מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 307 | 4.8.2020 | יד' אב התש"פ

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

שני, 03 אוגוסט 2020 20:19

שלום לכולם ולכולן,
למרות הקורונה והמגבלות ההכשרות בשיאן, ההתייצבות מלאה והתחושה עד כה יותר מטובה. בתחום הממשלתי אנחנו מקווים שכניסתו לתפקיד  שר ההתיישבות הממונה גם על המכינות,  של צחי הנגבי תחלץ אותנו זירת אי הוודאות שבה אנו נמצאים.
אי הוודאות הנוגעת לקורונה משפיעה מאד על קשיים בטחת הגעת החו"לניקים ועל ההיערכות לפתיחה. נדמה לי שזה סוג של מבוא לקראת מה שנחווה השנה.
אז…. נייחל לטוב נמשיך להיערך ולהתארגן באופן גמיש המסוגל להגיב לשינויים.
קריאה מהנה ומועילה!

הרשמה לפרויקטים

נסגרה ההרשמה לפרויקטים תשפ"א - לשאלות ופרטים מוזמנים להיות בקשר עם גלעד או מעיין.

לאחר סגירת ההרשמה ובכפוף לעמידה בקריטריונים תקבלו מכתבי אישור השתתפות המכינה בפרויקט לשנת תשפ"א.
pdfמצורף סטטוס הרשמה עדכני.

ישר כח לכל המכינות על העבודה והעמידה בזמני ההגשה.

התכנית היוקרתית ״מצפן לגליל״ במכללה האקדמית תל-חי

תכנית המיועדת לא.נשים כמוכםן- שעשייה חברתית היא חלק בלתי נפרד מחייהםן- בוגרי/ות מכינות קדם צבאיות ושנת שירות...?

התכנית משלבת לימודים לתואר ראשון רב תחומי, רכישת כלים פרקטיים והובלה בפועל של אקטיביזם חברתי בגליל העליון! 

כל משתתף/ת נהנה ממנטור אישי, מלגת שכ״ל ומימון שכר דירה.

לפרטים נוספים והרשמה הכנסו לקישור הבא

103067720 23845299511620369 7680494815778505071 n

לוח שנה - פעילות מועצת המכינות תש"פ-תשפ"א

לצפייה בלוח השנה המלא כולל ימי עיון והכשרות לחץ/י כאן.

להצטרפות ליומן הדיגיטלי (גוגל קלנדר) שלחו מייל אל יוליה.

הצעות למכינות

שטח פרטי

דברי פרידה /  יוסי ברוך

לאחר 23 שנות מכינה רוויות אין ספור חוויות, למידה וסיפוק, החלטתי שהגיע זמני להמשיך הלאה ולהפקיד את הובלת המכינה, בידיו הנאמנות של עודד שטיין, שיחליף אותי בראשות מכינת גליל עליון מכאן ואילך.

ברצוני לאחל לכ"א מכם במכינתו הוא/ היא, כמו גם לארגון המשותף והמפואר, המחבר את כלל מכינות הקד"צ, המשך עשייה, חיוניות והצלחה במשימותיכם החינוכיות החשובות, לטובת החברה הישראלית והעם היהודי.

הנני תקווה, שמגמת התעצמות "מפעל" מכינות הקד"צ תמשך, תתעצם ותגיע למחוזות חדשים של יצירה והשפעה בחברה שלנו, הזקוקה באופן דחוף ונואש משהו, למידות של יושרה, כבוד, אחריות וחמלה, במיוחד בימים טרופים אלו, עם מנהיגות צינית, מפלגת ומשסעת, המובילה אותנו בבטחה אל עבר חורבן. 

כמובן שאנצור בקרבי ובגאווה ענקית את מורשת המכינות, שלבטח תלווה אותי לנצח נצחים, גם במקומות החדשים שאהיה בהם, בעוד ימים לא רבים ובכלל. בתוך כך, בכוונתי לשמור על קשר  עם עולם המכינות, בצורה ובאופן שיהיה בהם בכדי לסייע , כמובן שבאופן ממוקד, מוגדר וחלקי.

יישר כוח ענקי לכולכם ! - מובילי המכינות הקד"צ, ללא קשר להגדרות תפקידיכם/ן.

לצוות המדהים של מטה המועצה - דני, יוליה, אסף, גלעד, אפרת, חני, דודו ומעין והחדשים שלא זכיתי להכיר...

באהבה רבה – יוסי ברוך.

מכינת "חמש אצבעות": כך תרבות גופנית בונה חוסן נפשי / דרור ינאי

"דרושים מאוד חוגי התעמלות. הכל מבינים זאת יפה, מדברים על כך מזמן. אך ברוסיה כמדומני, לא שמענו עדיין על חוג התעמלות אחד אצל הציונים. בשעה של צורך, מתברר כי הנוער היהודי חלש הוא, חסר אונים, ולכן בהכרח - רך לבב. זה בהחלט אינו מוסיף לעמנו כבוד בעיני הנכרים, ואף לא בעיני עצמנו. אך תחת כל הדיבורים הרבים צריך לאסוף עשרה אנשים ולייסד חוגי מתעמלים ראשונים – לקנות משקולות, להתקין מקבילית, כל אלה זולים מאוד.

בעקבות אימונו והתפתחותו של הרצון מתחזקים אצל הספורטאי גורמים אחרים, הקשורים בו - מרץ, עמידה על הדעת, משמעת עצמית, קור רוח, העזה, והעיקר אומץ לב - התגברות על הפחד שבקרבו".

 (מתוך ספרו של משה בלע - עולמו של ז'בוטינסקי, עמוד 132)

בתחילת יוני הסתיים לו המחזור הראשון של מכינת חמש אצבעות. 26 חניכים, בנים ובנות, סיימו תהליך אישי וקבוצתי המתפרס על פני 10 חודשים. המשותף לכל אחד ואחת מחניכים אלו, הוא זיקה לפעילות גופנית. וזאת מתוך אמונה שזו יכולה לעצב את אישיותו של האדם - להעניק לו תחושת מסוגלות וחוסן פנימי אשר יסייעו לו להשפיע בעתיד בכל אשר ייבחר.

WhatsApp Image 2020 07 22 at 19.00.14 2 copy

שנת המכינה מתמקדת בשלושה צירים מרכזיים הפועלים במקביל. הציר הראשון הינה העמקה והתנסות בחוויה הפיזית-מנטלית. אורח החיים במכינה מייצר תרבות גופנית ועיסוק יום-יומי בחיבור בין הגוף לנפש. יום שגרתי במכינה נפתח בשעה 06:30 בבוקר, באירוע אותו אנו מכנים "הרגל גופני". בפועל, החניכים קמים, מבצעים חימום תנועתי, עובדים עם דילגית, מטפסים על חבל, ומבצעים תרגילי יציבה.

בשלב מאוחר יותר של השנה, לאחר שבנינו הרגלים נכונים, כל אחד מהחניכים מייצר לעצמו את ההרגל הגופני המותאם לו, ועובד על חולשותיו. בנוסף לכך, ישנו דגש רב על תורת אימון, והתנסות בבניית אימונים, הקפדה על תזונה ואורח חיים בריא ומאוזן.

הציר השני, הינו "הציר העיוני". אנו מאמינים שידע ברזי ההיסטוריה והעולם הינו כלי הכרחי להתבוננות פנימית וחברתית. האדם זקוק להיות ער לעולמו תוך דיון פנימי ואינטלקטואלי בהנחיית מנחים ומרצים מתחומים שונים. זוהי מטרה חשובה במעלה של הארגון, שחניכיו יגבשו את תפיסת עולמם על פי התעמקות בידע אותו ירכשו במהלך שהותם במכינה. לאורך השנה, ישנם קורסים מעולמות תוכן שונים במכינה מעמידה בפני קהל, עד להיסטוריית מדינת ישראל, יזמות, פילוסופיה, וישנו דגש רב על הקניית ידע בכל הקשור לעולם התוכן של חמש אצבעות - תרבות ספורט בארץ ובעולם, תורת אימון ופיזיולוגיה ופילוסופית חמש אצבעות כארגון וכדרך חיים. סקרנות וחדוות למידה עצמאית, הינם עקרונות בהם אנו מאמינים. עידוד חניכי המכינה בהעמקה וחקר של עולמות תוכן שונים.

הציר השלישי, והחשוב ביותר, הינו ציר ההשפעה. לאורך השנה, ישנם פרויקטים קבועים בסביבתה של המכינה, הממוקמת בזכרון יעקב.

לכל אחד מהחניכים ישנו פרויקט אישי - העברת תכנים קבועים בגן לילדים עם מוגבלויות פיזיות, מפגשים שבועיים עם ניצולי שואה, העברת תכנים במועדוניות אחר הצהריים, קידום אירועי תרבות במרכז חמש אצבעות לקהילה המקומית ועוד. בנוסף, חניכי המכינה משתלבים באופן קבוע בפעילות השוטפת של ארגון חמש אצבעות - קבוצות הליבה לגילאי חטיבות הביניים, סמינרים וסדנאות לקבוצות ספורט, בתי ספר, ויחידות צבאיות המגיעות למרכז חמש אצבעות. בכל שבוע חוץ, מרמת הגולן, שבוע דרום, יהודה ושומרון, חניכי המכינה מייצרים שיתוף פעולה עם הקהילה המקומית אליה אנו מגיעים. מטרתנו היא לחשוף את פילוסופיית חמש אצבעות, כיצד החיבור בין הגוף לנפש יכול לייצר ערך ומשמעות לאינדיבידואל המרגיש תחושת שייכות בתוך קבוצה אנשים מסוימת.

המחזור שזה עתה סיים, אחוז גבוה מהחניכים מתגייס ליחידות העילית של צה"ל. גם חלק מנשות המחזור החליטו והתקבלו ליחידות קרביות. חשוב לציין שלא כך אנחנו מודדים את הצלחתנו. הצלחת המכינה תימדד בהמשך חייהם של הבוגרים. לא משנה מה יבחרו לעשות בעתידם - זה יכול להיות עריכת דין, מורה בבית ספר, רופא, איש צבא או מאמן בחמש אצבעות. בכל שלב בחייהם, שיהיו מונעים מתוך תשוקה ורצון להשפיע על סביבתם בכדי לייצר ולבנות חברה ערכית יותר.

 

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 327 | 11/01/2021|כז' טבת התש"פ ראשון, 10 ינואר 2021 12:36
דף עדכון 325 | 29.12.2020| יד' טבת התש"פ שלישי, 29 דצמבר 2020 10:22
דף עדכון 323 | 14.12.2020| כח' כסלו התש"פ שלישי, 08 דצמבר 2020 10:07

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

נרשמת למכינות? הגיע הזמן לדרג את המכינות המועדפות שלך

מערכת הדירוג נפתחה! מהרו לדרג את הרשימות המועדפות עליכם, השיבוץ הסופי ייקבע על פי שקלול ההעדפות האישיות שלכם ושל המכינות.

היכנסו לקישור ולחצו על "דירוג המכינות בסדר העדיפות שלי".

לחצו כאן למערכת הדירוג >>>

להסבר על תהליך הדירוג והשיבוץ לחצו כאן