מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 308 | 10.8.2020 | כ' אב התש"פ

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

ראשון, 09 אוגוסט 2020 00:44

שלום לכולם ולכולן, 

אתגר חסר תקדים

שנת תש"פ המסתיימת איתגרה אותנו באופן חסר תקדים.

ידענו בעבר בעולם המכינות תקופות של קושי ומשברים גדולים שאיימו על המפעל שלנו ולעיתים על שלמותו: האינתיפאדה השנייה, תקופת ההתנתקות ופינוי מתיישבי גוש קטיף מבתיהם, מלחמות לבנון השנייה ועזה 2009 ,2011 ,2014, התבטאויות והקצנה בהתבטאויות בתוך עולם המכינות. אבל המשבר הנוכחי של הקורונה שהוא משבר עולמי חסר תקדים בתקופתנו, איתגר במימדים שונים לחלוטין את עולם המכינות ואילץ אותנו להתמודדות חדשה. ההתמודדות הזו שעדיין לא הסתיימה עיקרה: שימור היעדים, האיתנות, וההגשמה גם כשדרך הביצוע נתונה למיגבלות חמורות.

לצערנו משבר הקורונה מתחולל בעיצומו של משבר פוליטי מתמשך שאינו מייצב את המערכת הממשלתית ומצב דברים זה גם הוא כמובן לא סייע בידינו.

לפיכך סיום השנה הוא מלאכותי במובן מסוים. החל מ-15 במרץ שינינו MODE, והשינוי הזה פולש לשנת תשפ"א שאנו מניחים כי תתנהל אף היא, כולה, תחת מיגבלות הקורונה.

עיקרי הפעילות בתש"פ

מזווית הראייה של מטה מועצת המכינות, עיקר ההתקדמות שביצענו השנה, לפני ואחרי פרוץ המגיפה, היא הטמעת הצורך שעלה מהשטח בעקבות אסון מכינת בני ציון בנחל צפית, בנושא העמקת הכשרת והסמכת המכינות בנושא הבטיחות לרבות שינוי התרבות הארגונית. חשוב לציין שזו החלטה בעלת משמעויות אופרטיביות וכספיות כבדות שבהן קיבלנו אפס עזרה כספית המדינה.

מכל מקום השנה התחילה בעבודה בהיקף מלא שמוליק שאול שסיים חמש שנות עמידה בראש מכינת מיתרים - אליאב(שקף), ואשר לפני כן ניהל את ביה"ס הסביבתי בסוסיא. שמוליק בעל מזג נוח ונסיון שטח עשיר, עסק באופן אינטנסיבי בבניית המערכים להכשרה, ביצירת פורומים תומכים ולעיון וריענון מקצועי, ועומד בקשר שוטף עם הרגולטור הן לבניית התכנים והן לתחקור ולמידה מהאירועים. בד בבד התחלנו בהכנסת "שמיים" למכינות בכוונה להגיע למצב, כשמדינת ישראל תואיל להצטרף למאמץ הכלכלי ולאפשר זאת, של מעגל חניכה בטיחותי תחקירי שלם ומשתף פעולה של כל המכינות הקדם צבאיות.

נדמה לי שאבטא עמדה המקובלת על רבים גם לפי המשובים שאנו מקבלים - כי צעדנו צעד משמעותי קדימה השנה והתקלות שהתרחשו ודווחו, נחקרו ונלמדו, וכולנו במקום אחר אף כי הדרך עדיין ארוכה.

בתחומים האחרים המשכנו את המהלך של השנים האחרונות תוך שמירה על הרמה הנדרשת:

בשיבולים - (למרות הקורונה) שנה מוצלחת המתבטאת גם בגיוס 45 חניכים לשנה הנכנסת, יצירת תיקים מערכים וממשקים והתמקצעות העבודה.

בגיוס המשותף -  שנה שלישית לתוכנה שבס"ה עבדה בסדר גמור, ומאפשרת לנו פילוחים מדוייקים מאד היום לעומת העבר. עדיין לכשליש מהמועמדים שמגיעים עד לקו הסיום לא נמצא מקום במכינות, דבר שתמיד משאיר תחושות קשות בשני הצדדים, אבל עדיין זהו מצב משופר לעומת הטירוף בתחום טרם הגיוס.

יחד-חולניקים, הקמנו תנועת בוגרים בחו"ל, הקשר עם החניכים בקורונה הוכיח את עצמו ורוב מי שעזב חזר, ובשנה הבאה שוב עלייה של כ 25% במספר המשתתפים.

בפרוייקטים השונים שאנו מבצעים עם קק"ל שותפנו הטובה, ו"בארצנו",תנועת ההתיישבות - אנו נמצאים גם כן בקו מרשים של זינוק. כך למשל במבחן התוצאה, תנועת ההתיישבות שלנו, "בארצנו" השיגה השנה את התוצאות הטובות ביותר בכמות מתיישבים ומתעניינים כך שנדמה שגם כאן עקרונות הפעולה היו טובים ומדויקים. הישג נוסף תקדימי מכל צד, היה חתימת פרוייקט מיזם משותף עם משרד ראה"מ בתחום השירות הציבורי, יעד נכסף של המכינות שנים רבות, ואנו שמחים בכך מאד ומקווים להישגים נוספים בתחום זה של מיזמים משותפים מחד ושל כנסיה לשירות הציבורי של בוגרינו מאידך..

עידן הקורונה

במרץ 20 השתנה כידוע עולמנו. מה 15 במרץ ועד 23 במאי עסקנו באופן אינטנסיבי ושוטף בהכוונה והפניה של חניכי המכינות להתנדבות וסיוע למגזר החקלאי, לרשויות הרווחה, למוסדות סיעודיים, לבתי החולים (טיפול בילדי הצוותים הרפואיים), וסיוע לנזקקים באשר הם.  

עבדנו בשת"פ עם ה'שומר החדש' ו'לב אחד' (גם הם אירגונים שהוקמו ומופעלים על ידי בוגרי מכינות ברובם), מטה המועצה ריכז את כל הפעילות וכ 2,000 חניכים עבדו בשיא המגיפה במקביל, רובם מחוץ לבית הוריהם. זכינו לתשבחות רבות ולאיזכורים רבים בתקשורת וע"י הציבור, והחשוב מכל לטעמי שהוכחה חשיבותן של המכינות ככוח עזר מאורגן להפעלה מיידית באזר המדינה נדרשת לה בשעת חירום. כלקח מהפעילות בעת המגיפה החליטה מועצת המכינות לבצע מהלך של הפיכת המועצה ל"ארגון סיוע אזרחי בחירום". השלמת הפרוצדורות הנדרשות לכך בביטוח לאומית בפיקוד העורף, ברח"ל, במגן דוד אדום ובמשרדי הממשלה יאפשרו לנו הכנת תכניות מפורטות מראש. חלק מהמהלך כולל כבר התקשרות עם קק"ל אנגליה שהעבירו ל 9 מכינות "עגלות חירום" נגררות, להקפצה מיידית. השקענו גם עבודה רבה בהיערכות למיתווה החזרה מהעבודה בעידן קורונה ובאתגר לנהל שנת עבודה תחת קורונה לי לחלות ובלי להיות מושבתים - ואכן השנה הנכנסת תוכיח את מידת הצלחתנו לעמוד באתגר הזה.

בינוי

קשה להפריז במצב הבינוי הקשה והכרוני שהמכינות סובלות ממנו כתוצאה מהיעדר משאבים ושהשקעה מדינתית בתשתיותיהן. אנו תולים תקוות במדינה ובממשלה שתסייע לנו להסדיר העניין בתכנית רב שנתית, אך המגיפה יחד עם חוסר היציבות הפוליטית מקשים עלינו להעריך אם נצליח בשנה הקרובה לזכות סוף סוף להסדרה. לעומת מצב זה , טוב לשתף בכך שפרוייקט בינוי מכינות הצפון של הקק"ל שבמסגרתו משופצות כל מכינות הצפון יצא לדרך הפיזית, שיפוץ ובינוי בשטח, נחמה פורתא.

סיכום

המכינות המשיכו בתש"פ לשמור על רמה גבוהה ביעדים המדידים: הן במסגרת השרות הצבאי (מסיימי קורס קצינים, קורס טיס, קורסים פיקודיים, יחידות מובחרות, לוחמים, מדריכים וכו') בשירות הציבורי (שליש מצוערי השירות הציבורי הם בוגרי מכינות!), בהתיישבות (80 אחזו ממתיישבי המגזר הכפרי הם בוגרי מכינות) ולראשונה גם בוגר מכינה הגיע למשרת שר במדינת ישראל...

יחד עם זאת המהלך הארוך שבו התחלנו בעקבות האסון של מכינת בני ציון בנחל צפית, שינוי ארגוני תרבותי והעמדת רף הבטיחות במכינות בתקן של חיל האויר הישראלי עוד לפנינו, כמו האתגר העצום של פעילות וגיוס חניכים תוך כדי קורונה. הצורך לעבד מתחים פערים ושונות בעולם המכינות גם הוא לא התפוגג לאור המתח השורר במדינה ודורש, כמו ביחסים בין בני זוג, עבודה מתמדת ואמפטיה בסיסית זה לזה וגם בכך נמשיך לעסוק בשנה הקרובה.

מנצל את ההזדמנות להודות לכל שותפינו ולכל עובדי המועצה, ולהיפרד מחברינו יוסי ברוך שיוצא לגמלאות אחרי 22 שנים ברציפות כראש מכינת גליל עליון מיום היווסדה. יוסי היה אבן הראשה של בניין מכינה מפוארת מאורגנת ומובילה ותרומתו לעולם המכינות לא תסולא בפז! לנעליו של יוסי נכנס חברינו עודד שטיין, בוגר המכינה בעצמו ואשר מילא בה שלל תפקידים בשנים האחרונות. נאחל לעודד הצלחה רבה בכנסיתו לנעליים הגדולות שירש....

שנת עבודה טובה!

דני

בחוד החנית: גם השנה בוגרי המכינות בקורסים המובילים של צה"ל

במהלך שנת תש"פ הסתיימו מחזורי הקורסים היוקרתיים בצה"ל, טיס וחובלים, ובהם אחוזים ניכרים של בוגרי המכינות הקדם צבאיות. כ-20% ממסיימי מחזור קורס הקצינים האחרון הם בוגרי ובוגרות המכינות. מועצת המכינות מעודדת את בוגרי המכינות להמשיך ולהשתלב בתפקידי מפתח בצה"ל. 

לא רואים את התמונה? jpgלחצו כאן

Army Info

הכשרות נשק - הודעה חשובה והרשמה

בהמשך להודעה בדבר המועדים החדשים להכשרת מלווה נשק והרענון, מצורפים הלינקים להרשמה:
שימו לב! לאור ההנחיות החדשות כל קבוצה יכולה להכיל עד 15 משתתפים.
מהרו להירשם ולשריין מקומכם!

רענון מלווה נשק 1 10/9/2020 - מועד חדשרענון מלווה נשק 1 10/9/2020 - מועד חדש

רענון מלווה נשק 2 13/9/2020 - מועד קיים (הכשרה מלאה!)

רענון מלווה נשק 3 30/9/2020 - מועד חדש

מלווה נשק 1  8-9/09/2020 - מועד חדש

מלווה נשק 2  16-17/09/2020 (יש עוד 4 מקומות)

מלווה נשק 3  23-24/09/2020 (יש עוד 8 מקומות) 

בהצלחה!

אני כמובן זמינה לכל שאלה, יוליה

תכנית חצרות של בית ישראל

מחפשים מקום ללמוד, להפגש וליצור? החלה ההרשמה לחַצרוֹת! *התכנית השנתית לצעירים בבית ישראל* בואו לחבר בין רוח וחומר, לימוד עתיק ויצירה חדשה.

ימי שני * 16:30-22:30 * אחרי החגים

לפרטים והרשמה כנסו.

חצרות

הרשמה לפרויקטים

נסגרה ההרשמה לפרויקטים תשפ"א - לשאלות ופרטים מוזמנים להיות בקשר עם גלעד או מעיין.

לאחר סגירת ההרשמה ובכפוף לעמידה בקריטריונים תקבלו מכתבי אישור השתתפות המכינה בפרויקט לשנת תשפ"א.
pdfמצורף סטטוס הרשמה עדכני.

ישר כח לכל המכינות על העבודה והעמידה בזמני ההגשה.

תפילות יום כיפור משותפות תחת כיפת השמיים

'פתח לנו שער' -תפילות חג משותפות תחת כיפת השמיים בשל הקורונה והמגבלות בבתי הכנסת.

ארגון רבני צהר, "יחד", וארגון בתי הכנסת העולמי מזמינים את הציבור לארגן תפילות יום כיפור במרחב הפתוח לכל מקום יסופקו מחזורי תפילה (כל נדרי ונעילה).

מפגש הכנה לחג המיועד לרכזי התפילות, יתקיים בזום, בשיתוף עם הרב אליעזר מלמד והרב דוד סתו.

מעוניינים לארגן או להוביל מניין חוץ? הרשמו כאן

לפרטים נוספים: אסתי 0524295408 / [email protected]

התכנית היוקרתית ״מצפן לגליל״ במכללה האקדמית תל-חי

תכנית המיועדת לא.נשים כמוכםן- שעשייה חברתית היא חלק בלתי נפרד מחייהםן- בוגרי/ות מכינות קדם צבאיות ושנת שירות...?

התכנית משלבת לימודים לתואר ראשון רב תחומי, רכישת כלים פרקטיים והובלה בפועל של אקטיביזם חברתי בגליל העליון! 

כל משתתף/ת נהנה ממנטור אישי, מלגת שכ״ל ומימון שכר דירה.

לפרטים נוספים והרשמה הכנסו לקישור הבא

103067720 23845299511620369 7680494815778505071 n

לוח שנה - פעילות מועצת המכינות תש"פ-תשפ"א

לצפייה בלוח השנה המלא כולל ימי עיון והכשרות לחץ/י כאן.

להצטרפות ליומן הדיגיטלי (גוגל קלנדר) שלחו מייל אל יוליה.

הצעות למכינות

שטח פרטי

תפילות יום כיפור משותפות תחת כיפת השמיים

ב-13.7.20 חגגנו את סיום השנה הראשונה של מכינת אופקים למדע. כראוי בימים אלו, קיימנו טקס ללא אורחים ששודר ביוטיוב לייב, בהפקה מקצועית. היה מאוד מרגש לסיים את השנה הראשונה בתוכנית שעבדנו עליה כל כך הרבה, והפכה מחלום למציאות.

החזון שלנו במכון דוידסון לחינוך מדעי, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע, הורכב מכמה שכבות.

שכבה ראשונה – חניכי המכינה. כמכון ששם לעצמו מטרה לקדם את החינוך המדעי בישראל, חשבנו על אלפי בני הנוער שמשתתפים בתוכניות המדעיות שלנו. הבנו שכאשר הם מגיעים לקראת סיום שנותיהם בתיכון ובוחנים את האפשרויות שלהם לעתיד, יתכן מאוד שלא ימצאו מענה בהיצע הקיים של המכינות הקדם צבאיות, מאחר ומדובר בבני נוער שתחום העניין המרכזי שלהם הוא מדע. חשבנו לעצמנו שלא הגיוני שדווקא חברה שעומדים להיות מדענים בישראל לא יהיו במכינות הקדם צבאיות – שהרי במכינות מכירים את ישראל, את החברה הישראלית, מעמיקים בזהות הישראלית – חשוב לנו שגם מדעני העתיד שלנו יחשפו לתכנים הללו. מסקנה – נחוצה מכינה קדם צבאית שפונה לקהל הזה ויש בה תכנים שרלבנטיים עבורו.

WhatsApp Image 2020 07 22 at 11.12.32

הבנו שכאשר הם מגיעים לקראת סיום שנותיהם בתיכון ובוחנים את האפשרויות שלהם לעתיד, יתכן מאוד שלא ימצאו מענה בהיצע הקיים של המכינות הקדם צבאיות, מאחר ומדובר בבני נוער שתחום העניין המרכזי שלהם הוא מדע

שכבה שנייה – קידום החינוך המדעי בפריפריה. זוהי מטרה שאנו במכון דוידסון חורטים על דיגלנו, והבנו שהקמת מכינה קדם צבאית שבה לומדים אנשים צעירים שאוהבים מדע דווקא בפריפריה היא בעלת משמעות מיוחדת. קבוצה כזו יכולה להיות חוד חנית, מכפיל כוח עצום של מכון דוידסון ביישוב בו היא נמצאת, ולקחת את החינוך המדעי ביישוב הרחק קדימה.

שכבה שלישית – צה"ל. חשבנו שגם עבור הצבא זה יהיה רעיון טוב שחברה שתחום העניין שלהם הוא מדע יעשו שנה במכינה לפני הגיוס – יתגייסו עם יותר מיומנויות ויכולות, מוטיבציה גבוהה ורצון לתרום.

מכל הסיבות הללו, החלטנו לפתוח מכינה קדם צבאית חדשה – המכינה הקדם צבאית המדעית הראשונה והיחידה בישראל, אופקים למדע. לשמחתנו כל מי ששמע על המכינה שלנו התלהב מהרעיון, הן במכון דוידסון, הן במכון ויצמן, והן בעיר אופקים, אליה פנינו. גם משרד הביטחון השתכנע שההצעה אפשרית ויכולה להיות חשובה, ואישר למכינה מעמד של מכינה בהקמה.

המסע הארוך של הקמת המכינה התחיל, ונגמר עם פתיחת השנה הנוכחית. התייצבנו, 22 חניכים (חצי בנים חצי בנות), מכל רחבי הארץ, חמישה אנשי צוות, ווילה אחת גדולה, והמון ציפיות ותקוות, והתחלנו בעבודה.

במכינה שלנו לומדים קורסים שמקובלים גם במכינות אחרות – דמוקרטיה ישראלית, החזון הציוני, שם משפחה ישראל (קורס על החברה הישראלית וצמתים בה), הגות יהודית, וכמובן – הכנה לצה"ל, כולל הכנה פיזית. אך לצד אלו, ישנם גם קורסים ייחודיים לנו כגון בית מדרש מדעי, מדע וחברה, סוגיות מדעיות ועוד... קורסים אלו באים להרחיב את אופקי החניכים בתחום המדעי, ואף לסייע להם לפתח מיומנויות כגון קריאת מאמרים ועוד.

תחום שמאוד מפותח אצלנו במכינה הוא תחום ההתנדבות, מאחר ואנו מגדירים את קידום החינוך המדעי באופקים כאחת ממטרות המכינה. אנו פעילים מאוד במערכת החינוך בעיר, ומפעילים בה קורסים של מכון דוידסון לחינוך מדעי, בהעברת חניכי המכינה, שמקבלים לשם כך הכשרה ייעודית על ידי מכון דוידסון. בצורה הזו תלמידי העיר מקבלים קורסים איכותיים וטובים, וחניכי המכינה זוכים לתרום ולהתפתח בהוראה והדרכה. רווח כפול ומכופל של כל הצדדים. והרווח העיקרי – תלמיד או תלמידה בעיר אופקים שרואה בחניכי המכינה מודל לחיקוי, ומתאהב בתחום המדעי. אנחנו רק שנה אחת באופקים, וכבר יכולים לספר על תלמידים כאלה.

99

תחום נוסף שמפותח אצלנו הוא התחום של העצמת חניכי המכינה, הן באמצעות צוותי פעולה וועדות שמנהלים את חיי השיגרה במכינה ומיושמים באירועים מיוחדים לאורך השנה, והן על ידי קורסים שמיועדים לכך כמו עיבוד התנדבות שבועי, יוגה, מיינדפולנס ועוד.

את כל הדברים האלה הייתי יכול לספר לכם גם לפני תחילת השנה. מה שאני יכול לספר עכשיו, הוא שכל זה עובד. ראינו איך התוכנית שלנו יוצאת לפועל ועובדת. החניכים לומדים את כל התחומים, נהנים בשיעורים ובאים אליהם מתוך מוטיבציה פנימית, נהנים ביחד כקבוצה, יוזמים דברים נהדרים, מתחברים, מתגבשים, הופכים למשפחה, תורמים בעיר, הופכים למשמעותיים, יוצאים מאזורי הנוחות שלהם, מגיעים להישגים.

בסיום שנה ראשונה אני יכול לומר שלא הייתה שנה קלה, ולפתוח דווקא בשנה של הקורונה זה לא המזל הכי טוב, אבל גילינו שיש לנו חוסן, התנדבנו בזמן הקורונה, גם בחקלאות וגם בחינוך, והוספנו עוד שבועיים לשנה כדי לאפשר סיום טוב, מה שהוכיח את עצמו כנכון.

אז אם את/ה שייך לחבורה שנדלק לה ניצוץ בעיניים כשמדברים על מדע, ורוצה לתרום לחברה הישראלית תוך למידה והתפתחות משמעותית – המקום שלך אצלנו. המכינה מעורבת ומיועדת לבנות ובנים, חילונים ודתיים, וכל מי שישראלי – כי במדע אין הבדלי דת, מין וגזע. אז בואו, אחרי שנה אני בטוח שממש כדאי לכם.

שלכם,

אלי עמדי, ראש מכינת אופקים למדע

 

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 327 | 11/01/2021|כז' טבת התש"פ ראשון, 10 ינואר 2021 12:36
דף עדכון 325 | 29.12.2020| יד' טבת התש"פ שלישי, 29 דצמבר 2020 10:22
דף עדכון 323 | 14.12.2020| כח' כסלו התש"פ שלישי, 08 דצמבר 2020 10:07

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

נרשמת למכינות? הגיע הזמן לדרג את המכינות המועדפות שלך

מערכת הדירוג נפתחה! מהרו לדרג את הרשימות המועדפות עליכם, השיבוץ הסופי ייקבע על פי שקלול ההעדפות האישיות שלכם ושל המכינות.

היכנסו לקישור ולחצו על "דירוג המכינות בסדר העדיפות שלי".

לחצו כאן למערכת הדירוג >>>

להסבר על תהליך הדירוג והשיבוץ לחצו כאן