חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 324 | 21.12.2020| ו' טבת התש"פ

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

 שלום לכולן ולכולם,

הפתיח לעדכון זה נכתב בבוקרו של יום שלישי פעמיים כי טוב שמייצג את המורכבות חוסר הוודאות והכיוונים השונים שבהם פועלים הכוחות המשפיעים על חיינו בעת הזו. מצד אחד תחילת מבצע ההתחסנות שרחוק מלעצור עדיין את התפשטות המגיפה שמימדיה דוחפים אותנו לכיוון סגר שלישי, כולל שאלת המוטציה של הנגיף ומדת השפעתה עלינו. מצד שני סיום דרכה של ממשלת האחדות ופיזור הכנסת, שבוע וחצי אחרי שהשלמנו מבחינת החוק העברת סמכויות למשרד ההתיישבות.

מצד שלישי, הקק"ל שותפתנו החשובה והאסטרטגית עברה שינוי הנהגה והנהלה ונמצאת בתקופת לימוד ובחינה שגם היא יכולה להשפיע עלינו בכיוונים שונים.

ומצד רביעי, קולות חזקים מכיוון משרד הביטחון מדברים על מיעוט מהותי בגידול הצפוי, מה שמשפיע גם על תכנן פתיחת השלוחות העתידי.

בשורה התחתונה נכון להיום, טווח הסיכונים והסיכויים לעולם המכינות הוא כרגע רחב מאד כשבנקודות הקיצון: הישרדות בשוטף עד התאוששות ישראל והעולם ובקצה השני אפשרויות לקידום מהותי של התחומים בהם אנו עוסקים. מה שבטוח הוא שנדרשת כרגע זהירות רבה בתכנון תכניות ההתפתחות של המכינות.

בטיחות:

כזכור אחרי האסון הכבד שחווינו באירוע טיול הגיבוש של מכינת בני ציון בנחל צפית, נכנסנו כמועצה - למרות היעדר סמכות סטטוטורית, רק על בסיס ההלם מהאסון שגרם לכלל המכינות להתייצב מאחרינו - לסיוע להסדרת התחומים של מקצוע פעילות השטח, הסכמות רישוי וכו'.

התנהלות המדינה בעינינו מאז תמוהה למדי. ועדת בדיקה מוקמת רק עתה (לאחר הוצאת המכינות ממשרד החינוך והעברתן להתיישבות, ועקשנותו הברוכה של השר צחי הנגבי להוציא לפועל), את כל העבודה המקצועית בוצעו אנשי מקצוע מטעמנו בשת"פ חלקי עם אנשי משה"ח, הסדרת התיקונים ההסמכות ושינוי תקנות המכינות לא בוצע ע"י משרד החינוך (גם כאן אנו מקווים שמשרד ההתיישבות יצליח לקדם זאת למרות הסערה הפוליטית), למרות שהדרישה להכשרות וההסמכות נקבעה כתנאי אולטימטיבי למכינות, כל הרישום הפיקוח וחלק מהמימון בוצע על ידינו. גם עתה, שנתיים ושמונה חודשים אחרי האסון, המדינה דורשת רגולציה ותנאים אך אינה מממנת אותם. 

לא זו בלבד, בשעה שבעולם המכינות שלנו יש ארגון מרכזי לימוד בקרה ופיקוח, גופים הקוראים לעצמם מכינות (מכינות אופק החצי שנתיות, מכינות ניצוץ של משרד הרווחה, ישיבות מסוימות)  ואשר אינם כפופים לחוק המכינות או חברים במועצת המכינות ממשיכים להתנהל ללא פיקוח ובקרה מספקת ולטעמי גם באופן שפוטנציאל התקלות והסיכון חיים בו הוא חריף.

בקרוב נתכנס כוועד להחליט באיזה אמצעים לנקוט כדי למנוע את ההפקרות הזו ולהבטיח את שלום כל מי שהולך לתכנית יג' כלשהי. פיצול עולמות היג' בין משרדי החינוך, ההתיישבות, ההשכלה הגבוהה, הרווחה, והיעדר דרישה אחידה יוצר בוקה ומבולקה מסוכנת, ולמרבה הצער הכל מתכנס תחת השם "מכינות". ואזכיר בהזדמנות זו כי טרם קיבלנו לידינו את תחקירי משרד החינוך בקשר לתקלות- לכאורה- של פעילות המשרד ומערכת הבטיחות מטעמו מאז ספטמבר 19, שבעטיין אירעו תקלות בטיחות שאינן באשמת או באחריות הגופים שביצעו את הפעילות המאושרת.  

אני מקווה שהעברת התחום למשרד ההתיישבות תאפשר לנו גם בתחום זה לקדם שקיפות חדר המצב ומשרדי הממשלה ולמידה משותפת, וכן שנצליח לייצר דרישה אחודה כלפי כל הגורמים החינוכיים שיוד גימלים נמצאים באחריותם.

קריאה מועילה ומהנה, דני

מגילת הייעוד המשותף: גם המכינות הקדם צבאיות בפנים

לפני כשנה הושק פרויקט מגילת הייעוד המשותף בבית הנשיא, שקרא ליהודים מכל העולם להשתתף בניסוח סט הערכים החשובים ביותר לעם היהודי מכל רחבי העולם. במהלך השנה האחרונה ביקרו יוזמי הפרויקט אלפי קהילות יהודיות על מנת שיגדירו מחדש את ערכי העם – ערכים שיהוו בסיס משותף בין היהודים החיים במדינת ישראל ובין אלה שבתפוצות. 

באירוע מיוחד שהתקיים בשבוע שעבר (ה'), נשיא המדינה מר ראובן (רובי) ריבלין אימץ את תוכן המגילה שנוסחה. נכחה גם שרת התפוצות עומר ינקלביץ והתקיים מופע אומנותי בשיתוף פעולה בינלאומי של עידן רייכל לזמרת הבריטית ג'ס גלים שהוקרן על חומות העיר העתיקה בירושלים. 

מטעם המכינות הקדם צבאיות, חתם מנכ"ל המועצה דני זמיר על המגילה. מועצת המכינות פועלת בשגרה על מנת לחזק את הקשר בין ישראל ליהדות התפוצות, הן במסגרת תכנית 'יחד' המשלבת חניכים מכל העולם בשנת המכינה והן כחלק מפרויקט 'עמיוניטי' בו לוקחת חלק מועצת המכינות לצד הסוכנות היהודית. החתימה על המגילה, מסמך בעל חשיבות לאומית הצפוי ללוות את העם היהודי עוד שנים רבות, היא המשך טבעי לתהליך שאותו מובילה המועצה ומהווה המשך של חיבור וחיזוק הקשר בין חניכי וצוותי המכינות ליהדות התפוצות.  

מדברי נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין באירוע: יוזמי "מגילת הייעוד המשותף" מבקשים להגיש לעם היהודי, אמנה שתהווה בסיס לשיח, שיח עם ריבוי דעות וריבוי פנים. העם היהודי, קידש את תרבות המחלוקת. במקום להילחם מלחמות אזרחים, למדנו איך להסכים שלא להסכים. ואת הלימוד הזה אנחנו צריכים ללמוד גם עכשיו, גם היום. יש לנו מכנה משותף בין אם אנחנו רפורמים, אורתודוכסים, חילוניים, קונסרבטיביים, או סתם יהודים. אבל לא די במכנה משותף. אנחנו מחפשים ייעוד משותף.

בחג חנוכה, בזמן שאפלה כבדה אופפת את העולם, אנחנו מבקשים להאיר את החזון והמטרה, שמתווים את דרכו של העם היהודי קדימה. אנחנו מציגים אמנה שמביעה את הערכים שמאפיינים אותנו כעם, ושלאורם אנחנו מבקשים לצעוד. ערכים של ערבות, של שמירת המורשת הערכית והאינטלקטואלית של ארון הספרים היהודי, של אנושיות, של חדשנות של תיקון עולם. כמו נרות החנוכה, גם מגילת היעוד המשותף נועדה להאיר את רשות הרבים בעולם היהודי. אני רוצה להודות לקרן ג'נסיס, לעומדים בראש הקרן, לשרת התפוצות ולמשרד התפוצות ולכל מי שלקח חלק במיזם החשוב, והמכונן הזה, ולאחל לכלל השותפים וכלל הקהילות היהודיות באשר הם: חג חנוכה שמח". 

מגילת הייעוד 1

דו"ח גיוס חניכים לקראת שנת תשפ"ב

בשנה זו אנו חווים עלייה חריגה במספר הנרשמים למכינות הכלליות:

◄ מספר המועמדים הכולל בחודש אוקטובר תש"פ עמד על כ-4,000, ואילו באוקטובר האחרון (תשפ"א) הוא עמד על כ-6,000.

◄ בסוף חודש אוקטובר עברנו את כמות הנרשמים לדצמבר תש"פ, עם סיום תקופת הרישום.

◄ מספר הרשומים הנוכחי גבוה במעל 1,000 ממספר הרשומים בסוף תש"פ.

◄ מבחינת איזון מגדרי, במרבית השנים הבנות היוו בין 52%-56% מכמות הנרשמים הכללית בעוד בשנה זו הן מהוות 60%, כלומר שהעלייה במספר הנרשמים משקפת עלייה בביקוש למכינות בעיקר בקרב בנות.

לפניכם תרשים המציג את כמות הנרשמים וכמות הגיוסים בכל שנה:

גיוס

להורדת התרשים jpegלחצו כאן

סקר בוגרי מכינות של 'בארצנו'

כחלק מבניית התוכנית האסטרטגית של בארצנו לעשור הקרוב, רצינו להכיר טוב יותר את בוגרי המכינות הקדם צבאיות את העמדות שלהם בנושאי הליבה של תנועת בארצנו.

לטובת העניין בנינו סקר אותו הפצנו בקבוצות של בוגרי מכינות, ברשתות החברתיות ובניוזלטר.

שבוע אחרי הפצת הסקר כבר קיבלנו כמה תוצאות ביניים מעניינות מ225 המשיבים שענו עד כאן.

התוצאה הראשונה שעלתה מניתוח התשובות היא שקבוצת הגיל שאנחנו יודעים להגיע אליה בצורה הטובה היותר הם צעירים בשנות ה20 לחייהם, בדגש על צעירים עד גיל 25, רובם רווקים או בשלבים הראשונים של זוגיות.

בנוסף גילינו, שיש לנו אתגר להגיע לבוגרי המכינות התורניות, ובימים אלו אנו מרכזים מאמץ בפיצוח הדרך המיטבית לעשות זאת. 

נושא מעניין נוסף שעלה מהסקר, הוא ששלושת הנושאים שהכי מעניינים צעירים כשהם שוקלים לעבור לנגב או לגליל הם תעסוקה, דיור בר השגה ותרבות ופנאי. השניים הראשונים לא הפתיעו אותו, אבל נושא התרבות, למרות שהיה מוכר לנו, הפתיע אותנו במרכזיות שהוא תפס בקרב העונים, ומן הסתם יהיו לכך משמעויות לתוכנית האסטרטגית שלנו.

ישנם ממצאים מעניינים נוספים , אותם נפרסם ברגע שנשלים את הסקר.

כעת אנו פונים אליכם בבקשה שתסייעו לנו להגיע לעוד קהלים נוספים שיענו על הסקר, ישפיעו על התוכנית האסטרטגית שלנו ויסייעו לנו להמשיך ליישב את הנגב והגליל בצורה המיטבית ביותר. 

למענה על השאלון לחצו

להורדת תוצאות הסקר jpegלחצו

בארצנו

עדכון מענקי פרויקטים

שמחים מאד לעדכן במענקי הפרויקטים בתקופה רגישה.

השבוע יצאו מכתבי זכאות למכינות לפרויקטים תש"פ לפי הפירוט הבא.

(שימו לב ללוחות הזמנים להגשה -  השלמת דיווח עד ה-24/12. גלעד ומעיין זמינים לשאלות וסיוע במידת הצורך) 

1) בוגרים תש"פ- סה"כ 260,000 ש"ח.

34 מכינות עמדו בתנאי ההשתתפות והגישו דיווח מסכם.

ההקצבה מחולקת לתמיכה בסיסית (לפי נוכחות במפגשי פורום רכזים) ותמיכה מורחבת ל-16 מהמכינות המשתתפות על השתתפות מלאה.

2) מלגות תש"פ - סה"כ 450,000 ש"ח.

חלוקה של 244 מלגות לחניכים מ-22 מכינות לפי מבחן הכנסה.

גובה המלגה הבסיסית 1,363 ש"ח, מלגה מוגדלת 2,045 ש"ח.

בנוסף, יצאו בתחילת דצמבר מלגות 'עתידים' למכינות זכאיות בגובה 47,000 ש"ח.

3) עבודה קהילתית תש"פ - סה"כ 1,300,000 ש"ח.

חלוקה ל-49 מכינות לפי גודל יחסי ותוספת "מענק קורונה" (200 אש"ח מתוך 1.3 מ') למכינות הזכאיות גם לפי גודל יחסי לזכאיות.

4) שלוחה חדשה תש"פ - סה"כ 216,000 ש"ח.

תמיכה ב-5 מכינות ושלוחות לפי החלטת הוועדה הציבורית.

5) כפרי סטודנטים תש"פ - סה"כ 181,000 ש"ח.

תמיכה ב-3 מכינות המפעילות 9 כפרי סטודנטים לפי החלטת הוועדה הציבורית.

 6) חינוך להתיישבות תשפ"א - סה"כ 74,000 ש"ח.

מקדמה ע"ס 2,000 ש"ח לכל מכינה שהגישה לפרויקט על בסיס תכנית העבודה לשנת תשפ"א.

 סה"כ מעל 50 מכינות נהנות מכספי תמיכה בפרויקטים בסכום של 2,528,000 ש"ח.

אנא עימדו בלוחות הזמנים כדי להינות הסכומים שאתם זכאים להם העומדים מתימטית על ממוצע של כ 50,000 ש"ח למכינה.  

יישר כח גדול לדודו, גלעד ומעיין ושאר אנשי המטה על העבודה המסורה והסיזייפית.

קורס שיווק דיגיטלי להתיישבות

ביום שלישי האחרון התחיל קורס שיווק דיגיטלי בהתיישבות של תנועת בארצנו. בקורס משתתפים רכזי בוגרים מהמכינות, רכזי צמיחה דמוגרפית מרשויות וישובים בנגב ובגליל ונציגים מתוכניות עמלי ומדרך הנגב.

מטרת הקורס היא לשכלל את ארגז הכלים ואת יכולות השיווק הדיגטלי של השותפים של בארצנו ולהעניק להם יכולות להגיע לקהלי היעד שלהם בצורה איכותית יותר ומקצועית יותר.

במהלך הקורס ילמדו המשתתפים על כללי הבסיס לפרסום בפייסבוק, מדידה ומדדים, קידום ממומן ואיך הופכים מתעניין לנקלט. בנוסף יהנו המשתתפים מסדנת כתיבה של יהודה גזבר- סופר ואחד מהמרצים המבוקשים ביותר לסדנאות כתיבה.

את הקורס מובילים ארז לוזון - מנהל השיווק של בארצנו וחן קפר מנהלת תחום הצעירים בבארצנו ובין המרצים ניתן למצוא את יורי רונן מנהל המדיה של מועצת המכינות הקדם צבאיות ואלכס וינטרוב מנהל השותפיות בדרום של בארצנו.

או מאחלים לכל המשתתפים בהצלחה

WhatsApp Image 2020 12 06 at 12.30.58

הצעות למכינות

לוח שנה - פעילות מועצת המכינות תש"פ-תשפ"א

לצפייה בלוח השנה המלא כולל ימי עיון והכשרות לחץ/י כאן.

להצטרפות ליומן הדיגיטלי (גוגל קלנדר) שלחו מייל אל יוליה.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.