חלמאי כל כך? 

אז בינתיים ננצל את הזמן לקידום קמפיין מימון ההמונים שהמועצה מרכזת וכמה עשרות מכינות ישתתפו בו, להשלמת הליכי גיוס המלש"שים (בכלליות) שגודשים בביקושם את המכינות, ולהתפלל לגשם שישוב אלינו במהרה….

קריאה מועילה ומהנה!

קמפיין מימון המונים ארצי ומרוכז בהובלת מועצת המכינות - הרשמה ראשונית

בהמשך לאסיפה הכללית בנושא מימון המונים למכינות.

מכינות המעוניינות לקחת חלק מתבקשת להירשם בטופס המצורף.

רק מכינות שירשמו בלינק המצורף יקבלו ההסכם לחתימה ויוכלו להבטיח השתתפותן במימון המונים.

שימו לב - השתתפות במימון ההמונים מותנית בחתימה על ההסכם מול המועצה וזאת עד ליום 12.1.2021, מילוי הטופס אינו אישור על השתתפות בפרויקט מימון המונים.

זמינים לכל שאלה,

תודה

ובהצלחה

עדכון ודגשים למכינות לקראת סגר ינואר

לכל ראשי ומנהלי המכינות שלום,

  1. החלטת הממשלה כפי שפורסמה היא כי החל ממחר, יום ה', 07/01/2021 בשעה 24:00 יוחמרו הגבלות הסגרת הנוכחי, הצפויות להימשך כשבועיים, תלוי החלטת ממשלה.
  2. כפי שידוע לנו נכון לשעה זו, צפוי כי המכינות תוכלנה להמשיך ולפעול בסגר ללא כניסות ויציאות תלמידים כלל.
  3. אנו מעריכים שבמקרה כזה כניסת אנשי צוות ועובדים חיוניים אל המוסדות תותר (צפוי שלא יידרשו אישורים אלא די באמירה לשוטר על מטרת הנסיעה- נעדכן בהמשך). יחד עם זאת נדגיש כי להערכתנו תיאסר נסיעת תלמידים אל המוסד וממנו.
  4. ככל הנראה ההנחיות הצפויות למשטרה יהיו לאכוף (קנסות וכו') ללא פשרות כל מי שתנועתו אינה מותרת, בשונה מהסגר של השבועיים האחרונים ובכל מקרה אנו ממתינים עדיין לנוסח התקנות שאמור להיות מאושר בממשלה בשעות הקרובות, ובו יבוארו הפרטים בצורה מלאה, במידה ויהיה צורך נעדכן.
  5. יציאת תלמידים והצטיידות: לאור מאפייני ההתפרצות הנוכחית כל יציאה של תלמידים הביתה מהווה צפי כמעט ודאי לתחלואה במכינה, מאחר והיקף התחלואה וההתפרצות כיום הינו הגבוה ביותר מאז פרוץ הקורונה בישראל. מסיבה זו אנא הימנעו ומינעו יציאת תלמידי המכינה, על אף הקושי. במידת הצורך ניתן לבקש מהורי תלמידים להביא ציוד עד שעת תחילת הסגר ולהעבירו בזהירות רבה, בשטח פתוח ובפיקוח של המכינה על כך שלא מתקיים מגע פיזי, ותוך חיטוי חפצים. תלמיד שאין באפשרותו להישאר - יצא לביתו לפני תחילת הסגר ולא ישוב למכינה עד תום הסגר, וגם אחריה דרשו בדיקה כתנאי לחזרה.
  6. התנדבות – טרם פורסמו הנחיות בנוגע לאפשרות לקיים פעילות התנדבות, נעדכן כאשר יבוארו הפרטים בצורה מלאה, לא בטוח שתינתן האפשרות הפעם.
  7. פעילויות שטח וחוץ - אין יציאה לפעילויות מחוץ למתחם המכינה בתקופת הסגר. ניתן לצאת לאימון גופני במסגרת מגבלות התנועה הכלליות.
  8. מיון מועמדים / שבו"שיםכניסה של מי שאינו חניך או צוות למכינה אסורה ולפיכך לא ניתן לארח או לראיין במכינה מועמדים בשלב זה.

pdfלהורדת העדכון המלא לחצו. 

עדכונים מהשטח

פורום למידה רכזי טיולים – בימים אלו היה אמור להתקיים המפגש הראשון (בחלוקה אזורית) של הפורום. בעקבות הסגר אנו מעבירים את המפגש לזום.

מצ"ב שני תאריכים לפורום למידה (כל רכז/ת צריך להירשם ולהשתתף באחד מהם)

13.01.2020 פורום למידה רכזי טיולים  1600-1800. לרישום לחצו

17.01.2020 פורום למידה רכזי טיולים 09:00-11:00. לרישום לחצו

סיכום הכשרות:

לפני כשבועיים נשלח סטטוס הכשרות של אנשי הצוות לכלל המכינות, חשוב מאוד לבדוק שאנשי הצוות שלכם סיימו את ההכשרה בהצלחה. אנשי צוות שלא סיימו את ההכשרה אינם מאושרים לשמש בתפקידם (אחראי טיול / מלווה רחצה וכו')

לצערנו מספר אנשי צוות לא סיימו את הכשרת אחראי הטיול במלואה (יום מעשי + מפגש ZOOM + מפגש פרונטאלי) .

בעקבות בקשות רבות אנו נפתח אפשרות נוספת להשלמת ההכשרות הנדרשות.

14.01.2020 הכשרת אחראי טיולים ZOOM   השלמה אחרונה בהחלט למי שפספס. לרישום לחצו

לאחר סיום הסגר אנו נתאם 2-3 מפגשים פרונטאלים להשלמת החלק העיוני והמעשי.

סיכום הכשרות במספרים:

יום בטיחות כללי: 61 משתתפים

רכזי טיול חדשים (5 ימים) : 26 משתתפים.

ריענון רכזי טיולים: 44 משתתפים.

אחראי טיול יום מעשי – 202 ( 114 דרך חוגי סיור, 88 דרך צוות הדרכה של המכינות)

אחראי טיול ZOOM – 163 משתתפים.

 אחראי טיול פרונטאלי – 144 משתתפים

רכזי ניווטים – 27 משתתפים.

מלווה רחצה – 84 משתתפים. (כ20 משתתפים לא קיבלו הסכמה מכיוון שלא הגישו את עבודת הסיכום) הכשרה אחת בוטלה בעקבות הסגר השני – מקווים שנוכל להשלים אם המצב יאפשר.

מלווה נשק חדשים: 24 משתתפים (2 הכשרות בוטלו מחוסר נרשמים)

רענון מלווה נשק: 44 משתתפים (2 רענונים בוטלו מחוסר נרשמים)

הכשרות עזרה ראשונה במכינות: 1472 משתתפים (בעיקר חניכים)

ועדת טיולים:

דרושים מתנדבים מהמכינות התורניות לועדת הטיולים. מי שמעוניין שיפנה אלי בהקדם.

רק טוב

שמוליק

מפגש הכשרת מדריכים #3 - דחייה

מפגש הכשרת המדריכים הקרוב שתוכנן לחודש ינואר יתקיים ביום ד'  - 10/02/2021 (שבוע אחרי התאריך המקורי שתוכנן).

פורום רכזי בוגרים #3 - דחייה

המפגש השלישי של פורום רכזי הבוגרים, שתוכנן במקור ליום ג' 12/01 - ידחה בשבוע ויתקיים ביום ג' 19/01, בזום, בין השעות 9:00-13:00.

להורדת הפלאייר jpegלחצו. 

WhatsApp Image 2021 01 03 at 11.18.12

עדכון תאריכי ימי עיון לצוותים - פרויקט 'משפיעים מבפנים' עתודות לישראל תשפ"א 

יום העיון שתוכנן ל-14/01 לא יתקיים, וידחה בחודש.

תאריכי ימי העיון עד סוף השנה יהיו:

מפגש #2 לצוותים - יום ב' 15/02 (בין 9:00-12:30) - כרגע בזום

מפגש #3 לצוותים - יום ה' 29/04 (ללא שינוי)

מה ילד יום / בת-גלים שער

-         מה נותן לנו כוח לבחור בחיים?

-         כיצד מחליפים  מחשבות שליליות במחשבות חיוביות?

-         איך מתמודדים עם אי ודאות?

-         איך אפשר לשמור על אופטימיות בזמני משבר?

התמודדויות אלו, הן חלק מסיפורה של בת גלים שער המשתפת באומץ לב נדיר וברגישות את המתרחש סביבה ובמעמקי ליבה מאותו יום שבו נחטף בנה גיל-עד שער עם חבריו נפתלי פרנקל ואיל יפרח הי"ד בקיץ תשע"ד, 2014 בגוש עציון ובשנים שלאחריו.

ביומן אישי ונוגע מתארת בת גלים את אשר אירע באותם ימים, את התקווה שליוותה אותה ואת משפחתה, ואת  התובנות שנבטו בה  ושאפשרו לה להמשיך בחיים ולהיאחז בהם באופן המיטבי.

מה ילד יום הוא ספר עם מבט חיובי על מציאות מורכבת שמותיר את הקורא עם מחשבות על עצמו ועל מקומו בחברה הסובבת אותו, תוך שהוא מעניק  משב של אופטימיות לחיים. זהו סיפור של אמא ושל אומה המבקשים לחיות חיים של משמעות לצד הכאב, חיים של אושר לצד הקושי. סיפור המשקף לחברה בישראל את הטוב שבה ואת העוצמה והייחודיות שלנו כעם כפי שהתגלה באותו קיץ תשע"ד,2014.

בת גלים שער- יו"ר הארכיון הציוני

נשואה לאופיר ואימא לשישה ילדים, אשת חינוך ופעילת ציבור. עוסקת בחינוך למעלה מעשרים שנה, בעלת תואר ראשון במדע המדינה ובהיסטוריה ותואר שני במינהל חינוכי. בת גלים היא ממייסדי ומובילי מיזם "יום האחדות" ו"פרס ירושלים לאחדות ישראל", מייסדת ויו"ר עמותת "SonShine  ", מרצה במסגרות שונות בארץ ובעולם ושותפה בקידום יוזמות ופרויקטים שונים ביצירת חיבורים בחברה הישראלית ובעולם היהודי.

להורדת הפלאייר jpgלחצו

פלייר ou עברית 1

הצעה למכינות מבית לוחמי הגטאות

חניכי מכינות קדם צבאיות וצעירים בשנת שירות הם גרעין משמעותי של מנהיגות צעירה ועתידית במדינת ישראל. בכוחה של קבוצה זו להיות מעורבת, לתרום ולהשפיע על צביונה הערכי של החברה הישראלית בעת הזו. צוות ההדרכה בבית לוחמי הגטאות יצר מגוון פעילויות ייחודיות, מתוך רצון לזמן שיח כן ומעמיק על משמעויות השואה והשלכותיה עבור המשתתפים, זאת באמצעות למידה דיאלוגית ופעילה, המעוררת שאלות ודיונים הרלוונטיים לחיי החניכים כיום.

להורדת הפלייאר pdfלחצו. 

הצעות למכינות

לוח שנה - פעילות מועצת המכינות תש"פ-תשפ"א

לצפייה בלוח השנה המלא כולל ימי עיון והכשרות לחץ/י כאן.

להצטרפות ליומן הדיגיטלי (גוגל קלנדר) שלחו מייל אל יוליה.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.