חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 292 | 8.4.2020 | יד' ניסן התש"פ

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

שלישי, 07 אפריל 2020 10:50

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

הרבה מילים ייכתבו ונכתבו לקראת פסח כל שנה.

הרבה נכתב ועוד ייכתב על הפסח הזה החל בעידן הקורונה.

ואנחנו משתאים על הפלא הזה שבו נגיף שאינו נראה בעין מוריד את האנושות על הברכיים. מה שמשעשע, הוא לראות איך כל אדם מתחזק באמונתו ובהשקפתו עקב הקורונה: 

החילונים אומרים - רק המדע יכול.  ראיתם? 

המאמינים אומרים -  רק האמונה והיחד מצילים מהבדידות! ראיתם?  שומרי איכות הסביבה אומרים: פגענו בסביבה אז מה עכשיו היא מגיבה! - ראיתם?

הסוציאליסטים אומרים - עכשיו רק הדרך שלנו מצילה! - ראיתם? הקפיטליסטים אומרים - מזל שהדרך שלנו מילאה את הקופות לתקופה קשה! ראיתם?

המשוררים יאמרו - היש זמן טוב מזה לשירים נוגים?

והפוליטיקאים - הם עסוקים במריבותיהם כמו תמיד...

אי אפשר בסיטואציה כזו שלא  לחשוב על שירו הגאוני של המשורר מאיר אריאל "מודה אני" שהבית הראשון שבו אומר כך:

"מודה אני
לפניך ולך
על כל החסד והאמת והטובה והרעה והטובה
שעשית עמדי
ועם ביתי
ועם קרובי וידידי ועם בני עמי
ועם ארצי, ועם כל העולם והאדם
אשר בראת".

מכל רעה צומחת טובה ולהיפך, ותפקידנו - כמו תמיד - בזמן הקשה הזה להיות במקום המוביל של סיוע והושטת יד, כי עת צרה היא.

תודה רבה לכולכם על המאמץ האדיר ועל ההובלה. 

שיהיה חג שמח לכולנו ושבמהרה נזכה לשוב לעבודתינו המלאה.

כ-130 מוקדי פעילות בפריסה ארצית

אינפו מפה

תקנות והנחיות בעקבות נגיף הקורונה

למעבר לאוסף התקנות וההנחיות העדכניות בעקבות נגיף הקורונה לחצו כאן

ריכוז המסגרות המציעות סיוע אזרחי בתחומים שונים וזקוקות למתנדבים

למעבר למידע המתעדכן בנושא הנחיות ונהלים לפעילות המכינות בתקופת הקורונה בהיבטי התנדבות, לינה, ביטוח, העסקת עובדים והוראות משרדי הממשלה לחצו כאן.

תאריכון - יתכנו שינויים בתאריכים בהתאם להנחיות מ.הבריאות

 

הצעות למכינות

למעבר למאגר מקוון של מועצת המכינות הקדם צבאיות לחצו

ירדן גילינסקי, מדריך במכינת אדרת, בראיון על התנדבות חניכי המכינות הקד"צ בחקלאות על רקע משבר הקורונה

לקריאת הכתבה המלאה באתר המועצה לחצו.

"זיכרון בסולם" עם בית לוחמי הגטאות

בית לוחמי הגטאות ישמח לארח מכינות ל"זיכרון בסולם" בפלטפורמת זום, ללא עלות.

כל הפרטים בפלייר המצורף  - צרו קשר עם מנהלת אגף החינוך, ורדה שיף [email protected]

זכרון בסלון מוקט

התנדבויות המכינות במסגרות השונות בשבוע שעבר

לפני שבועיים עוד ריחף מעל ראשנו סימן שאלה גדול סביב נושא ההתנדבות של המכינות במסגרות השונות, וכיום אלפי חניכים וחניכות מתנדבים בשלל סוגי התנדבויות: התנדבות בחקלאות, שמרטפות לילדי צוותים רפואיים, איוש מוקדי מד"א והתנדבות עם אוכלוסיית סיכון בודדה.

גאים בכם!!

למעבר לפוסטים מרגשים עם שלל תמונות מההתנדבויות השונות לחצו

ימין אורד 2

שטח פרטי

הרב זאב שרון / ראש מכינת ארזי הלבנון

היינו כבר בסרט הזה בדיוק. בדיוק לפני 3332 שנה.

משהו באירוע הקורונה הזה הזכיר לי משהו מוכר. לקח לי זמן לשחזר מאיפה אני זוכר אותו. ללכת אחורה כל כך הרבה שנים לוקח זמן אפילו למחשב-על. ואז זה הכה בי כמכת ברק כולל הרעם שבא בעקבותיו.

מכת בכורות במצרים!!!

גם אז נצוונו להישאר בבתים: "וְעָבַרְתִּי בְאֶרֶץ מִצְרַיִם בַּלַּיְלָה הַזֶּה וְהִכֵּיתִי כָל בְּכוֹר בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם מֵאָדָם וְעַד בְּהֵמָה וּבְכָל אֱלֹהֵי מִצְרַיִם אֶעֱשֶׂה שְׁפָטִים אֲנִי ה': וְהָיָה הַדָּם לָכֶם לְאֹת עַל הַבָּתִּים אֲשֶׁר אַתֶּם שָׁם וְרָאִיתִי אֶת הַדָּם וּפָסַחְתִּי עֲלֵכֶם וְלֹא יִהְיֶה בָכֶם נֶגֶף לְמַשְׁחִית בְּהַכֹּתִי בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם".

הבכורות היו המעמד השליט. אלה שקבעו את גורל המשפחה, השבט, העם, רק בגלל שנולדו ראשונים. הבכורות האלה מתו. העולם הישן התפרק. בכורות ישראל שנשארו סגורים בבתים ניצלו. (מאוחר יותר הם גם הוחלפו בעבודת הכוהנים בבית המקדש). ואז התחיל סדר עולמי חדש. "יציאת מצרים תישאר לעד האביב של העולם כולו". היה כתוב על כיסוי החלות של הרב קוק. עולם חדש החל ללבלב. צמיחה חדשה החלה לפרוח. עולם חדש הפציעה מתוך העולם הישן. 

להישאר בבית ללא מגע עם העולם החיצון, מאפשר זמן למחשבה עצמית ועצמאית, לברור אישי, לחשבון נפש פרטי וכללי.

הדבר הראשון שעולה הוא, כשיש אירוע בסדר גודל כזה המחשבה היהודית הבסיסית היא, מה אנחנו לומדים ממנו? מה הוא אומר לנו? בעז"ה נתגבר על המגפה. השאלה היא האם נחזור לאותם דפוסי חיים כאילו כלום לא קרה.

המסקנה הראשונה שאי-אפשר לא לראות אותה ואי-אפשר להתעלם ממנה מעתה, היא האחריות של כל יחיד ויחיד על גורל העולם כולו. מה שנראה ברמב"ם כרעיון מוסרי נחמד: 'שכל העולם חצי זכאי חצי חייב, ומעשה אחד של אדם אחד יכול להטות את גורל העולם לשבט או לחסד'. הפך עכשיו לדבר הכי אמיתי ומעשי. סיני אחד בקצה הכי רחוק של העולם מאיתנו, אוכל בבית שלו מה שבא לו, חורץ את גורל העולם כולו.

המשפט בנוסח: 'למי יש בכלל זכות להגיד למישהו אחר מה לעשות עם החיים הפרטיים שלו' יתחלף במשפט. 'מכיוון שכולנו רקמה אנושית אחת, המשפט הזה נכון, רק אחרי שבדקת היטב היטב, איך המעשה הזה שלך משפיע על העולם כולו'. (כמו אדם שמרסס נגד יתושים בחדר שלו, בחומר שעושה חור באוזון. ולא מבין איך מעשה שולי כזה שלו קשור לאוזון. ולא נותן רגע למחשבה שיש עוד מיליארד אנשים כמוהו שעושים אותו דבר).

דבר זה מצריך אותנו לחשיבה מחודשת וחשבון נפש נוקב מה חלקנו, מקומנו ואחריותנו בעולם.

למשל שאין מספיק עתודות של מזון. אולי כי אכלנו פי שניים ממה שאכלו אנשים לפני דור, (השמנת יתר, אחראית מספר אחד בעולם לתמותה) ואולי בזבזנו את המשאבים שלנו על מותרות של הבל.

זה מה שנראה לי צריך להעסיק את מחשבותינו בימים אלה שיש הרבה זמן לחשוב.

הרמח"ל ב'מסילת ישרים' קבע בזה כלל יסודי. שכל מה שנצרך לאדם לקיומו ולניהול חיים כתיקונם, נכון וראוי להשתמש בו וליהנות ממנו, ואם מונע עצמו מן השיעור הנצרך לזה, על כך נאמר שנקרא חוטא. וכל מה שאינו לצורך הנ"ל, יש לו לאדם למשוך את ידיו ולסלק את עצמו הימנו. ותלוי הדבר בכל אדם לפי שיעורו מה הוא המוכרח לו לבריאות גופו ושלוות נפשו וישוב דעתו. וכן כתב בשל"ה (חלק עשרה מאמרות מאמר שביעי אות יד).

וכלל גדול זה עדיין נצרך לפרט, וגם צריך תבונה ודעה להשכיל לעמוד על המידה הנכונה מה נחשב מוכרח ונצרך, והוא דבר המסור ללב כל אחד ואחד.

ועכשיו מקבלת מצוות "והגדת לבנך" אחת מארבעת המצוות של ליל הסדר, פרק חדש. להעביר לדורות הבאים את הניסיון והמסקנות שרחשנו ומיצינו מהמכה האחת עשרה הזו.

חג שמח   

לימור ויסברט / ראש מכינת עין פרת-נופי פרת

מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות? 

הכל נשתנה בלילה זה מכל הלילות.

שבכל הלילות סבא וסבתא יושבים בראש שולחן הסדר, הלילה הזה- הם לבד.

שבכל הלילות יכולנו לצאת החוצה, הלילה הזה- כולנו בבית.

שבכל הלילות נקנתה לי שמלה חדשה לסדר, ללילה הזה- לא קניתי דבר.

שבכל הלילות הגיעו אורחים רבים- הלילה הזה- אין יוצא ואין בא.

מה לא נשתנה הלילה הזה מכל הלילות?  

עם ישראל חווה לילות סדר של חורבן, גלות וגאולה. 

ליל הסדר הזה יחגג בחושך גדול בעולם כולו.  

עם ישראל יקום, יחיה ויתחזק לאור ולשמחה.  

כאלה אנחנו.

עם ישראל חי!

הרב רעי פרץ / ראש מכינת עצם

 "מ-מ-שי-כי-ם!"- זוהי מילת הקוד שטבע הרב רפי פרץ בימי הפיגוע והגירוש הקשים מגוש קטיף. זה המוטו של המכינה בכל המצבים. מיד עם החלטות משרדי החינוך והבריאות שעל תלמידנו להישאר בבית התכנס הצוות הנפלא לישיבת היערכות מחדש – באופן זהיר תחת כיפת השמיים.

ראש המכינה הרב רעי פרץ הגדיר את היעד כך: בזמנים לא פשוטים אלו, אין לנו שום אפשרות להפסיק את הלימוד והגדילה של תלמידינו היקרים. נמשיך בכל העוז והעוצמה להחדיר בהם תורה, אידיאליסטיות, ערכים ומידות, גם כאשר התנאים הסביבתיים הרבה יותר מסובכים. רק כך הם יגדלו ויתרוממו בתוך התקופה המורכבת הזאת לאומה ולאנושות כולה.

הרמי"ם הסתערו על אתגר שיעורי הזום ואנשי המנהלה על הציוד, והחל מיום שני בבוקר כלל הכיתות לומדות בלוז קבוע של שיעור בוקר , לימוד גמרא בעיון ושיעור סיכום, שיעורים כלליים מרבני המכינה באמונה, בהלכה, במידות ובתנ"ך, לימוד הלכה באפליקציה, ואפילו מד"ס מקוון לביצוע תכנית כושר אישית בבית. מידי יום מתרחשים כ20 שיעורים מקוונים במסגרות כיתתיות וכלליות. מדהים!

את תפקיד אנשי החינוך בת הזו ניתן ללמוד מתוך התבוננות קצרה בתולדות מכינת עֹצם- המכינה עברה במחזור ט' פיגוע קשה עם חמישה הרוגים ו-23 פצועים. לאחר מכן היה משבר גדול ואף היו כאלו שחשבו שבכך נגמרה דרכה של המכינה, אך באופן פלאי המכינה המשיכה ואף גדלה בכמות ובאיכות. במחזור י"ב המכינה עברה גירוש מביתה ללא כל ידיעה מה יהיה בהמשך הדרך ואכן לאחר הגירוש המכינה הייתה חצי שנה במחנה צבאי ואח"כ 5 שנים במבנים ארעיים ביתד גם כאן היה משבר גדול וקשיים גדולים אבל למרות הכל המשכנו קדימה ושוב הוספנו ועלינו בכמות ובאיכות.

גם בעם ישראל לאורך הדורות אנחנו רואים שממשברים וקשיים רק צמחנו וגדלנו- מהקושי הגדול במצרים נהיינו לעם, מהרצון להשמידנו בימי המן חזרנו להקים את בית המקדש השני ועלינו לארץ ישראל ואפילו מהשואה הנוראית קמנו והקמנו את מדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו.

ועכשיו נחזור לשאלה- מהו תפקיד אנשי החינוך בעת הזאת?

תפקידם הוא לרומם את המבט של התלמידים ושל כל הסובבים אותם. לדעת שמכל קושי ומשבר יצמח טוב ותגיע ישועה גדולה. לראות את הדברים בעין אמונית רחבה שרואה את יד ה' המוליכה את כל ההיסטוריה ואת כל האנושות לטוב.

תפקידם הוא להכניס בתלמידיהם שמחה ואמונה, אופטימיות ועין טובה, נתינה, התנדבות ועשייה למען הכלל, לפתוח להם את העיניים שיראו  את הטוב הגדול שיוצא מהעם שלנו בעיתות משבר ושישדרו בכל סביבתם את הרוח הגדולה הזאת.

כמובן שזה לא סותר את כך שצריך לכאוב את הכאב של האומה ושל האנושות על כל החולי והמוות שמתרחש לעינינו ומתוך הכאב הגדול, להתפלל מעומק הלב על ישועת האומה והאנושות כולה וגם לזה צריך לחנך-לכאוב את כאב הכלל ולהתפלל מעומק הלב על כל החולים והסובלים מהמחלה ושה' ימנע מגיפה מנחלתו ומעולמו.

אנו בימים אלה ממשיכים בשיעורי בוקר בקבוצות קטנות כאשר כל ר"מ נפגש עם כיתתו המונה כ15 תלמידים לשעה וחצי בבוקר. הר"מים ממשיכים גם בקשר טלפוני ובחברותות טלפוניות/ זום עם תלמידיהם וממשיכים לחבק ולעטוף וירטואלית כל תלמיד ברמה הכי גבוהה שאפשר במצב הזה.

אנו מכוונים את תלמידינו לאפיקים הללו:

האפיק הראשון כפי שכבר אמרנו, זה האפיק של הלימוד המקוון ששותפים בו בכל יום רוב תלמידי המכינה.

בנוסף לזה, אנו מכוונים ומעודדים את תלמידי המכינה לצאת להתנדבויות בשכונות ובמרכזי הערים שלהם בעזרה לקשישים ולמבודדים בהבאת תרופות ומזון. לאורך כל השנים חינכנו וגם עכשיו אנו ממשיכים לחנך את תלמידינו לקחת אחריות כללית על מה שקורה סביבנו.

בקבוצת ווטצאפ הנקראת- "המתנדבים בע(צ)ם ברכו ה'" אנחנו מעבירים מידע ועובדים לחבר כל תלמיד בעירו למרכז הקהילתי בכדי שיוכלו לסייע שם בחלוקת מזון ומצרכים בסיסיים לאנשים שלא יכולים לצאת מהבית, בהתנדבות במוקדי מד"א ובשמרטפות על ילדי רופאים ואחיות.

בנוסף לזה, ישנם תלמידים שעובדים מהבית בשיחות לקשישים ולדוברי שפות זרות (יש לנו תלמיד דובר רוסית מפתח תקווה שכל היום מתופעל בשיחות עם דוברי רוסית באיזור להסביר להם דברים ולהפיג את בדידותם.)

אפיק נוסף שהחבר'ה מתנדבים בו הוא עזרה לחקלאים שנקלעו למצוקה בעקבות מחסור בפועלים ובידיים עובדות. כבר יצאו כמה קבוצות של תלמידים לסיוע לחקלאים באזורנו-עוטף עזה ובעוד איזורים בארץ.

המוטו שלנו תמיד ובימים הללו בפרט הוא לא להיות אנשים פרטיים שדואגים רק לעצמם, אלא להיות אנשים כלליים שכל הזמן חושבים איפה אני יכול לעשות יותר טוב למען הכלל ולמען החברה כולה ואכן רוב התלמידים מצאו את האפיק המתאים להם להתנדב בו ולסייע על ידו לחברה ולאומה.

חשוב לומר שהפנים שלנו כל הזמן אל המרחב של הרשת ובקרוב ממש אמורים להשיק אתר חדש עם ארכיון שיעורים גדול מאד שדרכו יוכלו אלפי תלמידינו ובוגרינו לשמוע את השיעורים של הרבנים שהם אוהבים ולהמשיך למלא את המצברים.

בנוסף לכך, בעקבות המצב שבו רבים נמצאים בבית ויש להם פנאי, התחלנו השבוע במיזם של "פגישות מחזור" וירטואליות בהשתתפות אנשי הצוות, בכל ערב עם מחזור אחר. הפגישה כוללת דברי ברכה ממני, דברים מהרמי"ם ואנשי הצוות לאחר מכן שיח מחזורי פתוח בנושאים שעל סדר היום של המחזור. התגובות למפגשים אלו חמות ומרגשות.

בימים אלו אני מתחזק בעצמי מתוך התבוננות בתלמידי המכינה היקרים ורואה בהם את מה שקורה בעם כולו. הם כל הזמן שואלים את עצמם ואותנו: איפה אני יכול לתת מעצמי יותר? איך אני יכול להיות אדם יותר גדול מתוך המשבר הזה? איך אני לא שוקע בעצמי או באינטרנט, אלא ממשיך בלמידה מצד אחד ולוקח אחריות כלל ישראלית מהצד השני בכל מקום בו צריכים אותי..

אני גאה ברוח הגדולה של תלמידנו והיא נותנת לי המון כח.

גם להתבונן על העם הנפלא שלנו בימים בימים הללו נותן המון כוח- המדינה שלנו שולחת מטוסים לכל קצוות תבל בכדי להשיב ישראלים הביתה, בכל יום אני מקבל עשרות הודעות על פרוייקטים חדשים- תגבור מוקדנים במד"א, עזרה למבודדים, טלפונים לקשישים, צום תענית ותפילה, עזרה לחקלאים, יוזמות של בעלי עסקים לעזור לעצמאים שמתקשים ועוד יוזמות נפלאות שמעידות על הטוב הפנימי העצום הקיים בעם הנפלא שלנו.

שניקח את העוצמות הללו, ננצור בקרבנו את הגאווה הלאומית הזאת ונרבה יותר אחדות וקירבה בין כל חלקי עם ישראל וכמובן שנמשיך להתפלל מכל הלב על החולים שיחלימו במהרה ועל המגפה שתסור מהעולם.

 

חג פסח שמח מוקטן

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.