חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 96 | 27.3.16 | י"ז אדר ב' תשע"ו

ראשון, 27 מרס 2016 18:41

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שבת שלום וחג שמח לכולנו,

לאחר חודשים ארוכים ומתישים נראה כי אנו בפיתחה של תקופה משמעותית ביותר מבחינת הרחבת המקורות והסיוע המגוון לעולם המכינות דרך מועצת המכינות בסיוע גורמים מהארץ ומחו"ל​, (הגם שאת היעד המרכזי מבחינתנו, החלטת מדינה מגובה מקורות תקציביים לבינוי המכינות, טרם השגנו).
חשוב להבין: מימוש הפרוייקטים והטמעתם מחייב להשקיע,​ לתכנן ולבצע ​פעולה אקטיבית שלנו בכל מכינה ובקרב בוגריה.
​אל נשגה באשליות: מי שיישב בביתו תחת גפנו ותאנתו ויחשוב שבגלל שכל שנה מסיימי שנים א, ב,  במכינה אומרים לו כמה מכוננת הייתה השנה במכינה וימשיך להתענג על ה​מחמאות מהבוגרים משפחותיהם וכל העולם ובעקבות כך יימנע מלהמשיך ולהתעקש על רלבנטיות התהליך החינוכי והמכינה לבוגריה ותלמידיה, מי שי​צפה שסכומים ייפלו עליו משמיים – לא ירווה נחת ודרכו למדרון אי הרלבנטיות מובטחת.
תפקידנו : לעורר דיון מתמיד, ליזום, להציב סימני שאלה על דרכינו, ובעיקר לקחת בשתי הידיים את האפשרויות שמזמן לנו עולם מימון הפרוייקטים ולשלב את עצמינו ואת הבוגרים בהם.

המשמעות לענ"ד היא שחלק מרכזי ביישום התנופה הזו תלוי בנו, ראשי מכינות, ראשי שלוחות, רכזי בוגרים. לכן גם צריך לשים את הדברים על השולחן ולהתמודד עם משמעותם ביושר בלי בניית אידאולוגיה על הכישלונות שלנו, בלי "אונאה עצמית" (כהגדרתו של יוסף חיים ברנר) ומשמעות הדברים: קודם כל הסכמה על יעדי ההצלחה והפרמטרים שלהם ברמה מאתגרת, שנית- התמודדות סיזיפית עם מציאות ודינמית שמשתנה חדשות לבקרים.
דווקא משום כך, חשוב שנהיה כולנו בעוד שבועיים, ביום ראשון 10 באפריל, ביום העיון המחייב (את כל ראשי המכינות ומנהלי השלוחות ורצוי במקרה זה גם מנהלים פדגוגיים ככל שישנם) השנתי שלנו, בסמינר שיין , סמינר ​שנבנה במשותף עם משרד החינוך ושמיועד לעורר מחשבה, לחשוף ולהכיר את תכניות הלימוד והחינוך השונות והמגוונות במכינות השונות- תורניות, מעורב​ו​ת, כלליות, חילוניות, חד מי​ג​דריות דוד מיגדריות.
שיהיה חג שמח ובטוח, קריאה מהנה ומועילה!

רישמו ביומנים

31.3.16  |  כ"א באדר ב' |  יום חמישי

9:30-13:00 פורום מנהלות במכינות
13:00-16:00 יום העיון ה-3 של תכנית שילוב צעירים עם מוגבלויותלפרטים נוספים, תמר (תותי):052-8404804

3.4.16  |  כ"ד באדר ב' |  יום ראשון

9:00-14:00 פורום מנהלי מכינות ושלוחות ומנהלים פדגוגיים

מכינת לכיש, בית גוברין. לפרטים נוספים, אוהד: 054-9574663

השתתפות חובה 10.4.16  |  ב' בניסן תשע"ו |  יום ראשון

יום עיון עם משרד החינוך ׁ(אחד משני ימי העיון שהם חובה)

9:30-14:30  איך אנחנו מחנכים ולמה אנחנו מחנכים? תכנית הלימודים כבסיס התהליך החינוכי במכינה. מוזמנים: ראשי מכינות, מנהלי שלוחות מנהלים פדגוגיים. השיחה המסכמת של היום ע"י שר החינוך (אין אישור סופי). יום העיון יתקיים בסמינר שיין, פ"ת.
15:00-17:00 ישיבת וועד (מס' 7 לשנת תשע"ו) שלא מן המניין8.5.16  |  ל' בניסן תשע"ו |  יום ראשון9:30-13:30 וועד מנהל מועצת המכינות (מס' 8 לשנת תשע"ו)
13:30-14:00 ארוחת צהריים
14:00-18:00 אסיפה כללית ואישור חלוקת מימון כספי תרומות ופרוייקטים
יד לשריון, לטרון.

2-3.6.16  |  כ״ה-כ״ו באייר תשע"ו |  ימי חמישי- שישי

סיור בבוקר וכנס לילי של המכינות. סיום הכנס במעמד שר החינוך
ירושלים, הר הצופים. פרטים נוספים בהמשך.

9.6.16  |  ג׳ בסיוון תשע"ו |  יום חמישי

ישיבת וועד מנהל מועצת המכינות בלטרון

עדכונים

שת״פ קק״ל- מועצת המכינות הקד״צ

ביום 22.3.16 אישרה חטיבת החינוך של הקק"ל מיתווה זמני לשת"פ עם מועצת המכינות בנושאים שונים. המיתווה הסופי להיקף רב שנתי יידון ויאושר על ידי הקק"ל עד סוף מאי 16. נכון להיום עיקר השת״פ ​המאושר לטווח המיידי ע"י הקק"ל מחולק בין הקמת וקידום פרוייקט ההתיישבות של בוגרי המכינות, הקמת תכנית לימודים/ בית מדרש לראשי המכינות נושאת מלגות אישית (ראו פירוט בהמשך, ובשיתוף עם גורמים נוספים)​, מלגות שיועברו למכינות שנדרשו/נאלצו לסבסד שכ"ל לחניכים מתקשים כלכלית (עם עדיפות לחניכים שלא נתמכים ע״י מקורות אחרים), הקמת התשתית להכשרת צוותים ופעילות סדרות שטח וניווט עם ביה"ס לסיירות (חוגי סיירות).

בסך הכל התקדמות חיובית וראויה לכל שבח מצד הקק"ל בהנהגה החדשה וראשי חטיבת החינוך בה, ונקווה ליישום מהיר והרחבת שיתוף הפעולה הזה!

סיוע ספציפי למכינות יחידות

חשוב מאד: מכינות שיש להן צרכים מיוחדים, דחופים וייחודיים, שסבורות שיש מקום והצדקה לסיוע מיוחד ודחוף עבורן, מתבקשות להכין את החומרים בתיק פרוייקט הכולל הסבר ועלויות, בעברית ובאנגלית, בהיקף תמציתי- להעביר לטלי ארנלוף רכזת גיוס המשאבים ולדאוג להיפגש איתנו אחרי חזרתי מחו"ל כדי שנוכל לקדם נסיון לסיוע למכינות יחידות מהגורמים המתעניינים.

בית מדרש לראשי מכינות החל ממאי

כפי שציינו לעיל, בכוונתנו לפתוח מחודש מאי, בכפוף להסדרת ההסכם עם קק״ל,בית מדרש לראשי מכינות, אולי אחד הפרוייקטים הכי נדרשים וחשובים בעת הזו. בית המדרש יאפשר לנו לימוד ובירור עומק של עמדות וגישות שונות ואולי גם יצליח להצמיח חזון עומק מאחד מעבר לחזון הכללי המשותף לנו כיום.
כדי לאפשר לראשי המכינות להגיע לבית המדרש שיתנהל פחות או יותר על בסיס שבועי, (שלושה שבועות בכל חודש) תוענק מלגה לכל ראש מכינה שישתתף בלימוד בהיקף משוער של 1,500 בחודש.
בית המדרש יעסוק בלימוד נושאי הליבה שלנו: ציונות, יהדות, ישראל, ייעוד. להקמתו ומימונו חוברים הקק"ל ובית יגאל אלון. בית המדרש בשלב זה פתוח לראשי מכינה בלבד ויהיה פתוח רק למי שיתחייב להגיע לכל השיעורים.
אנו רואים בבית המדרש פיילוט (ומודעים לעיתוי המורכב של פתיחתו) ועל פי מסקנותיו נפתח בית מדרש דומה בספטמבר עם הפסקה בחגי תשרי.
מקווים לראות אתכם בלימוד המשותף.
(פרטים מדויקים כולל מקום הלימוד- כנראה בשוני שליד בנימינה שיש לה יתרון מנגישות גם ברכבת- תועבר בהמשך אך אנא הכינו עצמכם מנטלית וארגונית לקחת חלק בפרוייקט).

אירוע הסיום של המכינות- לילה לבן בירושלים וזריחה בהר הצופים

ביוזמת והחלטת שר החינוך ומינהל חברה ונוער, נקיים אירוע סיום  שיהיו שותפים לו גם מסגרות שנת שירות ותנועות נוער נוספות כמפורט להלן:
בלילה של ה2 ביוני (חמישי) נגיע לירושלים וכל מכינה תעבור סיור לילי מונחה על ידי חניכים  ומדריך מקצועי. (החניכים מובילי הסיור יעברו הכנה מראש). הסיור יסתיים בהתכנסות כוללת בגבעת התחמושת והדרכה שם, ומשם צעדה משותפת להר הצופים וטקס סיום במעמד שר החינוך ואח"מים נוספים. ההסעות לאירוע במימון משרד החינוך.
ההחלטה על קיום הארוע והיזמה היא של משרד החינוך ותתבסס על הפלטפורמה שיצרו המכינות הירושלמיות שלנו ויד בן צבי.
אנו מבקשים מכל המכינות לעשות כל מאמץ והתאמת הלו"ז כולל שינויו, כדי לקחת חלק באירוע ולהפגין נוכחות ועצמה של המפעל שלנו!
בתקופה הקרובה נתחיל לוודא הגעת מכינות – שימו לב, למניעת ספק, האירוע מתאים לכל סוגי המכינות!

עדכון בוגרים

שת״פ הסוכנות היהודית
במסגרת השת"פ האסטרטגי שלנו עם היחידה לשליחות בסוכנות היהודית, היחידה פתחה בפנינו מסלול ייחודי להמלצה על מועמדים. ראש מכינה או איש צוות בכיר שמגיש המלצה על בוגר יעביר אותו למסלול מיון מקוצר. במידה ויש לכם המלצה ספציפית על מועמד, מוזמנים לפנות אל:
מיכל אדליסט
052-8893969
[email protected]

לינק לבוגרים ל הגשת מועמדות דרך מסלול מכינות:  https://goo.gl/wu0Pju

בנוסף, לשירות רכזי הבוגרים –
רכזי הגיוס של היחידה (שהם בעצמם שליחים חוזרים, צעירים ערכיים עם ניסיון חינוכי) פרוסים ברחבי הארץ ומוכנים להגיע לפאנלים של בוגרים, שבתות מחזור וכו' לספר על השליחות וגם להעביר שיעורים או לימוד בנושאים רלוונטיים.   פרטי הקשר שלהם יפורטו למטה.

לקישור למכתב המלא מהיחידה לשליחות לחצו כאן.

פרטי קשר של רכזי הגיוס:

רכז אזור צפון: נעם דהרי- 050-7920090
[email protected]
רכזת אזור ירושלים: ניצן יוסף 052-3313002
[email protected]
רכז אזור מרכז: אליאב פרץ 052-8413437
[email protected]
רכזת אזור דרום: אלה בוקובזה 052-6411018
[email protected]

פרוייקטים בעזרת המשרד לשוויון חברתי
המשרד בראשות השרה גילה גמליאל ומנכ"ל המשרד אבי כהן מגלה יצירתיות ויזמות אדירים, לא מעט בעזרת בוגרי מכינות המשולבים במשרד או מתמחים בו. כרגע יש התקדמות במשרד למימוש שני פרויקטים שחלק גדול מהם יממונן וימונף בעזרת המשרד ושאנו כבר מיידעים בעניין כדי שמי שהדברים רלבנטים לו ייקח אותם בחשבון בהיערכותו לשנת העבודה הבאה:

– סיוע לפרוייקט אימוץ והטיפול בקשישים למכינות שחניכיהן יעסקו בכך באופן קבוע כחלק מפעילותם הקהילתית התנדבותית.

- ליווי קבוצתי ואישי של  50 חברי מכינה/שלוחה שחלק ניכר מחניכיה מרקע פריפריאלי (פריפריה חברתית), הן במהלך שנת המכינה, בתיאום ושת"פ עם הצוות, והן בעשר השנים שלאחר המכינה- כולל השירות הצבאי- ברמת מנטורינג אישי ובשת"פ עם הצבא ומשרדי ממשלה נוספים כדי ליצור פרוייקט של הצמחת מנהיגות פריפריאלית אפקטיבית מעבר לשנת המכינה. הפרוייקט יורחב ככל שתצלח הטמעתו בשנה הראשונה ומיועד לכל  סוגי המכינות שאוכלוסייתן כאמור (לא נוער בסיכון, אלא נוער מהפריפריה החברתית).

שוטף

סמינר משתחררים של מועצת המכינות
גם הפעם סמינר מעולה, ​וחידוש בצידו: למעוניינים לקחת חלק כמדריכים (בעברית) בשלושה שבועות מחנה קיץ ביולי בצרפת לנוער יהודי, רק בוגרי מכינות שישתתפו בסמינר יוכלו לעבור ראיון ממיין ולהתקבל למשלחת (כזכור במשלחת יהיו בס"ה 40 תוך איזון מיגדרי וכן חילוני-דתי. שאר המקומות במשלחת יהיו לבוגרי שנה א) הפיצו לבוגרים ולבוגרות שלכםן!

95 1

עדכונים מהשטח

ממשיכים להרחיב את מאגר תרומות מח העצם
במהלך יום אלון הגיעו נציגי מכינת ידידיה והעמידו דוכן לתפארת וגייסו כ100 תורמים נוספים שייכנסו למאגר (כל זאת ע"י מילוי פרטים ודגימת רוק שמתבצעת במקום בצורה פשוטה ומהירה!). כל הכבוד, אלופים!
מכינות שמעוניינות לקחת חלק בפרוייקט מוזמנות לפנות אל עפרה 054-5335540
[email protected]

קול קורא

״זיכרון מוסיקלי״- מופע ביום השואה
במוצאי יום הזיכרון לשואה ולגבורה שיערך ב 5/5/16 בים 18:00-20:00 אנו מקיימים מופע "זיכרון מוסיקלי" פרי שתוף פעולה בין תיכון האקדמיה למוסיקה בירושלים לבין יד ושם.
במופע זה מעלים התלמידים שירי ילדות של ניצולי שואה בעיבודים חדשים.
המופע יחתום את אירועי הזיכרון בהשתתפות ניצולי השואה ומשפחותיהם, משפחות היוצרים , קבוצות נוער ואורחים נוספים.
נשמח להזמין חברי מכינות קדם צבאיות להשתתף במופע.
לפרטים נוספים נא לפנות אל מירי- 0542050277. [email protected]

בואו לסייר בירושלים!
דווקא עכשיו כשסמטאות השוק ריקות בעיר בירתנו.
כשמפגעים מנסים להשליט טרור ופחד על תושבי מדינת ישראל ועל הבאים בשעריה של ירושלים עיר שהשלום שלה.
אנו נקראים לחזק ולהתחזק, לסייר להכיר ולהוקיר ולהגיד לתושבי ירושלים, לבעלי העסקים, לכוחות הביטחון הנושאים בנטל ולעצמנו שאנחנו כאן! אוהבים מחזקים ובעיקר מאוחדים!
מיזם יום ביקור בירושלים !!!
הסעות וסיורים מודרכים במגוון מסלולים ואטרקציות בעיר  אפשרות לפעילות התנדבותית בעיר ועוד ככל העולה על רוחכם, ניתנת אפשרות תכניות סיור ופעילות לכל מכינה על פי רצונה (השתתפות סמלית של 15 שח לתלמיד)
מספר האוטובוסים מוגבל. כל הקודם זוכה להיות שותף.
בואו להוביל את התקיימות חזון בירת ישראל: "ורחובות העיר ימלאו ילדים וילדות משחקים ברחובותיה"
לפרטים נוספים
שמואל- 0522820325

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.