חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 281 | 13.1.2020 | טז' טבת התש"פ

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

 • שבוע חורפי סוער היכה בנו בכל עוז ובעיקר בערי החוף הצפוניות עם דגש על נהריה, שם הציף נחל הגעתון, שהפך לנהר, את מרכז העיר.
  מלבד אבידות בנפש (4 בסך הכל) נגרם נזק כבד ברכוש, והמראה של ישראל במאה ה - 21, שבה שופלים ומשאיות (לא מעט מהם של ערבים מהסביבה שנחלצו לעזור לשכניהם היהודים) מעבירים אזרחים נתן לנו דוגמית לענק הגדול הזה ששמו "איתני הטבע", שכל פעם צוחק אחרון מולנו שחושבים שאנחנו שליטיו.
  המכינות עברו את השלב זה ללא תקלות מיוחדות ואנו ממתינים לחברינו מ"לב אחד" שבודקים אם יש צורך בסיוע בנהריה ובמקרה כזה כמובן שנושיט יד לעזרה.

 • כנס נס הרים הוקדם מאחר והתברר לנו שיש במקביל נסיעה פרטית של כ - 15 ראשי מכינות ושלוחות. חשוב להבא שמשלחות כאלה יודיעו לנו מראש על התאריך כדי לא ליצור התנגשות תאריכים. בכל מקרה, המטרה היא שמקסימום ראשים ישתתפו ולכן הקדמנו התאריך (ותודה למכינת נחשון ולקק"ל שגילו גמישות בפינוי מתקן נס הרים) הכנס עצמו צפוי להיות פגז, ולכל מי שהיה בשלושת הקודמים, יש למה לחכות…

 • הגיוס המשותף מתקדם, עדכון והבהרות חשובות לרישום שנדרשות להם המכינות, בהמשך העדכון.

 • המלצה יוצאת דופן: לכו לראות את הסרט 1917. סרט מלחמה משובח באמת. לא רק מבחינת עלילה ואמנות אלא גם מבחינתנו כמחנכים: דילמות מורכבות של מוסר בלחימה, עמידה מול דרגים גבוהים, סיכון יחידים למען אלפים, רעות ועוד. כשהסרט יהיה זמין להקרנה במכינות, הוא יהיה קלאסי לשימוש במסגרת שיעורי ההכנה לשירות הצבאי במכינה.  

 • הכנרת ממשיכה לעלות סנטימטר בשעה, הנחלים סביב הבית שלי שוצפים, החיטה מזנקת מבעד לאגמי הענק…. תענוג. מצורפות כמה תמונות מטיולי הסופ"ש.

  שבוע טוב!

שדות

מה בגליון?

שינוי תאריך כנס ראשי מכינות בנס הרים

ב 4-5 במרץ כנס נס הרים הרביעי כולל לינה.

הכנס מיועד לראשי מכינות וראשי שלוחות ויש לו חשיבות עצומה כי הוא מאפשר מפגש ויחד איכותי יוצא דופן.

הנכם מוזמנים להירשם בלינק

השנה נעסוק עם מובילי דרך בסוגיות ליבה: הדתה או שמדתה? המרחב הציבורי שמרנות או ליברליזם? דילמות בחינוך אנשים צעירים היום? שלטון החוק או העם? תקשורת חופשית או נשלטת ומכשירית? וכמובן הרצאת אורח בתפקיד מרכזי לאומי.

פרטים מדויקים ולו"ז לאירוע ישלחו אליכם כמובן בהמשך.

תאריכון

 

הצעות למכינות

עדכון על הגיוס המשותף

חשוב מאד למכינות בעת מילוי התוכנה (ולאחר ווידוא עם אודי דרור):

כשמכניסים את רשימת התקנים לכל מכינה, המקסימום שנוכל לאפשר הוא מספר התקנים שהוקצו למכינה בתש"פ + 20%.

מי שרוצה למלא לפי מקסימום תקנים,  זה מה שיוקצה לו בתוכנה. (מזכיר שוב שאין הגבלה על מספר מועמדים למילוי לפי דירוג, יש הגבלה על מספר מקומות מוקצים, ובנוסף עד להגשה לאגף אם ינשרו אנשים ניתן לרשום מועמדים מההמתנה).

20% מקומות נוספים שהמכינה מקבלת הם "מחסנית" לצרכי ניהול רישום. 

בכל מקרה לאחר שתקבלו את מספר התקנים הסופי מהאגף (שייתכן ויהיה גדול/זהה /מוקטן למספר התקנים בתש"פ ראו הערה בהמשך), אלו מהרשומים ב"מחסנית" מעבר לתקנים המוקצים באגף יקבלו דח"ש עד מרץ וגם יחתמו על ידיעתם והסכמתם לכך שבמקרה שהדברים יסתדרו הדח"ש שלהם יוארך. אבל שיהיה ברור שאין התחייבות לזה מצד האגף או המכינה.

במהלך השנה עד תחילת המכינה ועד סוף נובמבר, ככל שחניכים שרשומים בתקנים עוזבים/מועזבים ניתן להכניס במקומם מישהו מהמחסנית וגם מובטחת הדחייה שלהם עד סוף המכינה.
בדצמבר בערך האגף מודיע אם לשאר האנשים במחסנית יש הארכת דח"ש עד סוף שנת המכינה, ואז שוב ניתן להכניס בהמשך את אנשי המחסנית במקום מכינאים שעוזבים/מועזבים ולקבל עבורם המשך תקצוב. 

דוגמה מספרית:

א. יש למכינה 100 תקנים.

ב. התוכנה מקצה 120 מקומות.

ג. המכינה מדרגת 400 מועמדים כשהיא אינה יכולה לדרג יותר מ 105 כמספרי 1 .  (ההנחה שתמיד לפחות 5% לא ידרגו או ינשרו).

ד. האגף מודיע למכינה שבשנת תשפ"א יש לה 105 תקנים, במצב זה המכינה מחתימה כל מי שמעבר ל 105 על דח"ש וידיעה שהוא מגוייס במרץ אלא אם יתפנו תקנים ושאין למכינה או למישהו התחייבות כלפיו.

ה. נשירה של מועמדים שהם ברשימת ה 105 מאפשרת למכינה  להכניס אנשים מהמחסנית במקום הנושרים כדי לשמור על מספר התקנים המוקצה ולאפשר דחש שנתי מיידי למי שהוכנס לרשימה.  (כפי שפורט במבוא, לאחר דצמבר מי שהוארך לו הדח"ש ניתן להכניסו במקום נושרים כתקן מתוקצב).

שימו לב שלא חייבים למלא את כל המקומות (120 בדוגמה הזו), אבל אסור למלא יותר מ 120 מקומות.

עוד הערה תכנונית: מכינה שיש לה נשר של יותר מ10% מהתקנים גם לאחר מילויים על ידי המחסנית, צפוי להקפאה (אם זה אירוע חד שנתי) או לקיטון (אם זה חוזר על עצמו…)

מי שלא מבין או רוצה להעיר או סיוע נא לפנות לרוני לגלעד או אלי…

יום עיון מנהלים אדמנסטרטיביים - נדחה

יום עיון מנהלים אדמנסטרטיביים נדחה. תאריך חדש יפורסם בקרוב.

מועצת המכינאים 2.0: עשרות חניכי מכינות הגיעו למפגש הראשון לשנת תש"פ - תזכורת מפגש הבא ב - 26.1.2020

אקטיביזם, אחריות ואחדות: אלה הערכים שקבעה מועצת המכינאים להתמקד בהם השנה. במפגש ראשון ועמוס למדו החניכים על המכינות השונות ועל מועצת המכינות, וחשבו יחד על פרויקט משותף שיפתחו בשנה הקרובה.

השבוע (א') התקיים המפגש הראשון של מועצת המכינאים לשנת תש"פ במכללת 'דעת' בתל אביב. בשנה שעברה מועצת המכינות הקדם צבאיות הובילה את פרויקט מועצת המכינאים לראשונה, והשנה נכחו כבר 60 מכינאים ומכינאיות מ-27 מכינות (אדרת, אופקים למדע, איתן, באר אורה, בארי, בית ישראל, בני דוד, גליל עליון, דרך ארץ, הירושלמית, הנגב, העמק, חנתון, יונתן, כרם אל, מיצר, מיתרים לכיש, מנשרים קלו, מעוז, נחשון, ע"ש הדר גולדין, רבין, עין פרת, עמיחי עז שלמה, רוח נכון ותל"ם).

אחרי היכרות אישית, הצגת מועצת המכינות ושיחה על מטרות מועצת החניכים לשנה הקרובה - בחרו החניכים שלושה ערכים שיובילו את עשייתם השנה: עשייה (אקטיביזם), אחריות ואחדות. נעם יוסף מטעם צוות המדיה של מועצת המכינות העביר משבצת היכרות עם עולם המכינות במדיה, ולאחר מכן הותנע פרויקט מדיה חדשני יחד עם חניכי המכינות על מנת לבסס כלי שימושי להעברת תכנים מהמכינות ופרסומם. לבסוף, החניכים שמעו על פרס באר והונחו היסודות לקראת פרויקט משותף בינמכינתי שהחניכים יובילו בהמשך השנה. 

ישר כוח למכינות המשתתפות, לגלעד זילברשטיין ממועצת המכינות על ההפקה, ולאיה טננבאום בוגרת מכינת רבין על הובלת התהליך! 

מכינות שמעוניינות לצרף חניכים נוספים מוזמנים לפנות אל איה: 052-6687915

מועצת המכינאים

תזכורת למפגש הבא ב - 26.1.2020

יום חשיפה ארצי למכינות שנותרו להן מקומות פנויים

יתקיים ב - 19 בפברואר בסמינר שיין, פתח תקווה.

יגיעו אליו מועמדים שנותרו ללא שיבוץ לאחר קבלת השיבוץ הסופי, דרך פרסום בהודעת אי-קבלה, בפייסבוק ובאמצעי מדיה נוספים.

מכינות שמעוניינות לקחת חלק מתבקשות להירשם בקישור הבא

מומלץ לשלוח אנשי צוות ולא חניכים, בשל הרגישות הכרוכה בגיוס מועמדים שהתמיינו לכמה מכינות ובכל זאת נותרו ללא שיבוץ.

תודה!

רוני גולדשטיין

הצצה מתוך סמינר קבוצת המנהיגות 'שיבולינק'

״ניידות עצמאית: היכולת לנוע ממקום למקום באופן ספונטני וללא תלות במידת הנכונות של אדם אחר".

כך הגדירו חניכי קבוצת המנהיגות 'שיבולינק', המורכבת מחניכי מכינות עם וללא מוגבלות, בסמינר בן יומיים שהסתיים היום. בסמינר יצאו החניכים בקריאה להנגשת התחבורה הציבורית ובקרוב יפורסמו פרטים נוספים על הקמפיין שיובילו בנושא.

שיבולינק

לפוסט המלא בפייסבוק לחצו

הכשרת מדריכים מפגש #3

בהמשך לשני המפגשים הקודמים והמוצלחים לשנה הנוכחית יתקיים מפגש המדריכים הבא ביום שני 3.2.2020 בין השעות 9:00-16:30 במרכז 'דעת' בת"א (רחוב בן אביגדור 5, תל אביב – מרחק הליכה מתחנת רכבת השלום).

להרשמה ואישור הגעה למפגש  שלחו את קישור ההרשמה לכל צוות המדריכים להרשמה אישית של כל אחד/ת.

הכשרת המדריכים תש"פ מתקיימת ב-4 מפגשי לימוד משותפים במטרה לשפר את הרמה המקצועית ולהעמיק את הקשרים בין צוותי המכינות בכל הרמות. המפגש יכלול ארוחת צהריים למשתתפים. המכינות המשתתפות נדרשות להתחייב להשתתפות מלאה של כלל צוות המדריכים בארבעת המפגשים, למשך כל יום ההכשרה.

 לתוכנית ההכשרה לחצו

לשאלות ומידע נוסף במייל ובטלפון -

עודד - oded.mechina@gmail.com | 052-6614170

הזמנה למדרשת רינה

מוסדות "עוצם" בראשות רעי פרץ מזמינים אותך להצטרף למדרשה הצומחת ביישוב שלומית.

פרטים נוספים בדף שלנו

מוזמנים להיכנס ולהכיר:)

מדרשת רינה

עשרת ימי תודה - הזמנה למכינות

ראשי המכינות ומנהלים חינוכיים מוזמנים להשתתף בהשתלמות לקראת התנעת המיזם. בהשתלמות יינתנו כלים, חומרים ואפשרות לפגישה אישית עם צוות הפרויקט.

ההשתלמות ללא עלות אך מותנית ברישום מראש בקישור הבא.

למידע נוסף לחצו כאן 

הצעה ליום עיון למכינות קדם צבאיות בבית לוחמי הגטאות

משואה לתקומה: מנהיגות יהודית בין עבר ועתיד
התכנית במימון מלא למכינות המעוניינות - כל הפרטים בדף המידע המצורף

פרס "באר" ה- 3 – במה לכתיבה ויצירה לבוגרי המכינות

בוגרים מוזמנים להגיש מועמדות לתחרות ע"ש בארי צימרמן, הוגה, משורר ומחנך, שבחייו היה דמות חינוכית בולטת בעולם המכינות. הפרס לכותבי החיבורים הזוכים: שבוע כתיבה באי היווני סמוטראקי, בו כתב צימרמן ז"ל את ספר שיריו האחרון. חלון הזמן להגשת החיבורים יפתח ב 24.11.19 וייסגר בתאריך 11.02.2020. 

להגשת החיבורים לחצו

אנו מבקשים מכלל המכינות לפרסם את התחרות בערוצי הפרסום המכינתיים

בימת בארי

נפגשים בשביל ישראל - הזמנה למכינות

"נפגשים בשביל ישראל" הוא מסע חווייתי של זיכרון, התחדשות ושיח, המשלב הליכה בנופי הארץ עם לימוד ושיחה בשאלות העומק של החברה הישראלית, תוך הכרת השונה והדגשת המאחד.

המסע החל כפרויקט הנצחה לסמ"ר אבי אֹפנר ו-72 חבריו שנפלו באסון המסוקים ב-4.2.97, והתרחב למסע לזכר כל הנופלים במלחמות ישראל ובפיגועי הטרור.

במסגרת המסע מקיימים הצועדים מעין "סמינר מטייל", העוסק בצורה מובנית בשאלות הזהות הישראלית-יהודית, עם קשר ליושבי הארץ, לנופיה ולמפעליה השונים, ותוך שיח פתוח וכן בין רובדי החברה השונים, ובין פריפריה ומרכז. במסע משתתפים נשים וגברים מכל גווני החברה הישראלית, צעירים לאחר שירותם הצבאי, חניכי מכינות הקד"צ, נוער בסיכוי, אנשים עם מוגבלויות פיזיות ואחרות, עולים חדשים ועוד. במהלך השנים צעדו איתנו מכינות רבות, שחלקן היו שותפות בהכנת הלימוד היומי ובהנחייתו.

מסע תש"ף-2020 יתחיל ביום שני כ"ט בשבט 24.2 באילת, ויסתיים ביום חמישי כ"ט בניסן 24.4 בשאר ישוב.

השבועות הראשונים הם במדבר, ואח”כ נתקדם צפונה. בחודש הקרוב יתפרסמו באתר האזורים שבהם נלך, ובהמשך יתפרסמו המסלולים המפורטים. מניסיוננו, הכרות ושיח אמיתי יכולים להתקיים רק בקבוצות קטנות, ולכן נבקשכם לבוא בקבוצות של עד 25 משתתפים/ות. המכינות המצטרפות למסע מוזמנות גם השנה לתרום את חלקן בעיצוב התוכן הלימודי.

 נא רשמו את התאריכים ביומנים כבר כעת - נשמח לצעוד אתכם!

רעיה אֹפנר, מנהלת המסע, טל’ 054-4438759, דוא"ל ofnery@netvision.net.il

עלות למכינות המשתתפות: ההשתתפות היא ללא עלות. הסעות ואוכל באחריות המכינות.

הרשמה: באתר המסע "נפגשים בשביל ישראל"

 תשף11a

סיור התיישבות בנגב- יום שלישי 18.2.20

שמחים להזמין אתכם לסיור בנגב בנושא התיישבות אשר במהלכו נפגוש ישובים, קהילות, אנשים וצורות התיישבות מגוונות ונדון באתגרים האישיים והלאומיים בהתיישבות  במרחב הנגב.

הסיור מתקיים במסגרת תכנית "בקו האופק- חינוך להתיישבות" בהובלת בארצנו ופתוח להשתתפות לכל ראשי המכינות, השלוחות ורכזי הבוגרים.

בסיור נבקר במועצה המקומית ירוחם ובמועצה האזורית רמת נגב.

*הסיור יתקיים ביום שלישי ה18.2.20 בין השעות 8:00-16:30 *

להרשמה לסיור לחצו כאן

להוספת זימון ליומן Google לחצו כאן

>>נזכיר כי עבור המכינות שמשתתפות בתכנית "חינוך להתיישבות" בתש"פ- השתתפות בסיור מהווה תנאי לקבלת המימון במסגרת התכנית

 מצפים לראותכם,

צוות בארצנו ומועצת המכינות הקד"צ

סופש קליטה וטיולים בערבה בתקופה הכי יפה של השנה- בואו בהמוניכם! 31.1-1.2

תנועת בארצנו, עמותת בין השיטין והמועצה האזורית ערבה תיכונה מזמינים אתכם להיכרות מקרוב עם הערבה התיכונה ואנשיה ואופציות לקליטה ו

האירוע יתקיים בסופ"ש של ה31.1-1.2, וכולל סיורים, הרצאות וטיולים. בואו להכיר את הדברים המופלאים שיש לערבה להציע ולשמוע את כל מה שאתם רוצים לדעת על המגורים והקליטה כאן הישר מפיו של ראש המועצה.

להרשמה כנסו לאתר בארצנו כאן

אירוע התיישבות בבאר שבע 

ביום שני זכינו לארח את ראש עיריית באר שבע, מר רוביק דנילוביץ' לשיחה אינטימית במוישה האוס וניסינו לענות על השאלה למה לסיים את התואר ולהישאר בבא שבע. לאירוע הגיעו כ-30 סטודנטים וסטודנטיות לשיחה פתוחה, העלו שאלות ואתגרים ודנו בעתידה ובפיתוחה של ב"ש . המפגש הוא פרי יוזמה משותפת של ניר, מלגאי אפ"ק של בארצנו ושל המוישה האוס ב"ש. זאת הזדמנות לומר תודה לראש עיריית ב"ש על ההירתמות והרצון לשיח אינטימי עם הסטודנטים. אמרנו להם ונגיד גם לכם, שבתנועת בארצנו נשמח לשתף פעולה עם יזמויות שלכם בתחום ההתישבות.

IMG 20200109 WA0000

מבצע איסוף נתונים של בוגרי המכינות-הארכה לטובת השלמת פרטי בוגרים עד ה- 20.1.20

בשל בקשות של מכינות וכדי לאפשר לכל המכינות המעוניינות להגיש את נתוני הבוגרים לקחת חלק במבצע האיסוף, אנחנו מעריכים לתקופה נוספת ואחרונה בהחלט את האפשרות להגיש רשימות של פרטי בוגרים עד ל20.1.20. בקול הקורא מפורט מפתח ההקצאה לתקצוב שתקבל כל מכינה שתגיש רשימת בוגרים.

# להורדת הקול הקורא

# להורדת הטבלה עליה אתם מתבקשים להגיש הנתונים

קול קורא לתמיכה בגרעיני חיילים ומשוחררים- הגשה עד ה- 18.1.20

בארצנו תומכת בקבוצות וקהילות שהגרעין המוביל בהן כולל בוגרי מכינות קד"צ, וכחלק מכך מעוניינת לעודד ולתמוך בהקמתם וליווי של גרעיני חיילים ומשוחררים, המתיישבים באזורי פריפריה גיאוגרפית או חברתית והמופעלים על ידי מכינות. בקול הקורא אנו מציעים תמיכה מקצועית וכלכלית בגרעינים קיימים ובגרעינים בשלבי הקמה.

תאריכי הגשת הקול הקורא הינם:

18.1.20- מועד אחרון להגשה במסלול 'גרעינים קיימים'

29.2.20- מועד אחרון להגשה במסלול 'גרעינים בהקמה'

לכל שאלה מוזמנים לפנות אל ספיר לוי, רכזת קהילות צעירות של 'בארצנו' 0524576139

להורדת הקול הקורא 

כמו כן, ריכוז הקולות הקוראים של בארצנו נמצא לרשותכם ומתעדכן באופן שוטף בקישור הבא. מוזמנים לנעוץ לכם את הדף בדפדפן לגישה מהירה.

עמותת סול טוק Soul Talk פועלת על מנת להעלות את המודעות והלגטימציה של "עיבוד חוויות לחימה"

אנו פועלים בצורה פרו-אקטיבית בשני רבדים: לפני גיוס ואחרי שחרור.

לפני הגיוס חשוב שיכירו את נושא "עיבוד חוויות לחימה", כיום ידוע שעיבוד של חוויות לחימה בסמוך לאירוע עוזר למנוע התפתחות של פוסט טראומה.

לאחר השחרור רבים עוד סוחבים מועקות ודברים לא פתורים ורבים סובלים מתסמיני פוסט טראומה.

כך או כך חשוב להכיר את האפשרות של עיבוד חוויות לחימה ולדעת איפה אפשר לעבד חוויות כאלה.

**קישור לדף פייסבוק

**קישור לאתר

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.