חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 286 | 17.2.2020 | כב' שבט התש"פ

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

ראשון, 16 פברואר 2020 14:57

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבוע טוב לכולם,

 • השבוע ניפגש ביום חמישי עם שר החינוך, חברינו רפי פרץ, לשיחה פתוחה אך סגורה לתקשורת. חשוב לבוא וחשוב להשתתף ולשתף. מחכים לכם.
 • בשעה שבכלל המכינות העבודה בעיצומה, במכינות הכלליות מתחילים לסגור סופית הרשימות לאחר שיבוץ התוכנה. צריך לאמר שלמרות שעדיין מוקדם לסכם, נראה שהשנה כמעט ואין תקלות בנושא השיבוץ וטוב שכך.

למרות הקשיים הנובעים מהיעדר ממשלה קבועה הצלחנו להתקדם בנושא מלגות עבור חניכים אתיופיים תש"פ (שימו לב בקרוב ייצא קול קורא!), מיזם משותף עם משרד ראש הממשלה בנושא השירות הציבורי, המשך הסדרת מעמד המועצה ונושא הבטיחות, ונקווה שגם בתחום הדח"שים והבינוי נצליח בהמשך לסמן השגת היעדים.

שיהיה שבוע מצוין לכולם, להתראות בחמישי,

דני

תאריכון

 

הצעות למכינות

יום מנהלים אדמנסטרטיביים

יום עיון מנהלים אדמנסטרטיביים יתקיים ב 4.3.2020, ח' אדר. להרשמה

להורדת הפלייר לחצו

maneger jpg

יום חשיפה ארצי למכינות שנותרו להן מקומות פנויים לאחר השיבוץ הסופי

יתקיים מחרתיים בסמינר שיין, פתח תקווה.

יגיעו אליו מועמדים שנותרו ללא שיבוץ לאחר קבלת השיבוץ הסופי, דרך פרסום בהודעת אי-קבלה, בפייסבוק ובאמצעי מדיה נוספים.

מכינות שמעוניינות לקחת חלק מתבקשות להירשם בקישור הבא

מומלץ לשלוח אנשי צוות ולא חניכים, בשל הרגישות הכרוכה בגיוס מועמדים שהתמיינו לכמה מכינות ובכל זאת נותרו ללא שיבוץ.

 ליום פנויים 1

רישום לכנס נס הרים

כנס נס הרים ה-4 לראשי המכינות והשלוחות יתקיים בתאריכים 22-23/4. להרשמה

השנה נשלב עיסוק בשאלות דרכי חינוך הוראה ואופן התמודדות עם תופעות הדור הנוכחי במכינות יחד עם עיסוק בסוגיות ליבה: הדתה או שמדתה? המרחב הציבורי שמרנות או ליברליזם? שלטון החוק או העם? תקשורת חופשית או נשלטת ומכשירית? וכמובן הרצאת אורח בתפקיד מרכזי לאומי, ובערב- פרידה מיוס מחכים לכולם, ראשים מכינות ושלוחות..

קול קורא שיבולים

ראשי מכינות יקרים, שמחה לשתף אתכם בקול קורא- פרויקטים לשינוי עמדות להשתלבות אנשים עם מוגבלות בחברה. מדובר על פרויקט שיפיקו חניכי המכינה, בליווי מקצועי של תכנית שיבולים. יש כאן מענק ממש יפה לטובת הפעילות וזאת הזדמנות לחניכים שלכם להרים פרוייקטים משמעותיים!

ניתן להגיש עד ה 1.3.

לפרטים - אפרת - 0542199878

kol kore shibolim

סקר משוב עבודת מועצת המכינות - לצוותי הניהול 

בהמשך להחלטת הועד המנהל, בחודש פברואר נעביר סקר לצוותי המכינות לקבלת משוב בנושא שביעות רצון מעבודת המועצה, ערכים ועמדות.

השאלון יהיה פתוח בחודש הקרוב בין ה-2-27/2/2020. הסקר מיועד לאנשי הצוות בתפקידי ניהול במכינות - ראשים ומנהלים.

שאלון זה בא לענות על שני צרכים: לקבל משוב על פעילות מועצת המכינות, ולקבל קריאת כיוון לרצונות ולצרכים של המכינות מעבודת המועצה, לשיפור עבודת המועצה והיערכות לשנה הבאה.

השאלון אנונימי ומטרתו להאיר היבטים בנוגע לשביעות רצונכם מהעשייה של מועצת המכינות.

שאלון זה מהווה נדבך משמעותי בתהליך החשיבה האסטרטגית המובל בימים אלה על ידי המועצה.

אנא הקדישו זמן וקשב למילוי השאלון.

 מילוי השאלון בקישור הבא

עדכוני בטיחות מהשטח

בהמשך לפגישה במוקד טבע, בכדי לסדר את העבודה ועומס גדול - אין להתקשר ליואב - קב"ט החלה"ט (תאום טיולים וחדר מצב). כל הפניות - טרם יציאה לטיול יהיו בכתב לתאום טיולים דרך המערכת - "עדכון טיול" או (ערב הטיול ובמהלכו) טלפונית לחדר מצב (והם יפנו ליואב). כמו כן, ניתן להתקשר לתאום טיולים להתייעצויות בלבד לא בנוגע לאישורים, שינויים ועדכונים (כל אלה בכתב כפי שפרטנו קודם). במקרים של קושי אפשר להתקשר אלי להתייעץ ובמידת הצורך אני אפנה ליואב.

בנוסף אני מזכיר כי בסיכום עם יואב, מכינות אשר יראו רצינות אחריות ומקצועיות ויגיעו למפגשי הלימוד, יקבלו אישור לפעול ישירות מול תאום טיולים וחדר מצב ולא רק דרך יואב.

אנחנו מודעים לאי הנוחות והקושי בעבודה מול תאום טיולים וחדר מצב אך מקווים שבעבודה משותפת נוכל לבסס אמון ותהליכי עבודה סדורים שיקלו על כולם.

פורום לימוד רכזי טיולים:

לצערי, השבוע מפאת חוסר ברישום נאלצנו לבטל את מפגש הלימוד של פורום מרכז-ירושלים שהיה אמור להתכנס ללמידה ביום שלישי האחרון במכינת עין פרת.

תודה למכינת עין יהב על האירוח ביום רביעי,  של לימוד רכזי טיולים דרום – ערבה (הצלחנו גם לגנוב ביקור במו"פ של חצבה...)

מפגשי הלמידה חשובים בכדי לייצר פלטפורמה של שפה משותפת של בטיחות מאפשרת ושל שיתוף ידע ולמידת עמיתים. אפשר לראות בצורה ברורה שמכינות שהיו להם נציגים בימים הקודמים, מס' התקלות אצלן פחת בצורה משמעותית. אני מודע לעומס המשימות, ולקושי לצאת למפגשים תוך כדי הלוז והשגרה. אך נשארו עוד 3 מפגשי לימוד בסבב השני:

 1. בשבוע הקרוב מפגש רכזי טיולים צפון – מערבי יערך ביום רביעי 19.02 בסמינר אורנים בין השעות 10:00-16:00 לרישום, לצפייה בלוז של היום
 2. *שימו לב!!! המפגש של רכזי טיולים צפון – מזרחי שתוכנן ליום חמישי 20.02 בכפר הנשיא נדחה ליום רביעי ה04.03.2020 עקב מפגש עם שר החינוך. לרישום
 3. מפגש לימוד של רכזי טיולים דרום – צפון הנגב (במכינת נחל עוז) יערך ביום חמישי 27.02, לרישום

כמה נק' חשובות שעלו השבוע:

 • מכינות המבצעות חפירות ארכיאולוגיות במערת מורבעת – מדובר ביו"ש – צריך לציין כבישים, ובשטח אש -מחייב תאום 14 יום לפני.
 • תאום טיולים – הערות בסוף טופס התאום זה לא מקום לספר את כל המסלול. את המסלול יש להזין אתר אתר, מסלול מסלול בהזנת הבקשה. המקום להערות בסוף התאום הוא להבהיר נק' משמעותיות שאין להם ביטוי בבקשה – לא על מנת להחליף את הזנת האתרים.
 • לצערנו המסלול מעלה עלי – מכתש קטן, סגור עקב תקלות בטיחות עד לתיקון התקלות על ידי רט"ג (יצא מכרז בשעה טובה...)
 • בנוסף בעקבות המצב הבטחוני הרגיש יש הגבלות בטיול בשטחים פתוחים ביו"ש – שימו לב להנחיות הבטיחות מחדר מצב.
 • בהמשך לסוגיית האוטובוסים דרך משרד הבטחון – חביבה אישרה שאין צורך בתאום טיולים על מנת לקבל את האוטובוס. מכינות שנתקלות בקושי נא לעדכן אותנו ונפעל מול משרד הבטחון.
 • ישנה אפשרות לקבל הנחה של 50% בכניסה לשמורות טבע וגנים לאומיים – יש לפנות לאיש הקשר המצ"ב כשבועיים לפני הכניסה:
  עמונאל אשד- טל' 02-5014863 [email protected]

פינת התחקיר (באדיבות מכינת מיצר)

תחקיר כמעט ונפגע – שבירת דלת זכוכית

תזכורות משבוע שעבר:

ביום רביעי האחרון, נפגשנו במוקד טבע  עם יואב יעקבי – קב"ט החלה"ט ומנהלת תאום טיולים (תודה ליאיר טיקטין וספי בר חי מוועדת הטיולים שהצטרפו לפגישה) הפגישה התחילה בטונים צורמים מאוד. יש תחושה קשה של חוסר אמון גדול משני הצדדים ולטענת הלשכה, המכינות מייצרות נפח שינויים ועדכונים לא פרופציונלית. למרות הכל,  הפגישה הסתיימה באווירה חיובית עם הרבה תובנות והחלטות.

אחת ההחלטות המהותיות היא שבמהלך שלושת החודשים הקרובים יבחנו המכינות. מכינות אשר יתאמו ויתנהלו בצורה מקצועית ושרכזי הטיולים שלהם מגיעים למפגשים, יוכלו לתאם ישירות מול תאום טיולים ולא יצטרכו לקבל אישור רק מיואב (כפי שקורה היום)

כמה נק' חשובות שעלו השבוע:

 • רוב התקלות נובעות מחוסר מקצועיות ומכך שרכז הטיולים לא מעורב בהוצאת הטיול ותיאומו. רכז הטיולים הוא איש המקצוע בנושא הטיולים במכינה. גם אם כל פעם מתאם מישהו אחר, חשוב שרכז הטיולים יעבור על התאום לפני שהוא נשלח, אחרת נוצרות תקלות רבות. (כמובן שאין לשלוח בשם מישהו אחר או לתת לחניכים לשלוח בשמך – זה גובל בפלילים.)
 • שטחי אש 2 חידודים חשובים:
 1. בטיול קבוצתי שהוגש לתאום דרך הלשכה לתאום טיולים - אין לפנות עצמאית למתא"מ שטחי אש / לבעל שטח האש, באופן פרטי, זה מטרטר את המערכת.
 2. בטיולי הכנה שאינם מתואמים דרך הלשכה לתאום טיולים, חובה לתאם עם הצבא- מתא"מ שטחי אש אין לסמוך על זה שבסופש/ חגים שטח האש לא פעיל! 
 • מכיוון שאין צורך לתאם טיול יומי עירוני – תאום טיולים לא יתנו אישור טיול ולכן גם אם צריך אישור למשרד הבטחון בשביל האוטובוס, הלשכה אינה הכתובת, הם לא יכולים לתת אישור לטיול שלא צריך תאום. אין טעם ללחוץ ולהתווכח, אסור להם על פי הנחיות משרד החינוך להוציא אישור טיול. (צריך לפתור את הסוגיה מול משרד הבטחון)
 • חשוב מאוד לבדוק כל בעל תפקיד (מלווה נשק, חובש, מע"ר) שאתם לוקחים גם אם הוא מגיע מחברה ונראה הכי מסודר. לוודא שיש לו תעודה בתוקף ושהציוד שלו תקין. (לאחת המכינות הגיע השבוע מאבטח ללא נשק)
 • בניווטים / סדנת שטח (מח"א) חובה שיהיה חובש עם ציוד ברכב החפ"ק. (במידה ומשתמשים בחניך שהוא חובש אז הוא בעצם לא משתתף בסדרה) בנוסף שימו לב לשאלות הבאות.

שתי נקודות (דומות) שצריכות ברור ואין לי עליהם תשובה עדיין:

האם צריך לעשות ביטוח מיוחד לאיש צוות שמלווה בנשק?האם צריך לעשות ביטוח מיוחד לחניך שמשמש כחובש?  (חובש שמגיע מחברה, מבוטח דרך החברה) לעומת זאת חניך / איש צוות מה עם ביטוח מקצועי?

פינת התחקיר: תחקיר כניסה לים התיכון ללא מציל

שמוליק

כנס חשיפה למשרות ההדרכה במכינות הקד''צ

בשישי הקרוב נקיים יום חשיפה להדרכה במכינות בתל אביב בין השעות 9:30-12:30.

הכנס יציג בקצרה את אפשרויות ההדרכה במכינות הקד"צ השנתיות והחצי-שנתיות ויכלול זמן נרחב לשולחנות עגולים ומפגש עם המתעניינים.

נבקש את עזרתכם בהפצת האירוע לבוגרים ולבוגרות - מצורף פלייר והקישור להרשמה.

כמו כן, נשמח לראותכם כחלק מהשולחנות העגולים למפגש עם המתעניינים בהדרכה, החל מהשעה 11:00.

איש הקשר לפרטים ומידע נוסף הוא גלעד זילברשטיין, במייל [email protected] או טלפון  (052-3919133)

hadrach 1

סיכום פורום רכזי בוגרים תורניות

ביום רביעי האחרון יצאו מעל 20 רכזי בוגרים ורמי"ם (רב מורה) לסיור שטח באקדמיה, המטרה הייתה ברורה - להכיר מקרוב את המציאות של בוגרינו באקדמיה, את ההתמודדויות שלהם ויחד עם זאת להכיר את המענים הקיימים ולזהות איפה צריך וניתן לפעול ולהוסיף טוב.

היום כלל הרצאות מפי בעלי תפקידי מפתח באוניברסיטאות וסיור ייחודי באוניברסיטת אריאל שכלל סיור בספרייה, בחומוס אליהו, במעונות הסטודנטים ולסיום אפילו ביקור בפאב שנמצא בלב המעונות, שם נכנסו הרכזים והר"מים בכדי להרגיש את האווירה בצורה בלתי אמצעית.

לסיכום המלא והקלטות מהשיעורים לחצו

A1

הזמנה למפגש עם השר הרב רפי פרץ

המפגש עם השר הרב רפי פרץ יתקיים בתאריך 20.2.2020 בין השעות 14:00-15:30 בסמינר שיין פתח תקווה.  

***המפגש מיועד לראשי מכינות בלבד וחברי הועד (לא ראשי שלוחות)

מוזמנים להירשם בלינק

איסוף מידע על תכניות שנה ב' - פרסום באתר מועצת המכינות למתעניינים

כחלק משיפור המידע הנגיש באתר מועצת המכינות אנו פותחים אזור חדש עם מידע למתעניינים בשנה ב'.

מוזמנים למלא את הפרטים בטופס המצורף, עד יום ה' 6.2.2020.

בשבועות הקרובים יעלה באתר אזור ייעודי עם מידע על תכניות שנה ב', בו יופיע המידע על התכניות השונות.

מפגש חשיפה ופאנל איגוד בתי המדרש התורניים באקדמיה מגיע עד אליכם!

to you

פרס הבוגר לתש"פ יוצא לדרך! הגשת מועמדות עד ה-18.2.2020

הגשת המועמדות לפרס הבוגר לתש"פ החלה ותהיה פתוחה עד ה-18.2.2020.

כל מכינה מוזמנת להגיש מועמדות לפרס בוגרים הפועלים למען החברה הישראלית. הבוגרים יזכו להוקרה בכנס המכינות השנתי ולפרס כספי סמלי.

מטרת הפרס להוקיר את בוגרי המכינות הפועלים באחד מיעדי ההגשמה של המועצה: מגזר ציבורי ממשלתי (שלטון מרכזי), מגזר ציבורי מוניציפלי (רשויות מקומיות), כוחת הביטחון, חינוך, מגזר שלישי / יזמות חברתית, התיישבות / פריפריה.

הזוכים ייבחרו ע"י הוועדה הציבורית של מועצת המכינות ויגיעו לקבלת ההוקרה בכנס המכינות השנתי ב-17.5.2020. 

כל הפרטים בקול הקורא המצורף - ההרשמה בקישור הבא.

הרשמה לכנס המכינות התורניות

 מוזמנים לכנס המכינות התורניות שיתקיים בתאריך 3.3.2020 באכסניית בית וגן בירושלים. 

לינק לרישום

WhatsApp Image 2020 02 09 at 23.25.35

הצגת תכנית שיבולים לתלמידים כבדי שמיעה בתיכון מקיף יהוד

בשבוע שעבר השתתפו שיבולים - השתתפות צעירים עם מוגבלות במכינות הקדם צבאיות בכנס בו הם הציגו את תכנית שיבולים לתלמידים כבדי שמיעה בתיכון מקיף יהוד.

לכנס הצטרפה מאיה, חיילת בוגרת כבדת שמיעה של תכנית שיבולים, אשר סיפרה על שנת המכינה עבורה - המשמעות והתרומה בהכנה לשירות צבאי ולחיים בכלל.

לפוסט המלא לחצו

maya shbolim

מכינת גליל עליון במפגן הזדהות עם תושי ג'ית בשבוע שעבר

למעלה מ-200 תומכות ותומכים ובניהם חניכי מכינת גליל עליון - מדרשה למנהיגות חברתית הגיעו למפגן הזדהות עם תושבי ג'יש שנפגעו לפנות בוקר בפעולת טרור יהודי/ תג מחיר.

לסרטון ולפוסט המלא לחצו

galil elyon

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.