מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 288 | 2.3.2020 | ו' אדר התש"פ

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

חמישי, 27 פברואר 2020 00:15

ברוך שפטרנו?

מערכת בחירות מגעילה מלוכלכת וירודה במיוחד מגיעה מחר בערב לסיומה אני כותב ביום ראשון בלילה).

עוצמת הקרע הפילוג והאיום על קיומה של מדינת ישראל הדמוקרטית-יהודית מעולם לא היה מוחשי כל כך.

במצב כזה קל לגלוש לייאוש ואובדן או להצהרות בדבר ההתרחקות מהפוליטיקה.

הפוך גוטה הפוך.

זאת העת לא להתייאש ולא לוותר. מנהיגות נבחנת ברגעים קשים ועכשיו צריך לגלות מנהיגות. לגנות ולהוקיע את המסיתים ולהושיט יד ליריבים.  בחירה בחבירה לקיצוניות או לאדישות מוחלטת היא תבוסה של החזון הציוני שכולנו שותפים בו בפני אש זרה שהוכנסה להיכל הקרוי מדינת ישראל.

ובהיעדר ממשלה ,העבודה במכינות נמשכת ובמועצה אנחנו מטכסים עצה להתמודדות עם סיכוי לימים לא קלים (אם תהיינה בחירות סבב 4 ונוקטים זהירות), כשגם שערי העולם נסגרים לאיטם מאימת הקורונה.
הבטחנו שיהיה מעניין, עכשיו פורעים את השטר.

לענייננו: השבוע נפרסם את תאריכי הכנסים וההכשרות שמרוכזים בקיץ. נעביר חלק גם באימייל בנוסף לעדכון. אנא היערכו בהתאם!

שבוע טוב ורק טוב!
דני

תאריכון

 

הצעות למכינות

תאריכים חשובים קדימה

שימו לב לתאריכים הבאים ושריינו ביומנים - 

4/3 - יום עיון מנהלים אדמיניסטרטיביים

4/5 - יום עיון בנושא בטיחות - סיור בנחל צפית ומפגש למידה משותף

5/5 - יום השנתיים לאסון מכינת בני ציון בנחל צפית - עצירה ללימוד או טקס בכל מכינה.

17/5 - כנס מכינות ארצי שנתי - מפגש של כלל צוותי המכינות (מדריכים עד ראשי מכינה), חלוקת פרס הבוגר ועוד... שמרו את התאריך!

4/6 - אסיפה שנתית ויום פרויקטים

עדכונים משטח

חברים יקרים, שבוע טוב! עדכון דו שבועי – קצת ארוך הפעם (שבוע שעבר לא נשלח..)

ביום שלישי 11.02, במהלך סדרת שטח של אחת המכינות, נכנסה התראה חמורה לשיטפונות. חדר מצב עדכן את המכינה שהם צריכים לצאת מהשטח מיד ויחד עם המכינה הם בנו מסלול בטוח ליציאה. לקראת הצהריים המאוחרות, הבין צוות המכינה בשטח כי הם לא יספיקו לצאת בשעות האור מהשטח ועדכנו את חדר מצב. מכיוון שהמסלול עבר בשמורת טבע, הנחו חדר מצב את המכינה לחניון לילה אלטרנטיבי ובתאום עם רט"ג אושר לרכב הלוגיסטיקה להיכנס לשטח בלילה (דרך שמורת טבע) על מנת להביא מים וציוד הכרחי.

למחרת בתאום עם חדר מצב יצאו המכינה מהשטח דרך מסלול שהוגדר כבטוח למרות סכנת השיטפונות.

ברצוני לציין לטובה את נציגי המכינה בשטח ובעורף שלמרות קשיי הקליטה פעלו באופן מקצועי בשיתוף מלא עם חדר מצב.

בנוסף ברצוני להודות ליואב קב"ט החלה"ט לעובדים בחדר מצב, על הטיפול המקצועי והמסור. למרות הקושי בקליטה עם הקבוצה בשטח. פעלו לעזור ולוודא שהמכינה פועלת בצורה בטוחה ונכונה.

ממשיכים להיערך להכשרות הקיץ.... מי שיש לו תובנות / הערות / הארות – אשמח שתפנו אלי.

פורום לימוד רכזי טיולים:

ברביעי הקודם, 19.02 התקיים מפגש  רכזי טיולים של צפון מערבי בסמינר אורנים. אני רוצה לציין את הרצינות של המשתתפים שהגיעו בזמן, התנתקו מהפלאפונים ושאר הפרעות וצללו לתוך לימוד מעמיק ומשמעותי. היכולת ללמוד יחד מתקלות וטעויות שקורות בעולם המכינות, הינה הזדמנות אמיתית לעשות שינוי. המפגש מייצר אמון ופתיחות כך שבאמת היה שיתוף כן ואמיתי. היה מפגש טוב ומשמעותי, שיח ולימוד. תודה לכל המשתתפים על הרצינות. כמובן תודה גדולה ליוליה על התאום וארגון כל הצד הטכני (כיתה ארוחת צהרים ועוד!!!).

נשארו עוד מפגש לימוד אחד בסבב הנוכחי: מפגש לימוד של רכזי טיולים צפון – מזרחי (במכינת גליל עליון – כפר הנשיא)  יערך ביום רביעי ה04.03.2020.  לרישום , לצפייה בלוז של היום

כמה נק' חשובות שעלו השבוע:

עדכון מתקלה פרוצדוראלית שיכולה להתפתח לתקלה מהותית וקשה...

מכינה תיאמה סדרת יו"ש. בטעות הם הזינו את יום היציאה לסדרה בשבת (22.02) כאשר היציאה בפועל היא ביום ראשון. המשמעות היא שכאשר הם יצאו ליו"ש ביום ראשון, הם טיילו כפי שהם תכננו ליום הראשון כאשר בפועל אישור הטיול וכל התאום הבטחוני למסלול הזה היה יום קודם...

זוהי תקלה חמורה שבעקבותיה משה"ח בד"כ מפסיק את הטיול במקום ומחזיר את הטיול לביה"ס/ מכינה. בעצם הם טיילו יום שלם ביו"ש ללא תאום בטחוני. (בדג' אחרת מתחילת שנה - תאמו שטח אש ונכנסו יום אחרי היום ששטח האש אושר... כך שבפועל טיילו בשטח אש ללא תאום).

מצד אחד זוהי טעות אנוש תמימה. מצד שני זאת תקלה שיכולים להיות לה השלכות חמורות.

לאחר עבודה מאומצת של קב"ט משה"ח - רמי ספיר וקב"ט החלה"ט - יואב, הצליחו לתאם מחדש את הטיול לתאריכים הנכונים ולאפשר למכינה להמשיך את הסדרה.

כולנו מכירים את המשמעויות של סגירת סדרה באמצע (חינוכי, כלכלי, לו"זי וכו').

מבקש מאוד להקפיד בתהליך אישור הפעילות עבור בצורה יסודית על אישור הטיול שחוזר מתאום טיולים על מנת לוודא שמה שתוכנן זה מה שהוגש וזה מה שאושר.

יום אחרי ששלחתי הודעה על הארוע הזה, מכינה נוספת יצאה לשטח עם אישור שהוצא ליום קודם.... 

תזכורת: כל פעילות בשטח מחייבת תאום טיולים (למעט פעילות 500 מ' מהמכינה) בנוסף כל פעילות מחוץ למכינה שישנים מחוץ למכינה מחייבת תאום טיולים. עבודה, התנדבות, ביקור בבסיסים צבאיים וכו''. פעילות עירונית אשר לא ישנים בה מחוץ למכינה (יוצאים וחוזרים למכינה, יוצאים הביתה וכו') לא מחייבת תיאום.

סדרות שטח עם קק"ל מתנהלות על פי נוהל מח"א ולכן נדרש חובש גם אם כתוב באישור הבטחוני שמספיק מע"ר.

ליוצאים לסדרת יו"ש...  משואות יצחק הישנה מוגדרת כאזור בטחוני מיוחד ולכן זה מחייב תאום טיולים של 14 יום מראש כמו שטח אש...

לא ניתן לאשר מסלולים חלופיים באותו היום (גם לא מחשש לשינויי מזג אויר) – במידה ונוצרת בעיה בגלל מזג אויר, השינוי נעשה ביום הטיול מול חדר מצב. במידה ועל פי תחזית מראש צופים שיהיה קושי (יותר מ4 ימים לפני)  ניתן להגיש בקשה לאישור חדש ולבטל את הקודם (כמובן לא כולל שטחי אש).

פינת השאלה הזהה:

יש לנו קבוצות שלוקחות חלק בימים של פרויקט "נפגשים בשביל ישראל". הם מתואמים מול חדר מצב ויש להם את האישורים שלהם. האם גם אנחנו צריכים להוציא בנוסף תאום טיולים שלנו?

תשובה - כן כל מכינה צריכה להוציא לעצמה תיאום. כמו בכל אירוע גדול בשטח/ כולל לינה שמצטרפים אליו . במידה ויש פחות מ8 חניכים אין צורך לתאם וניתן לסמוך על התאום של המארגנים (כמו כל קבוצה שהיא פחות מ8 שאין צורך לתאם...)

חומרים חדשים בגוגל דוקס:

ניהול סיכונים לסדרת יו"ש (באדיבות מכינת עמיחי )
הוראות לנהיגת חפ"ק ביו"ש (באדיבות מכינת עמיחי )

פינת התחקיר (באדיבות מכינת שובו אחים)

תחקיר מאבטח בשבוע ניווטים
תחקיר הדלקת מנגל 

תזכורות משבוע שעבר:

בהמשך לפגישה במוקד טבע, בכדי לסדר את העבודה ועומס גדול- אין להתקשר ליואב - קב"ט החלה"ט (תאום טיולים וחדר מצב).

כל הפניות - טרם יציאה לטיול יהיו בכתב לתאום טיולים דרך המערכת - "עדכון טיול" או (ערב הטיול ובמהלכו) טלפונית לחדר מצב (והם יפנו ליואב). ניתן להתקשר לתאום טיולים להתייעצויות בלבד לא בנוגע לאישורים, שינויים ועדכונים (כל אלה בכתב כפי שפרטנו קודם).

במקרים של קושי אפשר להתקשר אלי להתייעץ ובמידת הצורך אני אפנה ליואב.

בנוסף אני מזכיר כי בסיכום עם יואב, מכינות אשר יראו רצינות אחריות ומקצועיות ויגיעו למפגשי הלימוד, יקבלו אישור לפעול ישירות מול תאום טיולים וחדר מצב ולא רק דרך יואב.

אנחנו מודעים לאי הנוחות והקושי בעבודה מול תאום טיולים וחדר מצב אך מקווים שבעבודה משותפת נוכל לבסס אמון ותהליכי עבודה סדורים שיקלו על כולם.

פורום לימוד רכזי טיולים:

לצערי השבוע מפאת חוסר ברישום נאלצנו לבטל את מפגש הלימוד של פורום מרכז-ירושלים שהיה אמור להתכנס ללמידה ביום שלישי האחרון במכינת עין פרת.

תודה למכינת עין יהב על האירוח ביום רביעי,  של לימוד רכזי טיולים דרום – ערבה (הצלחנו גם לגנוב ביקור במו"פ של חצבה...)

מפגשי הלמידה חשובים בכדי לייצר פלטפורמה של שפה משותפת של בטיחות מאפשרת ושל שיתוף ידע ולמידת עמיתים. אפשר לראות בצורה ברורה שמכינות שהיו להם נציגים בימים הקודמים, מס' התקלות אצלן פחת בצורה משמעותית. אני מודע לעומס המשימות, ולקושי לצאת למפגשים תוך כדי הלוז והשגרה. אך

נשארו עוד 3 מפגשי לימוד בסבב השני:

  1. בשבוע הקרוב מפגש רכזי טיולים צפון – מערבי יערך ביום רביעי 19.02 בסמינר אורנים בין השעות 10:00-16:00. לרישום , לצפייה בלוז של היום
  1. *שימו לב!!! המפגש של רכזי טיולים צפון – מזרחי שתוכנן ליום חמישי 20.02 בכפר הנשיא נדחה ליום רביעי ה04.03.2020 עקב מפגש עם שר החינוך. לרישום
  2. מפגש לימוד של רכזי טיולים דרום – צפון הנגב (במכינת נחל עוז) יערך ביום חמישי 27.02, לרישום

כמה נק' חשובות שעלו השבוע:

  • מכינות המבצעות חפירות ארכיאולוגיות במערת מורבעת – מדובר ביו"ש – צריך לציין כבישים, ובשטח אש -מחייב תאום 14 יום לפני.
  • תאום טיולים – הערות בסוף טופס התאום זה לא מקום לספר את כל המסלול. את המסלול יש להזין אתר אתר, מסלול מסלול בהזנת הבקשה. המקום להערות בסוף התאום הוא להבהיר נק' משמעותיות שאין להם ביטוי בבקשה – לא על מנת להחליף את הזנת האתרים.
  • לצערנו המסלול מעלה עלי – מכתש קטן, סגור עקב תקלות בטיחות עד לתיקון התקלות על ידי רט"ג (יצא מכרז בשעה טובה...)
  • בנוסף בעקבות המצב הבטחוני הרגיש יש הגבלות בטיול בשטחים פתוחים ביו"ש – שימו לב להנחיות הבטיחות מחדר מצב.
  • בהמשך לסוגיית האוטובוסים דרך משרד הבטחון – חביבה אישרה שאין צורך בתאום טיולים על מנת לקבל את האוטובוס. מכינות שנתקלות בקושי נא לעדכן אותנו ונפעל מול משרד הבטחון.
  • ישנה אפשרות לקבל הנחה של 50% בכניסה לשמורות טבע וגנים לאומיים – יש לפנות לאיש הקשר המצ"ב כשבועיים לפני הכניסה:

עמונאל אשד- טל' 02-5014863 [email protected]

פינת התחקיר (באדיבות מכינת מיצר)

תחקיר כמעט ונפגע – שבירת דלת זכוכית

יום מנהלים אדמנסטרטיביים

יום עיון מנהלים אדמנסטרטיביים יתקיים ב 4.3.2020, ח' אדר. להרשמה

להורדת הפלייר לחצו

maneger jpg

רישום לכנס נס הרים

כנס נס הרים ה-4 לראשי המכינות והשלוחות יתקיים בתאריכים 22-23/4. להרשמה

השנה נשלב עיסוק בשאלות דרכי חינוך הוראה ואופן התמודדות עם תופעות הדור הנוכחי במכינות יחד עם עיסוק בסוגיות ליבה: הדתה או שמדתה? המרחב הציבורי שמרנות או ליברליזם? שלטון החוק או העם? תקשורת חופשית או נשלטת ומכשירית? וכמובן הרצאת אורח בתפקיד מרכזי לאומי, ובערב- פרידה מיוס מחכים לכולם, ראשים מכינות ושלוחות..

קק"ל למען הקהילה - מבצע לקראת הפסח

בהמשך לפעילות "קק"ל למען הקהילה" שביצענו בחודש ספטמבר האחרון, אנחנו עומדים לפני המבצע החדש לקראת חג הפסח בדומה למבצעים הקודמים ברשויות השונות.

נשמח שוב לשיתוף פעולה המוצלח של חניכי המכינות כמו במבצע הקודם להתנדבות בקהילה הקרובה אליהם, בעיקר לפעילות תורמת סביב אוכלוסיות חלשות של קשישים, ניצולי שואה ומוגבלים.

השנה, יתמקד המיזם בין התאריכם 22-27.3.20 בכ - 37 רשויות ברחבי הארץ.

בדרום: להצטרפות למוקדי ההתנדבות יש לפנות לכנרת ישורון  0509519445

במרכז: להצטרפות למוקדי ההתנדבות יש לפנות לגלי לבבי 0524046034

בצפון: להצטרפות למוקדי ההתנדבות יש לפנות לשירלי בר מוחא 0500507497403

היו בקשר עם אסף שור ממועצת המכינות לעדכן על הצטרפותכם למבצע. 0526251559

קול קורא שיבולים

ראשי מכינות יקרים, שמחה לשתף אתכם בקול קורא- פרויקטים לשינוי עמדות להשתלבות אנשים עם מוגבלות בחברה. מדובר על פרויקט שיפיקו חניכי המכינה, בליווי מקצועי של תכנית שיבולים. יש כאן מענק ממש יפה לטובת הפעילות וזאת הזדמנות לחניכים שלכם להרים פרוייקטים משמעותיים!

ניתן להגיש עד ה 17.3. לפרטים והתייעצויות - אפרת - 0542199878

kol kore shibolim

 מפגש חשיפה ופאנל איגוד בתי המדרש התורניים באקדמיה מגיע עד אליכם!

to you

הרשמה לכנס המכינות התורניות

 מוזמנים לכנס המכינות התורניות שיתקיים בתאריך 3.3.2020 באכסניית בית וגן בירושלים. 

לינק לרישום

WhatsApp Image 2020 02 26 at 22.57.07

שטח פרטי

שאלות תמימות על ערכים, אמונות ומנהיגות / יוסי ברוך (בהשראת הקרקס הפוליטי של הבחירות הבלתי נגמרות)

"הפרויקט ההיסטורי של משה רבנו", להבדיל מ"הפרויקט של רביבו", לעניות הבנתי, מהותו לא הייתה לשם סיפוק צרכים מזדמנים, אלא לתכלית רצינית בהרבה, של הקמת בית לאומי וחברה ערכית, שלימה, מתוקנת ולנצח נצחים, שיהוו דוגמא, אור ומופת לגויים.

בית ומדינה המקדשים את ערכי הליבה שחתמנו והתחייבנו אליהם אז, כפי שהם מנוסחים בעשרת הדברות ובמקורות נוספים, ללא דילים, הסכמים קואליציוניים והמצאות אחרות, שנועדו להנציח את החיבור לאלוהי השלטון והממון.

כמו בחיים הפרטיים של כ"א מאתנו, כך גם במרחבי החיים המשותפים, יש להתחייבויותינו אלו משמעות וערך, בתנאי שמכבדים אותן ככתבם, כרוחם וכלשונן, ללא פרשנויות והתאמות לאינטרסים, לתוצאות הסקרים, או לצרכים אחרים.

ערכים ואמונות לענות השקפתי, הם אינם בגדר "מטבע עובר לסוחר", היכולים להתהדר בחליפות שונות, המתאימות את עצמן לצרכים ולאירועים המשתנים, אל הן בגדר "מטבע קשה"  ו"לא סחיר", המבטא את פנימיותו של האדם.    

ערכים ואמונות, הן חלק אימננטי מהאישיות הכולית של האדם, הם שזורים ומוטמעים בהווייתו, הם המשא  המלווה אותו לכל אורך מסעו בעולם הזה, ואותן הוא אוצר בתכריכיו בדרכו האחרונה ובעת פרידתו מהעולם הזה.

ערכים ואמונות, הן בגדר המצפן הפנימי המכוון את האדם הכי נכונה, מזין ומסייע לו לקבל החלטות, להכריע ולדעת לאן לפנות בכל צומת שהוא מגיע אליה במשעולי החיים שלו, בכדי שלא יתברבר בדרך.

ערכים ואמונות, משמשות מנגנון ההגנה פנימי של האדם (כמו גם של החברה שאליה הוא משתייך), מנגנון המסייע לו לגבור על "יצר הרע", על הכניעה לאינטרסים האישיים, לחומרנות, או לכל פיתוי אחר שהעידן האולטרה מודרני מזמן לו ולנו בשפע רב.

אך ברור הוא, שאין כמו המוח היהודי להמציא לנו פטנטים, פרשנויות, ורציונליזציות, להצדקת הסטיות "הטכניות", מאותן אמונות ועקרונות שהחזקנו בהן עד הנה, במסווה של "שועי עולם", הנחלצים להבטחת שרידותו של עם ישראל...

אך ברור הוא, שבעידן הציני, האגואיסטי והמקיאווליסטי שאנחנו חיים בו, זוהי התמודדות לא פשוטה, המזמנת לנו מצבים של ניגוד עניינים בין טוהר הרוח והנפש, אל מול מנעמי השלטון והשררה.

התמודדות שלהשקפתי ולמרבה הצער, נראה כי מתי מעט ממנהיגינו צולחים אותה בכבוד, רובם כושלים בה וגורמים לנו תסכול אכזבה ובעיקר צער רב, על שזהו טבעו וטיבו של "האור ההולך לפני המחנה".

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 314 | 27.9.2020 | י' תשרי התש"פ שישי, 25 ספטמבר 2020 14:37
דף עדכון 313 | 13.9.2020 | כד' אלול התש"פ רביעי, 09 ספטמבר 2020 23:52
דף עדכון 311 | 31.8.2020 | יא' אלול התש"פ ראשון, 30 אוגוסט 2020 23:14
דף עדכון 310 | 24.8.2020 | ד' אלול התש"פ ראשון, 23 אוגוסט 2020 00:12
דף עדכון 309 | 17.8.2020 | כז' אב התש"פ ראשון, 16 אוגוסט 2020 23:52
דף עדכון 308 | 10.8.2020 | כ' אב התש"פ ראשון, 09 אוגוסט 2020 00:44

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.